Přeskočit na obsah
Edu Díaz: Jak trénuji děti na paddleboardech
Reportáže

Edu Díaz: Jak trénuji děti na paddleboardech

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 19. 7. 2019

Paddleboardový klub na Gran Canarii

Kanárské ostrovy jsou od České republiky necelých pět hodin letu a letenky stojí pár korun. Je to ideální místo, kam vyrazit v srpnu na paddleboardy nebo poznávání místní kultury a gastronomie. My už tam také párkrát byli a trénovali s místními kluby. A tak jsme vyzpovídali místního trenéra, surfaře a paddleboardistu Eduarda Díaze, který má pod sebou dětský paddleboardový klub „Second Reef“.

Vyjížďka s trenérem. Na paddleboardu jezdí děti po skončení vyučování už šestileté děti.

Jak se trénují děti u moře

Edu, jak jsi začínal s paddleboardovým klubem pro mladé? Byly to děti od vás z vesnice nebo si znal jejich rodiče?

Asi před pěti lety. Jako každý jsem den vyzvedával syna Noaha ze školy ve svém transportéru, na kterém jsem měl uvázané paddleboardy. Učitel z jeho školy se mě zeptal, zda jezdím na paddleboardech každý den. Tak jsem mu odpověděl, že už pět let trénuji mladé studenty ve věku 11,12 a 15 let na jihu ostrova a tak to vzniklo. Začali jsme s místními pěti, šesti studenty a spolužáky z Noahovy školy a dnes jich máme v klubu deset v různém věku.

Měl jsi pro ně paddleboardy do začátku? Jaké paddleboardy ve vašem juniorském paddleboardovém klubu používáte? Nějaké speciální?

Na začátku jsme měli dětské nafukovací paddleboardy 10‘6‘‘, protože jsme měli spolupráci s jednou mezinárodní značkou. Na těch jezdily šestileté děti. Teď už se situace změnila a na trénování a závodění máme pevné karbonové paddleboardy. Takže mladší děti pod deset let jezdí na karbonových prknech 10‘6‘‘ a mladší teenageři používají 12‘6‘‘ a ti starší, když chtějí, tak si berou ty nejdelší 14‘ na rovnou hladinu anebo na otevřené moře a downwindy.

Co máš rád na trénování mladých lidí?

Je to prostě zábava. Vidíte jejich motivaci a odhodlání, které předvádí každý den na pláži a také jak je tento sport víc a víc zajímá. Že nechtějí hrát jen fotbal a basket. Stand up paddleboarding je pro děti dobrý a být s nimi na vodě každý den je skvělé.

Vkládáš do svých svěřenců naděje, že se jednoho dne zúčastní velkých závodů nebo se z nich dokonce stanou top světoví závodníci?

(směje se) No jistě! Rád bych s nimi trénoval i více dní v týdnu, aby mohli v budoucnu závodit na Euro Tour, APP Tour, ISA Mistrovství světa nebo třeba jednou i na Olympijských hrách. Pozoruji rozdíl mezi dobou, kdy jsem s paddleboardingem začínal já a dneškem, kdy je na vodě mnohem více mladých lidí. Dělá mi radost vídat mladé paddleboardisty, když vyjedu do Španělska nebo na jiný ostrov. Závodů Kanárského národního poháru se účastní celkem okolo padesáti dětí z Gran Canarie a Fuerteventury.

Jak vypadá váš běžný trénink? Viděla jsem, že máte i společnou rozcvičku…

Ano, nejprve se tak deset minut rozehříváme. Je to dobré pro nohy, ruce, hlavu i záda. A taky klademe důraz na kolena – ty jsou důležitá. Pro mladé závodníky je dobré si osvojit krok za krokem rutinu všech úkonů, které jsou potřeba před tréninkem, před závodem a také po nich. Co se týče tréninku, tak u nás vždy záleží na aktuálních podmínkách na pláži. Některé dny jsou ideální na točení bójí, jindy je lepší vyjet na long distance a trénovat draftování (pozn. ježdění ve vláčku za sebou) nebo naopak sprinty. V létě jezdíme na Playa Inglés, kde jsou touto dobou skvělé podmínky na surfování s pádlem. Děti zde dokola trénují chytání vln, zatáčení doprava a doleva na vlnách. Jinak nejčastěji trénujeme v Puerto Rico v zátoce na pěti bójích, trénujeme beach starty a otočky.

Radíš také svým svěřencům, jak mají jíst?

No samozřejmě, podle toho, jakých cílů chtějí zrovna dosáhnout. Zda chtějí zrovna intenzivně trénovat anebo zda se připravují na svůj nejlepší závodní výkon. A nejdůležitější je pít hodně vody před i po sportovním výkonu. A když jedou dlouhý závod, tak si s sebou vzít i camelbag s pitím.

Chtěl bys ještě něco dodat pro naše čtenáře?

No ano, rád bych vás všechny pozval na srpnový závod, který pořádáme, na Gran Canarii 23-24.8.2019 „MASPALOPMAS PRO19“na Playa Inglés, který je letos také součástí série regionální Euro Tour. Tento rok jsem to chtěl pojmout jinak. Jak jsem už říkal, Playa Inglés v létě pumpuje každý den, a tak jsem to chtěl nakombinovat s těmihle vodními podmínkami. Budou to kombinace např. long distance proti vlnám a druhá polovina vysurfovávání vln v downwindu. Podobně tomu bude u technického závodu, kdy se závodník bude muset kolem bóje otočit ve vlnách. A také se bude poprvé závodit v SUP surfu v amatérské kategorii. Tak jste všichni zvaní! Aloha!

Aloha i tobě Edu!

foto: Second Reef


Autor článku

Lucie