Přeskočit na obsah
Typy paddleboardů

Typy paddleboardů

Nafukovací a pevné paddleboardy

Typy paddleboardů aneb když se řekne allround, touring, tandem, river, WindSUP, SUP surf… Ještě než se pustíme do terminologie typů paddleboardu, je dobré vědět, že existují základní dva druhy paddleboardů podle materiálu. Nafukovací paddleboardy a pevné (nenafukovací) paddleboardy. A někdy ten nafukovací nepoznáte tím, že si na něj sáhnete. A u pevných paddleboardů neznamená, že jsou odolnější, paradoxně jsou křehčí, ale zase lehčí.

K čemu chcete paddleboard používat?

Jak vybrat paddleboard podle typu jezdce už víme. Dětský paddleboard, juniorský, dámský, pánský, XL … Teď je řada na typu. Myslíme tím tvary paddleboardu a jeho použití. Další doplňující otázky už jsou zcela na vás – jaký design se vám líbí? A co barva? Mám správnou barvu boardshortů, aby mi to spolu ladilo?

Znáte zkratku SUP? Je to anglická zkratka pro paddleboard a paddleboarding. Stand up paddleboard stand up paddleboarding. Pádlování ve stoje. Můžete se s tím setkat i na českých webech.

Slyšeli jsme i další české označení a psané varianty pro paddleboard: padlbord, padrbolt, padleboard, pavrbort, nafukovačka, matrace a určitě existují i další názvy.

Jaký typ paddleboardu vybrat?

Krátký rozcestník, pro ty, kdo si raději vybírají podle otázek s vysvětlením o jaký typ se jedná. Popis jednotlivých typů paddleboardů je hned pod ním.

Jak vypadají a čím jsou specifické?


Univerzální, Allround paddleboard pro každou zábavu

Použití: Nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Často je to první paddleboard, který si lidé pořizují. Využijete ho prakticky na cokoliv – dovolené s dětmi, dovádění na vodě, krátké výlety, dokonce i na splouvání rychleji tekoucí horních toků řek. A můžete si ho vzít i na hobby paddleboardový závod nebo se na něm učit freestyle tríčky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících. Mohou mít jak 3 napevno nalepené (fixní) ploutvičky, tak 2 fixní + 1 vyndavací, nebo jen 1 vyndavací slide-in ploutev.

Tvar: Nejčastěji to bývá ovál, elipsa, vajíčko. Jak chcete. Některé modely mohou mít i vpředu tvar do špičky. Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem litrů narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům. Při výběru velikosti je třeba uvážit celkovou hmotnost všech jezdců a zvolit nejméně 2násobný výtlak. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg, by měl zvolit plovák výtlaku alespoň 260, raději však 300 litrů.

Obvyklé rozměry: Šířka v rozmezí 30“-32“ (75-80cm) , délka bývá mezi 10′-11′ (300-330cm), 9′-10′ u dámských verzí, 9′-10’8“ u juniorských a 7’5“ – 9′ u dětských allroundů.         

Tip na doplňky: kajaková sedačka, skládací kajakové pádlo, wing, elektrická pumpa, floater na pádlo (proti utopení pádla)   

Doporučené značky allround paddleboard

Výletní, Touring paddleboard pro vaše expedice

Použití: Paddleboardy určené především na výlety a delší vyjížďky, objevné expedice či rybaření. Jedná se o delší a zároveň podstatně širší plováky, které poskytují jezdci mnohem větší stability. Při delších výletech ihned oceníte jejich jízdní vlastnosti. Oproti allroundům jsou rychlejší a snáze se na nich udržuje přímý směr. Bývají doplněny úchyty pro připojení kajakového sedátka, jejich nezbytnou výbavou jsou i fixační gumová lanka (síťka) pro ukotvení „nákladu“ nebo i např. vlečná a tažná oka.

Tvar: Nos paddleboardu je do špičky, aby lépe klouzal po hladině. V místě stání se paddleboard rozšiřuje, aby poskytl stabilitu při únavě. K zádi se zužuje.

Obvyklé rozměry: Díky větším rozměrům jejich výtlak mnohdy i výrazně přesahuje 300 litrů. Se svojí obvyklou délkou 11‘- 13‘ a šířkou 32‘‘-34‘‘ jsou výbornou volbou i pro univerzální rodinné použití.

Tip na doplňky: nepromokavý vak, voděodolné pouzdro na mobil, botičky do vody, carbonové nebo sklolaminátové lehčí pádlo, držák na kameru, záchranná vesta nebo systém Restube   

Doporučené značky touring paddleboard


Sport, Tréninkový, Závodní, Raceboard na rychlé ježdění

Je to kategorie paddleboardu, po které koukají sportovci. V podstatě je jedno zda si chcete dát jen do těla svižnější jízdou nebo vyloženě trénujete a závodíte. Plováky určené pro výkon. Rychlostní závody na klidné i mořské hladině. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy. Závodní verze se vyrábějí i v rozměrech pro dětské a juniorské jezdce. Vyrábějí se modely jak nafukovací (iSUP), tak pevné (hardboard, carbonové). Závodníci pak často volí z různých modelů a rozměrů v kategorii pevných paddleboardů. Tréninkové a závpdní rychlosti se pak pohybují od 7 km/h až lehce přes 10 km/h.

Tvar: Špičatý, dlouhý a úzký, (na první dojem i vratký). Čím užší, tím rychlejší. Ale je třeba mít na vědomí, že pokud nejste na paddleboardu dostatečně stabilní a nemáte jistotu při záběru a pádlování, rychlejší nebudete. Zato budete častěji ve vodě. Jak říkají švédští jezdci – Výkon je ve stabilitě.

Obvyklé rozměry: V dospělé a juniorské kategorii jsou to dva typické rozměry 12’6″ a 14′ se šířkou v rozmezí 20’5″- 28″. Děti mají rozměry 10’6″-12’6″ s šířkami okolo 23″-25″. I u závodních paddleboardů se hlídá výtlak. Obzvláště u pevných paddleboardů se může stát, že vyšší a těžší závodník musí zvolit širší paddleboard nebo jiný model, aby stále udržel ideální skluz.

Tip na doplňky: lehké carbonové pádlo se správnou plochou listu, hydrovak na záda (tzv. camelbag), kšilt, originální boardshorty, záchranný systém Restube

Doporučené značky race paddleboard

River SUP speciál na sjíždění řek

Použití: Paddleboardy určené ke sjíždění divočejších řek. Jsou oblíbeným náčiním dříve aktivních vodáků, kteří jsou doma v korytech horských říček a rychle tekoucích řek. Jsou vždy vybaveny pevnými nízkými ploutvičkami, schopnými překonat i mělká místa řek. Rovněž jejich vejčitý tvar je specifický a spolu s velkým výtlakem (min. 300 litrů) přispívá k mimořádné stabilitě a zároveň výborné manévrovatelnosti ve zpěněných peřejích. Na vodnaté, rychle tekoucí řeky lze pořídit i paddleboardy typu výletní/ touring. A v určitých případech, např. říčních maratonů, i závodní paddleboardy.

Tvar: Kratší, vejčitý.

Obvyklé rozměry: velmi široké 33″-36″ a zároveň obvykle kratší v rozmezí 9′-11″

Tip na doplňky: říční leash se samoodepínáním, nosnější záchranná vesta, helma, boty do vody, hydrovak na záda, chrániče na nohy a ruce, úchyt na gopro kameru na paddleboard / pádlo / vestu, neopren

Doporučené značky river paddleboard

WindSUP, windsurf paddleboard s plachtou

Použití: Paddleboardy s plachtou s klasickým windsurfingovým uchycením plachty a středové ploutve. Ve světě doposud výhradně pevných windsurfingových plováků se díky své skladnosti stávají např. v kombinaci s nafukovacím oplachtěním iRIG revolučním řešením. Současné windSUPy jsou ideálními plováky pro začínající, děti a méně zdatné jezdce, vhodné k naučení základů windsurfingu až k použití pro rekreačně sportovní jízdu. Pro jejich plnohodnotné windsurfingové použití je nezbytná přítomnost odnímatelné středové ploutve, bez které je jejich využitelnost významně omezená jen pro velmi zkušené jezdce. I takové plováky lze dovybavit dragstopperem dodatečně zajišťujícím potřebnou ovladatelnost. U těchto plováků je nutno dbát na správné umístění paty stěžně, středové ploutve a případně i poutek na nohy, někteří výrobci (zřejmě s nevelkými windsurfingovými zkušenostmi) se dopouštějí ve výrobě i fatálních omylů.

Tvar: podobný jako allround, oválný

Obvyklé rozměry: různé délky, 9′-11’6″, šířka 30′-34″

Tip na doplňky: středová ploutev včetně nalepovacího kastlíku (pokud chybí), neopren, botičky do vody, lykra proti slunci, voděodolné pouzdro na mobil, PFD nebo odlehčená vesta na windsurfing, oplachtění (pevné / nafukovací)

Doporučené značky windsurfing paddleboard

Yoga, Fitness paddleboard na cvičení

Použití: Speciální plováky přizpůsobené potřebám cvičení jógy a fitness. Tato obvykle širší prkna mívají vyjma často „dámsky barevně laděného boho designu“ i velký výtlak (kolem 330-360 litrů) potřebný pro dostatečnou stabilitu při cvičení. Tyto rozměry rovněž předurčují yoga paddleboardy do role výborných rodinných paddleboardů, které poskytují ideální prázdninové útočiště všem dětem z blízkého okolí.

Tvar: robustnější allround – elipso-vajíčko

Obvyklé rozměry: délka v rozmezí 10’6″-11′, šířka v rozmezí 33″-36″

Tip na doplňky: elektrická pumpa, floater na pádlo, dockovací stanice („kytička“, ke které se mohou přivázat další paddleboardy), pohodlné yoga oblečení, nepromokavý vak, voděodolné pouzdro na mobil, lanka s karabinou, závaží na laně s karabinou k ukotvení ke dnu, dodatečné kroužky na vyvázání.

Doporučené značky jóga paddleboard

Rodinný, Tandem, paddleboard pro dva

Použití: Často požadovaným parametrem při výběru paddleboardu je, aby na něm mohli rodiče vozit své děti i s domácími mazlíčky a aby paddleboard sloužil celé rodině. Pro takové účely je vhodný širší a delší paddleboard než typ allround/ univerzální paddleboard pro jednoho. Paddleboard se nafukuje klasicky jako všechny jiné typy iSUPů. Vhodné je také pořídit rovnou dvě pádla.

Tvar: Něco mezi allroundem a dragon SUPem.

Obvyklé rozměry: Rozměry rodinného paddleboardu se pohybují okolo délky 12′-14′ stop (cca 4 metry) a šířky 35″ palců (cca 90cm).

Tip na doplňky: floater na pádlo, elektrická pumpa, botičky do vody, voděodolné pouzdro na mobil, leash, dětské nebo psí záchranné vesty, lykry proti slunci (rashguard), kajaková sedačka, skládací kajakové pádlo

Doporučené značky rodinný paddleboard

Týmový, Dragon SUP, Megaboard pro jízdu v partě

Použití: S týmovými paddleboardy si užije zábavu i početnější skupina. Podle stylu pádlování a tvaru je dělíme na dračí paddleboardy (dragon SUP), na kterých se jezdí za sebou a mega boardy, na kterých se jezdí ve dvojstupu. Jízda na týmových paddleboardech je příležitostí pro mnoho zábavy, nejdůležitější pro plynulou jízdu je synchronizované pádlování. Dračí SUP je určen pro čtyři pádlující za sebou a jeho délka je kolem 22′ stop (necelých 7 metrů). Na obří paddleboard – megaboard – se vejde šest-sedm pádlujících (3+3+kormidelník) a jeho délka je kolem 17′. Každý má své pádlo. Oblíbené aktivity na těchto skupinových paddleboardech je výlet po řece nebo soutěž dvou týmů, kdo dříve zdolá trasu s otočkou. Megaboard se dost dobře dá použít i jako plovoucí ostrov.

Tvar: Obří. Dragon SUPy jsou dlouhé a úzké, podobně jako klasické paddleboardy. Megaboardy vypadají jako široké plošiny se špičkou a často vykrojenou zádí.

Obvyklé rozměry:

Tip na doplňky: floater na pádlo, elektrická pumpa, elektromotor místo ploutve

Doporučené značky týmový paddleboard

SUP surf board pro jízdu ve vlnách

Použití: Nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejméně stabilní paddleboardy špičatějšího tvaru určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Nejmenší vlnovky mají velmi blízko ke klasickým surfovým shortboardům pro jízdu na mořských vlnách. Ty nejdelší lze používat i k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece. Pro svoji snadnou ovladatelnost výborně poslouží lehčím jezdcům nebo dětem. Existují jak nafukovací, tak pevné SUP surfy. Na dynamickou jízdu ve vlnách je potřeba pevný laminátový plovák.

Tvar: Kratší špičatý, podobný surfovým shortboardům.

Obvyklé rozměry: délka 7’8″-10′. Čím kratší, tím větší manévrovatelnost, ale také potřeba větších vln.

Tip na doplňky: rovná leash, kratší pádlo na SUP surfing, dlouhá lykra proti slunci (rashguard), surf vosk, foil ploutev

Doporučené značky SUPsurf paddleboard

Foil, Wing Foil pro jízdu s plachtou a foil ploutví

Použití: Foiling, foilování je vyšší stupeň požitku ze skluzu. Trend, při kterém se na všechno připevňuje speciální foilová ploutev, graduje během posledních pár let. Foilují katamarány, kite, surfy i SUP surfy. Při foilování jedete nebo přímo letíte s prknem ve vzduchu, kam vás vytlačí energie vody soustředící se do malé plochy ploutvičky. Foilování je pro zkušenější jezdce, kteří zvládají surfing a SUP surfing. Současným top extrémním sportem je Wing Foil. K pohánění nepotřebujete vlny a pádlo, ale vítr. Wing foilovat se dá jak na moři, tak na českých vodních plochách, když dobře fouká. Jen pozor na foilovací ploutev, dokáže pěkně kousnout do zad nebo do boku.

Tvar: foilová ploutev se dá se připevnit na pevná a kratší SUP surfová prkna

Tip na doplňky: systém upevnění foilovací ploutve, foilovací ploutev, wing, dlouhý neoprén, neoprenové botičky

Doporučené značky foil a wing paddleboard

Dětský paddleboard

Paddleboard pro děti je samostatná kapitola. V zásadě to je speciální svou velikostí. Vybírat můžeme tedy mezi typy dětského paddleboardu allround, touring, windSUP nebo závodní dětský paddleboard. Více o dětském paddleboardu se dočtete v tomto článku.

Máte další otázky k paddleboardingu? Co je to paddleboarding?


Chci koupit paddleboard nebo nafukovací loď

Mapa obchodů

Co je stand up paddleboarding za aktivitu?

Paddleboarding je už pár let překotně se rozšiřující a vyvíjející sport, který posupně nabírá i mnoho odlišných podob. Pro rychlý a přitom správný výběr paddleboardu je třeba zhodnotit co od pádlování na vodě očekáváme. Říct si, jak budeme prkno na vodu nejčastěji používat a správně vybrat typ paddleboardu. Při vybírání prvního paddleboardu bývá jako první podmínka, aby byl nejlevnější a druhá, aby se líbil design. Zkuste se, ale také zaměřit na jeho funkčnost, abyste byli spokojení s jeho jízdními vlastnostmi, co nejdéle. V českých ochodech najdete širokou nabídku nejrůznějších značek a modelů. A kdo ví, možná raději chcete jezdit v sedě a bude pro vás lepší SUP kajak.

Nafukovací paddleboardy (iSUP)

Drtivá většina paddleboardů, se kterými se setkáte na vodě jsou ty s nafukovacím ventilem. I když jsou, ale nafukovací, díky technologii drop-stitch jsou zároveň pevné a dokážou vytvořit tuhý deskovitý tvar paddleboardu. Nafukují se na určitý tlak ruční nebo elektrickou pumpou. Díky možnosti sbalení do nepříliš rozměrného batohu, jednoduché přepravě, výborné odolnosti a příznivé ceně jsou dnes drtivě převládající volbou pro běžného uživatele paddleboardu. Zkrátka nafukovací paddleboard sbalíte na jakýkoliv výlet do auta nebo do letadla.

Pevné paddleboardy (hardboard)

První paddleboardy byly stejně jako surfová prkna ze dřeva. Rozdíl mezi surfingem a paddleboardingem je velmi zjednodušeně řečeno v tom pádle, které používáme místo rukou. Laminované plováky s polystyrénovým jádrem a obalem ze skelných anebo karbonových vláken určené nejen pro závodní jezdce a vlnové specialisty. Ale i pro aktivní SUPery, kteří chtějí na paddleboardu pravidelně trénovat. Druhou levnější variantou pevných paddleboardů jsou lisované EPS plováky používané v půjčovnách.

Pevné paddleboardy jsou pro svoji rozměrnost a obtížnou skladnost vhodnou alternativou jen jako závodní nebo tréninkové načiní pro špičkové atlety, kteří v honbě za každičkou ušetřenou sekundou nehledí na příkoří při přepravě více než 4metrového karbonového speciálu. A pro lokální matadory jízdy ve vlnách, pro které je optimální skluz laminátového prkna nezbytným potěšením, a kteří se nikdy nebudou potýkat s obtížemi cestování s rozměrným a velice křehkým zavazadlem.

Historie stand up paddleboardingu
Paddleboard

Historie stand up paddleboardingu

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 4. 2. 2024

Druhy pevných paddleboardů flatdeck nebo dugout

I v případě pevných paddleboardů se setkáte s různými tvary, které jsou vhodné pro různé vodní a povětrnostní podmínky. Dělení podle „paluby“ paddleboardu je možné na rovné (flat) a vyhloubené (recessed, dugout, vydlabanec). Dále se paddleboardy dají dělit podle tvaru špičky (nosu) boardu, která souvisí s vhodností pro určité vodní podmínky. V zásadě platí, že prkno na klidnou vodu (flatwater) má špičku boardu rovnou, přilepenou k vodní hladině, a prkno tak lépe klouže po hladině. Pevné paddleboardy vhodnější na vlnitou nebo rozbouřenou (choppy) vodu mají špičku ohnutou směrem nahoru, aby prkno po nerovné vodní hladině tancovalo a nepotápělo se pod vlny.