Přeskočit na obsah
Počítačem navrhnutý hardboard značky Kona
Paddleboard Recenze

Počítačem navrhnutý hardboard značky Kona

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 22. 10. 2019

Paddleboard, který navrhl počítač a vytiskla 3D tiskárna

Švédská značka Kona vsadila na milimetrovou přesnost při tvarování tří nových modelů pevných prken s názvem NUMINOUS, ARCHIPELAGO a OCEAN. Modelování a propočty rozměrů prken v různých místech probíhaly počítačově v programu počítajícím hydrostatiku při stavbě lodí. Přínosem této technologie je, že simuluje stabilitu prkna a proudění vody při plutí ještě předtím, než je vyrobeno, a případné nedokonalosti se dají podchytit v předstihu.

Stability for performance

Na vývoji tvaru boardu a jeho vlastnostech, které jsou v souladu s heslem značky Kona „Stability for performance“ neboli stabilita pro lepší sportovní výkon se podílel trenér světového top paddleboardového jezdce, Caspera Steinfatha, Magnus Lindstedt a také šéf společnosti Joachim Larsson. 

Vystavené kousky Kona Numinous a Ocean na výstavě v Norimberku PADDLEexpo. Tu horní Kona Numinous jsme si odvezli do České republiky.

Typičtí seveřané. Jejich druhý nejoblíbenější zimní sport po běžkování, je pádlování erikhakanmagnusson. Foto via INST @kona_sports

Jedinečná technologie

3D model prkna je navržen ve specializovaném počítačovém programu a poté je odeslán do 3D tiskárny na výrobu duté formy. Vytisknutý model z dřevěných peletek a sojovbého lepidla se dále brousí na CNC stroji až vznikne ultra lehké EPS jádro. Nahřívané jádro se následně pod tlakem obalí carbonovými vlákny. Tato technologie nahřívaného jádra zaručí stejné vlastnosti prkna na všech místech – board je na všech místech stejně pevný a přitom lehký. Další výhodou, především v kvalitě, je, že při seriálové výrobě budou všechna prkna identická.

Pevné prkno Kona se vyrábí ve dvou variantách carbonové a laminátové (Glass fiber laminate). Na závěr je prkno pokryto lehkou vrstvou barvy, která v případě carbonových prken na špičce prosvítá a je zde přiznaný použitý carbonový materiál. Prkno je lesklé a jeho dno je matné, aby voda lépe odtékala.   

Paddleboard Kona Numinous – carbon jsme si přivezli do Česka a řádně otestovali. Foto FOR BOAT, 2019

Autor článku

Lucie