Přeskočit na obsah

Poměrně nedávno se na trhu objevily supkajaky. Jak již název napovídá, jedná se o mezistupeň mezi
kajakem a paddleboardem. Můžete na nich jezdit vsedě i vestoje.

Co je SUP kajak?

Supkajaky se vyrábějí stejně jako paddleboardy z dropstitchového PVC. Nafukují se stejně jako paddleboardy ruční nebo elektrickou pumpou. Nejčastěji na tlak 15PSI nebo jak uvádí výrobce. Narozdíl od paddleboardu se na supkajaku jezdí primárně vsedě na připevněné kajakové sedačce. Kajakové sedátko je stejné jako přídavné kajakové sedátko pro paddleboardy. Supkajak se využívá spíše jako kajak s možností použít ho jako paddleboard.

Pádlo na SUP kajak

Pro jízdu vsedě je potřeba klasické dvojlisté kajakové pádlo. Vyrábějí se různá kajaková pádla – skládací, ze kterých můžete vytvořit i pádlo paddleboardové nebo dvě krátká kanoe pádla. Různé značky mají i další variability kajakového pádla. U některých jdou natočit listy v úhlu, jiná jsou s listy na rovno.

Kajakové sedačky jsou připevněny za karabiny k D-ringům.

Supkajak umožňuje jízdu vsedě i vestoje jako paddleboard.

AQUA MARINA Cascade

Na AQUA MARINA Cascade uvezete díky velkému výtlaku i rodinného příslušníka a nějaký ten náklad navíc, například výbavu na odpolední piknik. Přímo se nabízí jako dovolenkové plavidlo pro mladé rodiny, kdy na něm může každý člen rodinného týmu provozovat svou oblíbenou aktivitu. Jeden rodič sveze dítě na kajaku, druhý si pak supkajak užije jako paddleboard. Případně se na něm všichni dohromady přesunou do sousední zátoky, kde se „uklidí“ před davy rekreantů a užijí si ničím nerušenou rodinnou pohodu. Děti zase mohou ze supkajaku vyjmout vnitřní podlážku a zadovádět si s ní na pláži jako na bodyboardu.

Supkajak je vybaven pádlem, které lze během okamžiku snadno přestavět z kajakového na paddleboardové. Kajakář může v lodi sedět jen tak, nebo použít kajakové sedátko se zádovou opěrkou. Pro případ jízdy v chladnějším nebo deštivém počasí je kajak vybaven krycí zástěrou, takzvanou šprajdou, která jezdce chrání před deštěm a stříkající vodou. Bezproblémové vedení supkajaku po vodě usnadňují směrové ploutve, takže i jízda v bočním větru bude hračkou a snadno ho udržíte v přímém kurzu. Je dodáván s transportním batohem s popruhy na záda, který zaručí pohodlnou cestu k vodě a zpět.

Design Cascade 2023 a 2024

Na trhu už jsou dva modely tohoto plavidla. Design 2023 je více modro-šedivý a váží 13 kg (11’2“x35“x8“; výtlak 470L). Model 2024 přidal oranžovou a azurovou barvu. A také verzi Tandem, která je ideální pro setup „gondoliér“ včetně zavazadel. Tandem má rozměry 13’2“x39“x8“; 15 kg a objem 620L.


Supkajaky SPINERA a COASTO

Na trhu jsou i další podobné supkajaky například od značek Coasto nebo Spinera. Německý supkajak Spinera nabízí dokonce prodlouženou vícemístnou verzi, do které se pohodlně vejdou dva kajakáři. Supkajaky jsou si na první pohled podobné, přesto mezi nimi najdeme rozdíly. Například ve velikostech kokpitů nebo obsahem příslušenství. Zřejmé rozdíly nalezneme samozřejmě také v designu.
Každý si tedy může vybrat na základě svých potřeb a preferencí. Supkajaky představují svěží vítr mezi
zavedenými kategoriemi nafukovacích paddleboardů a mezi nadšenci vodních sportů si jistě brzy najdou své nezastupitelné místo.

AQUA MARINA je jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu paddleboardů a v posledních letech se těší velké oblibě i mezi českými zákazníky. Značka byla založená roku 1991 a od té doby ušla dlouhou cestu. Ve své nabídce skrývá něco pro každého zákazníka. Základní série All‑Around a vyšší řada All‑Around Advanced cílí na začátečníky a mírně pokročilé, jednoduše všechny, kteří se na paddleboardu chtějí cítit dostatečně stabilně. Pro ty, kteří chtějí na paddleboardu objevovat krásy vodních ploch a zátok na delších
výletech, je správnou volbou řada Touring. Nabídku doplňují závodní modely z řady Racing, také paddleboardy pro dětiwindsupy. Najdou se i paddleboardy pro více osob, nafukovací plováky na surfing, divokou vodu, jógu či rybaření.

Každý rok nové designy a inovace

AQUA MARINA se může pyšnit tím, že každý rok přichází s novým designem a inovacemi v oblasti technologií. To, jak se povedl nejnovější design, posuďte sami. My dáváme pastelovým barvám palec nahoru. Kromě designu se značka zaměřuje na kvalitu a čistotu zpracování. Také neustálé vylepšování technologií pro zvýšení tuhosti plováku přispívá k lepšímu skluzu po vodní hladině. Používané technologie
minimalizují použití lepidel. Místo něj využívají vysokofrekvenční svařování a Heat fusion svařování. Dosahují větší pevnosti spojů a ekologičtější výroby. Současně s touto technologií snižují váhu.

Pohodlí pro vaše chodidla i ekologie

K většímu pohodlí pro chodidla paddleboardisty je na palubě boardu použitý příjemný neklouzavý pad, který letos také prošel inovací. Značka AQUA MARINA klade také důraz na ekologii. Transportní vaky
jsou 100% z recyklovaných plastů. Plastové obaly nahradili papírovými a technologicky náročnější sítotisk designů vyměnili za digitální tisk.

ALL‑AROUND

Kromě nově zvolených krásných barev má aktuální řada i vylepšení na patce plováku tzv. „Squash tail“, který pomáhá lepší stabilitě. Plováky jsou vyrobeny Drop Stitch Light technologií, která dodává prknu dostatečnou tuhost při zachování nízké hmotnosti. K plováku kromě veškerého běžného vybavení získáte velice kvalitní dvoucestnou ruční pumpu. Povrch plováku je potažen EVA pěnou s příjemným designem
vlnícího se písku.

ALL‑AROUND ADVANCED

Novinkou je patentovaný systém „rychlého připojení ploutvičky“ SAFTTM Swift Attach Fin System. Plováky jsou opatřeny technologiíí Double Stringer, díky níž prkno získává vyšší tuhost oproti základní řadě. Zcela přepracována byla pružná lanka pro připevnění zavazadla. Díky novému systému Red StrapTM s výrazným designem lze náklad zajistit rychle a bezpečně. Navíc uvezete více zavazadel. Na ocasu plováku je vylepšený kick pad, který usnadní manévrování při otočkách.

TOURING

Nově rozšířený prostor pro zavazadla i na zádi plováku umožňuje převážet více bagáže na delší výlety. V této řadě může vybírat jak začátečník, tak pokročilejší jezdec, který má rád, když mu cesta ubíhá. Model Coral pro ženy má menší hmotnost, ale zachovává dostatečnou tuhost díky zesíleným bočnicím. Plováky Hyper jsou nově opatřeny technologií Fore Keel, pro lepší držení směru. Pro vyšší tuhost a bezpečnost jsou navíc konstruovány technologií Double Chamber. Skluzu napomáhá odtrhová hrana připevněná
na zádi paddleboardu.

Další vybavení na vodu

Kromě paddleboardů najdete v portfoliu značky také širokou nabídku nafukovacích kajaků a člunů, elektrické motory Bluedrive a také široký sortiment pádel, oblečení a dalších doplňků na vodu.

Dropstitchová nafukovací třímístná kanoe Tomahawk AIR-C.


Trendy výběr pro nadcházející sezónu 2024. Vylepšený paddleboard s okénkem, hybridní SUP kajak nebo svítící paddleboard. Na našem každoročním podzimním seznamování s novými modely paddleboardů v chorvatském Omišalj mě zaujala trojice netradičních paddleboardů. Je libo trochu funky paddleboardování?

Vylepšený paddleboard s okénkem

Aqua Marina: Super Trip View s okénkem

Po prvním paddleboardu s okénkem, který jsme s dítětem testovali (čtěte v recenzi), se tohoto nápadu chytla další značka, a ještě koncept vylepšila. Nový model Aqua Marina Super trip 2024 umožňuje pozorování mořského dna nebo paddleboardové lehátko s příjemným polštářem pod hlavou. Okénko je na tomto paddleboardu vypouklé – je to takový průhledný vzduchový polštář na palubě vypoulený. Když ležíte na břiše, můžete si o polštář opřít čelo. Když už vás to nebaví, můžete si lehnout na záda a mít podloženou hlavu. Tento model je vhodný jak pro děti, tak pro pohodáře dovolenkáře, který si z paddleboardu udělá plnohodnotné a stabilní lehátko. Až si ho pořídíte, pošlete nám fotku s knihou nebo koktejlem! Hledáte paddleboard na cákání a plácání? Tady je.

Ve stoje nebo v sedě a hlavně stabilně

Spinera: SUPKAYAK 12‘ dvoumístný nafukovací SUP kajak

Tenhle hybrid paddleboardu a kajaku mám v oblíbených plavidlech už od minulé sezóny. Ale myslím si, že si zaslouží pozornost i pro tuto sezónu. Je to čirá radost pro rodiče s dětmi a psy nebo pro páry. Na vaši otázku „rodinný paddleboard“, mám jednoduchou odpověď – SUPKAYAK. Oproti klasickému paddleboardu je zde příjemný rantl, který ohraničuje paddleboard, ale zároveň není tak vysoký jako klasický bok lodi a vy tak máte příjemný pocit blízkosti vodní hladiny a bezpečí zároveň. Také se z něj skvěle skáče a dobře nalézá zpátky. Co je další uživatelskou výhodou je variabilita boardu. Můžete na něj připevnit až dvě kajaková sedátka a pádlovat v sedě s kajakovým pádlem nebo můžete klasicky pádlovat ve stoje.

Svítící neon paddleboard

Aqua Marina: Glow v šesti barvách

Tyto paddleboardy mě ve dne zaujaly svou nezvyklou barvou. Jsou totiž velice světle šedivé. Takovou barvu nemají skoro žádné paddleboardy, protože každý se snaží být barevný jako papoušek, aby přilákal své obdivovatele. Na špičku se dá připevnit světlo na noční pádlování nastavitelné do čtyř intenzit. K paddlu máte ještě dálkové ovládání na ruku, kterým zapnete celou noční show a nastavíte barevný set up. Neonově žlutá, fialová, oranžová, modrá, červená a bílá. Paddleboardy vypadají v noci na vodě pohádkově. Rozdíl mezi samodomo DIY svítícím paddleboardem a Aqua Marina Glow je v tom, že LED kabely jsou zabudované již přímo do světlo propustného drop-stitche. Další technologická inovace od značky Aqua Marina. Tento trendy paddleboard musí mít ve svém must have listu každá osoba milující záři, třpytky a velkolepost.

Medailonek nové ambasadorky pro značku Aqua Marina v ČR

Lucka paddleboardingu propadla před několika lety. První paddleboard, široký, těžký a pomalý, postupně měnila za užší a rychlejší. A nakonec začala jezdit i po závodech. V kategorii iSUP (nafukovacích paddleboardů) si pak odnesla i titul vícemistryně ČR v paddleboardingu.

Lucka už tenkrát závodila na Aqua Marina 12’6“x27“

Na paddleboardu ji kromě všestranného pohybu baví i svoboda, kterou pádlování přináší. Proto nejradši pádluje na velkých jezerech a neustále objevuje nová místa.

Momentálně testuje prkno Aqua Marina Race Elite v délce 14‘ a šířce 25‘‘

„Wonder is all around“ – aneb „Krása je všude kolem“ je heslo značky Aqua Marina.

Úžasně rychlé a přesto poměrně stabilní prkno, díky kterému jsou i velké vzdálenosti hračka!

Lucka o Aqua Marina Race Elite 14’x25“

Lucku můžete sledovat na jejím insta @luckakulhavka


Zajímá vás značka Aqua Marina podrobněji?

Navštivte oficiální český web o značce Aqua Marina. Najdete tam základní info a také katalogy všech modelů, které jsou dostupné na českém trhu.

Domů

Tři na dragon boardu. 20 hodin v kuse.

Jak probíhala dvacetihodinová plavba tří paddleboardových parťáků? Výlet na hranici komfortní zóny. Po zrušení zářijového závodu regionálního Českého poháru „Labská 20“ (z důvodu pokračování ságy Covid se vrací), který měl pořádat ústecký klub NorthSUP, se kluci z pořadatelského týmu rozhodli, že musí uspořádat alespoň něco. A více individuálně. A tak vznikl nápad, že se ve třech vydají na nonstop 20hodinovou výpravu po Labi směr Německo na dragon boardu.

Kluci z North SUP před výpravou. Zleva: Michal, Vincent, Frank

Chtěli jsme tímto gestem poděkovat všem sponzorům a lidem, kteří se podíleli na přípravě neuskutečněného závodu. České Federaci Stand Up Paddle a Snowboardelu za půjčení boardu. Ale to jsme ještě netušili do čeho jdeme.

říká Radek Vincent Vyleťal, hlavní organizátor

Přípravy na dlouhou jízdu

Na přípravu výpravy jsme měli pouze týden. Ale díky zkušenostem Richarda Wiesnera, který se zúčastnil jednoho z nejextrémnějších závodů SUP 11CITY Tour na 220 km nonstop. Získali jsme tak cenné informace, jak se na takový náročný závod připravují profi sportovci. A vyrazili jsme jako tříčlenná skupina na jednom Dragonboardu (AQUAMARINA Airship Race 22‘x34‘‘). Na pevnině se o náš support staral Mára, bez kterého by to bylo mnohem těžší… Děkujeme Máro!

A co jste si tedy konkrétně vezli s sebou? V čem jste byli oblečení, přece jen už je v noci dost zima…A jak jste věci upevnili na board?

Vezli jsme sebou hlavně dobrou náladu. A pak také energetické tyčinky, vody, redbully a díky supportu jsme měli vyřešené teplé jídlo na každé zastávce. Celkem byly tři.

Oblečení jsme rozdělili na den a noc. Přes den jsme si vystačili s lycrou a termoprádlem. V noci už to bylo horší, věděli jsme, že bude zima. Každý měl alespoň čtyři vrstvy prádla. Po vzoru Richarda jsme zvolili teplé ponožky a HOLINKY (správná volba). Ve výbavě nechyběla ani záchranná vesta.

No a věci jsme měli ve vodních vacích a pomocí gumicuků jsme je připevnili k paddleboardu.

Měli jste něco natrénováno/ napádlováno na výdrž? Nebo jste se prostě rozhodli a vyjeli…

Co vám budeme povídat, bylo to víc náročné, než jsme si dokázali představit. Na tak dlouhou trasu jsme natrénováno neměli, ale věděli jsme, že když vydrží hlava, vydrží i tělo. Tréninky máme sice pravidelné, ale nápad vznikl tak rychle, že jsme neměli možnost se na tak dlouhou cestu fyzicky připravit.

Řešili jste bezpečnost a pohyb v plavební dráze předem? Přece jenom tam plují nákladní lodě…

Trasu jsme řešili s kapitánem nákladní lodi, který zná cestu do Hamburku velmi dobře. Během noci jsme potkali dvě menší lodě a nad ránem jednu nákladní, od kterých jsme drželi bezpečnou vzdálenost.

 Výprava kilometr po kilometru

Tak jak to vaše dobrodružství probíhalo?

(767 říční kilometr) 

Cesta začala pod zdymadly u Střekovského Hradu s úsměvem na rtech.

(730 říční kilometr/4,5 hod.) 

Po 37 kilometrech jsme měli první zastávku na občerstvení. Rozsvítili jsme světla s příchodem tmy a oblékli se. K našemu údivu únava ještě nepřicházela a drželi jsme stálé tempo kolem 8km/h.

(716 říční kilometr) 

V dalším úseku naší cesty mezi Hřenskem a Pirnou v Německu se leccos změnilo. Zvedl se vítr protivítr a před námi bylo ještě 18 km do dalšího občerstvení v Pirně.

(696 říční kilometr/ 6/hod) 

Únava postupně dostávala každého, ale jízda ve třech vám dá větší sílu. Bylo to opravdu náročné vítr foukal a my zahlédli blikající světlo od Máry. Proběhla další přestávka, kdy jsme oblékli další vrstvu oblečení. A vydali se do hluboké noci směr Drážďany. Které jsou vzdálené 22km od Pirny, strávený čas na vodě byl tou dobou kolem 12 hodin.

Pak se naše tempo zpomalilo, protože přišla mlha a my viděli úplný… Naštěstí při vplutí do Drážďan se mlha rozplynula a nám se ukázala krása Drážďan z pohledu vodní hladiny. Mlha přišla ještě nad ránem, ale vycházející slunce dodalo sílu a my v módu „nepřemýšlej a pádluj“ pokračovali s poslední přestávkou dál.

(646 říční kilometr) 

20 hodin uplynulo a naše výprava končí ve městě Míšeň. Celkově jsme překonali 121 km. Ani jeden z nás nic podobného nezažil a stálo to za to!

Měli jste nějaké zajímavé nebo silné zážitky během jízdy? Zpívali jste si? Jak jste udržovali tempo synchronního pádlování? Spadl někdo do vody?

Vincent

Pro mě bylo nejdrsnější propojení mlhy, větru, tekoucí vody a bójek. Voda tekla svým směrem a mlha úplně jiným – po větru. Tvořily se víry z mlhy, které kolem dvou metrů mizely. V kombinaci s únavou a nevyspalostí jsem měl chvílemi pocit, jestli vůbec stojím na paddleboardu. A k tomu hlídat bójky bylo opravdu zajímavé. A hudební doprovod nám obstaral Michal zpěvem ve všech žánrech!

Michal

Na co budu delší dobu vzpomínat, bylo ráno kolem 5 hodin, kdy jsem musel překonat únavu a vyčerpání a nepřidal k tomu ani statický postoj, ve kterém jste po celou dobu cesty. Hnal mě dopředu pocit, brzkého východu slunce a vědomí v pokoření sama sebe (a to nejsem příznivcem long distance…).

Frank

Můj nejsilnější zážitek byl asi o půlnoci, když jsme projížděli krajinou bez světelného znečištění a viděl jsem mléčnou dráhu tak, jak jsem ji neviděl ani nepamatuji. Jízda pro mě byla velkou zkušeností, kterou jsem měl zažít a zjistit, jak jsem na tom fyzicky a především psychicky. Během cesty jsem zažil vnitřní rozbroje, přemlouvání svojí hlavy, aby se nevzdávala a jela dál. Tohle se nakonec dá překonat a jízda je pak úplně o něčem jiném.


Další výpravu plánujeme ještě letos, řeku ještě vybíráme, ale vypadá to na Vltavu. Sledovat nás můžete na našem Facebooku North SUP.


Léto 2019 bude ve znamení poznávání paddleboardingu na nejrůznějších vodních plochách a akcích po celé České republice. Testování zdarma, tým zkušených instruktorů a spoustu zábavy u vody. Chcete poradit s výběrem?

Možná si nejste jisti skloňováním tohoto anglického slova paddleboard, ale s tím si nelamte hlavu, pokud vaším hlavním cílem je si tento trend ve vodní zábavě vyzkoušet na vlastní nohy.

Aqua Marina DEMO Tour

Jak? 

Jednoduše. Předtím než si paddleboard budete kupovat, vyražte do nejbližší půjčovny u vody ať víte do čeho jdete. Nebo si počkejte až za vámi přijede testovací parta AQUAMARINA DEMO TOUR, která vám vybere a půjčí vhodný paddleboard i s pádlem. Navede vás, jak se postavit a jak pádlovat a ostatní seznamování a rozmýšlení je už na vás.

Kdy? 

Tým AQUAMARINA DEMO TOUR vyráží do terénu po celé České republice od května do října 2019 a každý den jej můžete očekávat na rybníce u vašeho domu, na klidné vodní nádrži, řece nebo jezeře v okolí. Kalendář akcí se již pomalu plní a sledovat ho můžete na oficiálním webu www.aquamarina-tour.cz

Co to stojí? 

Testování paddleboardů značky AQUA MARINA je zdarma, takže to stojí pouze váš čas.


Proč to dělají? 

Protože stand upaddleboardingu neboli SUP jak se také zkracuje, zkrátka pádlování ve stoje na boardu je zábava, o kterou se tým AQUAMARINA DEMO TOUR rád rozdělí. Testovací tým má za cíl kromě radosti z kvalitně stráveného času i šíření povědomí o této zábavě a sportu. Poradí také s výběrem správné velikosti a vhodného paddleboardu přímo pro vás, což může být při budoucím rozhodování jaký paddleboard koupit velmi užitečné.

Sledujte aktuální dění a fotoreportáže z akcí na Facebooku AQUAMARINA DEMO TOUR a na Instagramu

Jak si tedy na paddleboard stoupnout, abyste měli náskok až k vám parta AQUAMARINA DEMO TOUR přijede?