Přeskočit na obsah
Jak vybrat první paddleboard?

Jak vybrat první paddleboard?

V obchodech je tolik různých nafukovacích i pevných paddleboardů. Jak vybrat ten správný paddleboard? Existují různé druhy prken na vodu. Paddleboard pro rodinu, pro děti, paddleboard s plachtou… Jak se v tom vyznat? U prvního prkna se nemusíte ani bát prohledat nějaký paddleboard bazar, když víte co zkontrolovat.

Typy paddleboardů

Pro koho paddleboard je a co s ním bude dělat?

Kategorie a typy paddleboardů jsou různé. Na klidnou jezerní, říční a mořskou hladinu, plováky turistické, závodní, dětské, rodinné, paddleboardy ke sjíždění rychle tekoucích řek i speciály na fitness a jógu. Nejjednodušeji se zorientujete v kategoriích podle

Barevné touringové paddleboardy u alpského jezera od značky Aqua Marina. Vhodné i na sjíždění řeky a delší SUP aktivity.

Touringová řada výletních paddleboardů značky AQUA MARINA. Modely 2023-2024

Je to o rozměrech paddlu

Pro koho paddleboard je?

Především jde o rozměry paddleboardu (délka, šířka) a o vaše kila (nosnost paddleboardu). U všech dobrých prodejců by parametry paddleboardu měly být uvedené a obsluha by vás měla po této první rozřazovací otázce už docela nasměřovat. Uvedené rozměry jsou orientační, nemusíte lpět přesně na každém jednom palci nebo centimetru. Vezmeme to podle velikosti

Pro děti – dětský paddleboard (XS)

Paddleboard pro děti je menší a lehčí, aby ho mohlo pohodlně ovládat i malé dítě. Existují jak běžné univerzální paddleboardy allround, tak i speciálnější sportovní ‚šipky‘ vhodné i k závodění race. A nezapomeňte na dětské pádlo, ta základní bývají většinou součástí celého setu.

Rozměry dětského paddleboardu

Rodiče jedoucí na jednom rodinném paddleboardu a vedle nich dítě na dětském paddleboardu na společné rodinné vyjížďce po jezeře na boardech Aqua Marina

Dětský paddleboard AQUA MARINA allround Vibrant 8’00“ nebo 10’0“ Vibrant Touring.

Pro juniory – juniorský paddleboard (S)

Odrostlejší děti, ale stále něco mezi 40-50 kg živé váhy. Jsou vhodné i pro velmi drobné ženy. I u těchto stand up paddleboardů najdete různé typy podle aktivit, na které je chcete používat.

Rozměry paddleboardu pro juniory

Juniorský paddleboard STX Pure Tourer je lehký a dobře ovladatelný paddleboard. Další paddleboardové značky, které vyrábějí paddly pro juniory jsou třeba SPINERA, GLADIATOR, HYDRO FORCE, SHARK, F2. Testovat paddleboard můžete i na Hostivařské přehradě v Praze.

Pro ženu – dámský paddleboard (M)

Co si budeme nalhávat, kolikrát je nejdůležitějším parametrem výběru vzhled. Kromě designu paddlu, je ale dobré kouknout i na nosnost a rozměry kvůli drobnější ženské tělesné konstituci. Opět zde rozhoduje váha jezdce – nosnost dámského paddleboardu 220-330 litrů.

Rozměry paddleboardu pro ženy

Mávající žena v tílku, džínových kraťasech a brýlích na dámském paddleboardu od značky SPINERA Light v elegantně tlumených barvách červené a tyrkysové

Dámský paddleboard od značky SPINERA Light v elegantně tlumených barvách.

Pro muže – univerzální/ výletní paddleboard (L)

Asi nejširší řada nafukovacích paddleboardů. Dost často si tento typ pořizují i rodiny jako svůj první paddleboard, než zjistí, že jich potřebují více. Pro muže (ale i ženy) s váhou okolo 60-90 kg. Výtlak paddleboardu 250-350 litrů.

Rozměry paddle pro muže

Muž na modrém paddleboardu s bílými šipkami jedoucí po klidné hladině na SUP značky Gladiator Pro

Tuhé plováky nejen pro muže nabízí značka GLADIATOR série PRO.

Paddleboard pro dva nebo pro velkého jezdce (XL)

Pokud jste opravdu vysocí a těžká váha, asi tak kolem 100 kg a více, je třeba vybrat paddleboard s vyšší tuhostí a nosností – výtlak 330 litrů a více. Důležité je, aby se s vámi paddleboard nepotápěl a nepružil pod vámi.

Rozměry paddleboardu pro těžkou váhu

S výtlakem nad 300 litrů můžete udělat z XL paddleboardu i paddleboard rodinný. Foto: paddleboard AQUA MARINA Atlas. Nebo rovnou vybírejte mezi rodinnými paddleboardy z řady AQUA MARINA Supertrip, které uvezou minimálně dospělého jezdce a libovolný počet „porcelánu„.

Kde vám s výběrem paddleboardu poradí i online?

Typy paddleboardů a příslušenství

A nezapomeňte, že ještě jsou tu i další důležité otázky. „Na co paddleboard chcete používat?„, „Co na paddleboarding potřebuji za vybavení?„. Dočtete se v článcích Typy paddleboardů a Příslušenství k paddleboardu.

Chtěli byste zkusit nějaký paddleboard bazar?

Zajímají vás paddleboardové značky?

Kde koupit první paddleboard?