Přeskočit na obsah
WindSUP jízda s plachtou

WindSUP jízda s plachtou

WindSUP jízda s plachtou pro začátečníky

Nejlepší, jak začít s windsurfingem, je nějakým základním kurzem ve specializované škole nebo od windsurfaře, který vám to vysvětlí a s prvním vánkem vám neujede někam pryč. Ale pár základních věcí, na které se zaměřit, vám můžeme zprostředkovat i takto online.

Poznáš odkud vítr fouká?

Vědět, jakým směrem fouká vítr a zvolit podle toho nástupní místo, je alfa omega. Nasliněný ukazovák není úplně jednoznačný nástroj. Na břehu poznáš směr větru podle věcí okolo – stromy, rákosí, kus látky nebo reklamní vlajka v půjčovně.

Vhodné místo nástupu na břehu je tam, kde vám fouká vítr přímo proti vám. To znamená, že se vám bude dobře vracet zpátky. Vhodné místo je také nějaká přístupná pláž s pozvolným klesáním, aby se vám dobře nastupovalo.

Poznat směr větru na vodě, zvlášť třeba po pádu z prkna, je pro začátečníka na orientaci těžké. Stačí tzv. „vyvlát“ plachtu. Stojíte v základním postoji bokem, plachtu zvednete za lano a vítr vám pomalu stočí plovák do startovací pozice s větrem v zádech.

Optimální rychlost větru pro začátek jsou 2-4 m/s.

Základní pravidla jízdy

Základní postoj na windsupu je bokem a za plachtou. Při změně směru jízdy se to všechno mění. Když přitáhnete plachtu blíže k sobě a nakloníte mírně dopředu, tak zrychlujete. Jízda na windsupu do vytouženého bodu je, pokud zrovna nejedete po větru, neustálé cik-cak stoupání, nabírání výšky. Je dobré mít na očích záchytný bod, kam míříte. Když děláte otočku po větru tzv. halzu s plachtou před sebou, tak výšku ztrácíte a musíte pak znovu nastoupat. Když otáčíte proti větru s plachtou vzadu tzv. , tak výšku neztratíte.

Terminologie

Autor článku: Ondra z Pádlujte.cz
Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.