Přeskočit na obsah
Nafukovací paddleboardy: technologie výroby

Nafukovací paddleboardy: technologie výroby

Víte jaký je rozdíl mezi nafukovacím raftem a paddleboardem? Drop-stitch. Velké množstvý pevných vláken, které spojují uvnitř paddleboardu dno s palubou, se při nafukování napne a drží deskovitý tvar. Proto se někdy stává, že na první pohled byste vůbec neuhodli, že před vámi leží nafukovací paddleboard. Ale jakmile to má ventilek, je to nafukovací. Dnes se už tato technologie používá i na některé modely nafukovacích kajaků a kanoí.

Věděli jste o tom, že za drop-stitchem tak trochu stojí zlaté české ručičky a hlavičky? Technologii tryskového tkacího stroje na vzduchový pohon vymyslel Čech Vladimír Svatý v roce 1947 a později i hydraulický tkací stroje (1950), který se po japonské modernizaci používá v textilním průmyslu dodnes.

Tato technologie, která kombinuje oba požadavky na tuhost a lehkost, se jmenuje machine weave (označení MW). Machine weaven znamená, že materiál je utkaný z vnitřní vrstvy drop-stitch vláken na vrstvě tkaniny a k tomu je vnější tepelně nalisovaná PVC vrstva.

NAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY

Standardní technologií výroby paddleboardů je takzvaná DROP-STITCH konstrukce, která je v mnoha obměnách používána širokým spektrem výrobců z celého světa. Základ plováku tvoří onen DROP-STITCH, což jsou vlastně dva pláty materiálu spojené velkým množstvím paralelních vláken. Tato struktura je po oříznutí do půdorysného tvaru po bocích plováku slepena a tvoří paddleboard.

Dle počtu použitých vrstev se DROP-STITCH plováky dělí na jednovrstvé či vícevrstvé, které se pak dále podle způsobu spojování vrstev dělí na lepené a laminované. Různé značky používají různé technologie, u některých značek můžete najít i nafukovací paddleboardy vyráběné různými technologiemi – tato skutečnost se projeví na ceně paddleboardu.

Důležitou okolností mající podstavný vliv na vlastnosti plováku je jeho tloušťka.
Jak vypadá paddleboadr zevnitř, se na vlastní oči podívali kluci ze Snowboardelu.

JEDNOVRSTVÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Plovák je tvořen jednovrstvým DROP-STITCHEM na boku spojeným obvykle dvěma vrstvami. Posléze je pak na palubu nalepena nášlapná protiskluzová vrstva.  Jednovrstvý plovák bývá lehký (kolem 10-11 kg), v 10cm (4‘‘) tloušťce je však nepříliš tuhý a je vhodný spíše pro děti. V 15cm (6‘‘) provedení je již většinou rozumně použitelný i pro dospělé.

DVOJVRSTVÁ LEPENÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Standardní robustní provedení nafukovacích plováků, které v základu odpovídá jednovrstvé konstrukci, která je ale ještě lepením doplněna o druhou vrstvu, která dodává plováku jednak potřebnou tuhost a zároveň lépe chrání plovák  proti proříznutí či prodření o ostré předměty. Nevýhodou je pouze vyšší hmotnost (12-14 kg), která však není příliš citelná.

DVOJVRSTVÁ LAMINOVANÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Aktuálním vývojovým stádiem plováků vyšší kvality je FUSION technologie proces označovaný také jako MSL nebo ESD konstrukce, který spočívá v tom, že dvě vrstvy jsou při výrobě slisovány (slaminovány) velkým tlakem bez použití lepidla. Při tomto procesu dochází k výrazné úspoře hmotnosti díky absenci cca 1,5 kg lepidla  a výroba má rovněž ekologičtější charakter. Díky lepšímu spojení obou vrstev (nedochází ke smykovému mikropohybu ve vrstvě lepidla) se dosahuje podstatně vyšší tuhosti a při souvisejícím použití tenčího materiálu i další úspory hmotnosti. Plováky mají hmotnost kolem 10 kg a snesou plnící tlak až do 25 PSI, který také dále přispívá k jejich vyšší tuhosti.

DVOJVRSTVÁ HEYtex DROPSTITCH  KONSTRUKCE

Aktuálně špičkovým provedením DROP-STITCH konstrukce je německý materiál HEYtex , který na rozdíl od standardních paralelních DROP-STITCH vláken  využívá „chaoticky“  šikmo křížem orientovaných vláken, při jejichž použití se dociluje ještě o řád vyšší torzní  podélné tuhosti a je možno ušetřit další kilogramy. Nejšíře používaný cca. 300 litrový plovák vyrobený touto technologií váží jen něco málo přes těžko uvěřitelných 8 kilogramů. Tyto paddleboardy dříve pod značkou D7Boards nesou nyní název GLADIATOR – řada modelů Elite.

3SL FUSION TECHNOLOGIE

Někteří dodavatelé používají kombinaci jedno nebo dvojvrstvého DROP-STITCHE s plochými výztuhami (stringery) umístěnými ve středu plováku (na dně i na palubě), případně v obvodovém pásu. Touto cestou docilují výborné tuhosti při zároveň velmi zajímavé hmotnosti plováku pod 10 kilogramů.