Paddleboardový slovníček a slang
- 3 minuty čtení
- 7. 3. 2024
Znát vodáckou hantýrku je užitečné jak z hlediska společenského, tak bezpečnostního. Když například háček nebude vědět, co je to kontra nebo přitáhnout, může to skončit cvaknutím a následně vykrysením. A když vám nikdo nehodí házečku, poplavete proudnicí pěkně dlouho a ještě vám uplave loďák.
Tak neváhejte, a pročtěte si náš vodácký slovník. Řazeno tematicky i abecedně.
Ahoj – klasický vodácký pozdrav pocházející z námořnického zvolání, které mělo zaručit bezpečnou plavbu „AHOY“ (Ad honorem Jesu). Tento pozdrav je doložený už od roku 1751. Do střední Evropy pronikl nejprve mezi vodáky, až později mezi širokou veřejnost.
Bort – bok lodě.
Buřt – oblíbená vodácká pochoutka, nebo také boční válec nafukovacího kajaku či raftu.
Háček – vodák sedící vpředu v lodi. Je podřízen kormidelníkovi a jeho pokynům. Pádlováním pohání loď, hlásí překážky v plavební dráze, přidržuje loď při vysedání a nasedání.
Kýl – původně součást konstrukce (kostry) lodě, podélná výztuha dna. Dnes slouží hlavně k udržení směru lodi. Kýl poskytuje výhodu především ve vlnách nebo při bočním větru.
Otevřenka – otevřený typ kánoe. V peřejích do ní může vrchem téci voda a proto je vhodná především na splouvání klidných řek a jezer.
Porcelán – vodák sedící uprostřed lodi. Většinou se veze jako pasažér (obvykle děti). Má-li pádlo, pomáhá při pádlování.
Příď – přední část lodě.
Zavřenka – uzavřený typ kánoe, vhodný na divokou vodu.
Zadák/kormidelník – vodák sedící vzadu v lodi. Měl by být zkušeným členem posádky, protože řídí loď. Také ji pádlováním pohání vpřed.
Záď – zadní část lodě.
Barel nebo sud – uzavíratelná nepropustná nádoba na ukládání věcí v lodi, bránící jejich namočení.
Házečka – pomůcka, která se používá při záchraně plavajícího vodáka. Je to plovoucí uzavíratelný pytlík s uvnitř naskládaným pevným lanem o délce 15–25 m, které má na konci oko.
Hydro – vodákovo oblečení na vodu, někdy nepromokavé, často značně obnošené.
Kolejda – pomůcka při transportu těžších lodí. Skládací vozíček se dvěma kolečky.
Koníčkovací šňůra, neboli koňadra – lano přivázané ke přídi a zádi lodě. Pomocí něj se loď bez posádky přetahuje přes obtížný nebo nesjízdný úsek řeky. Také slouží k přivazování lodě u břehu.
Kontra – záběr pádlem dozadu.
Loďák – uzavíratelný nepromokavý pytel na ukládání věcí, bránící jejich namočení. Je lehký, skladný a snadno se přenáší, zejména pokud má popruh.
Číst vodu – umět na řece najít dobrou a bezpečnou cestu.
Jazyk – hladký proud vody mezi dvěma překážkami. Většinou ideální stopa pro průjezd lodě.
Karfiol, nebo květák, bublák – místo, kde voda ode dna nepravidelně vyvěrá na hladinu. Tvoří se většinou na vodnatých řekách. Při najetí na karfiol se loď stává neovladatelnou.
Kohout – zpěněný vrchol větší vlny.
Kozy – kamenné, nebo betonové zdi podél šlajsny, poskytující škodolibým divákům nejlepší výhled na šlajsnu.
Odlomit – záběr pádlem směrem od lodě. Používá se k rychlé změně směru jizdy, nejčastěji v kombinaci s přitažením (zadák odlamuje, háček přitahuje).
Peřej – je nepravidelná soustava vln, kohoutů, zabaláků a někdy i válců tvořená přírodními překážkami, nejčastěji balvany. Pokud je peřej nepřehledná, je dobré si jí před splutím prohlédnout ze břehu.
Přitáhnout – záběr pádlem ze strany směrem k boku lodi.
Proudnice – nejsilnější proud hlavního toku. Tam je většinou řeka nejhlubší.
Šlajsna – propust na jezu, kterou se dá většinou jez sjet. Bývá zdrojem silných vodáckých zážitků.
Traverz – přejezd řeky napříč proudem od jednoho břehu ke druhému.
Válec – vzniká z přepadávající vody, která padá ke dnu, odkud se odráží a vrací se zpět k přepadu mnohdy i z několikametrové vzdálenosti. Většina vody ve válci rotuje stále dokola i s předměty, které voda přinese. Nejnebezpečnější válce vznikají na stupňovitých jezech a většinou nebezpečně nevypadají!
Volej – velmi pomalu tekoucí až stojící voda. Neoblíbené úseky řeky. Volejem trestá vodácký bůh Čochtan prohřešky vodáků.
Vracák – Zpětný proud za překážkou (balvanem, pilířem, nebo u břehu). Ideální místo na zastavení v proudící řece.
Vývařiště – místo pod jezy a stupni, kde je provzdušněná voda. Je bílá a jakoby se vaří. Tato voda má díky vzduchovým bublinkám menší hustotu a proto je velmi obtížné v ní plavat, i když máte záchrannou vestu.
Zabalák – větší vlna, jejíž vrchol přepadá zpět proti proudu. Nachází se v peřejích a na konci šlajsen. Je to postrach otevřených lodí.
Bidlovat – odrážet se pádlem ode dna.
Břehulák – potupné cvaknutí u břehu při vylézání z lodi.
Eskymák, neboli eskymácký obrat – je možný pouze v uzavřené lodi, nebo když je jezdec pevně připoutaný k lodi kolenními popruhy. Po cvaknutí se pomocí záběru pádlem, nebo rukou, dostane zase zpět hlavou nahoru.
Krysa, vykrysit – nedobrovolné opuštění lodi. Krysa většinou následuje po cvaknutí.
Plaváček – vodák, který často krysí.
Udělat se, cvaknout se, prásknout se – převrátit se s lodí dnem vzhůru. První půlka eskymáka.
Mrkněte do slovníku používaným ve stand up paddleboardingu. V SUPu.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci