Přeskočit na obsah
Pádlo na SUP surfing

Pádlo na SUP surfing

SUP surfing je surfing s pádlem. Provozuje se na kratších surfových plovácích a s kratšími paddleboardovými pádly. Jak takové pádlo na SUP surfing vypadá?

Pádlo na SUP surfing

Na vlny je vhodný jiný typ pádel než na klidnou vodu. Při pádlování na vlnách se používají pádla s širokým a kratším listem oproti delším pádlům na klasický stand up paddleboarding. SUP surfová pádla umožňují silnější krátký záběr a to ovlivňuje lepší obratnost prkna. Tyto pádla se vyrábí z velké většiny v carbonovém nebo částečně karbonovém provedení. Jak kvůli váze, tak především kvůli odolnosti karbonového pádla před degradací pádla aluminiového. Lehoučké karbonové pádlo navíc šetří vaše ramena a zápěstí při manévrování.

Foto: značka SIC Maui

Charakteristika pádla na SUP surfing

Správná velikost

Speciální pádlo „Rejnok“ od Quickblade

Nejrozšířenější značka paddleboardových pádel, australská Quickblade, přišla nedávno s úplnou novinkou ve tvaru listu pádla. Stingray, v překladu rejnok, je takové „zmáčklé“ pádlo. Má soustředěnou všechnu svojí plochu na konec listu pádla. Generuje tak prý větší sílu do záběru a tím zajišťuje zrychlení na vodě. Toto pádlo je vhodné i na SUP foil. Vyrábí se v plochách 72 sqi a 65 sqi.

Velký list má také jejich druhé pádlo Ava je oproti Stingrayi pádlo s velkou plochou listu. 105 sqi. Je více určená na SUP foil, kde je potřeba extrémního zrychlení, aby foil vystoupal z vody ven a nastal kýžený efekt foilování.