Přeskočit na obsah

Paddleboard, ze kterého budou mít u moře radost malé děti i rodiče. Ve dvou je to zábava a co teprve s pozorovacím okénkem. Průzračná voda je podmínkou.

Glamping v kempu Omišalj

Na konci září jsme vyrazili na testování paddleboardů k moři do Chorvatska. Počasí nám přálo a teploty přes den byly kolem 22°C. Nikam daleko na jih jsme necestovali, jen jsme přejeli most z pevniny na ostrov Krk a zakempili jsme v nejbližším, a prý i jedním z deseti nejkrásnějších chorvatských kempů, v Omišlalj. Ubytování v apartmánech-buňkách bylo luxusní, nazvala bych to už glampingem. Vše čisté a opečovávané, moderně zařízené s kompletním vybavením, wi-fi v celém areálu, farma-zoo, několik hřišť pro děti, bazén s restaurací, obchůdek, procházka do místní chorvatské buše s pastvinami a všudypřítomná kořeněná vůně „maggi byliny“ Smilu italského.

Zátoka byla malá s krásně průzračnou tyrkysovou vodou a pláž kamenitá. Už několikátou po-sezónu se sem sjíždějí prodejci a paddleboardová média, aby se seznámili a na vlastní nohy vyzkoušeli nové modely paddleboardů pro další sezónu. Spočítat jsem to nedokázala, ale byla to opravdu velká „halda“ a změť nejrůznějších barev a designů. Mezi nimi i drop-stitchové kajaky. Ani to nešlo všechno ojezdit za těch pár dní! Tak kde začít?

Hydro-Force Panorama

Jelikož jsme s sebou měli dvouletý dítě, tak bylo třeba vybírat paddleboardy, aby byla zábava pro všechny. Jenže naše dítě už do vody moc nechtělo. „Ne, pebjojd! Ne, do vody!“ Klasický „toddler“ – běhá nejraději nahatý, chce dělat jiné věci než vy, dlouho nevydrží s pozorností a pak vám brečí nebo usne.

Vybírala jsem si nějaký univerzální široký allround, abych kdyžtak ustála nečekané nestability a dítě se nemuselo koupat. A pak mě zaujal jeden žlutý, se zvláštní špičkou – byla na ní překrytá čtvercová část. Určitě okénko na pozorování! Odepla jsem tu plachtu na suchý zip a opravdu – ve špičce paddleboardu bylo okénko na pozorování podmořského života. Do té doby moje dítě nechtělo do vody, ale když jsem mu dala příslib prohlídky rybiček pod vodou, bylo rozhodnuto.

A jízdní vlastnosti? Byla jsem mile překvapená, když jsem zjistila, že paddleboard je trochu delší než klasický univerzální allroundový paddleboard, že je to s délkou 11‘2‘‘ spíše touring, který se hodí i na delší výlety, protože trochu více klouže kvůli své délce. Pro mě to byla čistá radost, která se násobila zájmem dítěte.


Parametry Hydro-Force Panorama 11’2″x35″

Délka: 340 cm, Šířka: 89 cm, Tloušťka: 15 cm
Nosnost: až 150 kg
Doporučený tlak: 13PSI
Vybavení: síťky na bagáž, transportní batoh, skládací hliníkové pádlo, vysokotlaká pumpa, opravná sada, leash, odnímatelná zasouvací flosna
Rozměry složeného plováku v bagu: Výška: 95 cm, Šířka: 65 cm, Tloušťka: 17 cm

TIP: Dokoupila bych kajakové sedátko, aby dítě mělo pohodlnější posed, když už nebude chtít ležet na břiše. Možná to bude chtít přilepit i dvě očka na zadní uchycení sedačky.


Městečko Omišalj i zbytky římského města

Omišalj je 5 minut autem od kempu a mapa ukazovala i nějaké historické body. Tak jsme se vydali na krátký výlet. Městečko se nachází na skále a má malebné náměstíčko s kostelem. Můžete si tam sednout i do místní restaurace zaměřené na ryby a mořské plody s nabídkou lokálního vína Budeč, které vyrábí přímo její majitel. Když se propletete pitoreskními uličkami kousek dolů, tak se dostanete až na vyhlídku s romantickým západem slunce a pohledem dolů do zátoky s malým přístavem, restaurací a ruinou hotelu z let 1920. Tam se rozhodně musíme vydat na paddleboardech!

TIP: Pokud chcete na zajímavý krátký výlet po okolí, můžete se s Omišalje vydat na poutní stezku po vyskládaných kamenných cestách olivovými háji a pastvinami pro ovce. A až úplně na konci zátoky u vody narazíte na zbytky starokřesťanské baziliky a fóra ze zaniklého římského města Fulfinum Mirine.

10 km na kafe a zmrzlinu

Další den se naskytla příležitost a spolu s dvouleťačkou ve vestě jsme na Panoramě s koukacím okénkem vyrazili směr přístav Omišalj. Doprovod nám dělal manžel na carbonovém pevném paddleboardu. Bohužel jsme si s sebou nevzali nic víc než pití a kreditku. Bylo to za druhou zátokou od kempu a tak jsme mobily nechali v kempu. Škoda! Chybí mi ty fotky, kdy jsme po 5 kilometrech vyvázali naše dva paddleboardy v přístavu a pak taky gastrofotka dvě kafíčka, zmrzlinka a palačinka se šlehačkou.

Stalo se nám tam i jisté faux pas plynoucí z naší nepřipravenosti na různé scénáře našeho mini výletu. Odstartovalo to tím, že si dvouleťačka rovnou objednala zmrzlinu a s manželem se zapomněli kouknout, zda se tam dá platit kartou. Nedalo. Celé to skončilo ale velmi mile s kladnými body pro vstřícný a milý chorvatský přístup k turistům. Číšník nás ujistil, že to není problém, ať si objednáme víc a přijdeme zaplatit další den.

Celý výlet jsme měli na tři hodiny – hodina pádlování tam, hodina na hodování a užívání na krásné plaze s cukrárnou a restaurací v přístavu a hodina pádlování zpátky do kempu s usínajícím dítětem a se západem slunce v zádech. Rodinný quality time jsme si splnili na 100%.

Jak si paddleboard užijí dospělí?

Kromě toho, že máte radost s dítětem…Pokud se na paddleboard vydáte sami, určitě se ve vás probudí zvídavost. Ve mně to vyvolalo vzpomínky na nafukovací lehátka s okýnkem, na kterých jsem v dětství brázdila Lipno. S tím, že na Panoramě a na moři je tato zábava ale o mnoho úrovní výše:

Tak co? Nechybí vám takový paddleboard k moři?

Máte podobný cestopis, o který byste se chtěli podělit? Neváhejte a napište nám do redakce na info@paddleboardguru.cz

Paddleboardmapa.cz. Nevíte kam vyrazit na paddleboard? Stáhněte si do mobilu novou appku s tipy na paddleboardové výlety, zajímavá místa kam vyrazit s přáteli nebo s dětmi. Nebo se o ně podělte s ostatními vy!

Paddleboardovou mapu jsme vám již představili před pár měsíci (na našem webu najdete zde). Webovou mapou to však neskončilo. Celou dobu jsme pracovali na vývoji této mapy v rámci mobilní aplikace, která je konečně ke stáhnutí zdarma pro systémy iOS a Android. 

Co v aplikaci najdete?

Jak se na zlepšování aplikace můžete podílet vy?

Jednoduše, přidejte do ní svůj tip a zapojte se do mapování paddleboardových míst po České republice. Kdo jiný může podat lepší a ověřené informace než paddleboardisti paddleboardostům!

Paddleboardovou mapu najdete i u nás na webu v sekci

Ať jste začátečník nebo již zkušený jezdec, zásady bezpečnosti dodržujete stále. Obecně platí, že čím zkušenější paddleboardista, tím víc potenciálních nebezpečí a možnost nechtěných scénářů si uvědomuje. Rozhodně vás nechceme tímto článkem strašit, ale je třeba si zrekapitulovat pár základních pouček pro šťastný návrat na břeh.

Mít plán, znát počasí a být vhodně oblečen

U paddleboardové krátké vyjížďky i delšího výletu je dobré nejprve prozkoumat trasu v google mapách. Odkud a kam se jede. Jaké zde bude nástupní a výstupní místo? Rozhodně doporučujeme bez kamenů a mimo rušná místa. Zvládne vzdálenost upádlovat i nejslabší člen vaší posádky? Kolik času vám to zabere?

Průměrná výletní rychlost rekreační jízdy je 4-6 km za hodinu.

Jaké bude počasí? Rozhodně se nedoporučuje paddleboardovat v bouřce. Kmitající pádlo je příliš lákavý cíl pro zbloudilý blesk. Co je ale stejně zrádné, je vítr. Při výletech na otevřené plochy jezer, nádrží a moří raději vyrážejte proti větru, abyste se zvládli vrátit na stejné místo. Případně počítejte se směrem větru, který do vás bude tlačit proti, z boku nebo do zad.

Při rychlosti větru 5 m/s již nedoporučujeme začátečníkům vyjíždět. Pokud si nejdou vyzkoušet downwind (jízdu s větrem v zádech).

Nepodceňujte ani slunce. Je sice krásně, ale vy budete vystaveni intenzivnímu slunečnímu záření, které se po odrazu z vodní hladiny ještě násobí. Takže se namažte správným opalovacím krémem a to především na hlavě, krku zezadu, ramenou, nad koleny, na lýtkách a na nártech nohou. Zkrátka všude. A nezapomeňte na klobouk anebo polarizační brýle.

Kdo se nerad maže, je lepší si vzít lehkou lykru, která vás ochrání jak před sluncem, tak před prochladnutím ve větru. Při nižších teplotách samozřejmě sáhněte i po neoprenu a neoprenových botičkkách.

Osobní bezpečnost na paddleboardu

Osobní bezpečností myslíme všechny pomůcky, které vám budou na paddleboardu užitečné a pomohou vám v případných nesnázích.

Restube

V některých případech může vestu zastoupit záchranný systém Restube. Schováte ho do malé kapsičky a nijak neomezuje váš pohyb. Vytažením spouště se žlutá bóje nafoukne během několika sekund. Pak stačí se na ni ve vodě položit a hlavu udržíte nad vodou.


Autor článku: Ondra z Pádlujte.cz

Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.

Třetí ročník paddleboardového závodu 12 Miles SUP Race se uskutečnil o víkendu 4-5. září 2021 v turnovské loděnici na řece Jizeře. Tento závod v režii místního paddleboardového klubu a firmy Atom Sport  jsme si pro jeho příjemnou atmosféru opět nenechali ujít a byla i grilovačka! A jako každý rok byl závod zařazen do série Český pohár v paddleboardingu.

Z turnovského mostu přes Jizeru se dobře pozoruje závod ve sprintu a technical race.

2 dny, více zábavy na loděnici

Poprvé v historii 12 Miles Race byl závod dvojdenní. V sobotu se závodilo na krátších trasách ve 200m sprintu s otočkou, při kterém mohli diváci fandit po celou dobu, protože se sprintovalo přímo pod jejich očima. A druhou sobotní disciplínou byl několika kolový technický závod, který i bez loňské 360° točné bójky byl náročný na stabilitu, jelikož se rozvlněná voda odrážela zpátky od vydlážděné navigace řeky přímo pod prkna závodníků a na hladině vznikla tak těžká choppy voda. V neděli se jel long distance nahoru po Jizeře a závodníci se mohli pokochat i podzimními krásami okolních břehů.

Ceny byly praktické – doplňky stravy pro závodníky, thumblery, vaky na oblečení, zelenina ale i sošky od místního umělce!

Výsledky závodů najdete ZDE.

Fotogalerie

Kompletní fotogalerii ZDE , foto archiv CKC Turnov