
Jak padat a jak nalézt na paddleboard
V tomto článku se dozvíte jak na druhou nejdůležitější dovednost při paddleboardingu. Jak nalézt zpátky na palubu paddleboardu, když spadnete do vody. A také jak bezpečně a řízeně padat do vody. Na konci článku najdete i krátké instruktážní video natočené ve spolupráci s Českou Federací SURF a SUP a Vodní záchranou službou ČČK Lipno včetně záchranného manévru z vody při tonutí.

Ztráta stability a pád do vody ze SUP boardu
Padání k paddleboardingu neoddělitelně patří. Pokud jste spíše bázlivý začátečník, doporučujeme abyste se jako první naučili nalézt na paddleboard z vody a až potom se učili jak se postavit na SUP boardu a pádlovat vestoje.
Příprava před jízdou
Kromě kontroly správně natlakovaného paddleboardu je důležité také na nohu připnout leash – tedy záchranný řemen.
- Na paddleboard je dobrá leash kroucená, abychom jí netahali ve vodě a nezamotala se nám kolem ploutvičky.
- Leash nás spojuje s paddleboardem a v případě pádu, kdy paddleboard ještě odkopneme nohou nebo nám ho unáší vítr nebo proud, pevně spojuje naše tělo s paddleboardem.
- Leash je na paddleboardu naší záchrannou pomůckou.
- Leash nepoužíváme na svižně tekoucích řekách.
Ztráta stability na paddleboardu
Přijde vlnka, chvilku se nesoustředíte, projede kolem nás rychle jedoucí člun, někdo do nás ze srandy strčí – to všechno jsou momenty, při kterých můžete ztratit stabilitu a balanc. Je dobré hned nepanikařit a uvědomit si, že nemusíte nutně hned spadnout do vody. Stačí, když:
- snížíte těžiště, to znamená více se přikrčíte v kolenou a stehnech.
- Můžete použít tzv. vylehnutí na pádlo. Podobně se tento manévr používá v rychlostní kanoistice. Pádlo dáte široko od sebe a listem se naplocho opíráte o vodní hladinu. Můžete také pádlem udeřit naplocho o vodní hladinu. Tento impulz dokáže zvrátit chvilkovou nestabilitu, když se vám paddleboard příliš naklání na jednu stranu.
- Ideálně namiřte špičku paddleboardu kolmo proti jdoucím vlnám
- nebo si na SUP board na chvíli klekněte.
- Poté, co se situace uklidní, nechte odplavit adrenalin a po pár záběrech v kleče se opět postavte.
Pád do vody
Když už je pád nevyhnutelný, snažte se vždy abyste zrovna věděli, co děláte. Pokuste se o řízený pád do vody. Pokud jste na moři ve vlnách, držte si paddleboard dál od hlavy, ideálně vedle hlavy za leash v místě, kde je připnutá za očko k zádi paddleboardu.
- Bezpečný je pád po zádech, co nejvíce vleže „naplacato“,
- Nebezpečné je padání u břehu na mělčině nebo v místech kde jsou kameny. Proto je lepší kolem břehů jezdit vkleče nebo vsedě.
- Hlídejte si pádlo. Ideální je ho při pádu držet v ruce dál od těla. Pokud máte vícedílné nebo těžší aluminiové pádlo, může vám po chvíli do něj natéct voda a pádlo se utopí.
Když ztrácíte stabilitu, můžete se naučit tzv. vylehnutí na pádlo. Nepodceňujte dovednost nalézání na palubu paddleboardu.
Jak jednoduše vylézt zpět na paddleboard z vody
Nalézání na paddleboard z vody vám může způsobit horké chvilky, obzvlášť, když nepoužijete správné místo a techniku. Pro jednoduché nalezení zpátky na palubu paddleboardu:
- chytneme se ze strany rukami v zadní třetině paddleboardu
- kopneme párkrát nohami, abychom leželi na hladině
- s kopnutím a přitažením rukami a tělem, nasuneme horní polovinu těla v zadní části paddleboardu,
- poté se natočíme ve směru jízdy, podélně s palubou, a
- nasuneme i dolní polovinu těla.
- Dostaneme se vkleče až ke středovému poutku a poté můžeme vstávat.
Proč mi nejde vylézt?
Důležité je natrénovat techniku nasouvání. Častá příčina toho, že někomu nejde vylézt zpět na paddleboard spočívá v tom, že se dotyčný pokouší na rukou vzepřít na jedné straně paddleboardu a ten se mu má tendenci převrhnout nebo naopak nemá dostatečnou sílu se na rukou vzepřít. Při pádu dítěte v záchranné vestě se také může stát, že z důvodu záchranné vesty se dítěti na paddleboard nalézá hůře. I z těchto důvodů je lepší mít připevněnou leash.
Tip: Víte, že neopren částečně nadnáší?
Záchranný manévr u tonoucího
Paddleboard může zachránit i život tonoucímu. Jak ale dostat druhého člověka z vody na palubu paddleboardu? Vodní záchranná služba v Dolní Vltavici na Lipně nám tento manévr ukázala. Je to lehká fyzika a systém pák, ale v situacích, kdy jde o život je třeba přistupovat s klidem a rozvahou.
Dopádlujeme k tonoucímu. Pokud nereaguje a není schopen se paddleboardu chytit sám, aby se uklidnil a nadechl, postupujeme následovně:
- seskočíme z paddleboardu a otočíme paddleboard spodní stranou vzhůru a
- sami si vylezeme bokem na tuto stranu s ploutvičkou.
- Z protější strany chytneme tonoucího za ruce (nejlepší za předloktí) a posuneme se blízko ke vzdálenějšímu kraji od tonoucího.
- Zatlačíme nohami do okraje paddboardu, aby se převrhl a tím otočil zpět palubou vzhůru.
- Zachraňovaný se poté octne svou horní polovinou těla na palubě paddleboardu (pozor ať ho nepřetáhnete příliš, aby vám neskončil opět hlavou ve vodě na druhé straně)
- vy musíte opět nalézt na paddleboard a dávat pozor, aby vám zachraňovaný nesklouzl z paddleboardu zpátky do vody. Poté již stačí nasunout i dolní končetiny na paddleboard a srovnat zachraňovaného se směrem jízdy.
- Vy si lehnete na zachraňovaného a rukami (nebo pádlem, pokud se vám ho podařilo někde mít, např. na vaší leashi ve vodě) pak doopádlovat do bezpečí.
- V případě, že nedýchá, je třeba začít s masáží srdce až na břehu. Záchrana tonoucího z vody je velmi náročná a tonoucí vás při ní může i utopit. Pokud je to možné, zavolejte jako první záchrannou službu a udejte svou pozici.
Doporučujeme se v oblasti poskytování první pomoci vzdělat a přihlásit se na nějaký kurz všeobecně první pomoci anebo záchranu z vody. Zkusit můžete přímo kurzy Vodní záchranné služby Českého Červeného Kříže.
Krátký komentovaný návod. Při natáčení tohoto videa nebylo ublíženo žádné osobě, rybě ani psovi.
Oblíbené značky nafukovacích paddleboardů i lodí
Kde koupíš paddleboard?
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.