Přeskočit na obsah

Paddleboardy pro děti? Ano, i děti mají paddleboardy určené právě pro ně. Jaká je správná velikost a jak vypadá dětský paddleboard?

Parametry dětského paddleboardu

U této skupiny převládá jednovrstvá konstrukce, neboť se nepočítá s vysokými hmotnostmi jezdců a jednovrstva je tak dostačující. Tloušťka prkna je zpravidla 4´, které jsou schopny zajistit dostatečný výtlak plováku pro menší a lehčí pádlery. Rozměry jsou uzpůsobeny potřebám dětí a lehčích jezdců – boardy jsou obecně kratší a užší než v kategorii pro dospělé a jsou tak velmi dobře ovladatelné pro jezdce s menší silou a zároveň i menší plochou listu pádla.

Tipy na paddleboard pro vaše dítě

Pro nejmenší

Pro menší děti nalezneme designově velmi povedený kousek LOKAHI WE ENJOY KID 7,2. Barevná kombinace je určena jak chlapcům, tak dívkám a každé z Vašich dětí si tento paddleboard zamiluje. Je osazen čtyřmi neodnímatelnými pružnými flosnami, které jsou velmi odolné. Širší záď je jako stvořená pro první kroky s rychlými obraty na pádle a vybízí k hraní si na vodě.

Pro vzrostlejší děti

Pro mírně těžší děti je určen LOZEN SURF 7,5. Oproti modelu popsanému výše je LOZEN delší i širší => má větší výtlak i stabilitu. Jeho použití je univerzální od rekreace na rybníku až po rodinné výlety po mírně tekoucích řekách či jezerech. Jeho nosnost je omezena na cca 60 kg. Zvládne ho i sportovně založená maminka.

Dospívající děti a junioři

Pro juniory je v nabídce ZRAY K8. Jednovrstvý plovák má délku 8“. Jeho výtlak je cca 130 litrů a zvládne jezdce až do 65 kg! V prodejní sadě je dvojdílné skládací pádlo určené délkou pro juniory. K8 je jeden z nejdostupnějších plováků v dětské kategorii.

Velmi povedený kousek za rozumné peníze! To je F2 PIRATE. Renomovaný německý výrobce přišel s tímto plovákem pro juniory do 70 kg. Jeho obratnost jistě ocení i něžné pohlaví, pro které je svým tvarem předurčen na začátky s paddleboardingem na vlnách. Díky dvouvrstvé technologii má potřebnou tuhost i na vlny a tekoucí vodu, které jsme postrádali u všech předchozích kusů.

Pro děti doporučujeme používat plovací vesty i v případě, že umí plavat! Zajímají vás bezpečnost na vodě blíže? Čtěte v našem dalším článku Bezpečnostní pomůcky pro děti nebo Bezpečnost na vodě.

A co dětská pádla? Nebo by vás zajímaly paddleboardové tréninky a kluby ve vašem okolí?

Je několik možností a způsobů nafukování paddleboardů. Princip je vždy stejný, ať plovák nafukujeme elektrickou, ruční nebo i nožní pumpou. Na jednotlivé druhy pump zaostříme níže. A jak zní nejpraktičtější rada?

Nafukování paddleboardu krok za krokem.

  1. Rozbalte svůj paddleboard na hladkém povrchu – např. tráva nebo písek je ideální.
  2. Připojte hadici k pumpě (v případě, že máte odnímatelný manometr, našroubujte ho na pumpu).
  3. Odšroubujte kryt ventilu na prkně.
  4. Zkontrolujte, zdali je pojistka ventilu v co nejvyšší poloze. Můžete si to ověřit tak, že zkusíte stisknout pojistku ventilu dolů a pootočit a uvidíte, ve které poloze se nachází. Úplné stlačení pojistky je pro vyfukování, vytažená poloha umožňuje plovák nafouknout a udržet vzduch uvnitř.
  5. Připojte volný konec hadice od pumpy k ventilu prkna jednoduchým pohybem směrem dolů a poté jen lehce pootočit ve směru hodinových ručiček.
  6. Postavte pumpu na rovnou a pevnou plochu, nohy položte na podpěry nohou na pumpě, a začněte pumpovat.
  7. Ujistěte se, že ruce držíte na středu rukojeti, Vaše nohy jsou pevně na podpěrách a také, že tlačíte přímo na střed pumpy.
  8. Po nafouknutí na požadovaný tlak, který vidíte na manometru, sundejte hadici (otočte proti směru hodinových ručiček a vytáhněte) a zašroubujte krytku ventilu.
  9. Váš paddleboard bude lépe fungovat při nafouknutí na požadovaný tlak, než když bude méně nafouklý. Nedělejte si starosti, protože je velmi nepravděpodobné nadměrně nafouknout plovák pomocí dodávané pumpy. Nedoporučujeme používat kompresory bez kontroly tlaku na nafukování paddleboardů.

Tlak v PSI nebo barech?

U nafukování paddleboardů také velmi snadno narazíte na rozdílné jednotky tlaku. Požadovaný tlak u paddleboardů se většinou udává v jednotkách PSI (anglická jednotka tlaku). U nás se běžně používají jednotky atmosféra nebo bar. Převody těchto jednotek jsou velmi jednoduché – 1 atmosféra se rovná hodnotě cca 1 baru. U převodu jednotek mezi bary a PSI platí, že 15 PSI je přibližně 1 bar. Tyto přepočty jsou orientační a slouží pro manometry, které jsou např. jen v barech.

Druhy paddleboardových pump

Ruční pumpy

jsou součástí balení paddleboardu, který si koupíte v obchodě nebo půjčíte v půjčovně. Tyto pumpy se liší objemem válce a technologií. Existují tzv. dvojčinné pumpy, které umožňují foukat vzduch jak při tahu madlem směrem vzhůru, tak při stlačení pístu směrem dolů. Jednočinné pumpy foukají pouze při stlačení pístu směrem dolů (stejně jako pumpičky na kolo). Můžeme nalézt také pumpy, na kterých lze přepnout pumpu z jednočinné na dvojčinnou a naopak.

Nožní pumpy

Nožní jsou skladnější, ale kvůli menší kapacitě vzduchu je foukání paddleboardu časově náročnější a trvá déle.

Elektrické pumpy

Elektrické pumpy mají samy o sobě několik dalších podkategorií. V sortimentu již nalezneme pumpy s vlastním zdrojem, které připojíte k vašemu paddleboardu kdekoliv i bez elektrického proudu. Umožní vám nafouknout plovák na požadovaný tlak bez jakékoliv fyzické námahy. Další pumpy již musíte připojit ke zdroji elektrické energie. Nalezneme zde takové, které nám nafouknou pouze objem, ale nikoliv požadovaný tlak, takže musíme stejně použít k dofouknutí plováku pumpu.

Nejdůležitější věc při nafukování paddleboardu

Soustředění! Malé nesoustředění ve chvíli kdy připojujete pumpu k paddleboardu se vám o pár minut později může škodolibě vymstít. Vy nafouknete celý paddleboard, potřebujete si odpočinout nebo vyrazit na vodu a ve chvíli, kdy odpojujete šlahoun pumpy, tak se ozve „…PŠUUUUSSSSSSSSS…“! Dobrý den! Zapomněli jste na ventilek. Komu se to již stalo, na ventilek si dá vždycky pozor, i když se to ještě může stát podruhé nebo potřetí.

„…PŠUUUUSSSSSSSSS…“! Dobrý den! Zapomněli jste na ventilek.

Nejdůležitější rada na závěr tedy zní: Před připojením pumpy k ústí ventilku paddleboardu, překontrolujte, zda je ventilek ve správné pozici. Tedy, že není zamáčklý.

Paddleboarding je mladý sport, který roste raketovým tempem. Přinášíme přehled nejčastějších začátečnických chyb, které si můžete ušetřit. Aloha!

Chyba č.10         Poškození plováku

Plováky mohou být vyrobeny z rozličných materiálů, zejména ty laminátové a dřevěné bývají velmi křehké a při nárazu na zem, dno, molo, chodníček u vody nebo cokoliv pevného se snadno poškodí. I odolné nafukovací plováky nejsou úplně imunní zejména vůči ostrým předmětům, trnům, střepům a plůtkům a podobným nástrahám hojně se vyskytujícím v okolí vodních hladin. Na vodu nastupujte opatrně, bývá kolem ní velmi kluzko.

Chyba č.9           Pádlování jen rukama

Pádlování není jenom cvičení rukou. Technika pádlování je důležitá, ať už se pouze projíždíte po hladině, nebo se snažíte rozpádlovat na vlně, používejte celé tělo. Zvládnutí techniky se zapojením celého těla sice nějakou dobu potrvá, ale je zbytečné dělat si paddleboarding namáhavějším používáním pouze sval na rukou. Používejte paže, trup, nohy, záda k zapojení celého těla do pohybu, je to pohodlnější a mnohem efektivnější …

Chyba č.8           Koukání na prkno

Většina lidí má přirozenou potřebu dívat se při pádlování na své prkno. Je to sice přirozené, nicméně lepší stabilitu a přirozenější vnímání okolí budete mít, pokud se budete dívat alespoň pár metrů před plovák …

Chyba č.7           Odskakování z plováku

Mnozí lidé při ztrátě stability mají tendenci si lehat na prkno nebo skákat dopředu před plovák, zejména pak ve vlnách, pokud je vlna zabalí nebo převrhne. Nezapomeňte, že prkno do vás může následně udeřit. Skákejte z plováku do strany. Ve vlnách a na řece nikdy neskákejte přes špičku vpřed a raději si chraňte hlavu rukama …

Chyba č.6           Příliš velké vlny

Jako nováčci ve vlnách a peřejích se nepouštějte do příliš velkých vln. Začněte raději v mírnějších (0,5-1m velkých) vlnách, i zkušení surfaři jsou při prvním paddleboardingu ve vlnách mnohdy překvapeni. První kroky na paddleboardu podnikejte na klidné vodní hladině …

Chyba č.5           Křížení cesty surfařům a plavcům

Vjíždění do cesty jiným surfařům, plavcům a zkušeným paddleboardistům se neshoduje s etiketou surfingu. Pokud se vrhnete do ježdění na vlnách, držte se na vnější straně a dále od zkušenějších jezdců, kterým můžete snadno připravit nebezpečné situace. V žádném případě nevjíždějte do míst vyhrazených pro koupající se plavce !!!

Chyba č.4           Špatně upevněný plovák

Pokud jste již měli příležitost vidět ulétnout špatně připevněný paddleboard se střechy automobilu, nebyl na něj posléze nejspíš pěkný pohled. Plovák utržený ze střešního nosiče je nebezpečná zbraň. Vždy se snažte zajisti plováky při přepravě na střeše auta co nejpečlivěji …

Chyba č.3           Obráceně nasazené ploutvičky

To je naprostá klasika. Ne pro každého začátečníka je směr usazení flosen přirozená a intuitivní záležitost. Zkontrolujte si na Google, zda je nasazujete ploutvičky ve správném směru …

Chyba č.2           Jízda bez řemenu

Jízda bez řemenu ve vlnách nebo na řece je hrůznou chybou. Ačkoli ti nejlepší paddleboardisté mnohdy vyrážejí bez pojistného řemenu, není to příklad hodný následování kýmkoliv dalším. Nejenom vás může voda zanést předaleko, ale i opuštěný plovák je nebezpečím i pro všechny ostatní. Vždy PROSÍM používejte pojistný řemen ve vlnách !!! I na klidné vodě vám pomůže po pádu rychle k plováku doplavat …

Chyba č.1           Obrácené držení pádla

Jednoznačným vítězem všech hitparád chyb mezi začátečníky je opačné držení pádla. Buďte k ostatním laskaví, podělte se o své zkušenosti a pomozte ostatním natočit pádlo do správné polohy …

Pochopitelně se na vodě setkáte i se spoustou dalších drobných chyb, kterých se začínající a někdy i zkušení paddleboardisté dopouštějí. Pomozte ostatním aby lépe zvládli nástrahy tohoto krásného sportu