Přeskočit na obsah
Wing a technika jízdy

Wing a technika jízdy

Co je wing?

Wing je prakticky paddleboard s plachtou. Plachta, ale není přímo spojená s paddleboardem, ale s jezdec ji drží ve své ruce. S nafukovacím křídlem – wingem – dnes uvidíte jezdit i paddleboardisty u nás ve vnitrozemí. Wing je lehoučký, dá se jednoduše sbalit i nafouknout a manipulace s touto přídavnou plachtou je lehčí než s windsurfingovou plachtou.

Stejně jako u windsurfingových plachet, vyrábí se wing v různých velikostech od 3 metrů až 5+ metrů. Pro jezdce nad 175 cm se hodí 5metrové křídlo, pro menší jezdce 4 metrové.

Paddleboard můžete použít jakýkoliv, ale pokud chcete wingovat pravidelněji a užít si jízdu se vším co k ní patří, doporučujeme paddleboard z kategorie WindSUP. Tedy plovák, který je typicky vybaven středovou ploutví pro dobré držení směru a stoupání ve větru.

Jak wing držet? Základní technika

Nejprve si manipulaci s nafouknutým křídlem vyzkoušejte na břehu.

Wing si po nafouknutí chytněte do pozice vyvlátí. Držíte plachtu uprostřed jejího nafukovacího ráhna a ona si krásně lehne na vítr a nikam vás nežene. Tento úchop používejte při nošení wingu a při nastupování na vodu.

Vyzkoušejte základní pozici. Kterou ruku budete držet vpředu a kterou vzadu?

Zrychlování (powering) a zpomalování (depowering). Kolik pustíte větru pod plachtu, tak rychle vám to pojede. Ke zpomalení stačí plachtu dát do vodorovné pozice.

Autor článku: Libor ze Snowboardelu
Pokud si chcete přečíst celý článek a víc pouček k technice jízdy pokračujte kliknutím zde.