Jak vybrat pádlo
Máte správnou délku? Správně velký list? Není na vás to pádlo moc těžké? Pro děti nebo pro dospělé? Chcete ho…
Kategorie paddleboardů jsou různé. Na klidnou jezerní, říční a mořskou hladinu, plováky turistické, závodní, dětské, rodinné, paddleboardy ke sjíždění rychle tekoucích řek i speciály na fitness a jógu. Nejjednodušeji se zorientujete v kategoriích podle jezdce (jeho postavy) a použití (jeho dovedností nebo jízdních vlastností paddleboardu).
Především jde o rozměry paddleboardu (délka, šířka) a o vaše kila (nosnost paddleboardu). U všech dobrých prodejců by parametry paddleboardu měly být uvedené a obsluha by vás měla po této první rozřazovací otázce už docela nasměřovat. Uvedené rozměry jsou orientační, nemusíte lpět přesně na každém jednom palci nebo centimetru.
A nezapomeňte, že ještě je tu i druhá důležitá otázka. „Na co paddleboard chcete používat?“ Dočtete se v článku Typy paddleboardů.
Hledáte dětský paddleboard. Ten je menší a lehčí, aby ho mohlo pohodlně ovládat dítě. Existují jak běžné univerzální paddleboardy (allround), tak i speciálnější sportovní ‚šipky‘ vhodné i k závodění (race). A nezapomeňte na dětská pádla, ty základní bývají většinou součástí celého setu.
Rozměry: v rozmezí délky 8′ až 11’6“, snížená tloušťka 4′-5“ a šířka od 23“-30“
Odrostlejší děti, ale stále něco mezi 40-50 kg živé váhy. Jsou vhodné i pro velmi drobné ženy.
Rozměry: v rozmezí délky 10′ až 12’6“, snížená tloušťka 5“ a šířka od 25“-31“
I u těchto paddleboardů najdete různé typy.
Co si budeme nalhávat, kolikrát je nejdůležitějším parametrem výběru vzhled…Ale dobré je kouknout i na nosnost a rozměry kvůli drobnější ženské tělesné konstituci. Opět zde rozhoduje váha jezdce – nosnost paddleboardu.
Rozměry: v rozmezí délky 10“ až 12’6“, snížená tloušťka 5“ a šířka od 25“-32“
Asi nejširší řada paddleboardů, dost často si tento typ pořizují i rodiny jako svůj první paddleboard, než zjistí, že jich potřebují více. Pro muže (ale i ženy) s váhou okolo 60-90 kg. Nosnost, resp. výtlak paddleboardu 250-300 litrů.
Rozměry: v rozmezí délky 10“ až 14“, běžná tloušťka 6“ a šířka od 30“-32“
Pokud jste opravdu vysoký a těžká váha, asi tak kolem 100 kg a více, je třeba vybrat paddleboard s vyšší tuhostí a nosností – výtlak 330 litrů a více. Důležité je, aby se s vámi paddleboard nepotápěl a nepružil pod vámi.
Rozměry: v rozmezí délky 12“ až 14“, běžná tloušťka 6“ a šířka od 30“-34“
Když už víte, jaký typ a rozměry hledáte, určitě vám začne vrtat hlavou, jestli ten paddleboard něco vydrží a jestli je kvalitní. Vývoj výrobních technologií paddleboardů už od hodně postoupil. Podle čeho se tedy orientovat? Pro chování paddleboardu – plováku – na vodě jsou vyjma tvaru (podrobný popis typů paddleboardů) zásadními vlastnostmi zejména TUHOST, HMOTNOST a ŠÍŘKA
Nafukovací plovák by se pod vahou jezdce neměl prolamovat, proto musí být dostatečně tuhý. Pokud plovák není dostatečně tuhý, část energie, kterou se mu pádlováním snažíte předat, přijde vniveč. Tuhost a hmotnost plováku závisí na jeho tloušťce a použité technologii výroby. Jednovrstvý 10 cm plovák je vhodný jen pro juniory a velmi lehké jezdce (do 60 kg). Pokud má paddleboard unést půlku rodiny najednou, je třeba nosnosti alespoň 120 kg. Různé výrobní technologie umožňují nafukování různým tlakem vzduchu. Jakýkoliv plovák nafukovaný na méně než 12 PSI je příliš měkký, nejnovější FUSION technologie umožňuje docílit plnící tlak až 25 PSI, což posouvá hranice dosažitelné tuhosti do nové dimenze.
Kvalitní MSL, 3SL FUSION technologie je zárukou prvotřídních vlastností a nízké hmotnosti. Na váze vždy záleží – batoh se paddleboardem musíte do auta či tramvaje naložit sami, letecká společnost mívá své limity a hlavně lehčí plovák je na vodě mnohem lépe ovladatelný. Nejmodernější HyTEX DROP-STITCH technologie německé provenience posunula váhové limity až k 8 kg pro standardní 270-300 litrový plovák. To je s ohledem na velikost prkna nevídaná hodnota. Stejně velké laminátové plováky se historicky zřídkakdy dostaly s váhou pod 20 kg …
Zaměřte se i na šířku. Větší stabilitu pro úplné začátečníky zaručuje alespoň 31“ (palců) široký plovák, speciál pro sjíždění řek nebo YOGA board bývá nejméně 34“ široký. Závodní paddleboard je naopak velmi úzký a dlouhý např. 14′ (stop) x 23“. Běžné plováky pro univerzální použití bývají široké mezi 30“ a 32“.
U většiny paddleboardů je základní pádlo součástí výbavy, u dražších můžete svobodně zvolit preferovaný typ. Obvykle je trojdílné skládací s hliníkovým dříkem (laicky násadou, shaftem), kvalitnější – méně pružná pádla se vyrábějí z laminátu a karbonu. Pádlo nesmí být příliš měkké, v průhybu se totiž ztrácí drahocenná síla při záběru. Naopak nesmí být zase jako z oceli, neboť absolutně tuhý dřík může při delší vyjížďce negativně působit na klouby. Pádlo pro paddleboarding se vyznačuje ještě jednou specialitou, kterou je odklon listu od osy dříku, které velmi zefektivňuje záběr. Děti rády používají i dvoulisté kajakářské pádlo na pádlování vsedě.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci