Pořiďte svým ratolestem dětský paddleboard
Paddleboardy pro děti už dneska vyrábí hned několik značek, a tím pádem jsou běžně dostupné. To je skvělá zpráva, protože nejmladší…
Typy paddleboardů aneb když se řekne allround, touring, tandem, river, WindSUP nebo SUP surf. Každý tvar paddleboardu má své specifické použití. Některé jsou vhodné pro začátečníky a jako rodinné paddly. Užší se hodí na sportovní jízdu, touringové SUP boardy na na výlety. Jaký hledáte vy? Zkuste si odpovědět v našem #rozcestníku.
Jak poznáte, že je paddleboard nafukovací?
Má přece ventil!
Existují dva základní druhy paddleboardů podle materiálu:
Když se s paddleboardem potkáte poprvé, ani nemusíte poznat, že je nafukovací, jak je pevně nafouknutý díky drop-stitchovým vláknům. A pevné paddleboardy nejsou automaticky odolnější. Paradoxně jsou křehčí a je o ně třeba pečovat v rukavičkách, ale zase tak krásně kloužou po vodě.
Až si vyberete na co paddleboard chcete používat, nezapomeňte také nastudovat jak vybrat paddleboard podle typu jezdce. Dětský paddleboard, juniorský, dámský, pánský, XL atd. A další parametry už jsou zcela na vás – jaká značka a design se vám líbí? A co barva? Mám správnou barvu boardshortů, aby mi to spolu ladilo?
Rozcestník pro váš výběr správného typu paddleboardu
Vyber podle našeho krátkého dotazníku, na co chceš nejčastěji SUP board používat, a klikni si pro detailní popis jednotlivých typů paddleboardů v článku. Jaký paddleboard si vybrat?
Univerzální paddleboard pro každou zábavu
Nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Často je to první paddleboard, který si lidé pořizují.
Tvar: Nejčastěji ovál, elipsa, vajíčko. Jak chcete. Některé modely mohou mít i vpředu tvar do špičky. Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem litrů narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům. Při výběru velikosti je třeba uvážit celkovou hmotnost všech jezdců a zvolit nejméně 2násobný výtlak. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg, by měl zvolit plovák výtlaku alespoň 260, raději však 300 litrů.
Použití: Využijete ho prakticky na cokoliv – dovolené s dětmi, dovádění na vodě, krátké výlety, dokonce i na splouvání rychleji tekoucí horních toků řek. A můžete si ho vzít i na hobby paddleboardový závod nebo se na něm učit freestyle tríčky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících. Mohou mít jak 3 napevno nalepené (fixní) ploutvičky, tak 2 fixní + 1 vyndavací, nebo jen 1 vyndavací slide-in ploutev.
Obvyklé rozměry: Šířka v rozmezí 30“-32“ (75-80cm) , délka bývá mezi 10′-11′ (300-330cm), 9′-10′ u dámských verzí, 9′-10’8“ u juniorských a 7’5“ – 9′ u dětských allroundů.
Tip na doplňky: kajaková sedačka, skládací kajakové pádlo, wing, elektrická pumpa, floater na pádlo (proti utopení pádla)
Výletní paddleboard pro vaše expedice
Paddleboardy určené především na výlety a delší vyjížďky, objevné expedice či rybaření. Jedná se o delší a zároveň podstatně širší plováky, které poskytují jezdci mnohem větší stability.
Tvar: Nos paddleboardu je do špičky, aby lépe klouzal po hladině. V místě stání se paddleboard rozšiřuje, aby poskytl stabilitu při únavě. K zádi se zužuje.
Použití: Při delších výletech ihned oceníte jejich jízdní vlastnosti. Oproti allroundům jsou rychlejší a snáze se na nich udržuje přímý směr. Bývají doplněny úchyty pro připojení kajakového sedátka, jejich nezbytnou výbavou jsou i fixační gumová lanka (síťka) pro ukotvení „nákladu“ nebo i např. vlečná a tažná oka.
Obvyklé rozměry: Díky větším rozměrům jejich výtlak mnohdy i výrazně přesahuje 300 litrů. Se svojí obvyklou délkou 11‘- 13‘ a šířkou 32‘‘-34‘‘ jsou výbornou volbou i pro univerzální rodinné použití.
Tip na doplňky: nepromokavý vak, voděodolné pouzdro na mobil, botičky do vody, carbonové nebo sklolaminátové lehčí pádlo, držák na kameru, záchranná vesta nebo systém Restube
Stabilní paddleboard pro dva nebo pro rodinu
Často požadovaným parametrem při výběru paddleboardu je, aby na něm mohli rodiče vozit své děti i s domácími mazlíčky a aby paddleboard sloužil celé rodině.
Tvar: Něco mezi allroundem a dragon SUPem.
Použití: Pro takové účely je vhodný širší a delší paddleboard než typ allround/ univerzální paddleboard pro jednoho. Paddleboard se nafukuje klasicky jako všechny jiné typy iSUPů. Vhodné je také pořídit rovnou dvě pádla.
Obvyklé rozměry: Rozměry rodinného paddleboardu se pohybují okolo délky 12′-14′ stop (cca 4 metry) a šířky 35″ palců (cca 90cm).
Tip na doplňky: floater na pádlo, elektrická pumpa, botičky do vody, voděodolné pouzdro na mobil, leash, dětské nebo psí záchranné vesty, lykry proti slunci (rashguard), kajaková sedačka, skládací kajakové pádlo
Nafukovací windsurf paddleboard s plachtou
WindSUPy jsou ideálními plováky pro začínající, děti a méně zdatné jezdce, vhodné k naučení základů windsurfingu až k použití pro rekreačně sportovní jízdu.
Tvar: podobný jako allround, oválný
Použití: Paddleboardy s plachtou s klasickým windsurfingovým uchycením plachty a středovou ploutví. Ve světě doposud výhradně pevných windsurfingových plováků se díky své skladnosti stávají např. v kombinaci s nafukovacím oplachtěním iRIG revolučním řešením. Pro jejich plnohodnotné windsurfingové použití je nezbytná přítomnost odnímatelné středové ploutve, bez které je jejich využitelnost významně omezená jen pro velmi zkušené jezdce. I takové plováky lze dovybavit dragstopperem dodatečně zajišťujícím potřebnou ovladatelnost. U těchto plováků je nutno dbát na správné umístění paty stěžně, středové ploutve a případně i poutek na nohy, někteří výrobci (zřejmě s nevelkými windsurfingovými zkušenostmi) se dopouštějí ve výrobě i fatálních omylů.
Obvyklé rozměry: různé délky, 9′-11’6″, šířka 30′-34″
Tip na doplňky: středová ploutev včetně nalepovacího kastlíku (pokud chybí), neopren, botičky do vody, lykra proti slunci, voděodolné pouzdro na mobil, PFD nebo odlehčená vesta na windsurfing, oplachtění (pevné / nafukovací)
Tréninkový i závodní raceboard na rychlé ježdění
Užší a delší plováky určené pro výkon. V podstatě je jedno zda si chcete dát jen do těla svižnější jízdou nebo vyloženě trénujete a závodíte.
Tvar: Špičatý, dlouhý a úzký, na první dojem i vratký. Čím užší, tím rychlejší. Ale je třeba mít na vědomí, že pokud nejste na paddleboardu dostatečně stabilní a nemáte jistotu při záběru a pádlování, rychlejší nebudete. Zato budete častěji ve vodě. Jak říkají švédští jezdci – Výkon je ve stabilitě.
Použití: Kategorie paddleboardu, po které koukají sportovci. Sportovní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy. Závodní verze se vyrábějí i v rozměrech pro dětské a juniorské jezdce. Vyrábějí se modely jak nafukovací (iSUP), tak pevné (hardboard, karbonové). Závodníci pak často volí z různých modelů a rozměrů v kategorii pevných paddleboardů. Tréninkové a závodní rychlosti se pak pohybují od 7 km/h až lehce přes 10 km/h.
Obvyklé rozměry: V dospělé a juniorské kategorii jsou to dva typické rozměry 12’6″ a 14′ se šířkou v rozmezí 20’5″- 28″. Děti mají rozměry 10’6″-12’6″ s šířkami okolo 23″-25″. I u závodních paddleboardů se hlídá výtlak. Obzvláště u pevných paddleboardů se může stát, že vyšší a těžší závodník musí zvolit širší paddleboard nebo jiný model, aby stále udržel ideální skluz.
Tip na doplňky: lehké carbonové pádlo se správnou plochou listu, hydrovak na záda (tzv. camelbag), kšilt, originální boardshorty, záchranný systém Restube.
Speciální stabilní paddleboard na sjíždění řek a vln
Paddleboardy určené ke sjíždění divočejších řek. Kratší, stabilní a dobře manévrovatelné.
Tvar: Kratší, vejčitý. Jsou vždy vybaveny pevnými nízkými ploutvičkami, schopnými překonat i mělká místa řek.
Použití: Jsou oblíbeným náčiním dříve aktivních vodáků, kteří jsou doma v korytech horských říček a rychle tekoucích řek. Rovněž jejich vejčitý tvar je specifický a spolu s velkým výtlakem (min. 300 litrů) přispívá k mimořádné stabilitě a zároveň výborné manévrovatelnosti ve zpěněných peřejích. Na vodnaté, rychle tekoucí řeky lze pořídit i paddleboardy typu výletní/ touring. A v určitých případech, např. říčních maratonů, i závodní paddleboardy.
Obvyklé rozměry: velmi široké 33″-36″ a zároveň obvykle kratší v rozmezí 9′-11″
Tip na doplňky: říční leash se samoodepínáním, nosnější záchranná vesta, helma, boty do vody, hydrovak na záda, chrániče na nohy a ruce, úchyt na gopro kameru na paddleboard / pádlo / vestu, neopren
Široký speciální paddleboard na cvičení jógy a fitness
Speciální plováky přizpůsobené potřebám cvičení jógy a fitness. Tato obvykle širší prkna se kromě vysoké stability vyjímají i krásnými elegantními designy.
Tvar: robustnější allround s kulatým nosem a zádí
Použití: Velký výtlak (kolem 330-360 litrů) zaručuje potřebnou stabilitu při cvičení na vodě. Tyto rozměry rovněž předurčují yoga paddleboardy do role výborných rodinných paddleboardů, které poskytují ideální prázdninové útočiště všem dětem z blízkého okolí.
Obvyklé rozměry: délka v rozmezí 10’6″-11′, šířka v rozmezí 33″-36″
Tip na doplňky: elektrická pumpa, floater na pádlo, dockovací stanice („kytička“, ke které se mohou přivázat další paddleboardy), pohodlné yoga oblečení, nepromokavý vak, voděodolné pouzdro na mobil, lanka s karabinou, závaží na laně s karabinou k ukotvení ke dnu, dodatečné kroužky na vyvázání.
Dragon SUP nebo Megaboard pro jízdu ve více lidech
S týmovými paddleboardy si užije zábavu i početnější skupina. Na dragon boardech se jezdí za sebou ve čtyřech a na megaboardech ve dvojřadě i v šesti lidech.
Tvar: Obří. Dragon SUPy jsou dlouhé a úzké, podobně jako klasické paddleboardy. Megaboardy vypadají jako široké plošiny se špičkou a často vykrojenou zádí.
Použití: Jízda na týmových paddleboardech je příležitostí pro mnoho zábavy, nejdůležitější pro plynulou jízdu je synchronizované pádlování. Dračí SUP je určen pro čtyři pádlující za sebou a jeho délka je kolem 22′ stop (necelých 7 metrů). Na obří paddleboard – megaboard – se vejde šest-sedm pádlujících (3+3+kormidelník) a jeho délka je kolem 17′. Každý má své pádlo. Oblíbené aktivity na těchto skupinových paddleboardech je výlet po řece nebo soutěž dvou týmů, kdo dříve zdolá trasu s otočkou. Megaboard se dost dobře dá použít i jako plovoucí ostrov.
Obvyklé rozměry:
Tip na doplňky: floater na pádlo, elektrická pumpa, elektromotor místo ploutve
Pro surfování s pádlem ve vlnách na moři
Malé obratné paddleboardy, se kterými si užijete zábavu i v malých vlnách. Zvládnout SUP surfing chce však trochu trpělivosti a hodně praxe.
Tvar: Kratší špičatý, podobný surfovým shortboardům.
Použití: Nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejméně stabilní paddleboardy špičatějšího tvaru určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Nejmenší vlnovky mají velmi blízko ke klasickým surfovým shortboardům pro jízdu na mořských vlnách. Ty nejdelší lze používat i k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece. Pro svoji snadnou ovladatelnost výborně poslouží lehčím jezdcům nebo dětem. Existují jak nafukovací, tak pevné SUP surfy. Na dynamickou jízdu ve vlnách je potřeba pevný laminátový plovák.
Obvyklé rozměry: délka 7’8″-10′. Čím kratší, tím větší manévrovatelnost, ale také potřeba větších vln.
Tip na doplňky: rovná leash, kratší pádlo na SUP surfing, dlouhá lykra proti slunci (rashguard), surf vosk, foil ploutev
SUP board pro jízdu s plachtou a foil ploutví s pádlem nebo wingem
Trend, při kterém se na všechno připevňuje speciální foilová ploutev, graduje během posledních pár let. Foilují katamarány, kite, surfy i SUP surfy.
Tvar: Paddleboardy na foilování jsou kratší s menším výtlakem. Foilová ploutev se dá se připevnit na pevná a kratší SUP surfová prkna
Použití: Foiling, foilování je vyšší stupeň požitku ze skluzu. Při foilování jedete nebo přímo letíte s prknem ve vzduchu, kam vás vytlačí energie vody soustředící se do malé plochy ploutvičky. Foilování je pro zkušenější jezdce, kteří zvládají surfing a SUP surfing. Současným top extrémním sportem je Wing Foil. K pohánění nepotřebujete vlny a pádlo, ale vítr. Wing foilovat se dá jak na moři, tak na českých vodních plochách, když dobře fouká. Jen pozor na foilovací ploutev, dokáže pěkně kousnout do zad nebo do boku.
Tip na doplňky: systém upevnění foilovací ploutve, foilovací ploutev, wing, dlouhý neoprén, neoprenové botičky
Všechny typy paddleboardů můžete vybrat i v dětské velikosti. Poraďte se ve specializovaných obchodech, který rozměr bude vašemu dítěti vyhovovat. Více o paddleboardu pro děti najdete v článku níže.
Paddleboarding je už pár let překotně se rozšiřující a vyvíjející sport, který posupně nabírá i mnoho odlišných podob. Pro rychlý a přitom správný výběr paddleboardu je třeba zhodnotit co od pádlování na vodě očekáváme. Říct si, jak budeme prkno na vodu nejčastěji používat a správně vybrat typ paddleboardu. Při vybírání prvního paddleboardu bývá jako první podmínka, aby byl nejlevnější a druhá, aby se líbil design. Zkuste se, ale také zaměřit na jeho funkčnost, abyste byli spokojení s jeho jízdními vlastnostmi, co nejdéle. V českých ochodech najdete širokou nabídku nejrůznějších značek a modelů. A kdo ví, možná raději chcete jezdit v sedě a bude pro vás lepší SUP kajak.
Znáte zkratku SUP? Je to anglická zkratka pro paddleboard a paddleboarding. Stand up paddleboard – stand up paddleboarding. Pádlování ve stoje. Můžete se s tím setkat i na českých webech.
Slyšeli jsme i další české označení a psané varianty pro paddleboard: padlbord, padrbolt, padleboard, pavrbort, nafukovačka, matrace a určitě existují i další názvy. Jaký je ten váš?
Drtivá většina paddleboardů, se kterými se setkáte na vodě jsou ty s nafukovacím ventilem. I když jsou, ale nafukovací, díky technologii drop-stitch jsou zároveň pevné a dokážou vytvořit tuhý deskovitý tvar paddleboardu. Nafukují se na určitý tlak ruční nebo elektrickou pumpou. Díky možnosti sbalení do nepříliš rozměrného batohu, jednoduché přepravě, výborné odolnosti a příznivé ceně jsou dnes drtivě převládající volbou pro běžného uživatele paddleboardu. Zkrátka nafukovací paddleboard sbalíte na jakýkoliv výlet do auta nebo do letadla.
První paddleboardy byly stejně jako surfová prkna ze dřeva. Rozdíl mezi surfingem a paddleboardingem je velmi zjednodušeně řečeno v tom pádle, které používáme místo rukou.
Laminované plováky s polystyrenovým jádrem a obalem ze skelných anebo karbonových vláken určené nejen pro závodní jezdce a vlnové specialisty. Ale i pro aktivní SUPery, kteří chtějí na paddleboardu pravidelně trénovat. Druhou levnější variantou pevných paddleboardů jsou lisované EPS plováky používané v půjčovnách.
Pevné paddleboardy jsou pro svoji rozměrnost a obtížnou skladnost vhodnou alternativou jen jako závodní nebo tréninkové načiní pro špičkové atlety, kteří v honbě za každičkou ušetřenou sekundou nehledí na příkoří při přepravě více než 4metrového karbonového speciálu. A pro lokální matadory jízdy ve vlnách, pro které je optimální skluz laminátového prkna nezbytným potěšením, a kteří se nikdy nebudou potýkat s obtížemi cestování s rozměrným a velice křehkým zavazadlem.
I v případě pevných paddleboardů se setkáte s různými tvary, které jsou vhodné pro různé vodní a povětrnostní podmínky.
Dělení podle „paluby“ paddleboardu je možné na:
Dále se paddleboardy dají dělit podle tvaru špičky (nosu) boardu, která souvisí s vhodností pro určité vodní podmínky. Hardboard na:
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci