Přeskočit na obsah
Prkno na SUP surfing

Prkno na SUP surfing

Prkno na SUP surfing může být pevné i nafukovací. Záleží na vašich dovednostech a vlnách, které na něm budete sjíždět. Jaké prkno si vybrat?

Parametry SUP surfového prkna

Prkno na stand up surfing je kratší a širší. Lépe se pak dostane do skluzu a je dobře ovladatelné. Vejde se do vln. Svou roli hraje také váha jezdce a s ní spojený výtlak/ objem plováku. Obecným pravidlem je, že na menší a slabší vlny se používají větší prkna. Čím větší vlny, tím menší prkna.

Špička nosu je mírně zvedlá. Má tzv. „rocker“, aby lépe najížděla na vlny a nebořila se do vody.

Na spodní straně prkna jsou tři až pět krátkých ploutviček. Tyto finy je možné sundavat a na pevných modelech prken i namontovat do různých pozic.

Paluba plováku je většinou potažená nášlapným gripem, většinou měkká EVA pěna. V zádní části někdy bývá „kick pad„. Výstupek na zádi, který slouží lepší opoře pro zadní nohu. Také označuje tzv. „sweet spot“, místo nad ploutvičkami, kde plovák nejlépe točí.

Klasické poutko u pevných surfů chybí, kvůli pohybu po prknu. Pevné SUP surfové plováky mají držátko vyřezané dovnitř paluby.

Výběr prkna podle výtlaku/ objemu

Orientujte se podle vaší tělesné váhy, ale i podle úrovně vašich surfových dovedností. Čím větší začátečník, tím větší výtlak. Čím větší váha, tím větší výtlak.

Pomocná výpočtová tabulka od Blue Planet

Nafukovací SUP surfové prkno

Pro začátečníky a na dovolenou s rodinou k moři můžete sáhnout i po nafukovací variantě. Jsou ideální na SUP surfové začátky a jsou vhodná do menších vln. Většinou jsou to plováky s označením „Wave“.

Typické parametry nafukovacího SUP surfu

Nafukovací Aqua Marina Wave, design 2023. Rozměry: 8’8“x30“x4“, výtlak 161 litrů (pro jezdce 65-85 kg).

Pevné SUP surfové prkno

Typické parametry pevného SUP surfu

NSP Coco Allrounder 9’2“x29“x4“, výtlak 129,5 litrů

Věděli jste, že: SUP surfing má také své soutěže? Mistrovství světa pořádá International Surfing Federation společně s paddleboardovým a stand up paddleboardovým mistrovstvím. Stejně jako v surfingu se hodnotí předvedené triky na vlně a jejich provedení.

Doplňky

Kromě pádla je na SUP surfing potřebná surfová leash. Surfový pojistný řemen je rovný. Není kroucený jako u stand up paddleboardingu. Výhoda rovné leashe spočívá v tom, že se vám po pádu prkno nevystřelí do obličeje. Také se vám do rovné leashe nazaplete pádlo.

Leash by měla být stejně dlouhá jako váš plovák.

Jak se surfuje na nafukovacím paddleboardu