Paddleboardové pádlo
Pádlo na paddleboard je stejně důležitá věc jako paddleboard samotný. Jak poznám paddleboardové pádlo a jaká jsou jeho specifika? Jak správně…
Koupí paddleboardu to nekončí. Co je třeba nutně mít a co už je specializovaný doplněk? Základní přehled doplňků k paddleboardu, které vám můžou sloužit i jako užitečný tip na dárek.
Řadíme od „must have“ doplňků, které nesmí chybět žádnému paddleboardistovi po nejčastější oblíbené vybavení na vodu.
Pojistné řemeny (leash – čti líš) – je naprostá nezbytnost jak pro jízdu na hladké vodě, tak pro jízdu na tekoucích řekách nebo v mořském příboji. Leash se dnes už běžně dodává k paddleboardu v základním setu. Šňůra vás spojuje s paddleboardem, který je zároveň vaší záchrannou pomůckou. Paddleboard, který vám unáší proud nebo vítr nedoženete, i když jste dobrý plavec.
Všem neplavcům i plavcům je vřele doporučeno použití plovací vesty. Zejména na tekoucí vody, vyjížďky na moři a rozsáhlé otevřené vodní plochy je nezbytným vybavením. Vhodná plovací vesta by neměla paddleboardistu omezovat v pohybu ramen a paží. Náhražkou pro hladko vodní použití je i nafukovací pás. Je pravda, že s vestou se může někomu, např. dětem a urostlejším jedincům, hůře nalézat zpátky na paddleboard po pádu z vody. K tomu si pusťte třeba naše video, jakou technikou správně nalézat na paddleboard po pádu do vody.
Stačí jakákoliv plovací vesta odpovídající vaší velikosti, nemusí to být certifikovaná záchranná vesta. Vestu s certifikovaným výtlakem vybírají především jezdci v těžkém vodním terénu typu wild water nebo na rozbouřeném moři. V zásadě vám má vesta sloužit pro to, aby vás nadlehčila ve vodě a vy jste se stihli vzpamatovat ze šokuz pádu. Poté se přitáhnete za leash zpátky k paddleboardu a zahájíte zpětné nalodění na palubu
Pro sportovnější jezdce nebo ty, kteří mají rádi maximální volnost, existuje i samo nafukovací systém Restube. Je to v podstatě ledvinkový pás, za který v případě potřeby zatáhnete a bombička se stlačeným vzduchem vám nafoukne malý válec.
Pro malé děti je dobré mít vestu s plovoucím límcem za krkem a zapínacími popruhy mezi nohami.
Vesty pro psy jsou užitečným pomocníkem pro jízdu na paddleboardu nebo sjíždění řeky na lodi. I když pes umí plavat, vesta mu pomáhá při delším plavání ve vodě před předčasným vysílením, které by mohlo vést k utopení psa. Zároveň mají vesty i praktické poutko na zádech, se kterým můžete psovi pomoci zpátky na palubu.
I když je na paddleboardu nejkrásnější požitek z jízdy na boso, jsou boty i tak nepostradatelné vybavení z kategorie oblečení na vodu. Jak pro ochranu nohou před kamenitými plážemi a břehy. Tak pro tepelný komfort v jarních a podzimně-zimních měsících nebo studených vodách. Obuv je různá, co je ale asi nejdůležitější je, aby vám dobře držela na noze a měli jste v ní trochu cit a spojení s palubou boardu.
Ideální vybavení každého paddleboardisty. Díky unikátnímu designu je v nich možno docílit stejné stability jako naboso a navíc s lepším gripem, o který se postará speciálně profilovaná podrážka. Kvalitní boty mají i systém odvodnění. Umožňují odtok vody z boty a zabraňují její hromadění v botách a následné přehřívání nohou z tělem ohřátou vodou. Nejlepší kusy mívají vnitřní konstrukci doplněnou o interní kovovou síť, která spolehlivě zabrání úplné proříznutí podrážky o střepy nebo ostré hrany korálů, nedovolí ani proniknutí jehlice mořských ježků. Díky stahovacímu systému obvykle perfektně sedí na noze a nedovolí chodidlu posun uvnitř boty a s ním související ztráty stability a podklouznutí.
Tepelně komfortní verze bot pro rekreační použití ve studených vodách. Doporučujeme si pořídit neoprenové boty s nártovými stahovacími pásky, aby boty dobře držely na nohou. V opačném případě se po zalití vodou stanou elementem, který nám narušuje stabilitu a potřebnou oporu na plováku. Pokud si neoprenové boty pořizujete kvůli tepelné izolaci, určitě sáhněte i po nadkotníčkové verzi, protože nejvíce tepla unikne právě kolem kotníků. Zároveň vyšší bota lépe drží na noze. Někdo chodí do neoprenek naboso a někdo si do nich bere funkční ponožky. Jsou to dvě názorové větve.
U někoho oblíbené a rozhodně ekonomické řešení, které přináší dobrou ochranu noze a v případě neklouzavé podrážky i slušný grip.
Kajaková sedačka (kayak seat) je vhodným doplňkem pro ty, kdo rádi využívají paddleboard nejen pro jízdu vestoje, ale i vsedě nejčastěji při vožení dětí. Je to velmi populární doplněk. Sedátko se dá k paddleboardu jednoduše připevnit za karabinky k očkům, kterých je na paddleboardu dostatek. Případně se takové očko dá dokoupit a přilepit na vhodné místo. K některým sedačkám nebo přímo k paddleboardu v setu se dá pořídit i opěrka nohou a dvojlisté skládací kajakové pádlo. Bez nadsázky se dá říci, že s pomocí odnímatelného kajakového sedátka lze paddleboard bleskurychle přetvořit na velmi stabilní kajak, nebo stabilní plovoucí základnu třeba pro rybáře.
Kajakové sedátko se hodí pro vožení malých dětí na paddleboardu. Dítě se může pohodlně opřít do opěrky a vydrží tak i delší jízdu. Výhodou pro vás je, že se vám neopírá při pádlování do nohou.
Elektrickou pumpu kupuje prakticky každý hned potom, co si pořídí druhý paddleboard. S přibývajícím počtem nafukovacích paddleboardů se také zvyšuje čas a fyzická náročnost přípravy před pádlováním. Elektrické pumpy se nejčastěji vyrábí s koncovkou do auto zapalovače. Pořídíte k nim i powerbanky, kdybyste potřebovali elektrickou energii v přírodě sbalenou na cesty. Pumpy jsou dimenzované na různý tlak 16-20 PSI. Pokud pumpa nafoukne pouze objem, dotlakovat se dá vždy ruční pumpou. Jen nezapomeňte vycvaknout ventilek!
Bez něj ani ránu. Dnes jsou všechna pouzdra dělaná přímo na chytré telefony, takže můžete přes PVC obal ovládat prstem displej a zvládnete se při jízdě na vodě i vyfotit.
Pro všechny cestovatele, kteří vyrazí na výlet s paddleboardem a chtějí si s sebou něco vézt. Akorát místo sudu v lodi vezete nepromokavý uzavíratelný vak s osobními věcmi. Dělají se v různých velikostech od mini příručních bagů až po velké „loďáky“. V elegantních designech je seženete třeba od značek Aqua Marina nebo Aquadesign.
Hydratace je nutná. Někdo to řeší PET lahví nebo termoskou přicvaknutou ke kroužku nebo síťce paddleboardu. Nevýhodou tohoto typu je možnost, že se vám lahev zatoulá do vody a že se musíte zastavovat, klekat a pít. Jezdci, kteří toto nechtějí řešit mají na zádech batoh s vodou tzv. hydrovak nebo camelbag. K napití si stačí pouze vsunout sátko do úst a jede se dál. Existuje i varianta pití v ledvince s hadičkou, kterou je třeba upnout na šňůrku kolem krku, abyste jí měli neustále na dosah.
Malá a šikovná kolečka na transport jednoho i více paddleboardů. Vděčný doplněk, když vás čeká delší procházka od parkoviště nebo hotelu k vodě. Systém upevnění boardů nebo i kajaků je připoutáním zádě nebo špičky k přídavným kolečkům. Převážení boardů je praktičtější s vyndanými ploutvičkami. U modelů, které mají ploutvičky fixní převážíme ploutvemi nahoru.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci