Přeskočit na obsah
Co si sbalit na paddleboard? Kompletní seznam!
Paddleboard

Co si sbalit na paddleboard? Kompletní seznam!

  • Čas čtení 5 minut čtení
  • 22. 2. 2024

Celodenní výlet na paddleboardu. Jak se sbalit?

Na celodenní pádlování na vodě si nezapomeňte sbalit základní potřebnou výbavu jako nepromokavý vak, boty do vody a vestu. Pro divočejší výlety na tekoucí vodě i záchrannou vestu a helmu. A co ploutvičky na řeku? Stručný přehled i s pár tipy na výlet a checklistem najdete v tomto článku.

Jak se vybavit a co si vzít na paddleboard?

Jak jezdit na paddleboardu celý den? Stačí mít na výlet sbalené vše s sebou. Hlavně nezapomeňte pádlo za dveřmi a svého ,,sparing parťáka”, ať na to nejste sami.

Foto archiv paddleboardy ZRAY

Jak se obléknout na paddleboard

Oblékněte se podle počasí. Na jaro, podzim a zimu je potřeba trochu vrstvit. Stejně tak je třeba počítat s větrem, který ochlazuje. I v létě je také rozdíl podle místa, kde pádlujete. Při sjíždění řeky nebo jezera v horách bude více svěží vítr a v nižších polohách zase nesnesitelné horko a potřeba se chránit před přímým sluncem.

Břehy a dno jsou plné ostrých nebo naopak tupých předmětů. Asi víte, jak bolí ukoplý palec o skříň nebo chodidlo, když šlápnete na lego…a řeka pořád teče dál. Prstové boty do vody od americké značky BODY GLOVE.

paddle board na výlet řeka zavazadlo

Co za vybavení nesmí na paddleboardu chybět?

Máme základní vybavení na paddleboard jako je pádlo, leash nebo nepromokavý vak . K němu vybíráme podle terénu výletu i další speciální doplňky jako plovací vestu nebo speciální říční ploutvičky.

Značka Body Glove, touringový paddleboard Performer 11′.

Leash

Čti [líš] nebo česky pojistný řemen/ záchranné lanko. Na řeku je dobrá leash kroucená, abychom jí netahali ve vodě. Existuje i speciální leash na divokou řeku s rychlo odepínáním vpředu, takže vás případné nabalení na překážku neutopí.

Říční flosna nebo tři ploutvičky?

Je to jedno. Záleží na modelu, který zrovna máte. Hlavní parametr je, že ploutvičky by měly být kratší a často i ohebnější. Proud se opírá do menší plochy a nestrhává, takže se board dá lépe ovládat. Říční flosna se dá dokoupit jak pro slide-in systém, tak pro US-box na šroubek. Zajímavostí na trhu je sklápěcí říční flosna, kterou nezastaví ani vodní řasy, ani příliš nízká hladina řeky.

sklápěcí Frog fish flosna

Aqua Marina říční paddleboard Rapid. Můžete mít hodně malých fin, ale postačí i jedna hlavní kratší.

Nepromokavý vak

“bag” čti [beg]. Záleží na vás jak minimalisticky se zvládnete sbalit. Ale čím méně, tím lépe. Doporučujeme objem 25–30 litrů. Připevníte ho na palubu před sebe pod pružinky, které výletní paddleboardy standardně mají.

Značka Aqua Marina má širokou škálu „dry bagů“ různých objemů. Co oceňujeme, je elegantní design oproti starším vodáckým verzím. Šikovná poutka a přezky, kterými připnete zavazadlo k paddlu.

Pumpa na paddle

Pro sichr bychom doporučovali klasickou dvoufázovou ruční, protože elektronika vás může v přírodě nechat ve štychu.

Popruh na nošení SUPu

Pokud jedete nalehko (třeba vlakem nebo autobusem a část cesty pádlujete), nemusíte si s sebou brát batoh na paddleboard, ale pouze popruh přes rameno. Povezete pak o jednu velkou věc méně.

Záchranná vesta

Na divočejší řeku nebo rozfoukanou velkou vodní plochu doporučujeme. Nosnost se určuje podle kil jezdce. Asi budete potřebovat i lehký neopren, abyste ve studené vodě neprochladli.

Nejrůznější záchranné vesty od dlouholeté francouzské značky Aquadesign, která se specializuje i na divočejší vodu.

Helma

Nezbytná výbava na tekoucích řekách. Předchází úrazu hlavy při pádu z výšky a poranění o kameny nebo jez. Někdo si ze stejného důvodu obléká i tzv. protektory holení a kolen.

Obal na telefon

Stejně důležitá věc jako samotný paddleboard! Samozřejmě nepromokavý.

Vak na pití – tzv. “camel bag”

Malý litrový batůžek na zádech s hadičkou přes rameno – už nemusíte zastavovat a rozbalovat vak. Zůstaňte hydratovaní. Taky se vám pak nemůže stát, že vám uplave PETka po řece pryč.

děti ve vestách na řeku aquadesign

Co sbalit na výlet dětem?

Znáte to, vždycky něco chybí. Za nás máme osvědčené nespočet svačinek na cestu, vestu, dostatek oblečení a opalovací krém. Pokud budou také pádlovat, tak je vybavte dětským pádlem.

Nemáte vlastní vybavení? Půjčte si

Ne vždy si musíte kupovat rovnou paddleboard se vším vybavením. Někdy je lepší se obrátit na místní půjčovnu a užít si naplno přírodu a čas s rodinou. Doporučujeme se zeptat na vybavení a typy paddleboardů v půjčovně. Za zeptání stojí třeba i výběr pádel. Klasická aluminiová jsou docela těžká na celodenní výlet. A případné doplňkové vybavení jako jsou vesty. Nezapomeňte na leash.

Checklist

boty do vody

boty do vody

leash

leash

Říční flosna - ploutvička

Říční flosna – ploutvička

Nepromokavý vak

Nepromokavý vak

Pumpa na paddle

Pumpa na paddle

Popruh na nošení paddleboardu

Popruh na nošení paddleboardu

Záchranná vesta

Záchranná vesta

Helma

Helma

Obal na telefon

Obal na telefon

Vak na pití

Vak na pití

Další tipy na výlety

Autor článku

Lucie