Přeskočit na obsah
Vybavení s paddleboardem k moři
Paddleboard

Vybavení s paddleboardem k moři

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 17. 7. 2024

Bezpečně s paddleboardem k moři, i když jste vnitrozemec z Česka. Souhrn vybavení, které byste měli mít v pořádku předtím, než se vydáte na moře. Proč? Protože bezpečnost je na prvním místě. Na co se připravit před vyjížďkou na moře a jaké věci mít s sebou? Znáte místní pravidla? Jak daleko od břehu můžete na paddleboardu? Potřebujete dvoukomorový paddle?

Znáte místní zákony příbřežní plavby?

Podle platných zákonů v některých zemích týkajících se příbřežní plavby platí, že na běžných jednokomorových paddleboardech – tzn. že mají pouze jeden nafukovací ventil = jednu komoru, se od břehu můžete vzdálit pouze na 200-300 metrů?

Při větší vzdálenosti je z bezpečnostních důvodů povinné mít paddleboard dvoukomorový pro případ defektu nebo paddleboard pevný – karbonový nebo laminátový. V některých zemích se považuje paddleboard delší než 3,5 metru (11’6“) za plavidlo, které může na otevřené moře až 3 km. Ale pozor na proudy, nečekané změny počasí a také plavební dráhy lodí.

Jak vypadá dvoukomorový paddleboard?

Nafukovací dvoukomorový paddleboard, označovaný u výrobců jako „double chamber“ (zkratka DC) se skládá ze dvou komor a každá se nafukuje samostatným nafukovacím ventilem. Tento bezpečnostní prvek zaručuje, že při defektu jedné komory, nám zůstává nafouknutá ještě druhá komora, která slouží jako záchranná pomůcka. Pokud si tedy nafukovací paddleboard pořizujete na palubu vaší lodi, myslete na vlastní bezpečnost. Dvoukomorový paddleboard doporučujeme i na rozsáhlé vodní plochy ve vnitrozemí.

HYPER 12'6''
F2 WS 11'
ARGO DC 11'

Než vyrazíte na vyjížďku na moře

Než vás pohltí nedočkavost konečně vyrazit, je třeba také nepodcenit přípravu a obeznámit se s tím, do čeho vlastně jdeme. Toto platí i když na paddleboardu chcete „pouze“ dovádět u pláže – dost často se stává, že zrovna změníte plány. Moře je silný živel a vaše modlitby Poseidon nemusí vždy slyšet. Mějte scénář své dovolené u moře pevně v rukou.

Co si vzít s sebou na paddleboard

Jako první se namažte vhodným opalovacím krémem, 50kou nebo speciálním opalovacím krémem v tuhé tyčince. Pro život v moři je také dobré vybrat ohleduplný opalovací krém, který neničí život v moři. Často s označením „bio“. Dobrou alternativou je také obléci lycrové triko s dlouhým rukávem, které nás chrání před UV paprsky a zároveň chladí nebo nás chrání před větrem. Můžete zařadit i pokrývku hlavy a sluneční brýle na šňůrce.

Hydratujte.

Předtím, než jdete na vodu, řádně se zavodněte. Pití si vezměte s sebou i na moře – vhodné jsou batůžky s vakem na pití tzv. „camelbag“, do kterého se vejde i mobil, opalovací krém a energetická tyčinka.

Mějte svého parťáka.

„Buddyho“ (čti badyho) nebo „sparing partnera“, přeci jen je to bezpečnější a druhá osoba vám dodá více psychické pohody. O tom, že se chystáte na moře řekněte i někomu dalšímu např. delegátovi anebo recepční na hotelu. Jistota je jistota.

Mobilní telefon.

Když už nastane situace, na kterou nestačíte a nikde nikdo, je třeba použít mobilní telefon. K tomu jsou vhodné voděodolné obaly na mobily, přes které dokážete ovládat i displej vašeho chytrého telefonu. Nemluvě o tom, že si můžete udělat památeční fotku v krásné zátoce.

Správně připravené sportovní vybavení.

Další záchranné pomůcky.

Pokud se vám nechce s sebou tahat záchranná vesta, existují například opasky značky Restube s nafukovací válcem, které vystřelí a nafouknou žlutý polštář při zatažení za očko na pásku.

A nezapomeňte na boty, protože písek a kameny při nastupování/vystupování.

Na moři s paddleboardem
Paddleboard

Na moři s paddleboardem

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 19. 5. 2023

Znalost terénu u moře  Už jste u moře. Namazaní, natěšení. Ale nezapomněli jste ještě na něco? Trochu místopisu a obhlédnutí terénu předem neuškodí….

Autor článku

Lucie