Přeskočit na obsah
Bezpečnost na paddleboardu
Paddleboard

Bezpečnost na paddleboardu

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 17. 7. 2022

Ať jste začátečník nebo již zkušený jezdec, zásady bezpečnosti dodržujete stále. Obecně platí, že čím zkušenější paddleboardista, tím víc potenciálních nebezpečí a možnost nechtěných scénářů si uvědomuje. Rozhodně vás nechceme tímto článkem strašit, ale je třeba si zrekapitulovat pár základních pouček pro šťastný návrat na břeh.

Mít plán, znát počasí a být vhodně oblečen

U paddleboardové krátké vyjížďky i delšího výletu je dobré nejprve prozkoumat trasu v google mapách. Odkud a kam se jede. Jaké zde bude nástupní a výstupní místo? Rozhodně doporučujeme bez kamenů a mimo rušná místa. Zvládne vzdálenost upádlovat i nejslabší člen vaší posádky? Kolik času vám to zabere?

Průměrná výletní rychlost rekreační jízdy je 4-6 km za hodinu.

Jaké bude počasí? Rozhodně se nedoporučuje paddleboardovat v bouřce. Kmitající pádlo je příliš lákavý cíl pro zbloudilý blesk. Co je ale stejně zrádné, je vítr. Při výletech na otevřené plochy jezer, nádrží a moří raději vyrážejte proti větru, abyste se zvládli vrátit na stejné místo. Případně počítejte se směrem větru, který do vás bude tlačit proti, z boku nebo do zad.

Při rychlosti větru 5 m/s již nedoporučujeme začátečníkům vyjíždět. Pokud si nejdou vyzkoušet downwind (jízdu s větrem v zádech).

Nepodceňujte ani slunce. Je sice krásně, ale vy budete vystaveni intenzivnímu slunečnímu záření, které se po odrazu z vodní hladiny ještě násobí. Takže se namažte správným opalovacím krémem a to především na hlavě, krku zezadu, ramenou, nad koleny, na lýtkách a na nártech nohou. Zkrátka všude. A nezapomeňte na klobouk anebo polarizační brýle.

Kdo se nerad maže, je lepší si vzít lehkou lykru, která vás ochrání jak před sluncem, tak před prochladnutím ve větru. Při nižších teplotách samozřejmě sáhněte i po neoprenu a neoprenových botičkkách.

Osobní bezpečnost na paddleboardu

Osobní bezpečností myslíme všechny pomůcky, které vám budou na paddleboardu užitečné a pomohou vám v případných nesnázích.

Restube

V některých případech může vestu zastoupit záchranný systém Restube. Schováte ho do malé kapsičky a nijak neomezuje váš pohyb. Vytažením spouště se žlutá bóje nafoukne během několika sekund. Pak stačí se na ni ve vodě položit a hlavu udržíte nad vodou.


Autor článku: Ondra z Pádlujte.cz

Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.

Autor článku

Lucie