Přeskočit na obsah
Výběr záchranné vesty a PFD

Výběr záchranné vesty a PFD

Kdy se vyplatí obléct záchrannou vestu na paddleboard? Jaké máte možnosti? A co alternativní možnost „PFD“ – personal floating device?

Kdy si vzít vestu na paddleboard?

S vestou neváhejte vždy, když se na to cítíte. Když máte strach nebo potřebujete větší jistotu, nestyďte se vestu obléct. Můžete ji vézt i s sebou a v případě potřeby ji obléci. Nepřeceňujte své dovednosti, obzvlášť když:

Nosnost a kategorie vest

Vždy si vyberte vestu, která má nějakou ISO certifikaci. Na vestách bývá uvedena nosnost v „N“ Newtonech.

Druhy záchranných vest pro dospělé

Klasická plovací vesta (50N)

Každá vesta by měla vždy přiléhat na tělo a neměla by vám vyjíždět nahoru. Vybírejte vestu s nastavitelnými popruhy. Dále vybírejte podle vaší váhy, aby byla zaručena optimální nosnost. Nejlépe viditelná barva na vodních plochách je svítivě oranžová. Všimnete si jí i na velkou vzdálenost, třeba na moři. Vesty mohou být na zip nebo na plastové přezky.

Vesta na vodní sporty od značky SPINERA Deluxe, 50N.

ION Booster X plovací vesta na paddleboarding i kiteboarding, 50N.

Záchranná vesta na divokou vodu (100N)

Na divokou vodu jsou vhodné vesty z odolnějších textilních materiálů. Důležité jsou nastavitelné popruhy, aby vesta perfektně seděla na těle a držela na svém místě i v silném proudu. Kvalitní vesty na divokou vodu jsou vybavené i různými kapsami na hrudi a píšťalkou. Nezbytná je také rychloodepínací přezka na leash, kterou vycvakneme v případě nebezpečí zachycení se do překážky. Vesty musí splňovat příslušné ISO normy a většinou mají nosnost 100N.

Vesta na divoký terén od značky AQUADESIGN, Upano

  • splňuje normu ISO (EN 12402-5)
  • velikosti: S (40-60kg), M/L (60-80kg). XL/XXL (80kg+)

Alternativní plovací vesty (50N)

Jako další možnost můžete použít jakoukoliv windsurfovou, kiteboardovou či wakeboardovou vestu. Tyto vesty jsou však pouze pomocné a nemají takový výtlak, jako vesty záchranné. Jejich výhodou je střih, který přiléhá na tělo a tolik neomezuje v pohybu rukou při pádlování. Bývají vyrobeny z elastického neoprenu, který zároveň funguje jako termoizolant, takže vás i zahřejí. Oblíbenou značkou pro tyto vesty je ION.

Volnější pohyb a pohodlné nalézání na paddleboard po pádu z vody umožňuje i plovací vesta od jachtařské značky Helly Hansen, která má vybrané boky.

Wakeboardová vesta ION Collision.

Helly Hansen, Rider Compact, 50N.

PFD – personal floating device (75N)

Zkratka PFD z anglického „personal floating device“ znamená v překladu doslova „osobní plovací zařízení. Takto je označovaná jakákoliv nadnášecí záchranná pomůcka. Většinou to bývá nějaký rychle samonafukovací vzduchový polštář, který vám pomůže udržet hlavu nad vodou. V této oblasti je nejrozšířenějším výrobcem PFDéček značka Restube. Je to malá ledvinka, kterou si připnete na pas. V případě nouze zatáhnete za šňůrku, která uvolní natlakovanou bombičku s oxidem uhličitým (CO2) a nafoukne složený válec. Tyto Restuby mají různé velikosti i použití. Vyrábí se varianty pro plavce, malé děti i surfaře. Restube je oblíbené řešení pro jezdce, kteří mají rádi svobodu pohybu a nechtějí mít na sobě vestu.

Pozor si musíte dát v případě letecké přepravy těchto Restubů, resp. tlakových bombiček. Je třeba bombičky nahlásit předem, jinak vás čeká zabavení při letištní kontrole a může se z toho vyvinout i zmeškání letu.