Na paddleboardu jezdíte pravidelněji a máte pocit, že by to chtělo někam posunout. Je čas na sportovnější pádlo!
Krok číslo 2. Vyberte si lepší pádlo!
Základní pádlo na paddleboard, které jste si možná koupili v setu s vaším prvním paddleboardem si nechte jako záložní pro případ nouze nebo na půjčení známým. Zasloužíte si větší luxus s novým lehčím pádlem a pokračujte ve zlepšování techniky pádlování. Dobří prodejci vám dokáží poskytnout i pádlo na otestování.
Quickblade rider Marcus Hansen, fotocredit QB
Kolika dílné mám vybrat?
Vícedílnénastavitelné – nejpoužívanější varianta. Trojdílné je dobré i na cestování. Dvojdílné je prakticky jen nastavitelné v horní části a moc ho do batohu nezmenšíte. Nastavitelnost délky je výhodou. Každý je jinak vysoký, váš pádlovací styl se vyvíjí… Na nastavitelném pádle jezdí mnoho sportovců. Někdo ale může cítit mírný „vakl“ ve spoji nebo se bude bát, že se mu pádlo bude protáčet (to se řeší utažením šroubků). Pro takového paddleboardistu je pak lepší volbou pádlo jednodílné.
Jednodílné – neboli fixní pádlo. Je osobní pádlo, které většinou už nikomu nepůjčujete. Pořizují si ho sporťáci a závodníci. Pádla se dodávají v jednotné délce cca 220 cm a každý jezdec si ho zařízne na svoji délku. Hlavička se pak zalepí tavnou pistolí. Ale nebojte, o seříznutí na požadovanou délku si můžete požádat i svého prodejce. Jen je třeba otestovat, jaká délka to bude. Nevýhodou je, že pokud se vám změní preference, tak zkracovat můžete, ale prodlužovat už ne. Takže si stejně ještě k tomu pořídíte další sportovní nastavitelné pádlo.
Péče o pádlo
O fajnovější pádla je třeba se starat trochu více než o nesmrtelná hliníková.
Pořiďte si na něj obal – prodává se, jak obal pouze na list, tak i obal na celé pádlo. V případě celokarbonových pádel je lepší zvolit obal na celé pádlo.
Po ježdění na moři opláchněte sladkou vodou, aby se zabránilo degradaci kovových součástek.
Při převozu ho dávejte vždy navrch. Nedávejte na pádlo těžké věci.
Nezabírejte s pádlem o kameny. Kompozitové materiály jsou křehké a i menší pád na kameny může pádlo naťuknout a poškodit.
Tip: Pádlo nikdy nenechávejte jen tak ležet na trávě, aby vám ho někdo nepošlapal a nepoškodil. Vždy ho opřete na bezpečné místo, kde vám ho ani vítr nesfoukne.
Kompozitové pádlo – sklo – plast / sklo – karbon
Pádlo má kompozitový dřík (sklo nebo karbon) a plastový list. Pádla jsou lehčí a pružnější a plastový list se nedá zničit o dno. Tato pádla se dají doporučit každému, kdo chce větší komfort při pádlování za přijatelnou cenu.
Ekonomičtější varianta – 2.500 – 5.500 Kč
Hmotnost: okolo 700 – 950 gramů
AQUA MARINA – Carbon Guide
shaft 70% carbon, list 60% nylon
3 dílné
váha 950 gramů
cena MOC cca 2.750 Kč
STX – Carbon 80 3D
80% carbon, list více nylonu
3 dílné
váha 680 gramů
cena MOC cca 4.399 Kč
SIC MAUI – Tao 90 LL 2D
50% carbon, 50% sklolaminát
2 dílné
váha 770 gramů
90 sqi (580 cm²)
cena MOC cca 5.699 Kč
Celokarbonové pádlo
Karbonová pádla jsou top sportovním vybavením. Jsou lehká, pevná, pádluje se s nimi skvěle a již nikdy nebudete chtít žádné jiné. Existují ještě různé technologie karbonové tkaniny – můžete mít jednosměrné vlákno, které může při velké zátěži praskat. A pletená karbonová tkanina, které by měla být odolnější. U karbonových pádel existuje i výběr z velikostí listu.
Průměr a tvar dříku pádla – užší trubky pro menší ruce. Průměr 29mm je pro muže, pro ženy a juniory jsou shafty užší. Záleží, ale i na preferencích… Stejně tak můžete vybírat mezi kruhovým a oválným tvarem trubky.
Velikost a tvar hlavičky – každému vyhovuje v dlani něco jiného. Někdo má rád klasický „téčkový“ tvar. Někdo nedá dopustit na tvar vajíčka, které krásně vklouzne do ruky a udrží přirozený úhel zápěstí na hlavičce.
Tuhost pádla – tuhost dříku i listu ovlivňuje efektivnost záběru. S příliš měkkým pádlem se ztrácí část energie, kterou paddleboardista pohání svůj plovák vpřed. Naopak neúměrně tuhá pádla mohou způsobovat nadměrnou zátěž na ramenní a loketní klouby.
Tvar listu – u sportovních pádel si můžete vybrat i z tvaru listu. Tradiční kapkovitý nebo protaženější obdélníkový tvar (typičtější mezi závodníky). Zase závisí na vašich preferencích a stylu pádlování.