Přeskočit na obsah
Paddleboarding na Gran Canaria a La Misteriosa
Paddleboard Rozhovory

Paddleboarding na Gran Canaria a La Misteriosa

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 3. 3. 2019

Rozhovor se Stanem Hubáčkem, dlouhodobě žijícím Čechem na největším ostrově Kanárských ostrovů – Gran Canaria. O paddleboardování, paddleboardovém oddílu a pořádání závodu La Misteriosa SUP Race.

Ostrov Gran Canaria z Česka

Na Kanárských ostrovech hodinu na jih od hlavního města v Las Palmas má Česká republika takovou svou malou neoficiální česko-slovenskou stand up paddleboardovou základnu. Možná už jste se o ní doslechli v souvislosti s pořádáním SUP závodů – nejbližší 30.3. 2019 La Misteriosa SUP Race – nebo jste na sociálních sítích zahlédli selfíčko vašich kamarádů, jak se vyhřívají na pláži. Znám to, i já tam jezdím minimálně jednou za rok za Stanem Hubáčkem, prezidentem České Federace Stand Up Paddle, která v Čechách organizuje seriál Český pohár v paddleboardingu. A jak je na tom paddleboadring na Kanárech?

Stano, prozraď nám čím jsou Kanárské ostrovy pro Čechy tak přitažlivé? A jak ses na ně dostal ty?
Kanárské ostrovy se oprávněně nazývají ostrovy věčného jara. Jejich poloha je mnohem jižněji než Středozemí a jsou neustále omývány Atlantickým oceánem což zapříčiňuje relativně stálé podnebí bez velkých teplotních výkyvů. Jsou velmi lehce dostupné letadlem z cele střední Evropy během pár hodin za více než příznivé ceny. Všechny vetší ostrovy poskytují téměř ideální podmínky pro provozování vodních sportů. Surfování, windsurfing, kitesurfing a pro nás nejzajímavější stand up paddlebording ve všech jeho variantách – SUP surf, race, downwind anebo jen tak plácání v zátoce na desce.
Já zde žiji již téměř 21 let a postupně jsem prošel evolucí – plážový povaleč – kitesurf – SUP v zátoce – SUP surf – SUP race – SUP klub.

Městečko Arguineguin, půl hodiny od Las Palmas

U vás v Arguineguinu jsi založil i SUP Club La Misteriosa a chodíte pravidelně trénovat na moře. Přibliž nám, jak probíhá fungování takového mořského SUP klubu? Jaké jsou vaše cíle, koho máš v tréninkové skupině a jak třeba probíhá takový trénink?
Pádlujeme zde pravidelně již třetím rokem s pár přáteli a přibližně před dvěma roky jsme založili klub La Misteriosa SUP s cílem trénovat pravidelně a přitáhnout více místních víkendových válečníků k pravidelnému pádlování. Trénink máme 3x týdně a ostatní dny se snažíme zlepšovat fyzickou kondici všeobecně. Skupina je velmi různorodá, většinou je nás kolem 15 pravidelných členů ve věku mezi 14-58 lety. Tréninkový systém záleží hodně na tom, zda se jedná o přípravu v měsících, kdy se nezávodí nebo přípravu před a mezi závody. V období mimo závodní sezónu se zaměřujeme na zlepšení techniky pádlování a výdrž. Tedy pádlujeme delší vzdálenosti (10-15 km) na cca 60-70% výkonnosti. Když se čas závodu blíží, trénink probíhá mnohem intenzivněji s důrazem na rychlost. Vždy ale začínáme 15-20 minutami na rozehřátí na pláži a až teprve potom pádlujeme. Pokud to situace dovoluje, zařazujeme v zimních měsících o víkendu také downwind – 15 kilometrů na zavodni desce po větru.
V současné době trénujeme velmi intenzivně neboť zbývá měsíc do závodu, který bude zde na jihu Gran Canaria – La Misteriosa SUP Race, 30 března. Závod je součástí EuroTour a již se na něj přihlásilo několik závodníků z Top 20 včetně úřadujícího mistra světa Bruna Hasulya.

SUP klub La Misteriosa, Stano Hubáček vpředu

Závod La Misteriosa SUP Race

O závodě jsem už párkrát slyšela, ale co je mi záhadou je ten název. Co je La Misteriosa?
La Misteriosa je vlna, která se tvoří jednou za čas na reefu (útesu) u naší tréninkové základny. Je k tomu potřeba velmi specifických podmínek, kdy se musí sejít dva swelly (série vln) z různých směrů. Proto se jí říká La Mistreriosa – může být sebevětší swell a vlna nefunguje, ale jen se trochu změní směr a najednou je tu. Velká, rychlá a sexy.

V českých kuloárech se proslýchá, že se na závod chystá přiletět početnější česká skupina. Popiš nám, jak závod bude probíhat.
Závod je vypsán v kategoriích Elite muži a ženy na 16 km, tedy čtyři kola po 4 kilometrech se třemi přeběhy na pláži. Pro prvních šest umístěných žen a mužů bude rovnoměrně rozdělená peněžní prémie v celkové hodnotě 3700 Euro. Rovnost žen a mužů je pro nás důležitá, nechceme aby vznikaly podobné historky jako na jedněch surfových závodech ve Španělsku, kde vítěz dostal 1000 Euro a vítězka plavky. Další kategorie jsou Sport na 8 km a také kategorie pro hobíky na 2-3km podle povětrnostních podmínek. A na své si přijdou i děti a junioři SUB 18, SUB 16, SUB 14, SUB 12 a SUB 10.

Jsem velmi rád, že na závod dorazí i početná skupina českých závodnic. Nejedou jen na závod samotný, ale také trénovat na nadcházející sezónu.

Přijet můžete kdykoliv i vy

A když se někdo ještě rozhodne, že by chtěl také na Kanáry přiletět, má možnost si půjčit prkno? Může si přivézt i svoje nafukovací z ČR?
Tento závod se dá zcela bez problému absolvovat i na nafukovacím prkně, což ostatně dokazuje i loňské vítězství italského reprezentanta Paola Marconiho na nafukovacím prkně v čase 1h 38 minut. Pokud se kdokoliv rozhodne přijet na závod s vlastním materiálem, může ho bezplatně nechat u nás v centru. Zatím ještě nějaká prkna na závod máme k dispozici, takže pokud se někdo rozhodne, může nás zcela určitě kontaktovat. Kdokoliv za námi do našeho centra přijede i mimo závod, máme k dispozici nejen paddleboardy, ale i outriggery a surfski a dokážeme zajistit i kvalitní sportovní dovolenou pro každého, kdo má zájem. Ideální je kontaktovat mě přes klubový email (club_zavinac_clublamisteriosa.com) a dohodnout detaily.

Stano díky za pozvání a přejeme ti, ať se akce vydaří.

Do nejbližšího závodu zbývá jeden měsíc. Nejvyšší čas si koupit last minute letenku, zabookovat místní Airbnb a přijet si zapádlovat na přátelských vlnách na Kanáry, kde je teď kolem 25°C. To je podle mě příjemný způsob, jak zahájit jaro 2019.

Fotogalerie ze závodu

Autor článku

Lucie