Přeskočit na obsah
Co je SUP surfing?

Co je SUP surfing?

SUP surfing je klasický vlnový surfing, ale s pádlem v ruce. Paddleboardový surfing. Surfař při jízdě na line up, na vlnu na prkně většinou stojí a používá pádlo. Pádlování rukama vleže s listem pádla pod hrudí se používá při probíjení se shore breakem.

Značka NSP se specializuje na SUP surfová prkna.

Vyzkoušejte SUP surfing u moře

Toužíte po něčem akčnějším? SUP surfing je crossoverem paddleboardingu a surfingu. Stačí k tomu menší vlny a menší úsilí se dostat na vlnu díky pádlu. Netvrdíme ale, že je to lehčí.

Můžu surfovat i na svém obyčejném paddleboardu?

Chytnout vlnu zvládne každý paddleboard, ne pouze ty na surfing. Zásadní je správné načasování a nacítění vlny. Chytat vlny můžete zkoušet i na svém normálním paddleboardu. Nafukovacím i carbonovém. Předtím než se rozhodnete si pořídit plovák přímo na SUP surfing.

TIP: Nezapomeňte na surfovou leash, která je rovná.

Kompilace SUP surfových triků od surfové legendy a watermana Lairda Hamiltona.

Jak mít nohy na SUP surfu

Podobně jako na jiných boardech (skateboardech, snowboardech) nebo při klasickém vlnovém surfingu bez pádla se stojí šikmo s jednou nohou vpředu a jednou nohou vzadu. Jste „regular“ nebo „goofy“? Jakou nohu máte radši vpředu a jakou vzadu?

Stojíte co nejvíce v ose boardu kvůli rovnováze. Čím více stojíte u špičky boardu, tím větší generujete rychlost. Pro jízdu po vlně dolů můžete stát uprostřed boardu v jeho těžišti. Pro manévrování nebo když jste nejistí nebo příliš rychlý, popojděte na záď boardu. Prkno vám samo napoví, jestli stojíte zrovna správně. Je to dřina? Zkuste popojít.

Jak nastoupit a vystoupit z vody

Jak chytit první vlnu na SUP surfu

Blíží se vlna? Otočte board po směru vlny. Uzpůsobte postoj na surfařský postoj. Pádlujte intenzivněji, abyste nabrali rychlost a vlna vám neutekla pod prknem. Už to surfuje? Přizpůsobte vaší pozici na boardu. Snižte vaše těžiště, pokrčte nohy. Chce to popojít více dozadu nebo zůstat uprostřed? Pracujte s vahou těla.

Pádlování v surfovém postoji

Trénujte surfový postoj i během pádlování a buďte připraveni brát vlnu rychleji. Buďte stabilnější. SUP surfové prkno je menší a oproti klasickému paddleboardu se vám může zdát, že tancuje pod nohami.