Paddleboarding je tak zábavná aktivita, že si jí kolikrát nechcete nebo ani nemůžete nechat pro sebe. Tentokrát nemyslíme paddleboarding s dětskými domácími mazlíčky, ale pádlování se psem na palubě. V některých případech i s více psy najednou. Mnoho z vás má ve své psy důvěru a prostě psa na paddleboard „nějak“ naloží a snad si zvykne a bude se mu jízda po vodní hladině líbit. Ale stejně jako existují kurzy a workshopy jízdy na paddleboardu pro lidi, můžete přihlásit svého psa i do psího paddleboardového kurzu. O paddleboardové psí škole jsme vyzvídali u cvičitelky Ivany Paštové z Hradce Králové.
Ivano, krátce na úvod, jak dlouho se zabýváte cvičením psů a kdy jste začala s výukou na paddleboardu?
Kolem psů se pohybuji něco přes 20 let. Nikdy mi moc nebyl blízko klasický cvičák, kde se pracovalo drilem. Chtěla jsem pracovat se psy jinak, něco jako psí hřiště… výchova a výcvik domácího člena rodiny. Podle mě by to měl by to být parťák pro život a různé aktivity. Nechtěla jsem cvičit psy na „pozor zloděj“. Problém byl sehnat vhodný prostor, cvičáků je prý dost. Tak jsem si pronajala prodejnu a začala odtud.
Z prodejny se stala taková poradna – jak začlenit štěně do rodiny, jak ho naučit základy, a hlavně jak zdravě psa krmit přirozenou stravou, tedy masem. Začala jsem propagovat BARF, a místo hromady pytlů granulí jsem pořídila mrazáky a prodávala maso pro psy. Dobře krmený pes ale není kompletně šťastný pes, potřebuje zaměstnat jak fyzicky, tak mentálně. A tak jsem se začala více vzdělávat na různých seminářích, z knih a ze zkušeností jiných, kteří už věděli, že vychovávat a cvičit psy tzv. pozitivní metodou je to správné.
Byla to dlouhá cesta. A stále je, co se učit, každý má svoji cestu a já si až v roce 2016 našla tu svoji a založila psí školu: Ivana – Výcvik Hrou Happy Pet a začala jsem vychovávat a cvičit psy formou her – pozitivně. S postupem času jsem získala certifikát rozhodčího pro sport DOG PULLER, certifikát poradce HERSENWERKU II. stupně, Holandský certifikát pro HOOPERS a kurz 1.2.3. Telington TTouch. V roce 2018 jsem přidala další sport – DOG PADDLEBOARD CZ, ke kterému mě přivedla moje velká vášeň k vodě.

… a od tohoto roku se píše váš paddleboardový příběh…
Ano. Narodila jsem se ve znamení ryb… a možná tím je to dáno! Vodní sporty mě přitahovaly odjakživa. Ráda jsem se potápěla, jezdila na vodním skútru, zkoušela i windsurfing, ale opravdu jsem se zamilovala až do paddleboardingu, poprvé na jezeře Lago di Garda v Itálii. V Holandsku jsem se ve městečku Loosdrecht zapsala na lekci a poté jsem v Čechách absolvovala kurz na divoké vodě u Davida Stolína. Ve Španělsku jsem to zas zkoušela na moři. Časem jsem začala brát i své psy. Beauceronka Daphne si raději plave vedle, sedět na boardu není nic pro její temperament, ale Francouzský buldoček Maggie si sedí vpředu, jak na Titaniku a v klidu se nechá vézt krajinou. Bonusem je společná činnost pro všechny. Každý si najde to svoje a užívá si to. Netrvalo dlouho a začalo to zajímat lidi kolem a dnes učím jízdu na boardu jak páníčky, tak i jejich pejsky. Miluji svoji práci.


Je velký rozdíl cvičit psa na souši a na paddleboardu? V čem jsou specifika psího paddleboardingu?
Každý pes by se měl začít cvičit doma v klidu (v obýváku, na zahradě) a poté mu přidávat další různá prostředí. Jiné prostředí, jiný přístup. Každý můj workshop začíná s otázkou, jestli má pes rád vodu, jestli rád plave. Poté se učí zvykat na plovací vestu, která je velmi důležitá dle mého názoru. Při nechtěném vyklopení se pes může leknout, dostat křeč… vesta to jistí. Nejdříve ale učím psovoda, na souši, jak držet balanc, jak se postavit, jak pádlovat, jak padat do vody nebo jak pádu zabránit, pokud to ještě jde. Až to vše zkusí psovod, a to i na nestabilní podložce (něco jako Bosu pro lidi, pozn. redaktora), potom teprve seznamujeme se vším pejska, opět na suchu. Do vody to vše vyzkoušet jde tedy také nejdříve páníček a poté se vše učí se psem, kdy všichni řeší, jak se udržet, jak se postavit atd. V tuto chvíli já mám celou dobu oči na pejskovi a pozoruji signály, jestli je v pohodě nebo se začíná příliš stresovat atd. Vypadá to složitě, ale prozatím to všichni zvládli bez problému.
Přesto si myslím, že dog paddleboard by měl učit psí trenér anebo zkušený pejskař, který zachytí jakýkoliv problém psa.


Vzpomínáte na prvního psího člena posádky? Jak jste se připravovali a jak to pak probíhalo?
Samozřejmě! Bylo to v době, kdy jsem testovala boardy, jelikož jsem si chtěla pořídit vlastní. Byl to mohutný staford. Krásný pes, jmenoval se Koudy. Byl to mazel a já se zeptala, jestli bych ho mohla zkusit svézt. Jestli prý bude chtít, tak proč ne. Koudy šel rád, důvěřoval mi, více než jsem tušila. Teprve když jsme přijeli zpět na břeh mi majitel prozradil, že se Koudy hrozně bojí vody, že by tam nevlezl. Naštěstí jsem ho nevyklopila a dostal se téměř suchou tlapkou v pohodě zpět na břeh.
Může na paddleboard každý pes? A naučí se to každý pes?
Board je v podstatě balanční podložka na vodě. Je vhodný pro každého zdravého psa, který má rád vodu a má dobrý vztah se svým majitelem. Dělám se psy různé sporty a vždy je pro mě důležité, aby se jejich zdravotní stav s daným sportem slučoval aneb byl vhodný a nijak neohrožoval zdraví psa ani majitele. Nejsem veterinář, ale když vidím nějaké signály, že je něco špatně, majitele upozorním a teprve poté pracuji s daným jedincem, dle jeho zdravotního stavu. Zdraví psa je velmi důležité, a proto jsem začala spolupracovat se skvělou certifikovanou veterinární fyzioterapeutkou Stephanii Kašparovou CCBW z Canine Centra HK, u které se v současné době učím alespoň základy jejího oboru.
Je potřeba nějaký speciální paddleboard, co se podoby týče? Řešíte nějaký tvar, nosnost, speciální povrch? Už se vám stalo, že by vám pes paddleboard protrhl?
Kvalitní board je velmi důležitý. Na trhu jich je spousta, ale můj nejoblíbenější a značka, kterou mám vyzkoušenou a mám k ní důvěru jsou paddleboardy od jediného českého výrobce PAD Boards, který vyrábí boardy z evropských materiálů, a i lepidla si míchá sám. Na svých boardech závodí v zahraničí na divokých vodách, kde se lidé bojí i na raftech…tak jeho prkna musí něco vydržet. David mi vyrábí prkna na míru. Rozměr je důležitý kvůli stabilitě. Na dog boardu mám speciální povrch, který odolal Hovawartovi i Komondorovi. Mám v tuto značku zkrátka důvěru.

Jaké by měl mít pes na paddleboard vybavení? Případně, na co by páníček měl myslet a na vyjížďku s sebou přibalit?
Pokud jde o psa tak určitě plovací vestu a na ní připnuté krátké vodítko, aby se dal ve vodě přitáhnout, ale nezamotal se. Páníček by měl mít spoustu pamlsků a ručník i pro psa. Vhodná je i přepravka, aby si pes měl kde v klidu odpočinout, kdyby bylo potřeba.
Jaké můžou nastat rizikové nebo „zátěžové“ situace na paddleboardu se psem?
Takových různých situací může nastat mnoho. Záleží na zdravotním stavu psa, podmínkách daného prostředí atd. To je právě moje práce, poznat, kdy je něco špatně anebo zasáhnout, když se něco, nedej bože, stane.
Jak dostat psa zpátky na palubu, když omylem nebo úmyslně spadne do vody? A co v případě větších a těžších plemen?
Předvedu na kurzu DOG PADDLEBOARD CZ. 🙂 To je tak individuální, že se to nedá popsat…
…Na kurzech s Ivanou a DOG PADDLEBOARD CZ můžete přijít se svým psím miláčkem i bez vybavení – vše vám půjčí. Její domáckou lokalitou jsou Opatovice nad Labem, ale pokud se někde domluví dostatečně velká skupina, přijede i do vašeho regionu. A lákavou novinkou v repertoáru psích her bude příští rok čtyř denní psí tábor na konci června v krásném prostředí na nádrži Seč. Sledujte Facebookovou stránku nebo web
Aloha a pac k tomu!
Inspirace na vánoční paddleboardové dárky. Radost uděláte s doplňky a příslušenstvím. Paddleboardy, pádla, pumpy, oblečení, motůrek anebo voděodolný reproduktor. Dárky pro začínajícího i pokročilého paddleboardistu.
Vánoce klepou na dveře. A ano, už je opravdu čas nakupovat dárky, pokud tomu chcete věnovat nějakou myšlenku na obdarovávaného a nenechat to opět na poslední tři dny před Štědrým dnem s dárky typu ponožky a poukazy do háemka nebo déemka…
Máme tady pro vás pár tipů, co pořídit začínajícímu nebo nadšenému paddleboardistovi, které ho určitě potěší.
Záchranné lanko – Leash
Doplněk, bez kterého se neobejde žádný paddleboardista. Na paddleboarding je lepší kroucená leash, kterou pádler nepotáhne ve vodě za sebou, což by brzdilo. Většina leashí na paddleboarding se upevňuje pod koleno (na jako na surfu za kotník). Pokud to někomu vadí při pohybování se po boardu, může si pořídit i leash, která se zapíná v pase.
TIP:
AQUADESIGN kroucená leash – na paddleboard je kroucená lepší, protože jí netaháte ve vodě a svou délku přizpůsobí podle vašich pohybů
NSP opasek k leash – pro ty, kteří nemají rádi leash připlou za kotník nebo pod kolenem je tu varianta kolem pasu. Tento přídavný opasek je kompatibilní s leashemi značky NSP.
Aqua Marina river leash – speciální leash na divokou řeku. Připínací systém se v momentě, kdy se nabalíte na kámen nebo jinou překážku, dokáže ve chvilce jednoduše vycvaknout.
Záchranný opasek Restube Active – záchranná pomůcka na vodu. Hodí se například na moře a otevřené velké vodní plochy. Když byste se dostali do situace, kdy už neudržíte hlavu nad vodou, zatáhnete za provázek a nafoukne se vám malý vzduchový válec. Náhradní bombičky se dají dokoupit.
Slušivá lykra – trika nebo body
Lehoučký chladivý materiál, který slouží i jako svrchní ochrana před větrem a slunečním zářením a navíc rychle usychá. Co dodat? Vybírejte z nejrůznějších vzorů, ať vám to sluší.
TIP:
PROLIMIT Pánský top na paddleboard s průvleky na palce – není hned třeba oblékat neopreny, stačí dobře vrstvit. Jaro, podzim, větrné počasí.
ION dámská dlouhá lykra – dlouhý rukáv poslouží i v létě jako ochrana před sluníčkem


Boardshorty
Pro pány je výběr boardshortů na paddleboard jednou z nejzásadnějších věcí. Podle barvy nebo vzoru boardshortů se totiž nejlépe poznávají jezdci na vodě, i když jim ještě nerozeznáte obličej. Must have kousek do každé skříně!
TIP:
Chlapecké boardshorty Quiksilver
Aqua Marina dámské boardshorty – se zavazováním na šňůrku, aby se vám nehly


Flip flopy, žáby a žabky
Tyhle pantofle prý už nejsou v módě, ale pro nás, co se pohybujeme stále u vody jsou nepostradatelným parťákem před ukopnutím palce a kousavými šiškami v přilehlém lesíku. Žabek je nespočet designů, my ale vyzdvihujeme nejvíc pohodlné a účinné žabky na písečné pláže. Široké žáby od Cool Shoe nezastaví žádný písek a dělají je v pánských, dámských i dětských verzích!
Paddleboard pro děti
Dobrým dárkem pro mládežníky je vlastní paddleboard. Naším tipem je sportovnější varianta. Děti se naučí pádlovat rychle a sportovnější paddleboard jim umožní zažít i radost z rychlého pádlování a klouzání po hladině.
TIP:
Gladiator Kid 10’6“x23“ – včetně transportního batohu, aluminiového pádla, ruční pumpy, leash, doporučená váha jezdce do 50 kg
Gladiator Kid Race 11’6“x25“ – včetně transportního batohu, aluminiového pádla, ruční pumpy, leash, doporučená váha jezdce do 75 kg


Elektrická pumpa
Kdo má více paddleboardů anebo chce věnovat čas rozcvičce namísto ručního pumpování paddleboardu určitě ocení elektrickou nafukovací pumpu na 12V do autozapalovače. Kdo při pumpování šetří, pádluje za tři.
TIP: Elektrická pumpa do autozapalovače STAR 8 na tlak 20 PSI

Voděodolný obal na smartphone
Dnes už asi nejběžnější doplněk. Bez mobilu ani ránu a na vodě také ne. Co kdybyste si potřebovali udělat selfie nebo si nutně zavolat? A obal se hodí i na peníze.
TIP: Vodotěsný obal na telefon, běžná cena: 150 – 300 Kč


Voděodolný vak
Voděodolný vak se vyrábí v různých velikostech. Od příruční velikosti, kam dáte doklady s mobilem a suché oblečení na převlečení až po větší vaky, které dopraví vaše věci v suchu i na delším výletě. Voděodolné vaky se jednoduše dají pod pružinky na paddleboardu a jede se.
TIP:
Aqua Marina voděodolný vak 20 litrů
AQUADESIGN voděodolný vak 80 litrů


Paddleboardové pádlo – top carbonové nebo kajakové?
Pádlo může udělat velkou radost. Zvláště, když je lehoučké, se správnou velikostí listu a akorát do ruky. Pokud máte doma paddleboardistu nadšence, který si jízdu užívá nebo dokonce na paddleboardu trénuje, jeho ruce a tělo ocení lehké celokarbonové pádlo s váhou do 500 gramů, se kterým vydrží pádlovat hodiny a hodiny a nebude mít dost. Kouknout můžete i na náš sezónní výprodej QUICKBLADE pádel zde.
TIP:
QUICKBLADE nastavitelné pádlo pro muže, plocha listu 81 sqi
Dětské pádlo QUICKBLADE – dvoudílné, nastavitelné, plocha 66 sqi


Dock nebo plovoucí ostrov
Na popularitě získává i tzv. plovoucí ostrov, který je vaší základnou na vodní hladině. Výborný na akce ve skupinkách, na cvičení fitness a jógy. Když ho řádně zakotvíte, můžete ho využít i jako mobilní nástupní molo ke břehu nebo k lodi.
TIP:
AQUA MARINA Yoga Dock, dokovací ostrůvek ideální pro cvičení jógy na paddleboardech. Základní kapacita 9 lidí (8+instruktor ve středu). Navázat se dají i další do druhé řady.
AQUA MARINA Island, nafukovací plošina slouží jako molo ke břehu nebo i za loď.
Elektromotor na paddleboard
Skvělá vychytávka pro všechny gadget geeks a paddleboardisty, kteří jsou požitkáři. Elektromotůrek má tři rychlosty a zpátečku. Ovládání si připnete na ruku. Elektromotorovou flosnu zasunete namísto normální ploutvičky a baterku připevníte na palubu paddleboardu. Výhodou je, že tento motůrek můžete používat i na vodních plochách, kde jsou zakázané spalovací motory – typicky v chráněnné krajině.
TIP:
Přídavný elektromotor AQUA MARINA BLUE DRIVE POWER FIN, šetřete síly!
Akumulátor na přídavný motůrek Aqua Marina
Že je paddleboarding pouze letní sport? Pro mnohé to nekončí, dokud voda nezamrzne. Jak se připravit na takové pádlování při nižších teplotách se dočtete v článku.
Paddleboarding může být v Česku i celoroční sport
Paddleboarding si mnozí spojují s létem. Je to logické, do vody se nejlépe padá, když víme, že je teplá. A z našeho Paddleboard centra na Džbáně i víme, že další podmínkou pro to, aby se lidé vydali na prkno, je slunečné počasí. Jakmile je některý letní den mráček, ba pouze zamračená předpověď počasí, na vodu se nikomu nechce. Což je škoda, protože když je pod mrakem, tak aspoň člověk není neúprosně grilován sluncem a když jsou přeháňky, tak je i voda teplejší.
S posledním srpnovým dnem, tak o paddleboarding najednou opadá zájem. Protože září už prostě není léto. Maximálně tomu dáme nějaký ten víkend nebo prodlouženou dovolenou u moře. A to je velká škoda, protože podzim je na paddleboardu krásný a z vodní hladiny i intenzivnější na niterní zážitky.
Jak se obléct v chladnějších teplotách?
Teplejší část podzimu
V první polovině září ještě není co řešit, teploty jsou přes den mírně nižší než v srpnu, a to je jedině příjemné. S přibývajícími dny bychom doporučili nepodceňovat oblečení při podvečerním ježdění. Jakmile se slunce schová za obzor, citelně se ochladí a na to je lepší už vyrazit třeba v lycrovém triku s dlouhým rukávem. Postupně prodlužovat i nohavice a ke kraťasům nebo boardshortům přidat i dlouhé lycrové legíny. Lycra je lehká a prodyšná a při sportovnějším výkonu nás nepřehřívá, ale zároveň ochrání, když foukne vítr a předejde prochladnutí po tréninku, než se převlečeme.

A co na nohy?
Na boso je ježdění nejlepší, ale při prvních pocitech chladu od nohou si na příští ježdění vezměte raději tenké neoprenové botky tloušťky 2-3 mm. Za tu rýmičku to nikomu nestojí. Dobré jsou již kotníčkové neoprenky, protože kotníky jsou náchylné na „vychladnutí“. Také doporučujeme vybírat neoprenové boty správné velikosti a nenechávat si míso na špičce, aby nám noha v botě pak neklouzala. Ideálně neoprenky se stahovacím páskem na nártu, které nohu fixují ve správné poloze.
Tip: lehké kotníčkové neoprenové boty ION – Ballistic 2,5 mm s dobrou citlivostí chodidla skrz podrážku. ZDE
Tip: lycrové triko ION ZDE


Chladnější podzim až začínající zima

Přicházejí už ty dny, kdy je obloha celý den šedivá, dny se zkracují, prší a teploty se pohybují už spíše okolo 10°C. Ale vy máte chuť si jít zapádlovat. Neoprenky jsou už nezbytností a co se týče dalšího oblečení už záleží na vašich fyziologických dispozicích – jestli je vám stále horko anebo jste zimomřiví.
Oproti letním a podzimně/jarním modelům neoprenek, je na zimu ideální pořídit ještě tlustší a vyšší variantu 5-6 mm. Do neoprenek na zimu je také důležitá ponožka, např. kvalitní funkční lyžařská v různých variantách tloušťek a výšek (až podkolenky).
Tip: Vyšší neoprenové boty na zimní paddleboardování ION – Plasma 6/5 mm. ZDE
Tip: Funkční rychleschnoucí triko PROLIMIT ZDE


Oblečení s označením, že je vhodné na paddleboard při chladnějších teplotách v obchodě přímo nenajdete. Hledejte ho mezi běžeckými a běžkařskými outfity. Lycrové oblečení vyměňte za funkční prádlo, které dobře odvádí vlhkost a zároveň poskytuje i teplo. V případě velkého větru doporučujeme i neprofoukavou softshell bundu na běhání. Pokud jste náchylní na hlavu, tak přidejte i dobře držící čepici nebo čelenku na běhání nebo běžkování. Obecně jde používat oblečení na běžky. Platí, že nejefektivnější je vrstvení funkčních svršků, tak abychom se při pádlování nepřehřívali, mohli se hýbat a bylo nám to příjemné.
Chcete raději neopren?
Variantou na opravdu chladné teploty je i tenké neoprenové oblečení (wetsuit) do našich podmínek o tloušťce 1-2 mm. Funkční je např. kombinace neoprenových kalhot (přeci jen se nohy dostávají do kontaktu s vodou častěji, než horní polovina těla) a funkčního prádla s neprofoukavou bundou. V zimě se nemusíte bát si vzít ani neoprenové triko, i když někdo se v něm může trochu více přehřívat a potit, jelikož neopren sice chrání před podchlazením, ale když je mokrý. Záleží na vašem komfortním pocitu.
Tip: Tenké neoprenové kalhoty na paddleboard PRO-LIMIT 1 mm. ZDE
Tip: Neoprén ION Long John 2 mm, který neomezuje pohyb ramen a není příliš robustní. ZDE


A co rukavice?
Když už jde do tuhého a voda je jako sirup přijde čas i na rukavice. Na rukavicích je důležité, aby vám neklouzaly dolů z hlavičky, zároveň abyste měli v rukou stále cit na pádle. Takovou variantou, která splňuje tyto požadavky jsou rukavice např. od značky ION nebo PRO-LIMIT. Protiskluzové rukavice s otvorem na dlani, pro lepší cit. Vypadají jako palčáky, ale ukazováček uvnitř je oddělený. Tloušťka těchto rukavic je 2,5 mm a uvnitř je hřejivý materiál.
Tip: ION neoprenové rukavice OPEN PALM s otvorem v dlani pro lepší cit. ZDE
Tip: Protiskluzové neoprenové rukavice PRO-LIMIT Curved Finger Utility 3 mm. ZDE


Suché neopreny, i když se vykoupete
Jako upgradovaný tepelný štít a zároveň pro někoho jako jistota před nechtěným koupáním je na trhu i tzv. suchý oblek (drysuit), který již vyrábí více firem a v různých variantách. Mezi nejznámější patří „sucháč“ od rakouského výrobce SUPSKIN. Další dvojdílnou možností je např. drytech bunda a kalhoty od firmy AQUADESIGN. Výhodou i nevýhodou suchého obleku je jeho nepropustnost, a to jak vody k tělu, tak tělesného vlhka ven. Pod suché obleky si oblečte termo prádlo a nezapomeňte na boty.
Tip: AQUADESIGN třívrstvý prodyšný Fleecetech Top ZDE
Tip: ION polosuchý dámský neopren 4/3mm v modré a růžovo šedé ZDE
Tip: neoprenová čepice ION Bommel ZDE




Suchý oblek SUPSKIN
Suchý oblek, který má své kořeny v sousedním Rakousku. Od roku 2011 se vyvíjí technologie a střihy a testování probíhá nejen v zimních podmínkách. Od roku 2017 se výroba přesouvá do Portugalska.
Varianty oblečení na paddleboard podle venkovní teploty – orientačně
17-20°C | lycrové triko a kalhoty, naboso nebo s letními tenkými botami |
11-16°C | funkční oblečení, softshell bunda, neoprenové kotníčkové boty |
pod 10°C | neopren nebo suchý oblek + termo prádlo, tlustší neoprenové boty |
pod 5°C | jděte radši běžkovat, pokud si tedy nechcete udělat foto s omrzlými vlasy a fousy na instáč. Při těchto teplotách už hrozí namrzání prkna a navíc se těžko prohřívá celé tělo a mohli byste si zkazit techniku. |
Když to shrneme, jde hlavně o individuální pocit tepelného komfortu a dostatečné hybnosti. Dalším tipem zpříjemňujícím pádlování v chladných měsících je třeba zvolit vhodné nástupní místo, abychom nebyli mokří ještě před pádlováním. Ideální je nástup z mola nebo z šikovně umístěného balvanu ve vodě, tak aby byla dostatečná hloubka na flosnu a ze břehu se dalo udělat krok suchou nohou.
Tipy kam vyrazit na zimní pádlování
Pádlování v zimě má řady nadšenců, kteří se kolikrát nezastaví ani s mírně zamrzlou vodní hladinou. Na jejich facebookových profilech pak vidíte mnoho fotek zamrzlých rampouchů ve vousech a červené rozzářené obličeje u zasněženého jezera.
Má to své kouzlo a pro opravdové fajnšmekry jsou tu i oblíbené zimní paddleboardové závody:
- V prosinci Nautic Paddle někdy zvaný Paris Crossing v Paříži na Seině, na kterém je 1000 závodníků
- V lednu GlaGla Race na francouzském alpském jezeře Annecy, kterého se účastní i čtyřčlenné týmové paddleboardy. Účast na tomto závodě je rok od roku větší pro ročník 2020 se předpokládá na 800 závodníků
- SUPNera ICE – v České republice téměř novoroční závod v Neratovicích na Labi v pořadatelském podání paddleboardového klubu SK LiveCross Neratovice
Paddleboardmapa.cz. Nevíte kam vyrazit na paddleboard? Stáhněte si do mobilu novou appku s tipy na paddleboardové výlety, zajímavá místa kam vyrazit s přáteli nebo s dětmi. Nebo se o ně podělte s ostatními vy!
Paddleboardovou mapu jsme vám již představili před pár měsíci (na našem webu najdete zde). Webovou mapou to však neskončilo. Celou dobu jsme pracovali na vývoji této mapy v rámci mobilní aplikace, která je konečně ke stáhnutí zdarma pro systémy iOS a Android.

Co v aplikaci najdete?
- tipy na výlety, které můžete filtrovat podle regionů
- přehledná mapa České republiky s vyznačenými místy
- vybírat můžete z kategorií: rodinné, windSUP, divoká voda, půjčovna, prodejna
- u každého místa se dozvíte zda je tam nějaké občerstvení, sociální zařízení nebo parkoviště, případně, jestli je potřeba něco platit
- jednotlivá místa můžete i hodnotit a ukládat do svých oblíbených
Jak se na zlepšování aplikace můžete podílet vy?
Jednoduše, přidejte do ní svůj tip a zapojte se do mapování paddleboardových míst po České republice. Kdo jiný může podat lepší a ověřené informace než paddleboardisti paddleboardostům!
Paddleboardovou mapu najdete i u nás na webu v sekci
Je několik možností a způsobů nafukování paddleboardů. Princip je vždy stejný, ať plovák nafukujeme elektrickou, ruční nebo i nožní pumpou. Na jednotlivé druhy pump zaostříme níže. A jak zní nejpraktičtější rada?
Nafukování paddleboardu krok za krokem.
- Rozbalte svůj paddleboard na hladkém povrchu – např. tráva nebo písek je ideální.
- Připojte hadici k pumpě (v případě, že máte odnímatelný manometr, našroubujte ho na pumpu).
- Odšroubujte kryt ventilu na prkně.
- Zkontrolujte, zdali je pojistka ventilu v co nejvyšší poloze. Můžete si to ověřit tak, že zkusíte stisknout pojistku ventilu dolů a pootočit a uvidíte, ve které poloze se nachází. Úplné stlačení pojistky je pro vyfukování, vytažená poloha umožňuje plovák nafouknout a udržet vzduch uvnitř.
- Připojte volný konec hadice od pumpy k ventilu prkna jednoduchým pohybem směrem dolů a poté jen lehce pootočit ve směru hodinových ručiček.
- Postavte pumpu na rovnou a pevnou plochu, nohy položte na podpěry nohou na pumpě, a začněte pumpovat.
- Ujistěte se, že ruce držíte na středu rukojeti, Vaše nohy jsou pevně na podpěrách a také, že tlačíte přímo na střed pumpy.
- Po nafouknutí na požadovaný tlak, který vidíte na manometru, sundejte hadici (otočte proti směru hodinových ručiček a vytáhněte) a zašroubujte krytku ventilu.
- Váš paddleboard bude lépe fungovat při nafouknutí na požadovaný tlak, než když bude méně nafouklý. Nedělejte si starosti, protože je velmi nepravděpodobné nadměrně nafouknout plovák pomocí dodávané pumpy. Nedoporučujeme používat kompresory bez kontroly tlaku na nafukování paddleboardů.
Tlak v PSI nebo barech?
U nafukování paddleboardů také velmi snadno narazíte na rozdílné jednotky tlaku. Požadovaný tlak u paddleboardů se většinou udává v jednotkách PSI (anglická jednotka tlaku). U nás se běžně používají jednotky atmosféra nebo bar. Převody těchto jednotek jsou velmi jednoduché – 1 atmosféra se rovná hodnotě cca 1 baru. U převodu jednotek mezi bary a PSI platí, že 15 PSI je přibližně 1 bar. Tyto přepočty jsou orientační a slouží pro manometry, které jsou např. jen v barech.
Druhy paddleboardových pump
Ruční pumpy
jsou součástí balení paddleboardu, který si koupíte v obchodě nebo půjčíte v půjčovně. Tyto pumpy se liší objemem válce a technologií. Existují tzv. dvojčinné pumpy, které umožňují foukat vzduch jak při tahu madlem směrem vzhůru, tak při stlačení pístu směrem dolů. Jednočinné pumpy foukají pouze při stlačení pístu směrem dolů (stejně jako pumpičky na kolo). Můžeme nalézt také pumpy, na kterých lze přepnout pumpu z jednočinné na dvojčinnou a naopak.

Nožní pumpy
Nožní jsou skladnější, ale kvůli menší kapacitě vzduchu je foukání paddleboardu časově náročnější a trvá déle. Jsou vhodné spíše na nafukování člunů a dalších nafukovacího příslušenství.

Elektrické pumpy
Elektrické pumpy mají samy o sobě několik dalších podkategorií. V sortimentu již nalezneme pumpy s vlastním zdrojem, které připojíte k vašemu paddleboardu kdekoliv i bez elektrického proudu. Umožní vám nafouknout plovák na požadovaný tlak bez jakékoliv fyzické námahy. Další pumpy již musíte připojit ke zdroji elektrické energie. Nalezneme zde takové, které nám nafouknou pouze objem, ale nikoliv požadovaný tlak, takže musíme stejně použít k dofouknutí plováku pumpu.

Nejdůležitější věc při nafukování paddleboardu
Soustředění! Malé nesoustředění ve chvíli kdy připojujete pumpu k paddleboardu se vám o pár minut později může škodolibě vymstít. Vy nafouknete celý paddleboard, potřebujete si odpočinout nebo vyrazit na vodu a ve chvíli, kdy odpojujete šlahoun pumpy, tak se ozve „…PŠUUUUSSSSSSSSS…“! Dobrý den! Zapomněli jste na ventilek. Komu se to již stalo, na ventilek si dá vždycky pozor, i když se to ještě může stát podruhé nebo potřetí.
„…PŠUUUUSSSSSSSSS…“! Dobrý den! Zapomněli jste na ventilek.
Nejdůležitější rada na závěr tedy zní: Před připojením pumpy k ústí ventilku paddleboardu, překontrolujte, zda je ventilek ve správné pozici. Tedy, že není zamáčklý.


Pozice ventilku při nafukování – nahoře
Pozice ventilku při vyfukování – dole
Paddleboarding je mladý sport, který roste raketovým tempem. Přinášíme přehled nejčastějších začátečnických chyb, které si můžete ušetřit. Aloha!
Chyba č.10 Poškození plováku
Plováky mohou být vyrobeny z rozličných materiálů, zejména ty laminátové a dřevěné bývají velmi křehké a při nárazu na zem, dno, molo, chodníček u vody nebo cokoliv pevného se snadno poškodí. I odolné nafukovací plováky nejsou úplně imunní zejména vůči ostrým předmětům, trnům, střepům a plůtkům a podobným nástrahám hojně se vyskytujícím v okolí vodních hladin. Na vodu nastupujte opatrně, bývá kolem ní velmi kluzko.
Chyba č.9 Pádlování jen rukama
Pádlování není jenom cvičení rukou. Technika pádlování je důležitá, ať už se pouze projíždíte po hladině, nebo se snažíte rozpádlovat na vlně, používejte celé tělo. Zvládnutí techniky se zapojením celého těla sice nějakou dobu potrvá, ale je zbytečné dělat si paddleboarding namáhavějším používáním pouze sval na rukou. Používejte paže, trup, nohy, záda k zapojení celého těla do pohybu, je to pohodlnější a mnohem efektivnější …
Chyba č.8 Koukání na prkno
Většina lidí má přirozenou potřebu dívat se při pádlování na své prkno. Je to sice přirozené, nicméně lepší stabilitu a přirozenější vnímání okolí budete mít, pokud se budete dívat alespoň pár metrů před plovák …
Chyba č.7 Odskakování z plováku
Mnozí lidé při ztrátě stability mají tendenci si lehat na prkno nebo skákat dopředu před plovák, zejména pak ve vlnách, pokud je vlna zabalí nebo převrhne. Nezapomeňte, že prkno do vás může následně udeřit. Skákejte z plováku do strany. Ve vlnách a na řece nikdy neskákejte přes špičku vpřed a raději si chraňte hlavu rukama …
Chyba č.6 Příliš velké vlny
Jako nováčci ve vlnách a peřejích se nepouštějte do příliš velkých vln. Začněte raději v mírnějších (0,5-1m velkých) vlnách, i zkušení surfaři jsou při prvním paddleboardingu ve vlnách mnohdy překvapeni. První kroky na paddleboardu podnikejte na klidné vodní hladině …
Chyba č.5 Křížení cesty surfařům a plavcům
Vjíždění do cesty jiným surfařům, plavcům a zkušeným paddleboardistům se neshoduje s etiketou surfingu. Pokud se vrhnete do ježdění na vlnách, držte se na vnější straně a dále od zkušenějších jezdců, kterým můžete snadno připravit nebezpečné situace. V žádném případě nevjíždějte do míst vyhrazených pro koupající se plavce !!!
Chyba č.4 Špatně upevněný plovák
Pokud jste již měli příležitost vidět ulétnout špatně připevněný paddleboard se střechy automobilu, nebyl na něj posléze nejspíš pěkný pohled. Plovák utržený ze střešního nosiče je nebezpečná zbraň. Vždy se snažte zajisti plováky při přepravě na střeše auta co nejpečlivěji …
Chyba č.3 Obráceně nasazené ploutvičky
To je naprostá klasika. Ne pro každého začátečníka je směr usazení flosen přirozená a intuitivní záležitost. Zkontrolujte si na Google, zda je nasazujete ploutvičky ve správném směru …
Chyba č.2 Jízda bez řemenu
Jízda bez řemenu ve vlnách nebo na řece je hrůznou chybou. Ačkoli ti nejlepší paddleboardisté mnohdy vyrážejí bez pojistného řemenu, není to příklad hodný následování kýmkoliv dalším. Nejenom vás může voda zanést předaleko, ale i opuštěný plovák je nebezpečím i pro všechny ostatní. Vždy PROSÍM používejte pojistný řemen ve vlnách !!! I na klidné vodě vám pomůže po pádu rychle k plováku doplavat …
Chyba č.1 Obrácené držení pádla
Jednoznačným vítězem všech hitparád chyb mezi začátečníky je opačné držení pádla. Buďte k ostatním laskaví, podělte se o své zkušenosti a pomozte ostatním natočit pádlo do správné polohy …
Pochopitelně se na vodě setkáte i se spoustou dalších drobných chyb, kterých se začínající a někdy i zkušení paddleboardisté dopouštějí. Pomozte ostatním aby lépe zvládli nástrahy tohoto krásného sportu