Přeskočit na obsah
Nafukovací paddleboardy: technologie výroby

Nafukovací paddleboardy: technologie výroby

Víte jaký je rozdíl mezi nafukovacím člunem nebo raftem a paddleboardem? Drop-stitch.

Drop-stitch je výrobní technologie nafukovacích paddleboardů s velkým množstvím pevných vláken. Tato vlákna spojují uvnitř paddleboardu dno s palubou. A ty se při nafukování napnou a drží deskovitý tvar s vysokou pevností. Proto se někdy stává, že na první pohled byste vůbec neuhodli, že před vámi leží nafukovací paddleboard.

Jak poznat nafukovací paddleboard? Jednoduše. Když má SUP board ventilek, je nafukovací. Dnes se už tato technologie používá i na některé modely nafukovacích lodí – kajaků a kanoí.

Nafukovací paddleboardy

Standardní technologií výroby paddleboardů je takzvaná DROP-STITCH konstrukce, která je v mnoha obměnách používána širokým spektrem výrobců z celého světa. Základ plováku tvoří onen DROP-STITCH, což jsou vlastně dva pláty materiálu spojené velkým množstvím paralelních vláken. Tato struktura je po oříznutí do půdorysného tvaru po bocích plováku slepena a tvoří paddleboard.

Dle počtu použitých vrstev se DROP-STITCH plováky dělí na jednovrstvé či vícevrstvé, které se pak dále podle způsobu spojování vrstev dělí na lepené a laminované. Různé značky používají různé technologie, u některých značek můžete najít i nafukovací paddleboardy vyráběné různými technologiemi – tato skutečnost se projeví na ceně paddleboardu.

řez nafukovacím paddleboardem drop stitch

Důležitou okolností mající podstavný vliv na vlastnosti plováku je jeho tloušťka. Jak vypadá SUP board zevnitř, se na vlastní oči podívali kluci ze Snowboardelu.

Věděli jste o tom, že za drop-stitchem tak trochu stojí zlaté české ručičky a hlavičky? Technologii tryskového tkacího stroje na vzduchový pohon vymyslel Čech Vladimír Svatý v roce 1947 a později i hydraulický tkací stroje (1950), který se po japonské modernizaci používá v textilním průmyslu dodnes.

Tato technologie, která kombinuje oba požadavky na tuhost a lehkost, se jmenuje machine weave (označení MW). Machine weaven znamená, že materiál je utkaný z vnitřní vrstvy drop-stitch vláken na vrstvě tkaniny a k tomu je vnější tepelně nalisovaná PVC vrstva.

Foto Vladimír Svatý a tryskový stav via článek Technického týdeníku.

JEDNOVRSTVÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Plovák je tvořen jednovrstvým DROP-STITCHEM na boku spojeným obvykle dvěma vrstvami. Posléze je pak na palubu nalepena nášlapná protiskluzová vrstva. Jednovrstvý plovák bývá lehký (kolem 10-11 kg), v 10cm (4‘‘) tloušťce je však nepříliš tuhý a je vhodný spíše pro děti. V 15cm (6‘‘) provedení je již většinou rozumně použitelný i pro dospělé.

průřez nafukovacího paddleboardu drop stitch

DVOJVRSTVÁ LEPENÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Standardní robustní provedení nafukovacích plováků, které v základu odpovídá jednovrstvé konstrukci, která je ale ještě lepením doplněna o druhou vrstvu, která dodává plováku jednak potřebnou tuhost a zároveň lépe chrání plovák  proti proříznutí či prodření o ostré předměty. Nevýhodou je pouze vyšší hmotnost (12-14 kg), která však není příliš citelná.

průřez nafukovacího paddleboardu drop stitch

DVOJVRSTVÁ LAMINOVANÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Technologie FUSION je aktuálně nejvyšší vývojové stádium plováků vyšší kvality. Proces označovaný také jako MSL nebo ESD konstrukce. Dvě vrstvy jsou při výrobě slisované (slaminované) k sobě velkým tlakem bez použití lepidla. Při tomto procesu dochází k výrazné úspoře hmotnosti díky absenci cca 1,5 kg lepidla  a výroba má rovněž ekologičtější charakter. Díky lepšímu spojení obou vrstev (nedochází ke smykovému mikro pohybu ve vrstvě lepidla) se dosahuje podstatně vyšší tuhosti a při souvisejícím použití tenčího materiálu i další úspory hmotnosti. Plováky mají hmotnost kolem 10 kg a snesou plnící tlak až do 25 PSI, který také dále přispívá k jejich vyšší tuhosti.

DVOJVRSTVÁ HEYtex DROPSTITCH  KONSTRUKCE

Špičkové provedení DROP-STITCH konstrukce je německý materiál HEYtex. Na rozdíl od standardních paralelních DROP-STITCH vláken, využívá „chaoticky“ šikmo křížem orientovaných vláken, při jejichž použití se dociluje ještě o řád vyšší torzní podélné tuhosti. Tím se ušetří další kilogramy váhy paddleboardu. Nejšíře používaný cca 300 litrový plovák vyrobený touto technologií váží jen něco málo přes těžko uvěřitelných 8 kilogramů. Tyto paddleboardy dříve pod značkou D7Boards nesou nyní název GLADIATOR – řada modelů Elite.

průřez nafukovacího paddleboardu drop stitch hey tex

3SL FUSION TECHNOLOGIE

Někteří dodavatelé používají kombinaci jedno nebo dvojvrstvého DROP-STITCHE s plochými výztuhami (stringery) umístěnými ve středu plováku (na dně i na palubě), případně v obvodovém pásu. Touto cestou docilují výborné tuhosti při zároveň velmi zajímavé hmotnosti plováku pod 10 kilogramů.

průřez nafukovacího paddleboardu drop stitch body glove

Moderní nafukovací lodě

Jezdíte raději v sedě? Drop-stitch technologie pronikla i na trh nafukovacích lodí. Na výběr nyní máte i mezi nafukovacími kanoemi a kajaky nebo hybridy stand up paddleboardů a lodí – SUP kajak.

Doporučené značky nafukobvacích paddleboardů a lodí

Specializované obchody pro výběr SUP boardu nebo nafukovacího kajaku