Přeskočit na obsah

Jakákoliv jóga je výzva

Jóga je životní styl a pro nás Evropany i způsob jak si protáhnout a zpevnit tělo a zklidnit mysl. Pro mnohé z nás je to i výzva. Začátky nejsou úplně jednoduché. Setrvat v nějaké pozici alespoň deset vteřin a ještě u toho klidně dýchat je skoro nemožné. Přesto ve cvičení jógy někteří z nás pokračují. A v pestrobarevných legínách vydrží ve složité asáně i mnohem více času, než je potřebné na vyfocení instagramové fotky. Další úrovní jogína a zcela vytříbeným gustem je Bikram jóga a výdrž v pozicích při teplotách 42°C.

SUP jóga vyžaduje vyšší koncentraci a balanc

Všechny typy pozemské jógy teď přeneseme na vodu. Ohmmmm… Voda, základní živel, my a nafukovací paddleboard, který nás nese.

Paddleboard jóga se může provozovat prakticky na jakémkoliv paddleboardu. Stačí k tomu mít pouze odpovídající úroveň stability. Jógu si ale nejlépe zacvičíte na jóga paddleboardech, které jsou širší – obvykle 32“ a více. Také nemývají středové poutko, aby netlačilo při cvičení.

Značka Aqua Marina má na SUP jógu speciální jóga dock i extrémně stabilní jóga paddleboard Dhyana. Vlevo starší model, vpravo design z roku 2023.

Paddle jógu si vyzkoušely i uchazečky o titul Česká Miss u Střeleckého ostrova v Praze. Foto: Prague Paddle Fest, martinhladik.com

Paddleboard na jógu je širší a má úchyty na ukotvení. Když zvládnete klidnou hladinu rybníku, můžete zkusit jógovat v rytmu moře.

Foto: NSP archiv, model Lotus

Jdete do toho?

Může to teď vyznít, že na jógu na paddleboardech si mohou troufnout pouze ostřílené jogínky a jogíni, ale ve skutečnosti je paddleboard jóga pro všechny. Vždyť co horšího se může stát, než že spadnete do vody a osvěžíte se od slunečních paprsků, které na vás  žhnou. I proto je lepší provozovat paddleboard jógu za východu slunce nebo při západu, navíc při těchto časech je prožitek a spojení s matkou přírodou intenzivnější. 

Foto: lekce paddleboard jógy na bazéně v rámci veletrhu FOR BOAT v Letňanech

S paddleboard jógou, ale nemusíte čekat až na léto a můžete se do ní pustit i v zimních měsících. Na hodiny paddleboard jógy už můžete vyrazit na plovárny a do krytých bazénů.

Paddle jógu cvičí i české herečky

Foto: via TV Prima, TOP Star Magazín, 2019 Epizoda 5, čas 22:59-27:20

Ze známých českých osobností cvičí jógu i herečky Ivana Jirešová, Sandra Pogodová nebo Eva Čížkovská. Co jim jóga přináší a jak je obtížná sdělily v televizním pořadu TOP Star Magazín, na který se můžete podívat zde v čase 22:59-27:20.


Bojíte se, že když je paddleboard nafukovací, tak ho můžete protrhnout? Můžete, ale s velkým úsilím nebo nešťastnou souhrou okolností.

Jednovsrstvý nebo dvouvrstvý?

Uvnitř obou verzí jsou drop-stitchová vlákna, která se při nafouknutí plováku naplnou a udrží velký tlak (12-25 PSI). Rozdíl mezi plováky je tedy v počtu vrstev o tloušťkách 0,4mm. Dvouvrstvé plováky jsou k sobě v dnešní době slisované teplem (technologie MSL). Za roky našich zkušeností s paddleboardy i z oblasti jejich reklamací nemůžeme říct, že se snáze poškodí jednovrstvý nebo dvouvrstvý.

Ve videu níže, můžete skouknout všechno možné násilí na paddleboardech, které se dá zažít pokud se paddleboard dostane do ruky někomu, komu na něm opravdu nezáleží. A víte co? Vydržel hodně i dětskou koupačku na skále.

Za roky našich zkušeností s paddleboardy i z oblasti jejich reklamací nemůžeme říct, že se snáze poškodí jednovrstvý nebo dvouvrstvý.

Citlivá místa a správné zacházení

Na paddleboardech se ale přeci jen nacházejí choulostivá místa, která jsou daná výrobní technologií. A to jsou hrany a místo kolem nafukovacího ventilu a ploutvičky. V těchto místech, kde potřebovaly prostor výrobní stroje, jsou paddleboardy slepeny lepidlem. Takováto místa jsou pak při dlouhodobém vystavování na slunci ohrožena degradací materiálu a znehodnocení funkčnosti lepidla.

Proto je důležité plně nafouknutý paddleboard dlouhodobě nevystavovat slunci, i z důvodu přehřívání a zvyšování vnitřního tlaku. Paddleboard v létě schovávejte ve stínu nebo chlaďte vodou a můžete mu po vylezení na břeh i upustit trochu tlaku ventilem. A nezapomeňte u moře oplachovat sladkou vodou, aby vám ještě v degradaci materiálu nepomáhala sůl.


Autor článku: Ondra z Pádlujte.cz

Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.