Přeskočit na obsah
Paddleboardové pádlo

Paddleboardové pádlo

Pádlo na paddleboard je druhá nejdůležitější věc. Hned po samotném paddleboardu. Možná i první, protože právě přes pádlo vynakládáme naší fyzickou sílu k pohybu na paddlu. Prostě bez pádla není stand up paddleboarding.

Máte to správné pádlo?

Máte správnou délku pádla? Správně velký list? Není na vás to pádlo moc těžké? Pádlo pro děti nebo pro dospělé? Chcete ho na cestování nebo trénování? I u výběru pádla existuje tolik proměnných až by se z toho dala udělat tlustá příručka. V tomto článku se dočtete jak se orientovat pro výběr vhodného pádla. A nezapomeňte – dětský paddleboard = dětské pádlo.

Dva muži připravující se k jízdě na paddleboardu. Nastavování délky pádla na pláži. Aqua Marina

Nastavení správné délky pádla je ve výšce cca 10-15 cm nad hlavou.

Popis paddleboardového pádla

Pádel je více druhů a různých kvalit a cenových hladin. Pro specifickou jízdu, třeba ve vlnách na SUP surfu nebo v divokých a kamenitých řekách, se pak ještě přidají i další parametry pádla, které jsou potřebné v různých podmínkách.

Popis částí pádla

Popis paddleboardového pádla. Třídílné pádlo NSP. Hlavička, dřík, list.

Specifika a parametry paddleboardového pádla

Odklon listu pádla. Důležitou vlastností paddleboardového pádla je odklon listu od osy dříku, který se obvykle pohybuje mezi 10 – 13° a je potřebný pro správný efektivní záběr stojícího paddleboardisty.

Hmotnost pádla. S lehčím pádlem vydržíte pádlovat déle a méně se unavíte. Nejlehčí celokarbonová pádla mají hmotnost kolem 500 gramů, základní hliníková nebo kompozitová pádla se spíše pohybují mezi 750 – 1000 gramy.

Plocha listu pádla. Často podceňovaný parametr. U základních pádel, která se dodávají v setu s nafukovacím paddleboardem tento parametr neovlivníte a prakticky ho ani neřešíte. Ale při výběru sportovního nebo dětského pádla je tento parametr zásadní. Tabulka plochy listů v článku o sportovnějších pádlech.

Pádlování v sedě. Ideální pádlo na pádlování v sedě s kajakovou sedačkou je dvoulisté pádlo na kajak. Tato pádla lze zakoupit zvlášť. Jsou vícedílná a skladná. U některých značek lze kombinovat jednotlivé díly pádla na paddleboardové s jedním listem a kajakové se dvěma listy.