Přeskočit na obsah
Jak vybrat správnou leash

Jak vybrat správnou leash

Pojistný řemen, šňůrka, záchranné lanko

Leash, čti [líš], neboli pojistný řemen je nezbytné vybavení každého paddleboardisty a surfaře. Lano z pevných a zároveň ohebných materiálů spojuje jezdce s jeho prknem tak, aby ho v případě pádu neztratil. Existuje několik různých modifikací leashí. A také různé typy leashí vhodných do určitých podmínek. Pojistný řemen se k plováku zpravidla přichytává za D-ring (tj. kovové očko) na zádi plováku.

Část uchycení leashe k očku je překládacím systémem suchého zipu. Nebo se pro rychlejší připnutí a odepnutí používá očko z horolezeckého provázku, když je příliš malé kovové očko. V případě karbonových závodních prken se také používá systém s provázkem, jelikož zde je očko zapuštěné do paddleboardu.

Část uchycení leashe k noze je také na systém suchého zipu.

TIP: Netahejte leashe po zemi, aby se vám do suchého zipu nedostaly nečistoty. Leashe by se vám pak rozepínaly.

Na obrázku paddleboard značky Skiffo, Sun Cruise.

Kroucená leash

V našich podmínkách nádrží, jezer a řek je nejpoužívanější kroucená leash. Anglicky coil leash nebo se tomu říká i telefon. Jedná se o pojistný řemen, který bývá cca 3 m dlouhý. Kroucené provedení řemenu má výhodu, že ho netaháte ve vodě a že se vám třeba nechtěně nezachytí za překážku. Nejčastější použití na hladkou vodu nebo na moře.

Běžné uchycení pod koleno

Připnutí leashe pod kolenem je praktické. Pohodlněji dosáhnete na suchý zip. I při pohybu po palubě prkna si na leash nebudete tolik šlapat jako kdybyste si jipřipli ke kotníku.

Nožní leash s uchycením do pasu

Kdo nemá rád vůbec leash pod nohami, když dělá třeba otočky, může si pořídit leash se zapínáním v pase. Nastavitelný pásek se zapínáním na plastovou zacvakávací sponu. Někdy si jezdci alternativně připevňují klasickou nožní leash zezadu ke svému vaku na pití.

Leash k pasu vyrábí značka NSP.

Krátká leash s uchycením k přídi

Leash, která vede od vaší holeně k nejbližšímu poutku před vašimi nohami. Ideálně na dlouhé vzdálenosti, když víte, že nebudete padat. Nebo naopak na divočejší vodu, kdy nechcete aby se vám leash omotala třeba kolem ploutvičky a aby prkno zůstalo u vás co nejblíže. Pokud jí máte příliš krátkou, nedovolí vám pohodlně odejít na záď plováku.

Surfová leash

U vlnového ježdění na kratších surfech – SUP surfech se používá rovný leash na kotník. To z důvodu možnosti pádu ve vlně a snaze mít surf od těla v dostatečné vzdálenosti a předejít tak možnosti úrazu. Na kotníku máme také větší páku a po semletí vlnou je jednodušší přitáhnout surf zpět k jezdci. Délka tohoto leashe by měla být minimálně stejná jako délka prkna. Také v případě pádu nehrozí zranění kolene a okolních svalů. Kdyby byla leash kroucená, tak se po natažení surf vymrští zpětnou rychlostí přímo k jezdci a mohla by ho zasáhnout do hlavu.

NSP surf leash

AQUA MARINA surf leash

Leash na divokou vodu

Jezdci na divoké vodě mají leash uchycený okolo pasu pomocí řemenu s rychloodepínací přezkou. Přezka bývá zpravidla v oblasti břicha a leash je vyvedený v oblasti zad. Přezku lze jednoduchým pohybem odepnout bez nutnosti koukání – po hmatu. Zde se také používá kroucená leash, která mírně eliminuje riziko zachycení za všemožné překážky ve vodě – stromy, kameny, kořeny. V případě jakýchkoliv problémů se dá leash jednoduše odepnout. Sice vám uplave paddleboard, ale zvýšíte si vlastní šance na přežití.

River leash od značky AQUA MARINA