Přeskočit na obsah
Jak vybrat první paddleboard?

Jak vybrat první paddleboard?

V obchodech je tolik různých paddleboardů. Různé druhy – pro rodinu, pro děti, s plachtou, karbonové. Jak se v tom vyznat? Položte si otázku: pro koho paddleboard je a co s ním bude dělat?

Kategorie paddleboardů jsou různé. Na klidnou jezerní, říční a mořskou hladinu, plováky turistické, závodní, dětské, rodinné, paddleboardy ke sjíždění rychle tekoucích řek i speciály na fitness a jógu. Nejjednodušeji se zorientujete v kategoriích podle jezdce (jeho postavy) a použití (jeho dovedností nebo jízdních vlastností paddleboardu).

Je to o rozměrech

Pro koho paddleboard je?

Především jde o rozměry paddleboardu (délka, šířka) a o vaše kila (nosnost paddleboardu). U všech dobrých prodejců by parametry paddleboardu měly být uvedené a obsluha by vás měla po této první rozřazovací otázce už docela nasměřovat. Uvedené rozměry jsou orientační, nemusíte lpět přesně na každém jednom palci nebo centimetru.

A nezapomeňte, že ještě je tu i druhá důležitá otázka. „Na co paddleboard chcete používat?“ Dočtete se v článku Typy paddleboardů.

Pro děti – dětský paddleboard (XS)

Hledáte dětský paddleboard. Ten je menší a lehčí, aby ho mohlo pohodlně ovládat dítě. Existují jak běžné univerzální paddleboardy (allround), tak i speciálnější sportovní ‚šipky‘ vhodné i k závodění (race). A nezapomeňte na dětská pádla, ty základní bývají většinou součástí celého setu.
Rozměry: v rozmezí délky 8′ až 11’6“, snížená tloušťka 4′-5“ a šířka od 23“-30“

Dětský paddleboard AQUA MARINA Vibrant 8’00“

Pro juniory – juniorský paddleboard (S)

Odrostlejší děti, ale stále něco mezi 40-50 kg živé váhy. Jsou vhodné i pro velmi drobné ženy.
Rozměry: v rozmezí délky 10′ až 12’6“, snížená tloušťka 5“ a šířka od 25“-31“
I u těchto paddleboardů najdete různé typy.

Juniorský paddleboard mají např. značky ZRAY, HYDRO FORCE, SPINERA, WATTSUP, F2

Pro ženu – dámský paddleboard (M)

Co si budeme nalhávat, kolikrát je nejdůležitějším parametrem výběru vzhled…Ale dobré je kouknout i na nosnost a rozměry kvůli drobnější ženské tělesné konstituci. Opět zde rozhoduje váha jezdce – nosnost paddleboardu.
Rozměry: v rozmezí délky 10“ až 12’6“, snížená tloušťka 5“ a šířka od 25“-32“

Dámský paddleboard od značky ABSTRACT Coral má i jemný boho design.

Pro muže – univerzální/ výletní paddleboard (L)

Asi nejširší řada paddleboardů, dost často si tento typ pořizují i rodiny jako svůj první paddleboard, než zjistí, že jich potřebují více. Pro muže (ale i ženy) s váhou okolo 60-90 kg. Nosnost, resp. výtlak paddleboardu 250-300 litrů.
Rozměry: v rozmezí délky 10“ až 14“, běžná tloušťka 6“ a šířka od 30“-32“

Tuhé plováky nejen pro muže nabízí značka STX.

Pro velkýcho chlapa – univerzální/ výletní paddleboard (XL)

Pokud jste opravdu vysoký a těžká váha, asi tak kolem 100 kg a více, je třeba vybrat paddleboard s vyšší tuhostí a nosností – výtlak 330 litrů a více. Důležité je, aby se s vámi paddleboard nepotápěl a nepružil pod vámi.
Rozměry: v rozmezí délky 12“ až 14“, běžná tloušťka 6“ a šířka od 30“-34“

S výtlakem nad 300 litrů můžete udělat z chlapského i paddleboard rodinný. AQUA MARINA Atlas.