Přeskočit na obsah
Vyzkoušejte SUPKAJAKY
Novinky SUPkajak

Vyzkoušejte SUPKAJAKY

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 13. 3. 2024

Poměrně nedávno se na trhu objevily supkajaky. Jak již název napovídá, jedná se o mezistupeň mezi kajakem a paddleboardem. Můžete na nich jezdit vsedě i vestoje.

Co je SUP kajak?

Supkajaky se vyrábějí stejně jako paddleboardy z dropstitchového PVC. Nafukují se stejně jako paddleboardy ruční nebo elektrickou pumpou. Nejčastěji na tlak 15PSI nebo jak uvádí výrobce. Narozdíl od paddleboardu se na supkajaku jezdí primárně vsedě na připevněné kajakové sedačce. Kajakové sedátko je stejné jako přídavné kajakové sedátko pro paddleboardy. Supkajak se využívá spíše jako kajak s možností použít ho jako paddleboard.

Pádlo na SUP kajak

Pro jízdu vsedě je potřeba klasické dvojlisté kajakové pádlo. Vyrábějí se různá kajaková pádla – skládací, ze kterých můžete vytvořit i pádlo paddleboardové nebo dvě krátká kanoe pádla. Různé značky mají i další variability kajakového pádla. U některých jdou natočit listy v úhlu, jiná jsou s listy na rovno.

Kajakové sedačky jsou připevněny za karabiny k D-ringům.

Supkajak umožňuje jízdu vsedě i vestoje jako paddleboard.

AQUA MARINA Cascade

Na AQUA MARINA Cascade uvezete díky velkému výtlaku i rodinného příslušníka a nějaký ten náklad navíc, například výbavu na odpolední piknik. Přímo se nabízí jako dovolenkové plavidlo pro mladé rodiny, kdy na něm může každý člen rodinného týmu provozovat svou oblíbenou aktivitu. Jeden rodič sveze dítě na kajaku, druhý si pak supkajak užije jako paddleboard. Případně se na něm všichni dohromady přesunou do sousední zátoky, kde se „uklidí“ před davy rekreantů a užijí si ničím nerušenou rodinnou pohodu. Děti zase mohou ze supkajaku vyjmout vnitřní podlážku a zadovádět si s ní na pláži jako na bodyboardu.

Supkajak je vybaven pádlem, které lze během okamžiku snadno přestavět z kajakového na paddleboardové. Kajakář může v lodi sedět jen tak, nebo použít kajakové sedátko se zádovou opěrkou. Pro případ jízdy v chladnějším nebo deštivém počasí je kajak vybaven krycí zástěrou, takzvanou šprajdou, která jezdce chrání před deštěm a stříkající vodou. Bezproblémové vedení supkajaku po vodě usnadňují směrové ploutve, takže i jízda v bočním větru bude hračkou a snadno ho udržíte v přímém kurzu. Je dodáván s transportním batohem s popruhy na záda, který zaručí pohodlnou cestu k vodě a zpět.

Design Cascade 2023 a 2024

Na trhu už jsou dva modely tohoto plavidla. Design 2023 je více modro-šedivý a váží 13 kg (11’2“x35“x8“; výtlak 470L). Model 2024 přidal oranžovou a azurovou barvu. A také verzi Tandem, která je ideální pro setup „gondoliér“ včetně zavazadel. Tandem má rozměry 13’2“x39“x8“; 15 kg a objem 620L.


Supkajaky SPINERA a COASTO

Na trhu jsou i další podobné supkajaky například od značek Coasto nebo Spinera. Německý supkajak Spinera nabízí dokonce prodlouženou vícemístnou verzi, do které se pohodlně vejdou dva kajakáři. Supkajaky jsou si na první pohled podobné, přesto mezi nimi najdeme rozdíly. Například ve velikostech kokpitů nebo obsahem příslušenství. Zřejmé rozdíly nalezneme samozřejmě také v designu.
Každý si tedy může vybrat na základě svých potřeb a preferencí. Supkajaky představují svěží vítr mezi
zavedenými kategoriemi nafukovacích paddleboardů a mezi nadšenci vodních sportů si jistě brzy najdou své nezastupitelné místo.

Autor článku

Lucie