Přeskočit na obsah

Rozhovor se Stanem Hubáčkem, dlouhodobě žijícím Čechem na největším ostrově Kanárských ostrovů – Gran Canaria. O paddleboardování, paddleboardovém oddílu a pořádání závodu La Misteriosa SUP Race.

Ostrov Gran Canaria z Česka

Na Kanárských ostrovech hodinu na jih od hlavního města v Las Palmas má Česká republika takovou svou malou neoficiální česko-slovenskou stand up paddleboardovou základnu. Možná už jste se o ní doslechli v souvislosti s pořádáním SUP závodů – nejbližší 30.3. 2019 La Misteriosa SUP Race – nebo jste na sociálních sítích zahlédli selfíčko vašich kamarádů, jak se vyhřívají na pláži. Znám to, i já tam jezdím minimálně jednou za rok za Stanem Hubáčkem, prezidentem České Federace Stand Up Paddle, která v Čechách organizuje seriál Český pohár v paddleboardingu. A jak je na tom paddleboadring na Kanárech?

Stano, prozraď nám čím jsou Kanárské ostrovy pro Čechy tak přitažlivé? A jak ses na ně dostal ty?
Kanárské ostrovy se oprávněně nazývají ostrovy věčného jara. Jejich poloha je mnohem jižněji než Středozemí a jsou neustále omývány Atlantickým oceánem což zapříčiňuje relativně stálé podnebí bez velkých teplotních výkyvů. Jsou velmi lehce dostupné letadlem z cele střední Evropy během pár hodin za více než příznivé ceny. Všechny vetší ostrovy poskytují téměř ideální podmínky pro provozování vodních sportů. Surfování, windsurfing, kitesurfing a pro nás nejzajímavější stand up paddlebording ve všech jeho variantách – SUP surf, race, downwind anebo jen tak plácání v zátoce na desce.
Já zde žiji již téměř 21 let a postupně jsem prošel evolucí – plážový povaleč – kitesurf – SUP v zátoce – SUP surf – SUP race – SUP klub.

Městečko Arguineguin, půl hodiny od Las Palmas

U vás v Arguineguinu jsi založil i SUP Club La Misteriosa a chodíte pravidelně trénovat na moře. Přibliž nám, jak probíhá fungování takového mořského SUP klubu? Jaké jsou vaše cíle, koho máš v tréninkové skupině a jak třeba probíhá takový trénink?
Pádlujeme zde pravidelně již třetím rokem s pár přáteli a přibližně před dvěma roky jsme založili klub La Misteriosa SUP s cílem trénovat pravidelně a přitáhnout více místních víkendových válečníků k pravidelnému pádlování. Trénink máme 3x týdně a ostatní dny se snažíme zlepšovat fyzickou kondici všeobecně. Skupina je velmi různorodá, většinou je nás kolem 15 pravidelných členů ve věku mezi 14-58 lety. Tréninkový systém záleží hodně na tom, zda se jedná o přípravu v měsících, kdy se nezávodí nebo přípravu před a mezi závody. V období mimo závodní sezónu se zaměřujeme na zlepšení techniky pádlování a výdrž. Tedy pádlujeme delší vzdálenosti (10-15 km) na cca 60-70% výkonnosti. Když se čas závodu blíží, trénink probíhá mnohem intenzivněji s důrazem na rychlost. Vždy ale začínáme 15-20 minutami na rozehřátí na pláži a až teprve potom pádlujeme. Pokud to situace dovoluje, zařazujeme v zimních měsících o víkendu také downwind – 15 kilometrů na zavodni desce po větru.
V současné době trénujeme velmi intenzivně neboť zbývá měsíc do závodu, který bude zde na jihu Gran Canaria – La Misteriosa SUP Race, 30 března. Závod je součástí EuroTour a již se na něj přihlásilo několik závodníků z Top 20 včetně úřadujícího mistra světa Bruna Hasulya.

SUP klub La Misteriosa, Stano Hubáček vpředu

Závod La Misteriosa SUP Race

O závodě jsem už párkrát slyšela, ale co je mi záhadou je ten název. Co je La Misteriosa?
La Misteriosa je vlna, která se tvoří jednou za čas na reefu (útesu) u naší tréninkové základny. Je k tomu potřeba velmi specifických podmínek, kdy se musí sejít dva swelly (série vln) z různých směrů. Proto se jí říká La Mistreriosa – může být sebevětší swell a vlna nefunguje, ale jen se trochu změní směr a najednou je tu. Velká, rychlá a sexy.

V českých kuloárech se proslýchá, že se na závod chystá přiletět početnější česká skupina. Popiš nám, jak závod bude probíhat.
Závod je vypsán v kategoriích Elite muži a ženy na 16 km, tedy čtyři kola po 4 kilometrech se třemi přeběhy na pláži. Pro prvních šest umístěných žen a mužů bude rovnoměrně rozdělená peněžní prémie v celkové hodnotě 3700 Euro. Rovnost žen a mužů je pro nás důležitá, nechceme aby vznikaly podobné historky jako na jedněch surfových závodech ve Španělsku, kde vítěz dostal 1000 Euro a vítězka plavky. Další kategorie jsou Sport na 8 km a také kategorie pro hobíky na 2-3km podle povětrnostních podmínek. A na své si přijdou i děti a junioři SUB 18, SUB 16, SUB 14, SUB 12 a SUB 10.

Jsem velmi rád, že na závod dorazí i početná skupina českých závodnic. Nejedou jen na závod samotný, ale také trénovat na nadcházející sezónu.

Přijet můžete kdykoliv i vy

A když se někdo ještě rozhodne, že by chtěl také na Kanáry přiletět, má možnost si půjčit prkno? Může si přivézt i svoje nafukovací z ČR?
Tento závod se dá zcela bez problému absolvovat i na nafukovacím prkně, což ostatně dokazuje i loňské vítězství italského reprezentanta Paola Marconiho na nafukovacím prkně v čase 1h 38 minut. Pokud se kdokoliv rozhodne přijet na závod s vlastním materiálem, může ho bezplatně nechat u nás v centru. Zatím ještě nějaká prkna na závod máme k dispozici, takže pokud se někdo rozhodne, může nás zcela určitě kontaktovat. Kdokoliv za námi do našeho centra přijede i mimo závod, máme k dispozici nejen paddleboardy, ale i outriggery a surfski a dokážeme zajistit i kvalitní sportovní dovolenou pro každého, kdo má zájem. Ideální je kontaktovat mě přes klubový email (club_zavinac_clublamisteriosa.com) a dohodnout detaily.

Stano díky za pozvání a přejeme ti, ať se akce vydaří.

Do nejbližšího závodu zbývá jeden měsíc. Nejvyšší čas si koupit last minute letenku, zabookovat místní Airbnb a přijet si zapádlovat na přátelských vlnách na Kanáry, kde je teď kolem 25°C. To je podle mě příjemný způsob, jak zahájit jaro 2019.

Fotogalerie ze závodu

S Ivou Dundovou jsme se potkali na Kanárských ostrovech dva týdny po její reprezentaci na ISA Mistrovství světa paddleboardingu v Číně 2018, kde se byla „vyjezdit“ na závodech APP Pro-Am Grand Canaria SUP Challenge. Zajímalo nás jaké to je podruhé reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa, jestli už věděla do čeho jde. Jaké byly podmínky na moři v Číně a jak prožívala svůj závod v SUP surfu a ve sprintu. A také kam naše česká závodnice míří a při čem jí budeme moct držet palce příště.

Rozhovor s přední českou závodnicí

Rozhovor s Ivou Dundovou na pláži v Porto de Mogán/ Interview at the Playa de Mogán

Ivo, ty ses právě vrátila z paddleboardového mistrovství světa z Číny, jaké jsou tvé dojmy?
Mám pocit, že jsem nebyla v Číně, ale v surfovým ráji. Mistrovství se konalo na ostrově Hainan v opravdu krásné lokalitě s hipsterským nádechem. V Číně jsem nikdy předtím nebyla a představovala jsem si ji úplně jinak. Ve vesnici, kde se vše odehrávalo, se konaly i surfové dětské výcviky. Vláda posílá děti na ostrov na dva měsíce surfovat místo tělocviku a pak si vybírá naděje do národního týmu. Tak si představte, že už vás na základce naučí surfovat.

Iva Dundová po příletu na MS do Číny/ At the airport, via facebook.com/iva.dundova

Byla to tvoje druhá reprezentace na MS, minulý rok v Dánsku – letos v Číně, jak probíhala tvoje příprava, když už si přibližně věděla do čeho jdeš?
Když padlo rozhodnutí, že do Číny vyrazím, bylo jasné, že musím vše naplánovat tak, abych mohla strávit co nejvíce tréninku na moři. Nejen kvůli SUP Surfu, ale i ostatní disciplíny se na MS jezdí zpravidla na otevřeném oceánu a to je velký rozdíl oproti závodům, které jezdíme v ČR a v sousedních zemích.

Přibliž nám, co všechno obnáší rozhodnutí jet na Mistrovství?
V první řadě je potřeba prokázat sportovní výsledky a projít kvalifikací. Když už MS nemůže být blíže, přijde druhý challenge (pozn. výzva). Zkombinovat studium, trénink a finance. Nejdřív jsem na cestu musela vydělat, to se mi podařilo přes léto v Německu. V tomto roce mi byl udělen na univerzitě sportovní studijní plán. Díky tomu jsem mohla nasednout do dodávky, naložit ji paddleboardama a vyrazit s mýma dvouma psama na dvouměsíční trénink před MS do Portugalska.

Letos jsi nás reprezentovala v úplně dvou odlišných disciplínách, než minulý rok v long a technical – letos sprint a SUP surf. Proč sis zvolila právě SUP surf? Přeci jenom Česká republika je ve vnitrozemí…Co tě baví na SUP surfu?
To je pravda, já se taky k long distance a technical race hodlám příští sezónu vrátit a zaměřit se znovu právě na ně. Zdravotní problémy mi nedovolily trénovat dlouhé vzdálenosti, jak bych chtěla, tak jsem se rozhodla zaměřit na sprint. Vím, že SUP Surf není má silná stránka, ale díky tomu, že jsem s ním aktivně začala, zlepšila jsem se výrazně v technickém závodě. Umím lépe číst vlny, mám lepší stabilitu a je to perfektní doplněk k tréninku.

ISA MS Čína – sprint : zleva Terekhova (RUS), Dundová (CZE), Krah (GER), foto @ISAsurfing

Jaký jsou teď tvý plány?  
Plánování závodů na sezónu 2019 mě ještě čeká, právě jsem se vrátila z posledního závodu sezóny mistrovství Evropy na Gran Canaria. Ale můžu prozradit, že mým plánem je objet závody EuroTour. Je to jedna z největších paddleboardových tour na světě a jedna zastávka zavítá letos i do Prahy, na to se moc těším.

Máš v plánu objet závody Českého poháru ČFSUP? 
Určitě. Na ty, které se nebudou krýt s mezinárodními závody ráda vyrazím. Mistrovství České republiky, mám už v kalendáři.

Chceš reprezentovat ČR i příští rok?
Bylo by mi opět ctí. Mezinárodní závodní prostředí mi už tak trochu přirostlo k srdci a MS je jeho třešničkou na dortu.

Iva Dundová na zahajovací ceremonii MS v Číně/ Opening ceremony in China, photo @ISAsurfing
 

Co bys doporučila mladým, kteří chtějí začít s paddleboardingem závodně?  
Rozhodně bych doporučila vyrazit na nějaké závody po České republice. Součást Českého poháru ČFSUP jsou například i dětské závody, kde vám pořadatel zapůjčí prkno, pokud žádné nevlastníte a můžete zažít paddleboardový závod na vlastní kůži. Navíc potkáte opravdové závodníky a můžete se informovat, zda ve vašem městě třeba už není i paddleboardový klub, kde byste mohli začít společně trénovat.

Chceš někomu tady takhle veřejně poděkovat?  
Ráda bych poděkovala Jihočeskému kraji za finanční podporu na Mistrovství světa v Číně. Celé České Federaci Stand Up Paddle a Lucii Fialové za pomoc spojenou s MS. Za materiální podporu bavarianwaters.com, dále Tambo Sup, Abraka, kteří mi ušili reprezentační závodní dres. Mému příteli, za podporu v každé situaci a mamince, že mi vždy uvaří něco dobrého, když se objevím po půl roce doma.

Foto credit: ISA – Jimenez, Sean Evans


S francouzským jezdcem Arthurem Arutkinem (21) jsme se potkali na Kanárských ostrovech na závodech Gran Canaria SUP Challenge a APP SUP Surf v Las Palmas. Aktuální šampion žebříčku světové závodní série APP World Tour, který nechal za sebou i Michaela Bootha anebo Connora Baxtera,  si odskočil na technický závod do 50 kilometrů vzdáleného přístavního městečka Porto de Mogán, kde jsme byli i my a mohli jsme tak udělat tento rozhovor s výborným watermanem. Arthur se na Kanárech především účastnil finálního SUP surfového závodu v hlavním městě Gran Canaria Las Palmas, kde nakonec skončil na vlně ve třetím kole.

Výkonnost tohoto současného předního jezdce se projevila i na 4 kilometrovém technickém závodě na otevřeném moři v pobřežním „chopu“ (rozbouřené hladině). I přesto, že Arthur jel na nafukovacím prkně Fanatic 14‘, coby jezdec zančky Fanatic, umístil se na prvním místě a nechal za sebou všechny závodníky na karbonových boardech.

Rozhovor s Arthurem

Arthure, dnes jsi se účastnil místního závodu, pořádaného 42 násobným windsurfingovým šampionem Björnem Dunkerbeckem, jako čerstvý úřadující šampion APP World Tour na nafukovacím boardu. Proč sis vybral zrovna tento materiál?

Je to jednoduché, nafukovací board je prostě skladný při cestování a já cestuji hodně. Už takhle vezu pevný SUP surfový board a když si chci zapádlovat, tak s „inflatable“ boardem prostě přijedu, rozložím, nafouknu a pak ho zase složím.

Tady na Gran Canarii si hlavně přijel na finálový APP závod v SUP surfu, jaké to bylo?

Jo, vlny byly trochu těžší a už mám po závodě, protože jsem se nedostal do semi-finále, ale užil jsem si to hodně.

Stejně je to výkon, ty jseš přeci především klasický stand up paddle závodník…

To ano, ale také závodím ve windsurfingu. Jezdím vlny.

A děláš ještě něco k tomu, aby ses uživil nebo jsi profesionální závodník?

Ne, jsem profesionální závodník. Mám štěstí na sponzora, který mě podporuje. Ale musím jezdit jak SUP závody, tak právě windsurfingovou sérii.

Zaregistrovali jsme kalendář APP série na rok 2019. Už víš jak bude vypadat tvůj závodní kalendář na příští rok? Pojedeš i Euro Tour? V Praze se uskuteční právě jeden ze závodů Euro Tour, tak tě srdečně zveme…

Pojedu hlavně APP sérii a pak musím v létě trénovat ještě na windsurfu. V rámci Euro Tour mám v plánu jet pár závodů. Díky za pozvání, když mi to vyjde, tak rád přijedu.

Vzkázal bys ještě něco začínajícím SUPerům?

Vzkázal bych jim, aby jezdili na všem, co jde a všude, kde to jde. Sám jsem začínal na vodě, kterou jsem měl hned vedle domova a jezdil jsem každý den.

A kde tě uvidíme teď nejblíž?

Nejblíž budu na APP závodě v Londýně, který se koná v květnu.

Oficiální Facebook fanpage @arthur.arutkin
Instagram #arthurarutkin