Přeskočit na obsah

Přelom května a června je už sedmým rokem ve znamení paddleboardového veselí na pláži na Mácháči v Campu Borný. Nasadili jsme žabky a kraťasy a od té doby už jsme je nesundali. Letos si to pár paddleboardových klubů s mládeží prodloužilo o tři dny na pilování techniky na bójích a plážových startů.

Paddleboardové soustředění s talentovanou mládeží

Celkem dvacet mladých závodníků ve věku 12-16 let, 9 dospělých mírně pokročilé úrovně a 8 trenérů České Federace Stand Up Paddle z pěti klubů uspořádali první soustředění pro stále se rozrůstající paddleboardovou základnu. V rámci tří tréninkových skupin byla na programu technika pádlování na bójích, která vyžaduje správný postoj na paddleboardu a správnou techniku pádlování obecně. K tomu se trénovalo správné načasování a pohyb po prkně, ale i závodní strategie při souběhu více závodníků na bóji. A nebyl by to Mácháč, kdyby do toho nezakomponoval ještě i nějaký ten boční vítr.

K tomu ještě přibyly plážové starty, které také vyžadují svou techniku. Především co se týče koncentrace, plánování a přesného provedení náskoku a počátečních záběrů. Každý závodník navíc má svůj start individuální podle paddleboardu a rozložení jeho úchytů nebo i jen faktu, zda je pravák či levák nebo na jaké straně radši pádluje. Zkrátka nejen dětský den, jak se patří.

Sedmý ročník paddleboardových závodů

V pátek už soustředící se mládež odpoledne odpočívala formou nekonečného turnaje v házené a také přípravou pláže závodu pro ostatní. Nejzásadnější bylo jako vždy „odšiškovat“ pláž. Paddle Fest Mácháč je pro svou pohodovou atmosféru a možná už i svou historii velmi oblíbeným závodem. Letos se na startu sešlo 100 závodníků, a to ani nepřijeli závodníci ze sousedního Německa a Polska kvůli nabitým paddleboardovým kalendářům.

Nový systém sprintových rozjížděk

Pro závody, které mají větší účast, zařadila ČFSUP nový systém rozjížděk „heatů“, kdy se ve třech rozjížďkách kvalifikují do závěrečných finálových jízd. Se šancí „lucky losera“, kdy vítěz nižší finálové jízdy se na poslední chvíli probojuje do vyšší finálové jízdy. Závodníci jsou rozřazováni do rozjížděk podle aktuálního pořadí v Rankingu ČFSUP.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Vojtěch Seidenglanz
Budesport ČB
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Anna Hyková
Budesport ČB
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Dominik Vožda
SK LiveCross Neratovice

Celkové výsledky najdete ZDE

Long distance

V pozdním odpoledni se vydali na start 10 km závodu jezdci z kategorie OPEN muži a ženy a hned po nich se na 3 km dlouhý okruh vydaly i děti do 15 let a po nich ve třetí vlně i závodníci kategorie SPORT a PARA také na 3km okruh. Už se těšíme na záběry z dronu od filmařské party z Pádlujte.cz, se kterými jsme organizovali paddleboardový štrúdl z pláže na start.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Valerie Soukupová
HUDY SUP Team
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Anna Hyková
Budesport ČB
Vojtěch Seidenglanz
Budesport ČB
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Tereza Sázavská
JBC SUP Club
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
Dominik Vožda
SK LiveCross Neratovice

Atraktivnější technical race pro závodníky i diváky

Další novinkou byla podoba technického závodu, který se jel stejným systémem rozjížděk jako u sprintů. Závodníci vyráželi na jediný technický okruh se sedmi bójemi po 5-6 závodnících a sbírali body do finálových rozjížděk. Finálová jízda A byla pak na dvě kola s přeběhem a v nejedněch závodnických plicích zanechala řezavou vzpomínku ještě několik hodin po dojetí.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Anna Hyková
Budesport ČB
Samuel Peška
4SP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Valerie Soukupová
HUDY SUP Team
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
David Veis
Budesport ČB

Za zázemí děkujeme i naší spřátelené půjčovně Windsurfing Mácháč, ve které se můžete kromě windsurfingu naučit i jízdu na paddleboardu. A velký dík je i partnerovi Akutol, který svými spreji se zastavovačem krvácení a plastickému voděodolnému obvazu zachránili nejeden krvácející palec a ruku. Snowboardelu za půjčení zázemí závodu a Restubů a firmě Duell za elegantní trika a pitivo do cen.

Kam dál?

Seriál paddleboardových závodů Český poháru v paddleboardingu je otevřený. Nemusíte být členem žádného klubu. Stačí mít vlastní paddleboard, který odpovídá rozměrům dané kategorie nebo si domluvit jeho půjčení. Kalendář závodů je nabitý a najdete ho i v našich Akcích.

Kompletní fotogalerie od Martina Hladíka najdete a výběr níže v galerii

SOBOTA 3.6.2023
NEDĚLE 4.6.2023

Dřívější reportáže z Mácháče

Paddleboardový klub na Gran Canarii

Kanárské ostrovy jsou od České republiky necelých pět hodin letu a letenky stojí pár korun. Je to ideální místo, kam vyrazit v srpnu na paddleboardy nebo poznávání místní kultury a gastronomie. My už tam také párkrát byli a trénovali s místními kluby. A tak jsme vyzpovídali místního trenéra, surfaře a paddleboardistu Eduarda Díaze, který má pod sebou dětský paddleboardový klub „Second Reef“.

Vyjížďka s trenérem. Na paddleboardu jezdí děti po skončení vyučování už šestileté děti.

Jak se trénují děti u moře

Edu, jak jsi začínal s paddleboardovým klubem pro mladé? Byly to děti od vás z vesnice nebo si znal jejich rodiče?

Asi před pěti lety. Jako každý jsem den vyzvedával syna Noaha ze školy ve svém transportéru, na kterém jsem měl uvázané paddleboardy. Učitel z jeho školy se mě zeptal, zda jezdím na paddleboardech každý den. Tak jsem mu odpověděl, že už pět let trénuji mladé studenty ve věku 11,12 a 15 let na jihu ostrova a tak to vzniklo. Začali jsme s místními pěti, šesti studenty a spolužáky z Noahovy školy a dnes jich máme v klubu deset v různém věku.

Měl jsi pro ně paddleboardy do začátku? Jaké paddleboardy ve vašem juniorském paddleboardovém klubu používáte? Nějaké speciální?

Na začátku jsme měli dětské nafukovací paddleboardy 10‘6‘‘, protože jsme měli spolupráci s jednou mezinárodní značkou. Na těch jezdily šestileté děti. Teď už se situace změnila a na trénování a závodění máme pevné karbonové paddleboardy. Takže mladší děti pod deset let jezdí na karbonových prknech 10‘6‘‘ a mladší teenageři používají 12‘6‘‘ a ti starší, když chtějí, tak si berou ty nejdelší 14‘ na rovnou hladinu anebo na otevřené moře a downwindy.

Co máš rád na trénování mladých lidí?

Je to prostě zábava. Vidíte jejich motivaci a odhodlání, které předvádí každý den na pláži a také jak je tento sport víc a víc zajímá. Že nechtějí hrát jen fotbal a basket. Stand up paddleboarding je pro děti dobrý a být s nimi na vodě každý den je skvělé.

Vkládáš do svých svěřenců naděje, že se jednoho dne zúčastní velkých závodů nebo se z nich dokonce stanou top světoví závodníci?

(směje se) No jistě! Rád bych s nimi trénoval i více dní v týdnu, aby mohli v budoucnu závodit na Euro Tour, APP Tour, ISA Mistrovství světa nebo třeba jednou i na Olympijských hrách. Pozoruji rozdíl mezi dobou, kdy jsem s paddleboardingem začínal já a dneškem, kdy je na vodě mnohem více mladých lidí. Dělá mi radost vídat mladé paddleboardisty, když vyjedu do Španělska nebo na jiný ostrov. Závodů Kanárského národního poháru se účastní celkem okolo padesáti dětí z Gran Canarie a Fuerteventury.

Jak vypadá váš běžný trénink? Viděla jsem, že máte i společnou rozcvičku…

Ano, nejprve se tak deset minut rozehříváme. Je to dobré pro nohy, ruce, hlavu i záda. A taky klademe důraz na kolena – ty jsou důležitá. Pro mladé závodníky je dobré si osvojit krok za krokem rutinu všech úkonů, které jsou potřeba před tréninkem, před závodem a také po nich. Co se týče tréninku, tak u nás vždy záleží na aktuálních podmínkách na pláži. Některé dny jsou ideální na točení bójí, jindy je lepší vyjet na long distance a trénovat draftování (pozn. ježdění ve vláčku za sebou) nebo naopak sprinty. V létě jezdíme na Playa Inglés, kde jsou touto dobou skvělé podmínky na surfování s pádlem. Děti zde dokola trénují chytání vln, zatáčení doprava a doleva na vlnách. Jinak nejčastěji trénujeme v Puerto Rico v zátoce na pěti bójích, trénujeme beach starty a otočky.

Radíš také svým svěřencům, jak mají jíst?

No samozřejmě, podle toho, jakých cílů chtějí zrovna dosáhnout. Zda chtějí zrovna intenzivně trénovat anebo zda se připravují na svůj nejlepší závodní výkon. A nejdůležitější je pít hodně vody před i po sportovním výkonu. A když jedou dlouhý závod, tak si s sebou vzít i camelbag s pitím.

Chtěl bys ještě něco dodat pro naše čtenáře?

No ano, rád bych vás všechny pozval na srpnový závod, který pořádáme, na Gran Canarii 23-24.8.2019 „MASPALOPMAS PRO19“na Playa Inglés, který je letos také součástí série regionální Euro Tour. Tento rok jsem to chtěl pojmout jinak. Jak jsem už říkal, Playa Inglés v létě pumpuje každý den, a tak jsem to chtěl nakombinovat s těmihle vodními podmínkami. Budou to kombinace např. long distance proti vlnám a druhá polovina vysurfovávání vln v downwindu. Podobně tomu bude u technického závodu, kdy se závodník bude muset kolem bóje otočit ve vlnách. A také se bude poprvé závodit v SUP surfu v amatérské kategorii. Tak jste všichni zvaní! Aloha!

Aloha i tobě Edu!

foto: Second Reef