Přeskočit na obsah
WindSUP jízda s plachtou

WindSUP jízda s plachtou

WindSUP – Paddleboard s plachtou

WindSUP je nafukovací paddleboard windsurf pro začátečníky

Jízda s plachtou na nafukovacím paddleboardu je ideální bránou do světa windsurfingu. Nejlépe je začít nějakým základním kurzem ve specializované škole nebo u windsurfaře, který vám to vysvětlí a s prvním vánkem vám neujede někam pryč. Ale pár základních pravidel jak jezdit na windsupu a návod jak se orientovat ve světě windsurfingu vám prozradíme v tomto článku. Základy jízdy s plachtou najdete i v krátkém videu na konci článku.

Skvělá prověřená značka nafukovacích windsup paddleboardů i plachet je STX. Na windsurfing vyrábí různé modely paddleboardů pro jízdu začátečníků, ale i surfy pro jízdu ve skluzu. A když nefouká, tak se po sundání plachty stane ze surfu opět nafukovací paddleboard pro klasickou jízdu ve stoje s pádlem.

Značka specializující se na windsurfing a windsup. Od boardů po plachty.

WindSUP paddleboard s plachtou
Paddleboard WindSUP

WindSUP paddleboard s plachtou

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 15. 3. 2023

Windsurfing se potkal se stand up paddleboardingem Co to vlastně windSUP je? Nafukovací windsurfing. Je to paddleboard, ke kterému se…

Poznáš odkud vítr fouká?

Vědět, jakým směrem fouká vítr a zvolit podle toho nástupní místo, je alfa omega. Nasliněný ukazovák není úplně jednoznačný nástroj. Na břehu poznáš směr větru podle věcí okolo – stromy, rákosí, kus látky nebo reklamní vlajka v půjčovně paddleboardů.

Vhodné místo nástupu na břehu je tam, kde vám fouká vítr přímo proti vám. To znamená, že se vám bude dobře vracet zpátky. Vhodné místo je také nějaká přístupná pláž s pozvolným klesáním, aby se vám dobře nastupovalo. A jestli fouká hodně, nezapomeň správně nést svůj nafukovaci windsurf pod paží a také si obléct neopren a boty do vody.

Jak nastavit plachtu na vodě

Poznat směr větru na vodě, zvlášť třeba po pádu z prkna, je pro začátečníka na orientaci těžké. Stačí tzv. „vyvlát“ plachtu. Stojíte v základním postoji bokem, plachtu zvednete za lano a vítr vám pomalu stočí plovák do startovací pozice s větrem v zádech.

Optimální rychlost větru pro začátek jsou 2-4 m/s.
Koukněte na předpověď větru v nějaké windsurfingové appce – třeba české Windy.

Základní pravidla windsurfingové jízdy

Windsurfing a jeho základní postoj je bokem a za plachtou. Při změně směru jízdy se to všechno mění. Když přitáhnete plachtu blíže k sobě a nakloníte mírně dopředu, tak zrychlujete. Jízda na windsupu do vytouženého bodu je neustálé cik-cak stoupání – nabírání výšky. Rovně jede prkno pouze při jízdě po větru. Je dobré mít na očích záchytný bod, kam míříte. Když děláte otočku po větru tzv. halzu s plachtou před sebou, tak výšku ztrácíte a musíte pak znovu nastoupat. Když otáčíte proti větru s plachtou vzadu tzv. , tak výšku neztratíte.

Terminologie windsurfingu i windsupingu

Autor článku: Ondra z Pádlujte.cz
Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.