Přeskočit na obsah
Pevné paddleboardy: Technologie výroby

Pevné paddleboardy: Technologie výroby

Od úplné prehistorie, kdy se surfové a paddleboardové desky včetně pádla vyráběly ručně z nějakého velkého kusu posvátného dřeva, doba postoupila. S rozvojem paddleboardingu se postupem času ustálily i výrobní postupy používané při konstrukci pevných paddleboardů.

Existuje několik technologií a každý má rád tu svou. Nejčastější pevné paddleboardy jsou oblaminované s pěnovým jádrem. Pak už jsou to samé zajímavé technologické směry, které jdou ruku v ruce s cenou. Narazíte i na paddleboard dutý, nebo ručně dělaný s dřevěnou konstrukcí, ale také paddleboard, který byl vyroben pomocí 3D tisku. A na internetu jsme viděli i úplně průhledný.

PEVNÉ PADDLEBOARDY

LAMINOVANÉ paddleboardy s EPS jádrem

Zprvu byly paddleboardy spolu se surfovými plováky, od kterých se lišily jen minimem detailů, vyráběny pouze klasickou surfařskou technologií. Jádro z extrudovaného polystyrénu (EPS) nebo jiných podobných hmot (např. méně nasákavý CLARKFOAM) je po vytvarování olaminováno a následně povrchově upraveno. Nášlapná vrstva je řešena nejčastěji pouze voskováním, jako v případě surfů, případně je nalepena měkká, neklouzavá nášlapná vrstva. Pro dosažení dobré tuhosti mívají podélná balsová žebra, pro docílení dobré životnosti pak často i tenké dýhové vrstvy v místě nášlapu.

Sandwichová konstrukce

Kvalitnější plováky využívají sandwichové konstrukce s lehkým měkkým EPS jádrem doplněným pevnějším sandwichem na povrchu,který zajistí lepší odolnost proti prošlapání a zároveň vyšší tuhost plováku. Jednou z horních vrstev bývá karbonové vlákno. Proto se tyto paddleboardy často nazývají „karboňáky“.

Výsledné plováky jsou lehké, ale velmi křehké. Ideálně se hodí pro paddleboarding na oceánských vlnách nebo jako sportovní a závodní paddleboard.

LISOVANÉ paddleboardy s EPS jádrem

Masová asijská výroba pro potřeby rekreačního paddleboardingu ve výletních letoviscích přináší lisované plastové paddleboardové plováky, které jsou sice těžké a většinou nepříliš vzhledné.

Svojí nízkou pořizovací cenou a dlouhou životností jsou použitelnou alternativou pro stacionární půjčovny u moře. Pro individuální potřeby jsou využívány zřídka. I v půjčovnách jsou aktuálně nahrazovány spíše nafukovacími variantami, které mají pro uživatele příjemnější vlastnosti.

CELODŘEVĚNÉ paddleboardy

Většinou se jedná o jedinečné paddleboardy vyráběné menšími výrobci nebo staviteli lodí, které svým majitelům přináší luxusní zážitek z jízdy. Zkrátka prkna pro fajnšmekry. Jsou krásné na pohled a zároveň díky velké tuhosti i krásně kloužou po hladině. Mohou být vyrobeny jak duté s žebrováním, tak v ojedinělých případech i z masivního dřeva.

V Česku známe dvě firmy, které tyto paddleboardy vyrábí. Vennie Surfboards, pro které to je doplňková činnost ke všem dalším možným aktivitám (možná ještě mají nějaké fošny skladem). V současnosti je aktivním výrobcem dřevěných paddleboardů jihočeská firma Café boards, které pojmenovávají své modely podle různých typů kávy. Se svým designem a konceptem ekologické udržitelnosti získali na výstavě Paddle Sports Show v Lyonu v roce 2022 i speciální cenu poroty v kategorii Produkt roku. Dřevěný paddleboard si užijete jako rekreační i závodní jezdec.

Na internetu jsme našli i možnost posatvit si ze stavebnice vlastní paddleboard.

Na kurz stavby vlastního paddleboardu se můžete přihlásit i ke skautům – více v článku níže.

Chceš si postavit svůj dřevěný paddleboard?
Ostatní

Chceš si postavit svůj dřevěný paddleboard?

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 20. 1. 2022

Paddleboardy s jádrem z 3D tiskárny

Pro závodní účely byly po vzoru závodních windsurfů a lodí vyvinuty laminované speciály vyrobené z uhlíko-kevlarových laminátů.  Jsou dokonale tuhé, lehké a tudíž velmi rychlé. Švédská značka Kona boards použila u tří tréninkovo – závodních modelů jako vnitřek paddleboardu vytištěnou peletkovou formu na 3D tiskárně. (Na jedné výstavě jsme k ní čichali a moc krásně voněla!). Tato lehká forma je následně pod tlakem oblaminovaná karbonovými vlákny. Více o této jedinečné technologii v článku zde.

Laminátové DUTÉ paddleboardy – HOLLOW construction

Tzv. duťáky najdete u rychlostně kanoistické firmy Lightcorp – Nelo. Jsou vyráběné stejně jako lodě podle formy „kopyta“, která je následně oblaminovaná sklo-laminátovým nebo karbonovým vláknem. Výroba a vývoj takového paddleboardu jsou velice finančně náročné, jelikož je třeba nejprve vyvinout funkční formu. Cesta k finální podobě je pak tedy zdlouhavá a není možná rychlá inovace modelů. Fanoušci této technologie si pochvalují konečnou váhu paddleboardu. Na druhou stranu je paddleboard velice křehký a když do něj jednou uděláte díru nebo ho prošlápnete, oprava již skoro není možná. Tento paddleboard se hodí pro jezdce, kteří zvládají techniku a moc na paddleboardu nepadají. Oficiálním jezdcem Lightcorpu je TOP paddleboardový závodník Bruno Hasulyo.