Přeskočit na obsah

Z pohledu fyzioterapeutky Kateřiny Humlové

Kateřina se v praxi zabývá

  • Fyzioterapie dětí
  • Reakční síla a obratnost (plyometrie/agilita)
  • Komplexní terapie triggerpointů a globální reciproční inhibici v praxi
  • Neuromobilizační terapie (NTM) část A
  • Prevence zranění, tréninkové principy a výkon v bojových sportech
  • Spirální kineziologie
  • Fitness kurz pro fyzioterapeuty
  • Rehabilitační léčba některých druhů ženské sterility metodou L. Mojžíšové
  • Jógová terapie těhotných
  • Kurz dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS) a kurz fyzioterapie u těhotných a žen po porodu
Kateřina Humlová

Kateřina Humlová

Fyzioterapeutka

Email: humlovak.fyzio@gmail.com
INST: @gfyzio_katis.h


Proč je paddleboarding vhodný sport pro děti?

Pokud to vezmeme obecně, v dnešní pasivní době je pro děti vhodný každý sport. A čím větší je variabilita sportů a činností, které dítě může vykonávat, tím lépe. To samozřejmě neznamená dítě přehltit kroužky tak, že mu nebude zbývat volný čas, ale je ideální, aby se u dítěte podporovaly všechny složky, které podporují kvalitní psychomotorický vývoj. Mám na mysli složku pohybového projevu, složku psychickou a složku sociální. 

Paddleboarding klade adekvátní nároky na sílu a svalovou koordinaci. Je nutná určitá soustředěnost na techniku držení stability a pádlování.

Paddleboarding považuji za sport, který tyto požadavky splňuje. Klade adekvátní nároky na sílu a svalovou koordinaci, je nutná určitá soustředěnost na techniku držení stability a pádlování, a to zejména v tekoucích vodách, kde se dítě mimo jiné učí poznávat chování vody (tzv. číst vodu). Nedílnou součástí jízdy na paddleboardu, ostatně jako u většiny sportů, je navazování sociálních kontaktů. A to se svými spolujezdci, soupeři, lektory, trenéry nebo například i s rybáři, kterým se nezřídka kdy můžete zamotat do vlasců (směje se).

Společné odpoledne s paddleboardem pro snowboarďáky ze Snowrockets a instruktorama z kurzů na Džbáně. Dnes už na Hostivařské přehradě.

Jak rozvíjí jejich motoriku a koordinaci?

Paddleboarding je kombinací balančního cvičení s pádlováním. Paddleboard tvoří velkou balanční plochu, která se kvůli vodnímu prostředí neustále mění. Výsledkem je propojení hned několika funkcí motoriky – posturální, lokomoční, manipulační i komunikační. V překladu – správně se postavit na paddleboard, udržet na něm rovnováhu a rovnovážný pohyb spojit s manipulací pádla ve vodě. Následně se i naučit komunikovat s okolním prostředím (se spolujezdcem, s trenéry, rybáři, s přírodou).

Díky balancování se dítě učí poznávat chování svého těla v reakci na tok vody. Učí se koordinaci jednotlivých částí těla vůči sobě, ale i těla jako celku.

Díky balancování se dítě učí poznávat chování svého těla v reakci na tok vody. Učí se koordinaci jednotlivých částí těla vůči sobě, ale i těla jako celku. Pravidelným opakováním koordinačních pohybů dítě získává jistotu samo v sobě, prováděný pohyb se stává elegantnějším, hladším. Postupem času se pohyb pro dítě stává automatickým a pro jeho energii velmi úsporným.           


Dětské sportovní vybavení

Zorientujte se ve sportovním vybavení na paddleboarding pro děti. Dětský paddleboard je svými rozměry kratší a lehoučký, takže skvěle vyhovuje pohybovým potřebám dítěte. Ke správnému pohybu je potřeba i lehké dětské pádlo s menším listem.

Windsurfing se potkal se stand up paddleboardingem

Co to vlastně windSUP je? Nafukovací windsurfing. Je to paddleboard, ke kterému se dá připojit oplachtění jakéhokoliv druhu. Jeho délka se pohybuje kolem 3 metrů a šířka je okolo 80 cm. Tento typ prken disponuje nejčastěji 2 flosnami do US boxu. Jedna vzadu na konci plováku a druhá uprostřed pro lepší vedení směru.

WindSUPy jsou určeny pro začátky s windsurfingem. Některé modely plováků jsou vybavené poutky na nohy i pro jízdu ve skluzu, např. STX WS 250 Freeride. Ale nejčastěji se windSUP používá k rekreačnímu stylu jízdy.

Značka STX – WS Tourer 11’6“ a pevné oplachtění STX

U těchto plováků je velmi důležitá jejich tuhost. Proto většina výrobců produkuje dvouvrstvá prkna, aby byla dostatečně tvrdá a měla potřebnou nosnost i pro těžší jezdce. Můžeme nalézt také jednovrstvé boardy, které ale na jízdu s plachtou nejsou vhodná. Nemají takovou tuhost a „kroutí“ se pod nohama.

První krůčky k windsurfingu pro děti

Pro lehčí jezdce a děti jsou na trhu plováky v délkách 9’8“ – 10’6“ a šířkách 30“. Ideální pro jezdce o hmotnosti do 75 kg. Plovák je krásně obratný a stabilní. Nejlépe se vám bude jezdit s oplachtěním o velikosti okolo 2,5 m².

Větší a širší plováky jsou tužší a stabilnější a také se skvěle hodí jako rodinné paddleboardy.

Jak začít s windsurfingem? Prvních pár kroků s plachtou v článku našeho Rádce.

Plachty a oplachtění

Do winSUPů patří klasické pevné windsurfingové plachty, které se zacvakávají do objímky uprostřed plováku. Je možné, ale sehnat i ultralehkou a skladnou nafukovací plachtu pro nejmenší jezdce.

Pevné oplachtění

U pevných oplachtění nalezneme odlehčené verze určené pro ženy a juniory, aby se nemusely vláčet s klasickým oplachtěním. V této kategorii je velmi oblíben STX POWERKID, který se prodává v setu –

Tento typ plachty se již dá použít i do silnějšího větru. POWERKID již umožňuje dětem a juniorům díky pevné konstrukci jízdu ve skluzu na pevných prknech určených pro dané váhové kategorie. Mezi další frekventované plachty patří STX HD20 nebo F2 Checker.

Kdo to myslí s wndSUPem vážně, je tu STX EVOLVE. Je to skladnější verze typických WS plachet kvůli pětidílnému stěžni. Vše se dá krásně složit do přepravně nenáročného balíčku, stejně jako celý windSUP.

Nafukovací oplachtění

V poslední době je velký boom nafukovacího oplachtění. Jednou z největších výhod je, stejně jako u nafukovacích paddleboardů, skladnost a jednoduchá přeprava. Další nespornou výhodou je lehká váha, díky které se tak rychle neunavíte a vytáhnout plachtu je jednoduché i pro menší děti.

V kategorii nafukovacích plachet je jedním z nejlepších výrobků na trhu DUOTONE iRIG. Toto nafukovací oplachtění připojíte k jakémukoli WindSUPu. Při hmotnosti 1,5 kg si připadáte jako bez plachty. Kvůli nafukovací konstrukci jsou však tato oplachtění určena do větru max. 6-7 m/s. V nabídce jsou 4 různé velikosti dle výšky postavy jezdce. Nejvíce iRIG ocení děti, neboť jízda pro ně bude v začátcích několikanásobně jednodušší, protože se nebudou muset unavovat taháním plachty z vody.

Nafukovací plachty iRIG vyrábí značka DUOTONE se výrábějí ve čtyrech velikostech.

Jak vybrat správnou velikost plachty?

Podle zdatnosti a hmotnosti jezdce. Podle síly větru. S výběrem vám poradí nejlépe ve specializovaných prodejnách.

Máme novou nafukovací věc. Soubor skákadel, vodních trampolín a prolejzaček, které si užijete i na paddleboardu. V rámci naší Paddleboardguru a Snowboardel spolupráce se snowboardovým klubem SnowRockets jsme ostřílené mladé závodníky nechali otestovat novou překážkovou dráhu v Paddleboard Centru Džbán. “Rakeťáci” si k tomu pozvali i kolegy z dalších klubů a celkově to pojali jako letní osvěžení “rivality” než se v zimě opět vrátí na kopec.

Na zátěžový test se sešlo 15 snowboardistů, kteří si sníh v kapalném skupenství užívali s velkým nadšením celé dvě hodiny.

Trať a formát fun závodu

Vyrazit od břehu na paddleboardu, dopádlovat k překážce, přeběhnout jí celou tam a nazpátek, opět nalézt na paddleboard, obeplout kolem překážky a skončit u břehu. Formát závodů byl koncipován jako dvě rozjížďky. Nejprve zvlášť dívky a zvlášť chlapci a poté společně finálové jízdy.

Provedení 

Pádlování zvládli všechny mladší ročníky kupodivu lépe než dorůstající juniorky. První zásadní pasáží bylo přelézt nebo skočit z paddleboardu přímo na kluzkou nafukovací překážku v podobě ležícího žebříku. Poté vyšplhat na trampolínu, seskočit z ní na plošinu a přeběhnout asi dvoumetrový válec spojující druhou plošinu a obě trampolíny.

Největší podívaná byla v pasáži dvoumetrového válce. Každý volil jinou taktiku, někdo rozběh, jiný poposedávání. A ti nejvíce naladění na závodění od poloviny válce skákali a na druhou plošinu přistávali skluzem po břiše, aby se zarazili buď o druhou trampolínu nebo zahučeli po hlavě přímo do vody. Ze břehu to byla velkolepá podívaná, ze které nás bolela bránice, ale fandili jsme dál! Následovala druhá trampolína a překážková dráha s přelézáním nebo podlézáním. Na konci už stačilo se pouze obrátit a absolvovat celou překážkovou dráhu ještě jednou nazpátek.

Nejrychlejší dívkou 

Marťa z SK Lajdáček.

– Jak ti to šlo? “No hrozně! Bylo to obtížný, hlavně to přelejzání. Byla jsem celou dobu nejistá a jen jsem viděla, jak jsou všichni přede mnou a že je musím dohnat.” (pozn. redaktora – ze břehu to vypadalo jinak, Marťa byla od začátku vpředu)
– Aha! A takovýhle pocity máš i při zimních závodech? Že si myslíš, že jsou všichni před tebou, tak přidáš a pak skončíš na bedně? “Noo, vlastně jo!”

Nejrychlejším chlapcem 

Tonda ze 100Hard (čti stay hard).

– Už si někdy pádloval na paddleboardu? “Jo, je to taková rekreační činnost, hlavně dělám snowboarding a windsurfing.”
– 
A jak se ti zdála ta překážková část? “Je to velká makačka musím říct, protože člověk se snaží udržet stabilitu a všichni kolem tam padaj. Já jsem teda nespad.”
– 
Ani u toho válce na přeběh si nespad? “To už si vlastně nejsem jistej, byl to takovej fofr!”
– 
A z hlediska fungování těla – musel si být hodně koncentrovanej a zaťatej? “Zaťatej ani ne, spíš hodně pružnej. Člověk musí mít v nohách trošku cit, aby se tam na tom nerozsekal.”
– Takže tip pro ostatní zní: “Je to o nohou!”

Jak dopadlo klání mezi dvěmi snowboardovými kluby?

Když to shrneme, tak vyzývající klub Snowrockets paradoxně (nebo gentlemansky?) neutržil ani jednu bednu a proto si to celé dali jednou bez paddleboardu – ale s plaváním – a to už se jim reputaci podařilo napravit. Vypadá to, že si to ale náležitě užili a na zimní sezónu budou určitě dobře připraveni. Koneckonců můžou dál trénovat na zapůjčených paddleboardech od Snowboardelu.

A výsledek testu? Vodní Gladiator překážka 100% prošla!

Od začátku prázdnin si můžete zaskákat a zablbnout i vy! Stačí se stavit v Paddleboard centru na Džbáně – přes léto každý den od 10:00 do 19:00 (a také podle počasí, sledujte aktuální dění půjčovny na facebooku půjčovny).


A pokud nejste dovádivý tip tohoto kalibru můžete si určitě vybrat nějakou jinou aktivitu, kterou paddleboard centrum ze svého programu na vodě nabízí.

“Naším cílem je nabízet každodenní program pro návštěvníky a rádi bychom, aby se k nám za kvalitním a zajímavým programem na Džbáně vraceli.” komentuje aktuální pravidelný program Paddleboard Centra Džbán jeho manažer Michal Kašpárek. “Přijďte si za náma udělat pohodičku a vyzkoušet všechny prkna, co tady máme. Rádi s vámi o nich i pokecáme.”

Paddleboard centrum Džbán v pár bodech:

Kontakt dzban@snowboardel.cz nebo ve skupině na facebooku v messengeru


Snowrockets je snowboardový klub, který vychovává mladé naděje, a hlavně se u toho skvěle baví. I na paddleboardech. Pokračování ve spolupráci Paddleboardguru & Snowboardel & Snowrockets. Jaký měli „snow-rakeťáci“ rok 2020? Reportáž přinášíme v  podání trenérky a team managerky Marie Bohůnkové.

Snowrockets ve svém sněhovém živlu.

Rok 2020 začal zkrácenou sezónou a online tréninky

Stejně jako v minulé sezoně pokračovala spolupráce snowboardového klubu Snow Rockets a Paddleboardguru & Snowboardel, kteří nám na letní přípravu vypůjčili 2 paddleboardy.

Zimní sezona byla komplikovaná

Nejdříve nedostatkem sněhu a následně předčasně ukončena kvůli Covid- 19. I tak jsme ale stihli odjet Olympiádu dětí a mládeže, která se konala v Karlovarském kraji a odvezli jsme si z ní šest medailí (viz foto níže). Závodilo se ve dvou věkových kategoriích 2004/2005 a 2006/2007 a každý účastník závodil ve třech disciplínách – slopestyle, slalom a snowboardcross.

Poté jsme stihli odjet ještě další čtyři závody v německém Grasgeherenu v rámci série SBX Trophy a jeden závodní víkend českého poháru na Bukové Hoře.

Snowrockets na Olympiádě dětí: medailisté
Tomáš Tůma (1.místo Slalom, 2.místo Snowboardcross, kat. starší) – úplně vpředu, drží diplom
Štěpán Hlaváček (3.místo Snowboardcross, kat. mladší) – 1.řada, 2. z prava, červená bunda
Turinský Matyáš (1.místo Snowboardcross, kat. starší) –  1.řada, 6.z prava (rozepnutá bunda)
Anna Halašová (1.místo Snowboardcross, kat. starší) – 1.řada, 4. z prava, černá bunda
Štěpán Hlaváček (2.místo Slopestyle, kat. mladší) – 1.řada, 2. z prava, červená bunda


Tréninkovou pauzu v období karantény jsme vyplňovali on-line tréninky.

Jak takový online trénink vypadal?
Online tréninky jsme měli v první jarní karanténě. Jednou týdně se všichni sejdeme na cca 45 minut online, každý se zapnutou kamerou. Trenér předcvičuje, ostatní cvičí. Střídáme kruhový trénink, cvičení na core nebo protahování. Největší výzvou pro děti je zvládnout trénink v jejich mnohdy malých pokojíčcích, a tak je často cvičení doprovázeno úrazem o nábytek.

Jarní soustředění konečně venku

Od května už nám bylo umožněno vyjet na soustředění. První jarní soustředění se konalo v Praze a střídali jsme pumptrack v Braníku, v Říčanech a také gymnastiku v hale v Dobřichovicích. Na konci května jsme vyrazili na společné soustředění se Sportovní akademií Špindlerův Mlýn do Liberce. V červnu se pak konalo ještě společné soustředění všech snowboardových klubů v Nymburku, kde se potkali freestylisti, slalomáři i crossaři a měli možnost se seznámit.

Suchá příprava Snowrockets v tělocvičně, vapadá to na dřepy s výskokem.

Co je pro snowboardisty důležité trénovat při suché přípravě?

Suchá příprava je pro nás hodně důležitá a trávíme s ní hodně času. Jako nejdůležitější bych označila koordinaci těla a s tím spojenou orientaci v prostoru. Při snowboardcrossu je důležité provést správný pohyb, a ještě ho dobře načasovat. Proto je tedy nezbytné své tělo umět ovládat a mít kvalitní koordinační schopnosti.

Orientace v prostoru / vzduchu je zase potřebná na skoky. Proto se věnujeme gymnastice – skoky na trampolíně, kde trénujeme salta, otočky a další dovednosti. Zároveň v gymnastice děláme cviky na zpevnění těla, a to především středu těla (stojky, hvězdy, přemety). Dále také doskoky – na žíněnky, z vyšších míst (kladina) – trénink stability, která je potřebná na snowboardu. Potřebné je ale mít silné i dolní končetiny, takže dřepy, dřepy a dřepy. (ty jsou důležité i při paddleboardové suché přípravě, pozn. Paddleboardguru)

 Snowrockets na výjezdu na paddlech – mokrá příprava a hlavně zábava.

Rozvolněné léto s paddleboardingem jako doplňkovou mokrou přípravou

Od června už počasí dovolilo konečně vytáhnout paddleboardy a při kempu na Dolní Moravě jsme vždy vyrazili na vodní nádrž Pastviny, kde jsou skvělé podmínky na jízdu. Při jízdě jsme tak posilovali střed těla, koordinaci a správný postoj na paddleboardu. Ale využili jsme paddleboardy také jako dopravní prostředek a udělali si v Pastvinách výlet.

V červenci jsme opět vyrazili do Liberce a jeden den jsme věnovali celý výletu do Stráže pod Ralskem, kde je Wake park. Takže byla možnost střídat jízdu na wakeboardu a paddleboardu. Po tomto dni nebyl nikdo schopný zvednout ruce!

Pak už následoval náš klasický týden u Lipenské přehrady. Letos jsme bydleli v Horní Plané a využívali jsme k jízdě na paddlu místní část přehrady. Jeden den jsme také vyrazili na výlet po Vltavě z Vyššího Brodu až do Rožmberku. Výlet po Vltavě na paddleboardech patří k nejoblíbenějším dnům celého léta. Sjeli jsme si i jezy v kleče, ti pokročilejší dokonce i ve stoje. Posledním dnem na paddlech byl den u vodní nádrže Džbán v rámci kempu v Praze, kde jsme měli závody týmů na paddleboardech.

Bleskový rozhovor s mladými rakeťáky

Pár paddleboardových otázek jsme položili i mladým Snowrockets Sofii Vladařové (8 let, nej disciplína snowboardcross) a Matyášovi Štefkovi (16 let, nej snowboardcross a slopestyle)

Sofie (8 let) a Matyáš (16 let)

Jak se cítíš při jízdě na paddleboardu v porovnání se snowboardem? Je to v něčem podobné?

Sofie: Když na tom stojím tak se citím stejně. Ale na paddlu si ještě nejsem tak jistá a proto při jízdě často sedím.
Matyáš: Na paddlu se cítím trochu nejistě oproti snowboardu, ale zvládám to! Podobnost se snowboardem je to, že se v obojím musí držet rovnováha.

Co tě na paddleboardu baví nejvíc?

Nejvíc mě baví, že se to kýve a vždycky někoho shodíme a já pak za ním můžu skočit a koupat se.

Sofie (8), Snowrockets

Pádloval(a) si na něm i jindy, než jen na soustředění?

Sofie: Jednou s rodinou, když jsme jeli při dovolené na Lipně a pak v Chorvatsku na moři.
Matyáš: Určitě párkrát u nás na přehradě v Brně a pak na dovolené v Chorvatsku.

Kam by ses na paddleboardu chtěl(a) podívat? Na moře, nějakou řeku…

Sofie: Zase do Chorvatska. Tam se mi líbilo, jak byla ta voda průzračná.
Matyáš: Vlastně kdekoliv na vodě, kde to jen jde. Je to super sport, u kterého si odpočinu.

Jak ti jdou otočky na paddleboardu? Jezdíš při nich na backside? 

Sofie: Moc je nedělám, protože mi nejdou a většinou spadnu do vody.
Matyáš: Nejsem na otočky specialista, takže moje otáčení na paddlu vypadá spíš tak, že padám do vody.

Co ti přijde na paddleboardu nejtěžší (nebo přišlo, když jsi na něm stál(a) poprvé)?

Sofie: Vůbec to, se na něm postavit a jet.
Matyáš: Držet rovnováhu a u toho pádlovat.

A zpět na svahy

Podzim už se snažíme věnovat přípravě na sněhu v Alpách (i když teď opět online suchá příprava doma). Máme za sebou týden v Itálii a týden na rakouském Pitztalu, avšak momentálně nevíme, co nám nařízení přinesou. I tak věříme, že budeme moct v přípravě pokračovat a že zúročíme letní přípravu, která díky spolupráci s Paddleboardguru & Snowboardel byla zábavnější.

Díky za report a držíme vám pěsti do zimní sezóny a v létě vás ty otočky na paddleboardu naučíme na Džbáně!


Paddleboardový klub na Gran Canarii

Kanárské ostrovy jsou od České republiky necelých pět hodin letu a letenky stojí pár korun. Je to ideální místo, kam vyrazit v srpnu na paddleboardy nebo poznávání místní kultury a gastronomie. My už tam také párkrát byli a trénovali s místními kluby. A tak jsme vyzpovídali místního trenéra, surfaře a paddleboardistu Eduarda Díaze, který má pod sebou dětský paddleboardový klub „Second Reef“.

Vyjížďka s trenérem. Na paddleboardu jezdí děti po skončení vyučování už šestileté děti.

Jak se trénují děti u moře

Edu, jak jsi začínal s paddleboardovým klubem pro mladé? Byly to děti od vás z vesnice nebo si znal jejich rodiče?

Asi před pěti lety. Jako každý jsem den vyzvedával syna Noaha ze školy ve svém transportéru, na kterém jsem měl uvázané paddleboardy. Učitel z jeho školy se mě zeptal, zda jezdím na paddleboardech každý den. Tak jsem mu odpověděl, že už pět let trénuji mladé studenty ve věku 11,12 a 15 let na jihu ostrova a tak to vzniklo. Začali jsme s místními pěti, šesti studenty a spolužáky z Noahovy školy a dnes jich máme v klubu deset v různém věku.

Měl jsi pro ně paddleboardy do začátku? Jaké paddleboardy ve vašem juniorském paddleboardovém klubu používáte? Nějaké speciální?

Na začátku jsme měli dětské nafukovací paddleboardy 10‘6‘‘, protože jsme měli spolupráci s jednou mezinárodní značkou. Na těch jezdily šestileté děti. Teď už se situace změnila a na trénování a závodění máme pevné karbonové paddleboardy. Takže mladší děti pod deset let jezdí na karbonových prknech 10‘6‘‘ a mladší teenageři používají 12‘6‘‘ a ti starší, když chtějí, tak si berou ty nejdelší 14‘ na rovnou hladinu anebo na otevřené moře a downwindy.

Co máš rád na trénování mladých lidí?

Je to prostě zábava. Vidíte jejich motivaci a odhodlání, které předvádí každý den na pláži a také jak je tento sport víc a víc zajímá. Že nechtějí hrát jen fotbal a basket. Stand up paddleboarding je pro děti dobrý a být s nimi na vodě každý den je skvělé.

Vkládáš do svých svěřenců naděje, že se jednoho dne zúčastní velkých závodů nebo se z nich dokonce stanou top světoví závodníci?

(směje se) No jistě! Rád bych s nimi trénoval i více dní v týdnu, aby mohli v budoucnu závodit na Euro Tour, APP Tour, ISA Mistrovství světa nebo třeba jednou i na Olympijských hrách. Pozoruji rozdíl mezi dobou, kdy jsem s paddleboardingem začínal já a dneškem, kdy je na vodě mnohem více mladých lidí. Dělá mi radost vídat mladé paddleboardisty, když vyjedu do Španělska nebo na jiný ostrov. Závodů Kanárského národního poháru se účastní celkem okolo padesáti dětí z Gran Canarie a Fuerteventury.

Jak vypadá váš běžný trénink? Viděla jsem, že máte i společnou rozcvičku…

Ano, nejprve se tak deset minut rozehříváme. Je to dobré pro nohy, ruce, hlavu i záda. A taky klademe důraz na kolena – ty jsou důležitá. Pro mladé závodníky je dobré si osvojit krok za krokem rutinu všech úkonů, které jsou potřeba před tréninkem, před závodem a také po nich. Co se týče tréninku, tak u nás vždy záleží na aktuálních podmínkách na pláži. Některé dny jsou ideální na točení bójí, jindy je lepší vyjet na long distance a trénovat draftování (pozn. ježdění ve vláčku za sebou) nebo naopak sprinty. V létě jezdíme na Playa Inglés, kde jsou touto dobou skvělé podmínky na surfování s pádlem. Děti zde dokola trénují chytání vln, zatáčení doprava a doleva na vlnách. Jinak nejčastěji trénujeme v Puerto Rico v zátoce na pěti bójích, trénujeme beach starty a otočky.

Radíš také svým svěřencům, jak mají jíst?

No samozřejmě, podle toho, jakých cílů chtějí zrovna dosáhnout. Zda chtějí zrovna intenzivně trénovat anebo zda se připravují na svůj nejlepší závodní výkon. A nejdůležitější je pít hodně vody před i po sportovním výkonu. A když jedou dlouhý závod, tak si s sebou vzít i camelbag s pitím.

Chtěl bys ještě něco dodat pro naše čtenáře?

No ano, rád bych vás všechny pozval na srpnový závod, který pořádáme, na Gran Canarii 23-24.8.2019 „MASPALOPMAS PRO19“na Playa Inglés, který je letos také součástí série regionální Euro Tour. Tento rok jsem to chtěl pojmout jinak. Jak jsem už říkal, Playa Inglés v létě pumpuje každý den, a tak jsem to chtěl nakombinovat s těmihle vodními podmínkami. Budou to kombinace např. long distance proti vlnám a druhá polovina vysurfovávání vln v downwindu. Podobně tomu bude u technického závodu, kdy se závodník bude muset kolem bóje otočit ve vlnách. A také se bude poprvé závodit v SUP surfu v amatérské kategorii. Tak jste všichni zvaní! Aloha!

Aloha i tobě Edu!

foto: Second Reef