Přeskočit na obsah
Jak začít pádlovat na paddleboardu?

Jak začít pádlovat na paddleboardu?

Pár základních kroků pro SUP začátky

Ať už pádlujete na klidné vodě rybníků nebo sjíždíte řeku, paddleboarding má svá pravidla. Jak se postavit na paddleboard? Kde stát? Jak vést záběr pádlem? V tomto článku jsme dali dohromady pár základních tipů a rad, které se hodí pro všechny začínající paddleboardisty. Video vzniklo spolupráci s Českou Federací SURF a SUP a najdete v něm náš návod na paddleboarding v kostce, který jsme postavili na zkušenostech z workshopů techniky pádlování a také nespočtu našich odpádlovaných hodin. 

Na konci článku si pusťte dvouminutové základní instruktážní video „Jak začít pádlovat na paddleboardu?“.

Příprava na paddleboarding před jízdou

Co byste měli vědět o jízdě na paddle boardu? Předtím než ponesete prkno na vodu, je třeba

Nástup a bezpečné nalézání na paddleboard 

Pro lepší stabilitu a také z bezpečnostních důvodů se na paddleboard nalézá a slézá z pozice v kleče – na kolenou. Obzvláště při nastupování a vystupování z mola dbejte na mezistupeň nastupování v kleče, předejdete tím riziku, že vám paddleboard ujede pod nohami a rozbijete si hlavu o hranu mola. Po pár záběrech v kleče dejte pádlo napříč před sebe, a přes pozici na čtyřech (medvěd/ dítě/ střecha) zvedněte zadek a postavte se. Tuto fázi klidně opakujte několikrát, ať si to automatizujete.

Správný postoj na paddlu

Na paddleboardu stojíme v místě jeho těžiště. Těžiště se nachází uprostřed. V tomto místě stojíme s chodidly v úrovni poutka. Nohy máme rozkročené na šíři ramen. Chodidla jsou rovnoběžná s osou paddleboardu, tzn. ne se špičkami k sobě ani od sebe. Kolena jsou mírně pokrčená a pruží – reagují na vodní hladinu, tak jako třeba při lyžování z kopce dolů. Záda jsou rovná, nehrbte se. Hlídejte si, aby vám nevyjížděla ramena nahoru.

Jak držet pádlo a jak pádlovat

Pádlo na paddleboard držte za hlavičku, natáhněte celým tělem dopředu a ponořte celý list pádla do vody. Spodní ruka zůstává natažená a k trubce pádla se přitáhněte trupem. Netahejte záběr rukama jako můžete znát například z kanoe nebo raftu. Při pádlování rovně se záběr odehrává pouze v první polovině paddleboardu, která je před vámi. Ruku s pádlem vytahujete v momentě, kdy se v záběru dostanete na úroveň vašeho těla. Pádlo se do vody noří v kolmém úhlu. Když měníte pádlovací stranu, vystřídejte i ruce.

Nejčastější začátečnické chyby při paddleboardingu

Zajímají vás další články týkající techniky jízdy na paddleboardu?

Doporučujeme tyto značky nafukovacích paddleboardů

Kde koupit nafukovací paddleboard? V těchto obchodech vám poradí