Přeskočit na obsah
10 nejčastějších chyb při paddleboardingu
Paddleboard

10 nejčastějších chyb při paddleboardingu

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 30. 7. 2024

Paddleboarding je mladý sport, který roste raketovým tempem. Přinášíme přehled nejčastějších začátečnických chyb, které si můžete ušetřit. Aloha!

Chyba 1 ▶ Obrácené držení pádla

Nejčastější chyba mezi začátečníky viditelná na první pohled je opačné držení pádla. Správné natočení listu záběrovou stranou je základ pro správný záběr pádlem. Zkuste si v začátcích vždy nejprve zkontrolovat, jak máte natočený list. Často se list přetočí při měnění pádlovací strany při přehazování rukou.

Chyba 2 ▶ Jízda bez řemenu

Jízda bez řemenu, leashe, při vyjížďkách ve vlnách na moři, na velkých vodních plochách nebo mírně tekoucích řekách může být velmi nebezpečnou chybou. Paddleboard si můžete při pádu odkopnout a vítr nebo proud vám ho odnese daleko od vás. Doplavat paddleboard jde stěží.

Chyba 3 ▶ Obráceně nasazené ploutvičky

Vidět to není, ale při pádlování se vám zdá, že něco není v pořádku. Nejčastěji se může stát na paddleboardu s nasazovacími ploutvičkami do US boxu, ale i slide-in. „Žraločí“ trn ploutvičky má směřovat směrem dozadu od plováku.

Chyba 4 ▶ Křížení cesty plavcům, surfařům nebo lodím

Sledujte, co se děje kolem vás. Kdo se kde pohybuje, jakým směrem a rychlostí. Vjíždění do cesty plavcům nebo na moři surfařům a zkušeným paddleboardistům se neshoduje s etiketou surfingu. Pokud se vrhnete do ježdění na vlnách, držte se na vnější straně a dále od zkušenějších jezdců, kterým můžete snadno připravit nebezpečné situace. Raději nevjíždějte do přeplněných pláží a míst vyhrazených pro koupající se plavce.

Pozor si také dávejte při pohybu okolo přístavišť nebo v plavebních dráhách pro lodě. Není dobrý nápad pokusit se přejet dráhu plující nebo vyjíždějící lodi s domněním „že to ještě stihnu“. Míjíme se vpravo.

Chyba 5 ▶ Příliš velké vlny

Jako nováčci ve vlnách a peřejích se nepouštějte do příliš velkých vln nebo rychle tekoucích řek. Začněte raději v mírnějších vlnách 0,5-1m velkých. I zkušení surfaři jsou při prvním paddleboardingu ve vlnách mnohdy překvapeni. První kroky na paddleboardu podnikejte na klidné vodní hladině a až budete paddleboard bezpečně ovládat, teprve pak zkuste trochu adrenalinu.

Chyba 6 ▶ Odskakování z plováku

Jak správně spadnout nebo odskočit z prkna je také důležitá dovednost. Mnozí lidé při ztrátě stability mají tendenci si lehat na prkno nebo skákat dopředu před plovák. Nejvíc to pocítíte ve vlnách, když vás vlna zabalí nebo převrhne. Nezapomeňte, že prkno do vás může následně udeřit. Skákejte z plováku do strany nebo dozadu. Nejlépe řízeně na záda nebo po nohou s pádlem neustále v ruce. Ve vlnách a na řece nikdy neskákejte přes špičku vpřed a raději si chraňte hlavu rukama.

Chyba 7 ▶ Koukání do prkna

Většina paddleboardistů se v začátcích soustředí tak na záběr a na to jak stojí, že se dívají skoro přímo pod nohy nebo na špičku paddleboardu. Při koukání do prkna, ale ztrácíte přehled o okolí a také vám to ubírá na stabilitě a celkovém držení těla. Stačí narovnat hlavu a koukat se pár metrů před paddleboard.

Chyba 8 ▶ Pádlování jen rukama

Technika pádlování je důležitá, ať už se pouze projíždíte po hladině, nebo se snažíte rozpádlovat na vlně, používejte celé tělo. Nesprávné pádlování za použití pouze rukou při záběru se pozná na první pohled. Spodní ruka je pokrčená a snaží se utáhnout pádlo. Správně by ruka měla být natažená a k pádlu by se měl paddleboardista přitahovat celým tělem. Zvládnutí techniky se zapojením celého těla sice nějakou dobu potrvá, ale je zbytečné dělat si paddleboarding namáhavějším používáním pouze svalů na rukou. Zapojte trup a nohy, je to pohodlnější a mnohem efektivnější.

Chyba 9 ▶ Špatně upevněný plovák

Největší noční můra při převážení nafouknutých nebo pevných paddleboardů na střeše automobilu. Na internetu kolují videa se špatně připevněnými paddleboardy ze střechy auta a většinou to je nebezpečná situace pro okolní řidiče. Vždy se snažte zajistit plováky při přepravě na střeše auta co nejpečlivěji. Používejte kurty, pásy a raději se vyvarujte pružícím gumicukům.

Chyba 10 ▶ Poškození plováku

Plováky se vyrábějí z různých materiálů. Zejména ty laminátové a dřevěné bývají velmi křehké a při nárazu na zem, dno, molo, chodníček u vody nebo cokoliv pevného se snadno poškodí. Někdy stačí i špatně spadnou do prkna a kolenem nebo pádlem si udělat díru. Ale i mnohem odolnější nafukovací plováky nejsou úplně imunní zejména vůči ostrým předmětům, trnům, střepům a plůtkům a podobným nástrahám hojně se vyskytujícím v okolí vodních hladin. Ne, že by hned po kontaktu s kamenem praskly, ale když do toho přidáte nějakou rychlost nebo nešetrné zacházení, může se nafukovák poškodit. Na vodu nastupujte opatrně, bývá kolem ní velmi kluzko a raději jezděte na řekách, ve kterých je dostatek vody.

Jak začít pádlovat v pár krocích?

Jak jednoduše nalézt na paddleboard po pádu do vody?

Autor článku

Lucie