Přeskočit na obsah
Paddleboardový slovníček a slang
Paddleboard

Paddleboardový slovníček a slang

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 7. 3. 2024

Paddleboarding vs stand up paddleboarding

V našich vodách označení pro pádlování ve stoje s pádlem. „Stand up paddleboarding“ nebo ve zkratce SUP, která se čte [sap]. V Česku vám bude každý rozumět, že myslíte pádlování na prkně ve stoje. V anglicky hovořících a v přímořských zemích raději používejte celý výraz SUP / stand up, protože samotný „paddleboarding“ znamená pádlování na speciálním prone paddleboardu vleže nebo vkleče za použití rukou. Mimochodem se v paddleboardingu jezdí také mistrovství světa. Většinou společně se SUP mistrovstvím. Nejčastěji tento sport provozují bývalí plavci a vodní záchranáři, kteří ho mají také jako disciplínu ve svém záchranářském víceboji.

Stand up paddleboarding na značce SPINERA

Paddleboarding / Prone v podání @Czech_lifesaving_team


SUP surfing

Surfování na vlně vestoje s pádlem v ruce. Více o SUP surfingu v článku.


iSUP

Anglická zkratka pro nafukovací paddleboard, „i“ jako „inflatable“. Veškeré sportovní vybavení s označením „i“ značí, že se jedná o nafukovací materiál. Např. iSURF, iFOIL, iRIG… Takže budete potřebovat pumpu. Ruční nebo elektrickou.

Jak nafouknout paddleboard?
Paddleboard

Jak nafouknout paddleboard?

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 27. 1. 2022

Wind SUP

Paddleboard s windsurfovou plachtou, která může být klasická pevná nebo nafukovací. Okořenění klasického paddleboardingu a ideální k učení dětí jako základ windsurfingu.

Jedno prkno, nekonečná zábava
Paddleboard

Jedno prkno, nekonečná zábava

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 14. 10. 2022

Allround. Univerzální paddleboard.

Označení pro základní paddleboard, který musí zvládat všechno. Nejčastější a nejoblíbenější první paddleboard do každé rodiny a na každý rybník. Univerzální kousek, který poslouží dětem, psům i dospělákům na takové to pohodové poježdění.


Pad

Čti [ped], někdy také označován jako grip, nášlapná pěnová podložka na palubě paddleboardu. Je příjemná pro nohy a hlavně neklouže. Nejčastěji je vyráběn z EVA pěny. Kickpad je vyvýšený klínek na zádi paddleboardu, který označuje kam až můžete po paddleboardu jít. Poskytne vám oporu pro nohy při pivotování paddleboardu. Bývá umístěn v tzv. sweet spotu – točném bodě nad ploutvičkou.

Honey grip a kick pad na paddleboardu značky STX.


Wing

Křídlo. Trendy záležitost, kdy si místo pádla vezmete do ruky křídlo a necháte se pohánět větrem podobně jako u Wind SUPu. Často se k wingu ještě připojuje „foil“ – speciální ploutev na foilování, kdy se lehce vznášíte nad hladinou.


Stopy [‚] a palce [„]

Nejčastější jednotky, ve kterých jsou udávány rozměry paddleboardů. Tento systém se používá v USA a UK. 1 stopa (ft) = 12 palců = 30,48 cm. 1 palec = 2,54 cm. Rozměry paddleboardů se udávají v pořadí délka x šířka x tloušťka. Např. 10’6″ x32″ x 5″ – rozměry typického allroundového plováku. Rozměry listu pádla se uvádí ve čtverečních palcích – square inches. Délky si můžete převést třeba tady.

Autor článku

Lucie