Přeskočit na obsah

Celodenní výlet na paddleboardu. Jak se sbalit?

Na celodenní pádlování na vodě si nezapomeňte sbalit základní potřebnou výbavu jako nepromokavý vak, boty do vody a vestu. Pro divočejší výlety na tekoucí vodě i záchrannou vestu a helmu. A co ploutvičky na řeku? Stručný přehled i s pár tipy na výlet a checklistem najdete v tomto článku.

Jak se vybavit a co si vzít na paddleboard?

Jak jezdit na paddleboardu celý den? Stačí mít na výlet sbalené vše s sebou. Hlavně nezapomeňte pádlo za dveřmi a svého ,,sparing parťáka”, ať na to nejste sami.

Foto archiv paddleboardy ZRAY

Jak se obléknout na paddleboard

Oblékněte se podle počasí. Na jaro, podzim a zimu je potřeba trochu vrstvit. Stejně tak je třeba počítat s větrem, který ochlazuje. I v létě je také rozdíl podle místa, kde pádlujete. Při sjíždění řeky nebo jezera v horách bude více svěží vítr a v nižších polohách zase nesnesitelné horko a potřeba se chránit před přímým sluncem.

Břehy a dno jsou plné ostrých nebo naopak tupých předmětů. Asi víte, jak bolí ukoplý palec o skříň nebo chodidlo, když šlápnete na lego…a řeka pořád teče dál. Prstové boty do vody od americké značky BODY GLOVE.

paddle board na výlet řeka zavazadlo

Co za vybavení nesmí na paddleboardu chybět?

Máme základní vybavení na paddleboard jako je pádlo, leash nebo nepromokavý vak . K němu vybíráme podle terénu výletu i další speciální doplňky jako plovací vestu nebo speciální říční ploutvičky.

Značka Body Glove, touringový paddleboard Performer 11′.

Leash

Čti [líš] nebo česky pojistný řemen/ záchranné lanko. Na řeku je dobrá leash kroucená, abychom jí netahali ve vodě. Existuje i speciální leash na divokou řeku s rychlo odepínáním vpředu, takže vás případné nabalení na překážku neutopí.

Říční flosna nebo tři ploutvičky?

Je to jedno. Záleží na modelu, který zrovna máte. Hlavní parametr je, že ploutvičky by měly být kratší a často i ohebnější. Proud se opírá do menší plochy a nestrhává, takže se board dá lépe ovládat. Říční flosna se dá dokoupit jak pro slide-in systém, tak pro US-box na šroubek. Zajímavostí na trhu je sklápěcí říční flosna, kterou nezastaví ani vodní řasy, ani příliš nízká hladina řeky.

sklápěcí Frog fish flosna

Aqua Marina říční paddleboard Rapid. Můžete mít hodně malých fin, ale postačí i jedna hlavní kratší.

Nepromokavý vak

“bag” čti [beg]. Záleží na vás jak minimalisticky se zvládnete sbalit. Ale čím méně, tím lépe. Doporučujeme objem 25–30 litrů. Připevníte ho na palubu před sebe pod pružinky, které výletní paddleboardy standardně mají.

Značka Aqua Marina má širokou škálu „dry bagů“ různých objemů. Co oceňujeme, je elegantní design oproti starším vodáckým verzím. Šikovná poutka a přezky, kterými připnete zavazadlo k paddlu.

Pumpa na paddle

Pro sichr bychom doporučovali klasickou dvoufázovou ruční, protože elektronika vás může v přírodě nechat ve štychu.

Popruh na nošení SUPu

Pokud jedete nalehko (třeba vlakem nebo autobusem a část cesty pádlujete), nemusíte si s sebou brát batoh na paddleboard, ale pouze popruh přes rameno. Povezete pak o jednu velkou věc méně.

Záchranná vesta

Na divočejší řeku nebo rozfoukanou velkou vodní plochu doporučujeme. Nosnost se určuje podle kil jezdce. Asi budete potřebovat i lehký neopren, abyste ve studené vodě neprochladli.

Nejrůznější záchranné vesty od dlouholeté francouzské značky Aquadesign, která se specializuje i na divočejší vodu.

Helma

Nezbytná výbava na tekoucích řekách. Předchází úrazu hlavy při pádu z výšky a poranění o kameny nebo jez. Někdo si ze stejného důvodu obléká i tzv. protektory holení a kolen.

Obal na telefon

Stejně důležitá věc jako samotný paddleboard! Samozřejmě nepromokavý.

Vak na pití – tzv. “camel bag”

Malý litrový batůžek na zádech s hadičkou přes rameno – už nemusíte zastavovat a rozbalovat vak. Zůstaňte hydratovaní. Taky se vám pak nemůže stát, že vám uplave PETka po řece pryč.

děti ve vestách na řeku aquadesign

Co sbalit na výlet dětem?

Znáte to, vždycky něco chybí. Za nás máme osvědčené nespočet svačinek na cestu, vestu, dostatek oblečení a opalovací krém. Pokud budou také pádlovat, tak je vybavte dětským pádlem.

Nemáte vlastní vybavení? Půjčte si

Ne vždy si musíte kupovat rovnou paddleboard se vším vybavením. Někdy je lepší se obrátit na místní půjčovnu a užít si naplno přírodu a čas s rodinou. Doporučujeme se zeptat na vybavení a typy paddleboardů v půjčovně. Za zeptání stojí třeba i výběr pádel. Klasická aluminiová jsou docela těžká na celodenní výlet. A případné doplňkové vybavení jako jsou vesty. Nezapomeňte na leash.

Checklist

boty do vody

boty do vody

leash

leash

Říční flosna - ploutvička

Říční flosna – ploutvička

Nepromokavý vak

Nepromokavý vak

Pumpa na paddle

Pumpa na paddle

Popruh na nošení paddleboardu

Popruh na nošení paddleboardu

Záchranná vesta

Záchranná vesta

Helma

Helma

Obal na telefon

Obal na telefon

Vak na pití

Vak na pití

Další tipy na výlety

Bezpečně s paddleboardem k moři, i když jsme vnitrozemec z Česka. Souhrn vybavení, které byste měli mít v pořádku předtím, než se vydáte na moře. Proč? Protože bezpečnost je na prvním místě. Máte s sebou nezbytné vybavení a postarali jste se o sebe před jízdou?

Víte, že…

Podle platných zákonů v některých zemích týkajících se příbřežní plavby platí, že na běžných jednokomorových paddleboardech – tzn. že mají pouze jeden nafukovací ventil, se od břehu můžete vzdálit pouze na 200 metrů? Při větší vzdálenosti je z bezpečnostních důvodů povinné mít paddleboard dvoukomorový pro případ defektu. Dvoukomorový paddleboard, označovaný u výrobců jako „double chamber“ (zkratka DC) se skládá ze dvou komor a každá se nafukuje samostatným nafukovacím ventilem. Tento bezpečnostní prvek zaručuje, že při defektu jedné komory, nám zůstává nafouknutá ještě druhá komora, která slouží jako záchranná pomůcka. Pokud si tedy nafukovací paddleboard pořizujete na palubu vaší lodi, myslete na vlastní bezpečnost. Dvoukomorvý paddleboard doporučujeme i na rozsáhlé vodní plochy ve vnitrozemí.

Jak vypadá dvoukomorový paddleboard?

ZRAY Touring dvoukomorový plovák i na windsup

Než vyrazíte na vyjížďku na moře

Než vás pohltí nedočkavost konečně vyrazit, je třeba také nepodcenit přípravu a obeznámit se s tím, do čeho vlastně jdeme. Toto platí pro všechny případy, i když na paddleboardu chcete „pouze“ dovádět u pláže – dost často se stává, že zrovna změníte plány. Moře je silný živel a vaše modlitby Poseidon nemusí vždy slyšet.

Co si vzít s sebou na paddleboard

Jako první se namažte vhodným opalovacím krémem, 50kou nebo speciálním opalovacím krémem v tuhé tyčince. Pro život v moři je také dobré vybrat ohleduplný opalovací krém, který neničí život v moři. Často s označením „bio“. Dobrou alternativou je také obléci lycrové triko s dlouhým rukávem, které nás chrání před UV paprsky a zároveň chladí nebo nás chrání před větrem. Můžete zařadit i pokrývku hlavy a sluneční brýle na šňůrce.

Hydratujte.

Předtím, než jdete na vodu, řádně se zavodněte. Případně si tekutiny vezměte s sebou i na moře – vhodné jsou batůžky s vakem na pití tzv. „camelbag“, do kterého se vejde i mobil, opalovací krém a energetická tyčinka.

Mějte svého parťáka.

„Buddyho“ (čti badyho) nebo „sparing partnera“, přeci jen je to bezpečnější a druhá osoba vám dodá více psychické pohody. O tom, že se chystáte na moře řekněte i někomu dalšímu např. delegátovi anebo recepční na hotelu. Jistota je jistota.

Mobilní telefon.

Když už nastane situace, na kterou nestačíte a nikde nikdo, je třeba použít mobilní telefon. K tomu jsou vhodné voděodolné obaly na mobily, přes které dokážete ovládat i displej vašeho chytrého telefonu. Nemluvě o tom, že si můžete udělat památeční fotku v krásné zátoce.

Správně připravené sportovní vybavení.

Další záchranné pomůcky.

Pokud se vám nechce s sebou tahat záchranná vesta, existují například opasky značky Restube s nafukovací válcem, které vystřelí a nafouknou žlutý polštář při zatažení za očko na pásku.

A nezapomeňte na boty, protože písek a kameny při nastupování/vystupování.

Na moři s paddleboardem
Ostatní

Na moři s paddleboardem

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 19. 5. 2023

Znalost terénu   Už jste u moře. Namazaní, natěšení. Ale nezapomněli jste ještě na něco? Trochu místopisu a obhlédnutí terénu předem neuškodí….


Znalost terénu  

Už jste u moře. Namazaní, natěšení. Ale nezapomněli jste ještě na něco? Trochu místopisu a obhlédnutí terénu předem neuškodí. Viděli jste mapu okolí? Víte kam se vydat, jakým směrem, na jak dlouho. Máte plán B? Máte hodinky, které vám řeknou kolik už jste upádlovali a jakou rychlostí?

Zátoky a skály 

Kromě toho, že si dáváme pozor, jestli zrovna nešlapeme na ježka, je třeba se také orientovat v čase a dát si pozor při případném prozkoumávání zátok a jeskyní, aby nás v nich neuvěznil příliv.  

Vítr 

Mezi základní pravidlo patří, že když vyjíždíme na moře, tak je vždy jistější vyrazit proti větru, abychom se bezpečně zvládli vrátit na místo začátku. V opačném případě, když na moři zjistíte, že se už nezvládáte vrátit proti větru, zamiřte přímo ke břehu a pak si zavolejte pomoc. V nejhorším případě půjdete podél pobřeží pěšky s paddleboardem pod paží. Pokud zdoláváte protivítr ve směru na břeh, můžete zmírnit odpor větru například tím, že budete pádlovat v kleče.

Mořské proudy 

Pokud se vám stane, že vás přemůže mořský proud a vy zjistíte, že vás to žene jiným směrem, než kterým chcete jet, zachovejte klid a pozvolna směřujte směr jízdy ke břehu. Respektive neplýtvejte silami při plavbě proti proudu, ani nezdolávejte proud kolmo, ale zvolte pozvolnější úhel a dostaňte se šikmo až na okraj proudu a poté z něj vyplujte pryč.

Lodě a provoz

Na moři také platí pravidla plavby. Otázka je, zda se jimi řídí i dovolenkové motorové čluny v režimu příbřežní plavby. V každém případě loď má před paddleboardem vždycky přednost. Pokud se pohybujete v přístavišti nebo u plavebních drah trajektů a dopravních lodí, dbejte zvýšené opatrnosti. Raději nechte loď přejet a počkejte v kleče. Pokud budete někdy potřebovat pomoc, dejte znamení lodi máváním pádla nad hlavou ze strany na stranu.

Aktuální stav mořské hladiny 

Moře a vítr žijí v cyklech a každé místo je něčím specifické. Většinou si užijete nejjednodušší pádlování po rovné hladině ráno před přílivem a při večerním odlivu při západu slunce, kdy se vyrovnává teplota pevniny a moře a je bezvětří. Když jdou čitelné jednosměrné vlny a přiměřené velikosti směrem ke břehu nebo podél pobřeží, je ideální trénovat jízdu ve vlnách a užít si trochu surfování s pádlem. Rozbouřená hladina neboli chop je na pohodové pádlování u moře nejtěžší a může se stát, že chytnete i mořskou nemoc. V každém případě je to dobrý způsob, jak posílit stabilitu a stehna.

Vybavení s paddleboardem k moři
Ostatní

Vybavení s paddleboardem k moři

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 20. 6. 2023

Půjčit paddleboard v Česku nebo až u moře? Co se vyplatí více? Záleží i na představách vaší dovolené. Užívání si, popíjení drinků a válení na jedné pláži nebo máte spíše choutky na výlety a zkoumání místopisu?

Půjčit v ČR nebo až u moře?

Určitě se nevyhnete základní úvaze finance versus zavazadlo navíc. Ještě je dobré si uvědomit na jaké dovolené to budete – zda na jednom místě nebo budete každý den jinde. Jak se rozhodnout?

Na cestování a do letadla jsou ideální „lehké – light“ varianty paddleboardů do x kg. Aby bylo zavazadlo kompaktní, doporučujeme půjčit si třídílné skládací pádlo. A také si vyberte spolehlivou leteckou společnost, která vám neztratí zavazadla.

Autem typicky do Chorvatska nebo podobných přímořských destinací, je bez debat jednodušší počítat s místem na dva sbalené paddleboardy a ušetřit čas a peníze při shánění místní půjčovny.

Po stránce finanční je skoro pravidlem, že v zahraničí budeme všude platit v eurech ceny za půjčovné na jednu hodinu jako zaplatíme v ČR půjčovné za půl dne. Navíc budete muset risknout to, že v místě vaší dovolené třeba žádná půjčovna paddleboardů není, nebo jsou zrovna všechny vypůjčené.

1. Chcete jezdit denně nebo jen jednou za dovolenou?

2. Cestujete autem nebo letadlem?

Ultra Light paddleboardy Spinera pro cestování nalehko

Orientační ceník

Pro představu jsme udělali rešerši ceníků půjčoven v dovolenkových destinacích Chorvatska, Itálie, Portugalska, Francie, Německa i exotických destinací na druhé polovině světa. Pro porovnání s ceníkem českých půjčoven paddleboardů.

Průměrná cena českých půjčoven/ hodina: 1 hodina = 200 Kč

Vícedenní půjčení paddleboardu v Česku:
1 den: 400-500 Kč
Víkend: 800 Kč
1 týden: 2.100-2.300 Kč
2 týdny: 2.800-3.000 Kč

Zahraniční destinaceZahraniční půjčovna/  hodina
Chorvatsko13€ /325 Kč
Portugalsko15-20€ / 375 – 500 Kč
Itálie17-20€ / 400 – 500 Kč
Španělsko15-20€ / 375 – 500 Kč
Francie15-20€ / 375 – 500 Kč
Spojené království – Anglie13-20€ / 300 – 500 Kč
Irsko19-35€ / 475 – 875 Kč
Německo12-18€ / 300 – 450 Kč
Dánsko18 €/ 450 Kč
Austrálie13-30 €/ 300 – 720 Kč
Bali, Srí Lanka9 € / 225 Kč
Nový Zéland12-15€ / 288 Kč – 375 Kč
Ceníková rešerše z getmyboat.com 2023

A nezapomeňte se chránit před sluncem!

Co dodat závěrem. Snad jen, že ať se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte se důkladně namazat opalovacím krémem s vyšším ochranným faktorem. Doporučujeme 50ku a také šetrnost k přírodě. Opalovací krémy, které neobsahují škodlivé látky oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát a tedy a neškodí mořským živočichům, především řasám a korálům. Výborné jsou krémy na bázi zinku.

Pro obzvláště citlivé typy pleti a děti je bezpečnější obléct si triko s dlouhým rukávem – lycru. A nezapomeňte také po každém ježdění na moři vypít dostatek vody. Nevěřili byste tomu, kolik jste spolykali slané vody a kolik z vás vysálo slunce.


Paddleboarding v italském Bari za dvě hodiny

Máte na vaší dovolenou požadavky typu: na písečné pláži, paddleboarding na moři, malebná architektura, místní trattorie, lasagne, kafíčka, a aby to bylo blízko? Leťte z Prahy do Bari. 

Přímý let z Prahy do italského Bari trvá 1h:45min. Ideální pro lidi, kteří rádi cestují, ale nechtějí na cestě v autě strávit celý den. My jsme letěli ještě se dvouletým miminem, takže značka ideál!

Krátce o Bari, starém přístavním městě

Přístavní město Bari je hlavní město regionu Apulie. Se 400 tisíci obyvateli je na jihu Itálie druhým největším městem hned po Neapoli. Omývá ho Jaderské moře (Adriatico) a do jeho velkého přístavu přijíždějí nákladní lodě, ale i výletní lodě a trajekty – nejčastěji směr Albánie a Chorvatsko, které jsou nejblíže.

Bari je rozdělené na dvě části. Staré město, kde najdete všechnu historii a architekturu včetně italských úzkých uliček. Místní obyvatelé vám zde prodají od ovoce a zeleniny, přes suvenýry až po nejzásadnější artikl z Bari – ručně dělané těstoviny (nejčastější tvar „orecchie“ – takové uši). V Bari je také všudypřítomná zbožnost. Najdete zde nespočet kostelíků až po katedrálu hlavního patrona Bari sv. Mikuláše, jehož sochu sem dovezli námořníci odněkud z Turecka. A v každé uličce a na vstupních dveřích si můžete vyfotit sbírku všech svatých v nejrůznějších aranžích za prosklenými výklenky. Druhá polovina Bari je moderní, kde se nadchne nejeden shopaholik. Obchody tu mají všechny světové značky oblečení a kosmetiky a vše je v odvážnějších designech, které si na sebe troufne obléct každý druhý Ital.

Do starého Bari jsme jezdili každý den před nebo po tréninku na kafíčko a lasagne do místních tratorií autobusem. Celodenní lístek stojí 2,50 EUR a z okraje (bydleli jsme v garsonce vedle majáku) do centra to trvá 12 minut.

Tip jak si objednat kafe v Itálii

Pár dní jsme měli problém si objednat správnou velikost kafe. Nakonec bych to shrnula, že výrazy: espresso, doppio, lungo, normale, ristreto, (dokonce jsme jednou řekli i piccolo!) je prostě to nejmenší kafíčko. Když chcete alespoň šálek o 100 ml (jako já), tak se nestyďte říct AMERICANO!

Tip číslo dva o jídle a pití

Tagliere – takovéto moravské prkénko s pokrájenými salámy a sýry, ale říkají tomu talířek.

Frittura mista – mix smažených mořských potvor

Naše cesta – rodinná dovolená i závody

Naše cestování se už posledních pár let nabaluje na paddleboarding. Cestujeme tam, kde se dá pádlovat. Cesta do Bari začala minulý rok po mezinárodním závodě v Praze Prague Paddle Fest, kdy jsme hostili v naší loděnici na Braníku jednoho ze současných světových top závodníků Davide Alpina. Ten nás pozval na oplátku do Bari a když poté série Euro Tour oznámila, že jeden ze závodů se bude odehrávat právě tam, vše do sebe zapadlo. Podařilo se mi najít levné zpáteční letenky a domluvit si půjčení dvou pevných paddleboardů v místním klubu „Big Eye SUP Scuola di Stand Up Paddle“, kterým už rovnou na začátku chci moc poděkovat za péči a přátelskou atmosféru. Srdíčka pro Annu, Massima, Micheleho a Vincenza!

Co jsme vezli – dva dospělí a mimino

V ceně letenky od RyanAir:

2x příruční kufřík do letadla (10kg),
2x batoh (10kg),
kočárek

Extra:

1x 20 kg zavazadlo na odbavení,
1x sportovní zavazadlo (dvě pádla v obale + velký golfový deštník). Vyšlo nás na 90 EUR včetně zpáteční přepravy.

Tréninková příprava před závodem Euro Tour

Jelikož jsme suchozemci a největší vlny v Čechách potkáváme leda tak od přívozu na Vltavě naplánovala jsem náš pobyt jako tréninkovou přípravu na mořské podmínky se závěrečným závodem. Z předchozích závodních zkušeností na moři vím, že pokud si chcete alespoň trochu být jistí, že závod dokončíte, je třeba se na vlny aklimatizovat. My jsme navíc měli půjčená prkna, která jsme neznali. Ale já si myslím, že zkušený paddleboardista by měl umět jezdit na všem! A navíc jsem byla ráda, že máme na čem jezdit. Oba jsme dostali flatdecky (rovná paluba) o šířce 26‘‘ (doma jezdíme 22-23‘‘). Já 12‘6‘‘ a manžel 14‘‘ délky. Byla jsem ráda za širší modely, nemusíte řešit stabilitu na vlnách a soustředíte se na jízdu.

Celá příprava probíhala v místě plánovaného závodu se základnou na písečné pláži Il Trampolino. Lodní doprava zde nebyla nebezpečná – obrovské lodě jste viděli dlouho dopředu a občas projel rychlý člun nebo skútr (ovšem je třeba říct, že jsme zde byli týden předtím, než začala plážová sezóna).

Moře se každý den měnilo – první den na uvítanou jsme dostali ochutnat vlny, které jsou obzvláště záživné při jízdě z boku a také jsme si hned mohli procvičit cit pro surfing na břeh. Občas se nám dělalo špatně a když jsme se chvíli zamysleli, už jsme byli ve vodě. Nicméně vyskakování z vody na board bylo díky vyšší hustotě mořské vody, tak rychlé, že jsme si toho ani nevšimli. Další dny se moře začalo uklidňovat až do úplně rovné hladiny a bezvětří. A nakonec v den závodu nám to celé načechral Mistrál, takže jsme měli „docela přívětivé“ mořské podmínky.

Paddleboardový klub i půjčovna Bigeye Scuola di Stand Up Paddle

Své místo mají ve starém přístavu hned vedle rybího trhu. Kromě pravidelných tréninků s velmi početnou mládežnickou základnou, pořádají i workshopy a vyjížďky na paddleboardech v doprovodu trenéra. Pokud plánujete paddleboarding v Bari určitě doporučujeme se na ně obrátit. Zúčastnit se můžete i paddle jógy s Annou Occhiogrosso, podle které je klub pojmenovaný.

Navštivte https://www.facebook.com/BigEyeSUP.SURFINGBari

Setkání se starými známými

Dva dny před závodem začali přijíždět další závodníci a pořadatelé Euro Tour. To je to, co mám na paddleboardingu ráda – potkávání nových lidí a vytváření přátelských vazeb díky společným zážitkům, a hlavně ten pocit radosti, když se po delší době s nimi opět vidíte. Aloha! Stihnete si říct pár zásadních novinek, rozebrat trochu pádlování a sportovní materiál, zapádlovat společně, a hlavně udělat si nějaké fotky do rodinného archivu.

Vrchol naší cesty – paddleboardový závod Big Eye Euro Tour

Na první Euro Tourový závod této sezóny se sešlo poměrně hodně účastníků – pouze v hlavní kategorii přes padesát závodníků. Nejsilnější zastoupení měli italští jezdci včetně dětské základny. Dorazilo i několik top závodníků jako například: Bruno Hasulyo (HUN), Davide Alpino (IT), bratři Nikové (IT), Liran Machlev (ISR), z žen Laura Quetglas Garcia a Duna Gordillo Rodriguez (obě ESP) a také dorostlá juniorka Cecilia Pampinella (IT), která na našem Prague Paddle Fest závodila ještě i v kategorii dětí.

Celý náš tréninkový kemp jsme tak napůl počítali, že jeden z nás závodit nebude moct, protože bude muset hlídat to naše mimino na břehu (Tedy, že závodit nebudu já, protože stejně nejsem zvyklá na long distance a v ČR jsem předtím trénovala teprve dvakrát a pak byla měsíc nemocná s rýmičkou). Naštěstí jsme se dva dny před závodem dozvěděli, že ženský a mužský závod bude oddělený, a tak se ve mně ozvala závodnice a taky vidina bodů do našeho českého paddleboardového rankingu.

Když to shrnu, musím nám pogratulovat oběma. Sobě za to, že se mi povedl start a že jsem bez úhony upádlovala 10 kilometrů na choppy moři. A Davidovi za skvělý závod, který zakončil 2. místem v kategorii starších pánů Masters 40+.

Výsledky najdete na stránkách Euro Tour zde. Oficiální fotogalerie zde.

.

Užitečný tip č. 3 k jízdě na moři a péči o pokožku

Mažte se a cíleně se neopalujte! Jsem expert na špatné roztírání opalovacího krému (bílé fleky a otisky rukou na těle se střídají se spálenými fleky). Takže nejlepší varianta je nošení lyker, navíc krásně chladí, když se namočíte. Ještě týden před odjezdem jsme dostali krásná bílá trika s dlouhým rukávem od Paddle Fashion a k tomu jsme oblékli legíny. Co byl ale nedostatek bylo namazání nártů – krém se nám při rozjíždění se do závodu setřel a po více než hodinovém pádlování jsme měli pak spálené různé kousky nártů. Ještě teď to bolí, ale stříkám to práškem s ionizovaným stříbrem. Jo a když si tu lykru ale namočíte a na moři fouká, tak zase můžete chytit rýmu. Stalo se nám to všechno.

Napsáno životem a teď hurá na závody Českého poháru v paddleboardingu na našich vodách!