Přeskočit na obsah
WindSUP paddleboard s plachtou
Paddleboard WindSUP

WindSUP paddleboard s plachtou

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 15. 3. 2023

Windsurfing se potkal se stand up paddleboardingem

Co to vlastně windSUP je? Nafukovací windsurfing. Je to paddleboard, ke kterému se dá připojit oplachtění jakéhokoliv druhu. Jeho délka se pohybuje kolem 3 metrů a šířka je okolo 80 cm. Tento typ prken disponuje nejčastěji dvěma flosnama do US boxu. Jedna vzadu na konci plováku a druhá uprostřed pro lepší vedení směru a stoupání.

WindSUPy jsou určeny pro začátky s windsurfingem. Některé modely plováků jsou vybavené poutky na nohy i pro jízdu ve skluzu, např. STX WS 250 Freeride. Nejčastěji se však windSUP používá k rekreačnímu stylu jízdy. Větší a širší plováky jsou tužší a stabilnější a také se skvěle hodí jako rodinné paddleboardy.

muž nastupující na nafukovací windsurf u pobřeží moře. Oranžová windsurfingová plachty, tmavěmodrý paddleboard značky STX

Značka STX – WS Tourer 11’6“ a pevné oplachtění STX

U těchto plováků je velmi důležitá jejich tuhost. Proto většina výrobců vyrábí dvouvrstvá prkna, aby byla dostatečně tvrdá a měla potřebnou nosnost i pro těžší jezdce. Můžeme nalézt také jednovrstvé boardy, které ale na jízdu s plachtou nejsou vhodné. Nemají takovou tuhost a „kroutí“ se pod nohama.

První krůčky k windsurfingu pro děti

Pro lehčí jezdce a děti jsou na trhu plováky v délkách 9’8“ – 10’6“ a šířkách 30“. Ideální pro jezdce o hmotnosti do 75 kg. Plovák je krásně obratný a stabilní. Nejlépe se jim bude jezdit s menším oplachtěním hodným pro děti o velikosti okolo 2,5 m².

Plachty a oplachtění

Do windSUPů patří klasické pevné windsurfingové plachty, které se zacvakávají do objímky uprostřed plováku. Je možné, ale sehnat i ultralehkou a skladnou nafukovací plachtu pro nejmenší jezdce. Nebo si pořídit samostatné křídlo WING.

Pevné oplachtění

U pevných plachet nalezneme odlehčené verze určené pro ženy a juniory, aby se nemusely vláčet s klasickým oplachtěním. V této kategorii je velmi oblíben STX POWERKID, který se prodává v setu –

Tento typ plachty se již dá použít i do silnějšího větru. POWERKID již umožňuje dětem a juniorům díky pevné konstrukci jízdu ve skluzu na pevných prknech určených pro dané váhové kategorie. Mezi další frekventované plachty patří STX HD20 nebo F2 Checker.

Kdo to myslí s windSUPem vážně, je tu STX EVOLVE. Je to skladnější verze typických windsurf plachet díky pětidílnému stěžni. Vše se dá krásně složit do přepravně nenáročného balíčku, stejně jako celý windSUP.

EVOLVE RIG
HD 2.0
POWER HD
POWERKID
MINIKID

Nafukovací oplachtění

V poslední době je velký boom nafukovacího oplachtění. Jednou z největších výhod je, stejně jako u nafukovacích paddleboardů, skladnost a jednoduchá přeprava. Další nespornou výhodou je lehká váha, díky které se tak rychle neunavíte a vytáhnout plachtu je jednoduché i pro menší děti.

V kategorii nafukovacích plachet je jedním z nejlepších výrobků na trhu DUOTONE iRIG. Toto nafukovací oplachtění připojíte k jakémukoli WindSUPu. Při hmotnosti 1,5 kg si připadáte jako bez plachty. Kvůli nafukovací konstrukci jsou však tato oplachtění určena do větru max. 6-7 m/s. V nabídce jsou 4 různé velikosti dle výšky postavy jezdce. Nejvíce iRIG ocení děti, neboť jízda pro ně bude v začátcích několikanásobně jednodušší, protože se nebudou muset unavovat taháním plachty z vody.

Nafukovací plachty iRIG vyrábí značka DUOTONE ve čtyřech velikostech.

Jak vybrat správnou velikost plachty?

Kde mi poradí s výběrem velikosti plachty a správného boardu?

Značky s windsurfingovým vybavením

Jak začít s windsurfingem? Prvních pár kroků s plachtou v Rádci.

Autor článku

Lucie