Přeskočit na obsah
Příslušenství k paddleboardu

Příslušenství k paddleboardu

Koupí paddleboardu to nekončí. Co je třeba nutně mít a co už je specializovaný doplněk? Základní přehled doplňků k paddleboardu. Může sloužit i jako tip na dárek.

Řadíme od „must have“ doplňků, které nesmí chybět žádnému paddleboardistovi přes trendy, které se nejčastěji kupují.

Leash – pojistný řemen

Pojistné řemeny (leash – čti líš) – za nás je to naprostá nezbytnost jak pro jízdu na hladké vodě, tak pro jízdu na tekoucích řekách nebo v mořském příboji. Leash se dnes už běžně dodává k paddleboardu v setu. Leash vás spojuje s paddleboardem, který je zároveň vaší záchrannou pomůckou. Paddleboard, který vám unáší proud nebo vítr nedoženete, i když jste dobrý plavec.         

Plovací vesty

Plovací vesty – všem neplavcům i plavcům je vřele doporučeno použití plovací vesty. Zejména na tekoucí vody a vyjížďky na moři je nezbytným vybavením. Vhodná plovací vesta by neměla paddleboardistu omezovat v pohybu ramen a paží. Vhodnou náhražkou pro hladko vodní použití je i nafukovací pás. Je pravda, že s vesto use může někomu, např. dětem a urostlejším jedincům, hůře nalézat zpátky na paddleboard po pádu z vody. K tomu si pusťte třeba naše video, jak správně nalézat na paddleboard po pádu z vody.

Vesty na vodu pro dospělé

Stačí nějaká vesta, pokud nejezdíte těžké vodní terény typu wild water nebo divoké moře, nemusí to být certifikovaná záchranná vesta. V zásadě vám má vesta sloužit pro to, aby vás nadlehčila ve vodě a vy jste se stihli vzpamatovat ze šoku a pak už se za leash přitáhli zpátky k paddleboardu a zahájili zpětné nalodění.

Pro sportovnější jezdce nebo ty, kteří mají rádi maximální volnost, existuje i samo nafukovací systém Restube. Je to v podstatě ledvinkový pás, za který v případě potřeby zatáhnete a bombička se stlačeným vzduchem vám nafoukne malý válec.

Vesty na vodu pro děti

Pro hodně malé děti je dobré mít vestu s plovoucím límcem za krkem a zapínacími popruhy mezi nohami.

Vesty na vodu pro psa

Vesty se vyrábí i pro psí miláčky, které vozíte na paddleboardu. I když pes umí plavat, někdy mu vesta může pomoci při delším plavání ve vodě před předčasným vysílením, které by mohlo vést k utopení psa. Zároveň mají vesty i praktické poutko na zádech, se kterým můžete psovi pomoci zpátky na palubu.

Boty

Boty. Ač je na paddleboardu nejkrásnější požitek z jízdy na boso, jsou boty i tak nepostradatelný doplněk. Pro ochranu nohou před kamenitými plážemi a břehy. Tak pro tepelný komfort v jarních a podzimně-zimních měsících. Obuv je různá, co je ale asi nejdůležitější je, abyste i v obuvi byli v kontaktu s paddleboardem a mohli ho lépe ovládat.

Kajakové sedátko

Sedátko (kayak seat) – vhodným doplňkem pro ty, kdož rádi využívají paddleboard nejen pro jízdu vestoje, ale i vsedě je speciální kajakové sedátko. Je to velmi populární doplněk. Sedátko se dá k paddleboardu jednoduše připevnit za karabinky k očkům, kterých je na paddleboardu dostatek. Případně se takové očko dokoupit a přilepit na vhodné místo. K některým sedačkám nebo přímo k paddleboardu v setu se dá pořídit i opěrka nohou a dvojlistým pádlem skládacím kajakovým pádlem pro pohodlné pádlování i na dlouhých projížďkách po vodní hladině. Bez nadsázky se dá říci, že s pomocí odnímatelného kajakového sedátka lze paddleboard bleskurychle přetvořit na velmi stabilní kajak, nebo stabilní plovoucí základnu třeba pro rybáře.

Kajakové sedátko se hodí i pro ty z vás, kteří chcete na paddleboardu vozit malé děti. Alespoň vám nebudou jen tak sedět mezi nohami a opírat se vám o ně, ale mohou se pohodlně opřít do sedátka a vydrží tak i delší jízdu.

Pro pádlování v sedě je pohodlnější dvojlisté kajakové pádlo, které se buď prodává v setu nebo zvlášť. Výhodou je, že se dá také složit. Některá kajaková pádla lze i natočit, aby měl každý list jiný úhel.

Elektrické pumpy

Elektrickou pumpu kupuje každý druhý hned potom, co si pořídí druhý paddleboard. S přibývajícím počtem nafukovacích paddleboardů se také zvyšuje čas a fyzická náročnost přípravy před pádlováním. Aby jeden člověk nemusel ručně pumpovat všechny paddleboardy, pořídí se elektrická pumpa, která ušetří čas i síly. Pumpy mohou být dimenzované na různý tlak (16 / 20 PSI) – zjistěte, jakou pořídit k těm vašim. Vždy se dá vše dofoukat i ručně.

K elektrickým pumpám existují i powerbanky, kdybyste potřebovali elektrickou energii v přírodě. Elektrické pumpy se také vyrábí na zapojení normálně do sítě nebo do auto zapalovače.

Voděodolné pouzdro na telefon

Bez něj ani ránu. Dnes jsou všechna pouzdra dělaná přímo na chytré telefony, takže se při jízdě na vodě zvládnete i vyfotit.

Voděodolné vaky a batohy

Pro všechny cestovatele, kteří vyrazí na výlet s paddleboardem a chtějí si s sebou něco vézt. Akorát místo sudu v lodi vezete nepromokavý uzavíratelný vak s osobními věcmi. Dělají se v různých velikostech od mini příručních vaků až po velké „loďáky“. V elegantních designech je seženete nejlépe u různých paddleboardových značek. Za nás můžeme doporučit Aqua Marinu nebo Aquadesign.

Hydrovak na pití

Hydratace je nutná. Někdo to řeší PETlahví nebo termoskou přicvaknutou ke kroužku nebo síťce paddleboardu. Nevýhodou tohoto typu je možnost, že se vám lahev zatoulá do vody a že se musíte zastavovat, klekat a pít. Jezdci, kteří toto nechtějí řešit mají na zádech batoh s vodou, někdy tzv. hydrovak nebo camelbag. K napití si stačí pouze vsunout sátko do úst a jede se dál. Existuje i varianta pití v ledvince s hadičkou, kterou je třeba upnout na šňůrku kolem krku, abyste jí měli neustále na dosah. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo raději jezdí s lahví na paddleboardu, protože nechce mít nic na zádech.

A ještě pádlo! O tom, ale v článku ZDE