Přeskočit na obsah
Proč nafukovací kajak
Lodě Recenze

Proč nafukovací kajak

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 20. 6. 2024

Chcete si koupit váš první nafukovací kajak? V tomto článku si povíme něco o historii a představíme si hlavní výhody nafukovacích kajaků. Dozvíte se také, pro koho jsou určené.

Historie nafukovací člun

Nafukovací loď není nic nového, první zmínky o nafukovacích plavidlech pocházejí už ze starověké Číny. K jejich výrobě se používaly kůže koz a krav, ze kterých vznikl měch, který se po dokonalém vysušení nafoukl. Na několik měchů připevnili dřevěnou konstrukci a na takto vzniklých plavidlech překonávali široké řeky. Takovéto plavidlo mělo výhody, kterých si ceníme i dnes. Bylo skladné, lehké, snadno se přenášelo, mělo velkou nosnost a zvládlo jízdu i v mělké či kamenité vodě.

Současné nafukovací lodě a kajaky jsou díky technologickému vývoji mnohem propracovanější, kvalitnější, ale také dostupnější a tak si může tuto kratochvíli dovolit každý.

Proč si koupit nafukovací kajak

SKLADNOST

Moderní nafukovací kajak je možné sbalit do zavazadla o velikosti většího batohu. Skladnost oceníte nejen při úschově, ale také při transportu.

NÍZKÁ VÁHA

Váha nafukovací lodě je, ve stejné velikosti jako pevná loď, většinou 2x-3x nižší.

STABILITA

Díky plochému dnu a objemným bočnicím jsou nafukovací kajaky extrémně stabilní a umožňují i naprostým začátečníkům klidnou plavbu bez zbytečného stresu.

NOSNOST

Díky své konstrukci mají také dostatečnou nosnost. Na cestu si naložíte také potřebná zavazadla a tábornické vybavení.

POHODLÍ

V nafukovacím kajaku se krásně uvelebíte, pohodlná sedačka se zádovou opěrkou vás pěkně podepře a na oblé bočnice, které vás měkce obejmou, si položíte ruce jako na opěradlo u křesla.

ODOLNOST

Při jejich výrobě se počítá s tím, že budete kajak používat v prostředí, kde se vyskytují kameny, klacky, větve a další předměty, se kterými si nafukovací kajak musí bez problémů poradit.

OPRAVITELNOST

V případě, že by přece jen došlo k proražení kajaku, můžete defekt snadno zalepit a váš výlet na vodě to neohrozí.

Pro koho jsou nafukovací kajaky?

Pro všechny. Nafukovací kajaky ocení začátečníci, nezkušení vodáci, rodiny s dětmi, ale i expediční vodáci či dobrodruzi a cestovatelé.

Skladnost, nízká váha i pohodlí u nafukovacích kanoí a kajaků jsou důvodem, proč jim stále více lidí dává přednost před pevnými loděmi. Pro běžného uživatele je nafukovací kajak praktické a pohodlné řešení. Nabídne možnost kdykoli a kdekoli vyplout bez zbytečných starostí. To, že máte svůj vlastní kajak, vám otevře přístup na nová místa, která čekají na objevení a přinese vám a vašim blízkým spoustu krásných zážitků. A o tom život je. Objevovat a sdílet radost s druhými.

Kde mi poradí s výběrem nafukovací lodě?

Kam vyrazit na výlet? Sjíždění řeky nebo vyjížďka po jezeře?

Autor článku

Alice