Fandíme Čechům na mistrovství světa a Evropy 2023
-
4 minuty čtení
- 19. 9. 2023
Je tady měsíc paddleboardingu. Češi vypravují dva týmy na vrcholové soutěže, které tento a příští rok budou konat v Evropě. Již tento…
Je několik možností a způsobů nafukování paddleboardů. Princip je vždy stejný, ať plovák nafukujeme elektrickou, ruční nebo i nožní pumpou. Na jednotlivé druhy pump zaostříme níže. A jak zní nejpraktičtější rada?
U nafukování paddleboardů také velmi snadno narazíte na rozdílné jednotky tlaku. Požadovaný tlak u paddleboardů se většinou udává v jednotkách PSI (anglická jednotka tlaku). U nás se běžně používají jednotky atmosféra nebo bar. Převody těchto jednotek jsou velmi jednoduché – 1 atmosféra se rovná hodnotě cca 1 baru. U převodu jednotek mezi bary a PSI platí, že 15 PSI je přibližně 1 bar. Tyto přepočty jsou orientační a slouží pro manometry, které jsou např. jen v barech.
jsou součástí balení paddleboardu, který si koupíte v obchodě nebo půjčíte v půjčovně. Tyto pumpy se liší objemem válce a technologií. Existují tzv. dvojčinné pumpy, které umožňují foukat vzduch jak při tahu madlem směrem vzhůru, tak při stlačení pístu směrem dolů. Jednočinné pumpy foukají pouze při stlačení pístu směrem dolů (stejně jako pumpičky na kolo). Můžeme nalézt také pumpy, na kterých lze přepnout pumpu z jednočinné na dvojčinnou a naopak.
Nožní jsou skladnější, ale kvůli menší kapacitě vzduchu je foukání paddleboardu časově náročnější a trvá déle. Jsou vhodné spíše na nafukování člunů a dalších nafukovacího příslušenství.
Elektrické pumpy mají samy o sobě několik dalších podkategorií. V sortimentu již nalezneme pumpy s vlastním zdrojem, které připojíte k vašemu paddleboardu kdekoliv i bez elektrického proudu. Umožní vám nafouknout plovák na požadovaný tlak bez jakékoliv fyzické námahy. Další pumpy již musíte připojit ke zdroji elektrické energie. Nalezneme zde takové, které nám nafouknou pouze objem, ale nikoliv požadovaný tlak, takže musíme stejně použít k dofouknutí plováku pumpu.
Soustředění! Malé nesoustředění ve chvíli kdy připojujete pumpu k paddleboardu se vám o pár minut později může škodolibě vymstít. Vy nafouknete celý paddleboard, potřebujete si odpočinout nebo vyrazit na vodu a ve chvíli, kdy odpojujete šlahoun pumpy, tak se ozve „…PŠUUUUSSSSSSSSS…“! Dobrý den! Zapomněli jste na ventilek. Komu se to již stalo, na ventilek si dá vždycky pozor, i když se to ještě může stát podruhé nebo potřetí.
„…PŠUUUUSSSSSSSSS…“! Dobrý den! Zapomněli jste na ventilek.
Nejdůležitější rada na závěr tedy zní: Před připojením pumpy k ústí ventilku paddleboardu, překontrolujte, zda je ventilek ve správné pozici. Tedy, že není zamáčklý.
Pozice ventilku při nafukování – nahoře
Pozice ventilku při vyfukování – dole
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci