Přeskočit na obsah
Paddleboarding vhodný sport pro děti
Paddleboard Rozhovory

Paddleboarding vhodný sport pro děti

 • Čas čtení 2 minuty čtení
 • 11. 2. 2024

Z pohledu fyzioterapeutky Kateřiny Humlové

Kateřina se v praxi zabývá

 • Fyzioterapie dětí
 • Reakční síla a obratnost (plyometrie/agilita)
 • Komplexní terapie triggerpointů a globální reciproční inhibici v praxi
 • Neuromobilizační terapie (NTM) část A
 • Prevence zranění, tréninkové principy a výkon v bojových sportech
 • Spirální kineziologie
 • Fitness kurz pro fyzioterapeuty
 • Rehabilitační léčba některých druhů ženské sterility metodou L. Mojžíšové
 • Jógová terapie těhotných
 • Kurz dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS) a kurz fyzioterapie u těhotných a žen po porodu
Kateřina Humlová

Kateřina Humlová

Fyzioterapeutka

Email: humlovak.fyzio@gmail.com
INST: @gfyzio_katis.h


Proč je paddleboarding vhodný sport pro děti?

Pokud to vezmeme obecně, v dnešní pasivní době je pro děti vhodný každý sport. A čím větší je variabilita sportů a činností, které dítě může vykonávat, tím lépe. To samozřejmě neznamená dítě přehltit kroužky tak, že mu nebude zbývat volný čas, ale je ideální, aby se u dítěte podporovaly všechny složky, které podporují kvalitní psychomotorický vývoj. Mám na mysli složku pohybového projevu, složku psychickou a složku sociální. 

Paddleboarding klade adekvátní nároky na sílu a svalovou koordinaci. Je nutná určitá soustředěnost na techniku držení stability a pádlování.

Paddleboarding považuji za sport, který tyto požadavky splňuje. Klade adekvátní nároky na sílu a svalovou koordinaci, je nutná určitá soustředěnost na techniku držení stability a pádlování, a to zejména v tekoucích vodách, kde se dítě mimo jiné učí poznávat chování vody (tzv. číst vodu). Nedílnou součástí jízdy na paddleboardu, ostatně jako u většiny sportů, je navazování sociálních kontaktů. A to se svými spolujezdci, soupeři, lektory, trenéry nebo například i s rybáři, kterým se nezřídka kdy můžete zamotat do vlasců (směje se).

Společné odpoledne s paddleboardem pro snowboarďáky ze Snowrockets a instruktorama z kurzů na Džbáně. Dnes už na Hostivařské přehradě.

Jak rozvíjí jejich motoriku a koordinaci?

Paddleboarding je kombinací balančního cvičení s pádlováním. Paddleboard tvoří velkou balanční plochu, která se kvůli vodnímu prostředí neustále mění. Výsledkem je propojení hned několika funkcí motoriky – posturální, lokomoční, manipulační i komunikační. V překladu – správně se postavit na paddleboard, udržet na něm rovnováhu a rovnovážný pohyb spojit s manipulací pádla ve vodě. Následně se i naučit komunikovat s okolním prostředím (se spolujezdcem, s trenéry, rybáři, s přírodou).

Díky balancování se dítě učí poznávat chování svého těla v reakci na tok vody. Učí se koordinaci jednotlivých částí těla vůči sobě, ale i těla jako celku.

Díky balancování se dítě učí poznávat chování svého těla v reakci na tok vody. Učí se koordinaci jednotlivých částí těla vůči sobě, ale i těla jako celku. Pravidelným opakováním koordinačních pohybů dítě získává jistotu samo v sobě, prováděný pohyb se stává elegantnějším, hladším. Postupem času se pohyb pro dítě stává automatickým a pro jeho energii velmi úsporným.           


Dětské sportovní vybavení

Zorientujte se ve sportovním vybavení na paddleboarding pro děti. Dětský paddleboard je svými rozměry kratší a lehoučký, takže skvěle vyhovuje pohybovým potřebám dítěte. Ke správnému pohybu je potřeba i lehké dětské pádlo s menším listem.

Autor článku

Lucie