Přeskočit na obsah
Jak padat na paddleboardu? Jak nalézt?

Jak padat na paddleboardu? Jak nalézt?

Další instruktážní video natočené ve spolupráci s Českou Federací SURF a SUP a Vodní záchranou službou Lipno, ve kterém jsme se zaměřili na nestabilitu a pády z paddleboardu do vody. Jak nalézt zpět a jak se pomocí paddleboardu dá zachránit i život.

V krátkém instruktážním videu najdete jak správně padat a jak nalézt

Příprava před jízdou

Kromě kontroly správně natlakovaného paddleboardu je důležité také na nohu připnout leash – tedy záchranný řemen. Na paddleboard je dobrá leash kroucená, aby jsme jí netahali ve vodě a nezamotala se nám kolem ploutvičky. Leash nás spojuje s paddleboardem a v případě pádu, kdy paddleboard ještě odkopneme nohou nebo nám ho unáší vítr nebo proud, pevně spojuje naše tělo s paddleboardem. Leash je na paddleboardu naší záchrannou pomůckou.

Ztráta stability na paddleboardu 

Přijde vlnka, chvilku se nesoustředíte, projede kolem nás rychlejedoucí člun, někdo do nás ze srandy strčí – to všechno jsou momenty, při kterých můžete ztratit stabilitu a balanc. Je dobré hned nepanikařit a uvědomit si, že nemusíte nutně hned spadnout do vody. Stačí prostě snížit těžiště a na paddleboard si kleknout. Uklidnit se, nechat odplavit adrenalin a po pár záběrech v kleče se opět postavit. 

Pád do vody

Když už je pád nevyhnutelný, snažte se vždy aby ste zrovna věděli, co děláte. Pokuste se o řízený pád do vody. Nejlépe spadnout na záda v leže, když víte že jste třeba poblíž mělčiny a mohli byste se poránit o kameny. Dobré je také nezapomínat na pádlo a držet ho v ruce. Pádlo je vaším nástrojem, díky kterému paddleboard ovládáte a navíc mnohá pádla jsou vícedílná a po nějaké chvíli do nich může natéci voda a pádlo se utopí na dně. 

Jak správně vylézt na paddleboard po pádu do vody

Nalézání na paddleboard může způsobit obtížné chvilky, kdy máte pocit, že na něj nelze zpátky vylézt. Je to nejčastěji způsobené stylem nalézání. Pro hladké nalezení zpátky na palubu paddleboardu nasuneme horní polovinu těla v zadní části paddleboardu, poté se natočíme ve směru jízdy a nasuneme i dolní polovinu těla. Důležité je zvolit techniku nasouvání. Častá příčina toho, že někomu nejde vylézt zpět na paddleboard spočívá v tom, že se dotyčný pokouší na rukou vzepřít na jedné straně paddleboardu a ten se mu má tendenci převrhnout nebo naopak nemá dostatečnou sílu se na rukou vzepřít. Při pádu dítěte v záchranné vestě se také může stát, že z důvodu záchranné vesty se dítěti na paddleboard nalézá hůře. I z těchto důvodů je lepší mít připevněnou leash.

Záchranný manévr u tonoucího

Paddleboard může zachránit i život tonoucímu. Jak ale dostat druhého člověka na jeho palubu? Vodní záchranná služba v Dolní Vltavici na Lipně nám tento manévr ukázala. Je to lehká fyzika a systém pák. Dopádlujeme k tonoucímu, otočíme paddleboard dnem vzhůru a vlezeme si na jeho dno. Z protější strany chytneme tonoucího za ruce a zatlačíme nohama do okraje paddboardu, aby se otočil zpět. Zachraňovaný se poté octne svou horní polovinou těla na palubě paddleboardu. Poté již stačí jen nasunout i dolní končetiny na paddleboard a ve dvou pak doopádlovat do bezpečí. Na tento kurz se můžete zapsat i přímo u Vodní záchranné služby ČKK MS Český Krumlov na Lipno.