Přeskočit na obsah
Na moři s paddleboardem
Paddleboard

Na moři s paddleboardem

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 19. 5. 2023

Znalost terénu  

Už jste u moře. Namazaní, natěšení. Ale nezapomněli jste ještě na něco? Trochu místopisu a obhlédnutí terénu předem neuškodí. Viděli jste mapu okolí? Víte kam se vydat, jakým směrem, na jak dlouho. Máte plán B? Máte hodinky, které vám řeknou kolik už jste upádlovali a jakou rychlostí?

Zátoky a skály 

Kromě toho, že si dáváme pozor, jestli zrovna nešlapeme na ježka, je třeba se také orientovat v čase a dát si pozor při případném prozkoumávání zátok a jeskyní, aby nás v nich neuvěznil příliv.  

Vítr 

Mezi základní pravidlo patří, že když vyjíždíme na moře, tak je vždy jistější vyrazit proti větru, abychom se bezpečně zvládli vrátit na místo začátku. V opačném případě, když na moři zjistíte, že se už nezvládáte vrátit proti větru, zamiřte přímo ke břehu a pak si zavolejte pomoc. V nejhorším případě půjdete podél pobřeží pěšky s paddleboardem pod paží. Pokud zdoláváte protivítr ve směru na břeh, můžete zmírnit odpor větru například tím, že budete pádlovat v kleče.

Mořské proudy 

Pokud se vám stane, že vás přemůže mořský proud a vy zjistíte, že vás to žene jiným směrem, než kterým chcete jet, zachovejte klid a pozvolna směřujte směr jízdy ke břehu. Respektive neplýtvejte silami při plavbě proti proudu, ani nezdolávejte proud kolmo, ale zvolte pozvolnější úhel a dostaňte se šikmo až na okraj proudu a poté z něj vyplujte pryč.

Lodě a provoz

Na moři také platí pravidla plavby. Otázka je, zda se jimi řídí i dovolenkové motorové čluny v režimu příbřežní plavby. V každém případě loď má před paddleboardem vždycky přednost. Pokud se pohybujete v přístavišti nebo u plavebních drah trajektů a dopravních lodí, dbejte zvýšené opatrnosti. Raději nechte loď přejet a počkejte v kleče. Pokud budete někdy potřebovat pomoc, dejte znamení lodi máváním pádla nad hlavou ze strany na stranu.

Aktuální stav mořské hladiny 

Moře a vítr žijí v cyklech a každé místo je něčím specifické. Většinou si užijete nejjednodušší pádlování po rovné hladině ráno před přílivem a při večerním odlivu při západu slunce, kdy se vyrovnává teplota pevniny a moře a je bezvětří. Když jdou čitelné jednosměrné vlny a přiměřené velikosti směrem ke břehu nebo podél pobřeží, je ideální trénovat jízdu ve vlnách a užít si trochu surfování s pádlem. Rozbouřená hladina neboli chop je na pohodové pádlování u moře nejtěžší a může se stát, že chytnete i mořskou nemoc. V každém případě je to dobrý způsob, jak posílit stabilitu a stehna.

Vybavení s paddleboardem k moři
Paddleboard

Vybavení s paddleboardem k moři

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 20. 6. 2023
Autor článku

Lucie