Přeskočit na obsah
Paddleboard pro jógu a první cviky

Paddleboard pro jógu a první cviky

Jakými jednoduchými cviky začít? Jóga na paddleboardu je skvělou odnoží klasické jógy. Chce to více stability a také vhodný paddleboard. Jak si vyrobit vlastní kotvu?

Parametry paddleboardu

TIP: i s jóga paddleboardem si můžete vyjet na projížďku zapádlovat jako na každém paddleboardu. Jen je trochu větší a méně rychlý. To platí i naopak. Paddleboard jógu můžete cvičit na jakémkoliv paddleboardu, pokud zvládnete balanc.

Zakotvěte

Přestože neustálý pohyb vodní hladiny je při obou těchto cvičeních žádoucí, i tak je lepší, když vás u toho ještě neodnáší proud nebo vítr. Při cvičení ve skupině se k ukotvení přivazují paddleboardy k sobě lankem nebo popruhem mezi sebou. Anebo k tzv. jóga docku – malému ostrůvku, na kterém je uprostřed předcvičující lektor. Připoutat se můžete i k nějakému stromu, pokud to zrovna jde, anebo si vyrobte vlastní kotvu.


Paddleboardguru tip: Návod na vlastní kotvu

Je to jednoduché, ale můžete o to požádat i někoho zručnějšího. Kdo se nebojí závaží a uzlů.

Budete potřebovat:

Kotouče připevníte liščí smyčkou nebo jiným uzlem, který se nerozváže a na posledních dvou metrech lana si udělejte několik oček (pro různé hloubky vody). Karabinou pak připnete očko na laně k D-ringu (očku) na paddleboardu.

Ambulantní/ Liščí uzel ideální na kruhové věci. Zdroj: Skaut Lišák

Litinové závaží. Někdy je potřeba přidat více kvůli proudu. Zdroj: insportline.cz

Karabina velká/ hasičská. Zdroj: 2ts.cz


Jóga pozice do začátku

Plank na paddleboardu

Můžete zkusit svoji stabilitu při klasickém planku, nebo si to ještě o něco ztížit – přitáhněte v planku koleno k hrudi a při vracení se zpět do planku se dotkněte špičkou prstů vodní hladiny, několikrát opakujte a poté nohu vyměňte. A kdo si na plank netroufne, může začít na čtyrech a postupně nohy ubírat.

Aqua Marina Peace 8’2“- také možný jóga model. Narozdíl od paddleboardu má obdélníkový tvar.

Pozice střechy

Můžete vycházet z planku, zvedněte se na rukou, abyste měli propnuté ruce i nohy a vytvořte ze sebe střechu – doslova. Dejte si pozor, ať máte rovná záda. Pokud ještě nejste dostatečně flexibilní, můžete mít nohy trochu pokrčené, a být tak v poloviční střeše.

Pozice kobry

Výchozí pozice je vleže na břiše. Dlaně jsou umístěné na úrovni ramen. Zvedejte se nejdříve silou zádových svalů bez zapojení rukou, poté ruce zapojte, tlačte jimi do země a odlepujte pupík od paddleboardu. Vracíte-li se zpět, pohyb dolů probíhá velice pomalu.