Přeskočit na obsah
Druhy pádel na paddleboarding

Druhy pádel na paddleboarding

Když se řekne pádlo na paddleboard

V tomto článku nejdete výčet druhů paddleboardových pádel podle materiálu a podle typů.

Materiál paddleboardového pádla

Základní hliníkové pádlo s plastovým listem – ekonomicky nejdostupnější verze – bývá ve většině případů součástí prodávaného setu. Jsou obvykle trojdílná rozkládací s pružným a odolným plastovým listem a hlavičkou. Zřídkakdy váží méně než 1 kg. Cenově se pohybují obvykle kolem 1000–1500 Kč, dražší mívají v místě úchopu měkce polstrovaný dřík.

Sklolaminátové pádlo s plastovým (nylonovým) listem – lehčí a pevnější varianta pádla, stle ještě v ekonomické třídě. Se svojí hmotností pod 1 kg jsou solidní náhradou nejlevnějších hliníkových kusů. V kombinaci s odolným listem jsou dobrou volbou pro nejširší použití, zvláště pokud se budu střídat v rukách více paddleboardistů. Cenově jsou velmi dostupná.

Karbonové pádlo s plastovým (nylonovým) listem – lehká a přitom odolná verze, ideální pro použití na mělkých tocích řek nebo skalnatém mořském prostředí, kde neustále hrozí poškození pádla o kamenité dno. Se svou hmotností kolem 800gr jsou výborným kompromisem pro rekreační i sportovnější jízdu.

Karbonové pádlo s přídavkem sklolaminátu – cenově dostupnější varianta karbonového pádla. Pádlo je z velké části karbonové (50-80%) a je doplněné sklolaminátem. Výsledná váha je o trochu těžší než čistě karbonové, ale také o nějakou tisícovku levnější.

100% Celokarbonové pádlo – nekompromisní sportovní náčiní pro sportovně založené jezdce a ty, kdož chtějí investovat do pádla více než 5000 Kč. Lze s nimi docílit nejlepšího přenosu síly a jsou nezbytným doplňkem pro ty, kdož to se svým soutěžením myslí vážně. Luxusnější modely jsou již výrobcem dodávány včetně ochranného obalu.

Druhy pádel

Fixní pádlo – pádlo, které je z jednoho dílu. Prodává se v maximální délce, kterou výrobce uvádí (cca 220 cm) a je na každém jezdci, aby si délku dříku pádla zkrátil na požadovanou délku. Je to pádlo, které nejčastěji používají závodníci nebo jezdci, kteří jsou často na paddleboardu a nechtějí se o něj s nikým dělit. Dobrý prodejce vám délku seřízne.

Nastavitelné pádlo – dvou/ tří i čtyř dílné pádlo. Nejčastější verze pádel. O pádlo se můžete podělit s ostatními nebo ho přizpůsoit vašim aktuálním fyzickým nebo vodním podmínkám. Někdy se pádlo zkracuje, prodlužuje i podle stylu jízdy. Zkrátka variabilita. U nastavitelných pádel je nespočet spojovacích dílků, které mohou mít své pro a proti (na čudlík, zavírací objímkový systém, klipsna). Vícedílná pádla jsou ideální např. k zabalení se na cesty.

Kajakové dvojlisté pádlo – pro ty, kdož rádi používají paddleboard pro jízdu v sedě jsou dvojlistá (kajaková) pádla ideálním doplňkem. Pádlo bývá 3 až 4 dílné. Univerzální použití pro ty, kteří rádi jezdí s kajakovou sedačkou. Pádlo může sloužit buď jako klasické jednolisté paddleboardové (z některých modelů se dají udělat i dvě paddleboardová pádla) a při přidání druhého listu vznikne pádlo kajakové.

Dětské pádlo – pro nejmenší paddleboardisty je dětské pádlo samozřejmostí. Děti na delší pádlování nezbytně potřebují kratší pádlo úměrné délky, s menším průměrem dříku a měkkým poddajným listem malé plochy. Nejlépe pak pádlo plovoucí a výrazné reflexní barvy. I v kategorii dětských pádel máte na výběr mezi hliníkovými a karbonovými pádly. Vhodně velký dětský paddleboard je must have.

SUP-surfové pádlo – toto pádlo je kratší než pádlo na klasický paddleboarding a má trochu větší plochu listu, aby se lépe rozjíždělo ve vlnách a dobře zatáčelo, jelikož při SUP surfingu se často řídí pouze dolní částí listu.