Přeskočit na obsah
Jak zatočit na paddleboardu

Jak zatočit na paddleboardu

Tento zážitek má většina paddleboardistů. Když chce, aby to jelo rovně, zatáčí to. A když chce, aby to zatáčelo, tak to zatáčí málo!

Jak na zatáčení?

Začněte s pádlem. Pokaždé, když nemáte trubku pádla v kolmici k vodní hladině, už děláte „točný“ manévr. Proto paddleboard často začátečníkům „nejede rovně“.

Pokračujte s nohami. Tím, že odejdete dozadu směrem k ploutvičce/ flosně, posunete tam i těžiště paddleboardu. Paddleboard potom zatočí rychleji.

Tip pro začátečníky: Zkuste si nejdřív všechny tipy záběrů a manévrování vkleče, abyste věděli, kde máte pádlovat, abyste jeli požadovaným směrem. Např. Když zaberete obloučkem na levé straně od špičky směrem dozadu, kam pojede paddleboard? (napravo) A co když zaberete na stejné straně na kontra – odzadu směrem ke špičce? (nalevo)

Záleží, jak moc chcete zatočit

Otočka o 360° zabere více úsilí a potřebných kroků, než mírné nasměrování.

Otočka „kontra“ – nejčastější pro začínající jezdce: záběr od zadu směrem ke špičce. Paddleboard ztratí rychlost a vy vlastně otáčíte couváním.

Otočka „kombinovaná“ – zlatá střední cesta bez nutnosti chození po paddleboardu. Začínáte kontra na přes ruku a pokračujete na druhé straně obloučkem od špičky směrem dozadu. Dobře je tato otočka popsaná ve videu od Snowboardelu níže.

Otočka „s úkrokem dozadu“ – udělejte potřebné krokové variace směrem na záď a na 1 až 2 obloučkové záběry směrem od špičky dozadu se otočte do požadovaného směru. Někdy je lepší zvážit, zda vynaložené úsilí odpovídá efektivitě a vynaložený čas na manévr.

Bezpečnostní tip: Pokud se potřebujete rychle otočit, ale ještě si v této oblasti nejste jistí, jste ve stresu, potřebujete odvrátit nebo se vyhnout rizikové situaci, pomůže vám si kleknout a vymanévrovat vkleče.

Video lekce otoček na paddleboardu

Všechny výše popsané otočky najdete ve videu. Tento článek vznikl ve spolupráci se Snowboardel.cz

Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.