Přeskočit na obsah
Co dělat místo paddlu přes zimu?
Paddleboard

Co dělat místo paddlu přes zimu?

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 23. 1. 2024

Na paddleboardování je zima. Nechcete riskovat pád do vody a už vůbec né rýmu. Jak přečkat těch pár měsíců do Velikonoc, než budou zase podmínky trochu k tomu?

Kompenzační aktivity

Nevypadněte z kondičky a začněte se připravovat už teď! Příprava na suchu. Doma nebo v gymu anebo v přírodě. Běžky, balanční a posilovací cviky na zpevnění středu těla, flexi cvičení, jóga, crossfit nebo plavání…Co vás oslovuje nejvíc?

Běžkování

Běžkování je ideální sportovní příprava v zimních měsících, která zvyšuje naše kardio. Jízda soupaž je velmi podobná záběru na paddleboardu z hlediska zapojování našeho těla. Posilujeme stehna i hýždě, ruce a střed těla. Skejtování na běžkách je pak dobré na naší stabilitu a také výdrže mít aktivně zapúojené core. A šikmé břišní svaly vám také poděkují. Je něco lepšího?

Fáze soupaže na běžkách a profil při záběru na paddleboardu. Podoba?

Foto: @pierrelesueur.com pro @Total SUP; závodníci zprava: Marcus Hansen, Claudio Nika

Zlatý olympionik v běžkování Švéd Gunde Svan nějaký čas běhal pouze s jednou hůlkou. Připomíná vám to paddleboarding?

Posilování, ale jaké?

Udělejte si audit vašeho těla

Pokud chceme teprve začít, je dobré se na úvod nechat prohlédnout fyzioterapeutem nebo zkušeným trenérem, abychom zjistili, jak na tom svalově a pohybově vůbec jsme. Kde jsou naše pohybové zlozvyky, které svaly máme ochablé, které přetěžujeme a které zapojujeme špatně. Vždy se najde něco, co se dá zlepšit, zvlášť u nás kancelářských lidí. Kdo má morál na to cvičit doma, může cvičit i doma.

Bolí vás při pádlování něco? Nebo necítíte plynulost a radost? Zajděte si na konzultaci k fyzioterapeutovi také, ať víte, jaké pohybové zlozvyky při pádlování máte odstraňovat. Některé se dokážou projevit klidně až za tři roky a pak vás to odstaví na půl sezóny.

Foto: Annie Spratt on Unsplash

Balanční cviky v gymu

Pro paddleboarding je stěžejní posilovat naše hluboké svaly. Cviky zaměřené na zpevnění středu těla a koordinaci pohybů. Např. balanční cvičení na gymnastickém míči nebo Bosu balančním půlmíči. Nutí nás to i myslet a uvědomovat si provedení pohybu a zapojení jednotlivých svalů.

Jak to dopadá, když začínáte s posilovnou bez trenéra.

Flexi cvičení

Pro velkou skupinu žen jsou ale posilovny a silová cvičení nepřitažlivé. Kvalitní přípravu na paddleboardovou sezónu můžete zažít i v tanečním studiu na nějakém flexi workoutu. Protahovat a vybalancovat. Rozhodně velké plus pro zapojení středu těla.

Foto: mr lee on Unsplash

Plavání nebo freediving

Nejen, že je to kontakt s vodním živlem. Plavání je stejně nenásilný (low impact) sport jako paddleboarding. Tedy nepřetěžujeme při něm klouby a zapojujeme rovnoměrně všechny svaly.

Je to o dýchání

Správným dýcháním do vody a zadržováním dechu zvyšujeme kapacitu plic, což se hodí i při výdrži u sportovních výkonů na paddleboardu. No a vydržet dlouho pod vodou na jeden nádech se hodí při každém vodním sportu. N moři pak dvojnásob.

Laird Hamilton, legendární waterman a otec surfingu a SUP surfingu, trénuje pod vodou. Na zvyšování odolnosti má celý svůj tréninkový program a školu. Foto courtesy of @lairdhamilton


Autor článku

Lucie