Přeskočit na obsah

Ať jste začátečník nebo již zkušený jezdec, zásady bezpečnosti dodržujete stále. Obecně platí, že čím zkušenější paddleboardista, tím víc potenciálních nebezpečí a možnost nechtěných scénářů si uvědomuje. Rozhodně vás nechceme tímto článkem strašit, ale je třeba si zrekapitulovat pár základních pouček pro šťastný návrat na břeh.

Mít plán, znát počasí a být vhodně oblečen

U paddleboardové krátké vyjížďky i delšího výletu je dobré nejprve prozkoumat trasu v google mapách. Odkud a kam se jede. Jaké zde bude nástupní a výstupní místo? Rozhodně doporučujeme bez kamenů a mimo rušná místa. Zvládne vzdálenost upádlovat i nejslabší člen vaší posádky? Kolik času vám to zabere?

Průměrná výletní rychlost rekreační jízdy je 4-6 km za hodinu.

Jaké bude počasí? Rozhodně se nedoporučuje paddleboardovat v bouřce. Kmitající pádlo je příliš lákavý cíl pro zbloudilý blesk. Co je ale stejně zrádné, je vítr. Při výletech na otevřené plochy jezer, nádrží a moří raději vyrážejte proti větru, abyste se zvládli vrátit na stejné místo. Případně počítejte se směrem větru, který do vás bude tlačit proti, z boku nebo do zad.

Při rychlosti větru 5 m/s již nedoporučujeme začátečníkům vyjíždět. Pokud si nejdou vyzkoušet downwind (jízdu s větrem v zádech).

Nepodceňujte ani slunce. Je sice krásně, ale vy budete vystaveni intenzivnímu slunečnímu záření, které se po odrazu z vodní hladiny ještě násobí. Takže se namažte správným opalovacím krémem a to především na hlavě, krku zezadu, ramenou, nad koleny, na lýtkách a na nártech nohou. Zkrátka všude. A nezapomeňte na klobouk anebo polarizační brýle.

Kdo se nerad maže, je lepší si vzít lehkou lykru, která vás ochrání jak před sluncem, tak před prochladnutím ve větru. Při nižších teplotách samozřejmě sáhněte i po neoprenu a neoprenových botičkkách.

Osobní bezpečnost na paddleboardu

Osobní bezpečností myslíme všechny pomůcky, které vám budou na paddleboardu užitečné a pomohou vám v případných nesnázích.

Restube

V některých případech může vestu zastoupit záchranný systém Restube. Schováte ho do malé kapsičky a nijak neomezuje váš pohyb. Vytažením spouště se žlutá bóje nafoukne během několika sekund. Pak stačí se na ni ve vodě položit a hlavu udržíte nad vodou.


Autor článku: Ondra z Pádlujte.cz

Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.

Kampaň Státní plavební správy pro zvýšení bezpečnosti

Se začínající plavební sezónou 2021, startuje i nová kampaň, která se zaměřuje na bezpečnost malých plavidel a sportovních aktivit na vodě. Za touto kampaní stojí Státní plavební správa, která má u nás na starosti regulaci plavby. Ke vzniku čtyř osvětových videí s osobnostmi těchto sportů – paddleboarding, Jetsurf, wakeboarding a vodní skútry – vedl i citelný nárůst pohybu na českých řekách, kam se Češi uchylují namísto dovolené u moře. A tento jev se očekává i letos, proto Státní plavební správa také upravuje pravidla provozu v některých rizikových místech a vyzývá k ohleduplnosti všech účastníků navzájem, protože „Na vodě nejsi nikdy sám!“

Na paddleboardu bezpečně

Za paddleboardové prostředí se na realizaci osvětového videa podílela Česká Federace Stand Up Paddle, která v osvětě spolupracuje se Státní plavební správou včele s paní ředitelkou Mgr. Klárou Němcovou již třetím rokem. Video vznikalo minulý rok ke konci léta. „Velké díky patří i našim paddleboardistům – komparzistům, kteří dobrovolně celý den pádlovali, jak pan režisér potřeboval. A že přijeli pádlovat znovu na dnešní tiskovou konferenci ke spuštění kampaně. I díky nim se podaří pozvednout povědomí o bezpečnosti na vodě a rozšířit mezi paddleboardisty pravidla Desatera pro paddleboardy.“ děkuje prezident ČFSUP David Raab.

Jaká jsou bezpečnostní opatření v letních měsících pro sezónu 2021?

Podívejte se na spot s paddleboardy. Na paddleboardu nejdi nikdy sám!

https://www.youtube.com/watch?v=DpEWeSdI2Ng