Přeskočit na obsah
Historie stand up paddleboardingu
Paddleboard

Historie stand up paddleboardingu

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 4. 2. 2024

Back to the roots – zpátky ke kořenům. V tomto článku se stručně podíváme na historii paddleboardingu.

Zatímco kolébka surfování je v Polynésii, pádlování ve stoje bylo patrně praktikováno po celém světě. Již ve starověkých kulturách Afriky, Jižní Ameriky a kdo ví kde ještě, se používala plavidla, na kterých se stálo a odráželo se od mělkého dna tyčemi a někdy i oštěpy.

Dvě generace SUP surfařů. Zleva: Don Wildman, Jake Chelios, Chris Chelios, Laird Hamilton, Jeff Sweet, Nate Heydari asi rok 1999; Foto: via xptlife.com_Jeff Sweet photo

První záznamy

V roce 1778 kapitán James Cook a jeho muži připluli k Havajským ostrovům a jako první Evropané se stali svědky toho, jak lidé na Havaji surfovali (He’e Nalu po havajsku). Surfovali buď v kánoích nebo na zvláštních, rituálně vyřezávaných deskách ze stromu Koa. Náčelník osady měl desku největší, někdy až 5 metrů dlouhou. Náčelníci menších vesnic měli desky kratší okolo 2 až 3 metrů. Délka desky odrážela postavení na společenském žebříčku. Pádla sloužila k možnosti vyplutí na moře a také ke stabilitě na vlnách. Surfovalo se při každé příležitosti a ženy si byly rovnoprávné s muži.

Sportovec, spisovatel a designér prken Tom Blake se svým učitelem surfingu Duke Kahanamoku; Foto:
archiv Spencer Croul Family Foundation

Moderní Stand Up surfování

Záznamy o prvních formách tohoto sportu sahá do doby cca 1000 let př.K. Avšak paddleboarding tak, jak ho známe dnes, se začal formovat okolo roku 1940, kdy surfařští instruktoři na Waikiki na Havaji chtěli stát na prkně, aby lépe viděli na své žáky ve vodě a také na přicházející vlny. Museli na to použít pádlo, aby mohli kontrolovat svá prkna. A tak se narodil Beach Boy Surfing.

Mezi nimi největší surfař (ale také olympijský plavec) Duke Kahanamoku. Z těchto Beach Boys (BB) také vzešel John ,ZAP‘ Zapotocky, považovaný za otce moderního Stand Up surfování. Hodně české jméno, že? Bohužel odkaz na české předky se nám nepodařilo najít. John ,ZAP‘ Zapotocky zemřel v 95 letech 13. října 2013. Existuje video z jeho 91. narozenin, kdy ho na kolečkové židli přivezli na pláž, dovedli k vodě a si vylezl na desku, stoupnul si a projel se.

John ,ZAP Zapotocky pádloval až do 90 let

Nová vlna popularity

Nicméně, ježdění na prknech byla pořád okrajová záležitost uzavřených skupin. Ale pak se objevil Dave Kalama s Lairdem Hamiltonem a nastartovali tak současnou vlnu zájmu o Stand Up Paddleboarding (SUP).

Dave Kalama a Laird Hamilton stáli na počátku nové vlny zájmu o paddleboarding. Foto: archiv Laird Hamilton


Od té doby se Stand Up Paddleboarding šíří po celém světě. Jezdí se nejen na mořských vlnách, ale i na jezerech a řekách. Už se mu nevěnují jen surfaři a windsurfeři, ale i kanoisti a ostatní sportovci, kteří ho používají jako dobrý doplněk do kondiční přípravy. Velkou oblibu si získává mezi rekreačními sportovci a také je zdrojem rodinné zábavy u vody.

Současnost

V posledních letech se z paddleboardingu stává masový sport, který se ubírá různými směry. Nejpopulárnější podoba tohoto sportu je stále vlnové ježdění. Za vlnami na paddleboarding nemusíme jezdit na Havaj. Surfovat na pevných prknech se dá například ve Francii, Španělsku, Portugalsku, ale i na dalších místech po celé Evropě. Paddleboardovat se dá na nejrůznějších prknech konstrukcí a tvarů. Nafukovacích, pevných karbonových či lminátových. Rekreačních, závodních nebo surfových.

SUP surfing (surfování s pádlem) i stand up paddleboarding mají již několik let organizovanou sportovní podobu. A jsou klasifikovány jako surfing, pod který také oficiálně spadají. Soutěží se v long distančních závodech, v technických závodech, SUP surfingu, sprintu i štafetách. První mistrovství světa ve stand up paddleboardingu se konalo v roce 2012 v Peru. O sport se v mezinárodním měřítku stará International Surfing Association (ISA). Té se podařilo dostat klasický surfing na Olympijské hry v Tokiu (2020/21) a ve svém úsilí pokračuje. Aktuálně se do olympijských disciplín snaží dostat i longboarding, para surfing a také paddleboarding. Budeme se těšit 2032 v Brisbane?

Nejprestižnější světovou soutěží a výzvou pro závodníka je závod Molokai2Oahu na Havaji.

Paddleboarding v ČR

První nafukovací paddleboardy se v ČR začali prodávat okolo roku 2010. Od té doby urazil tento sport v Česku dlouhou cestu. Od prvních říčních závodů paddleboardových nadšenců až ke zformování jednotných pravidel a odstartování seriálu závodů Český pohár v paddleboardingu v roce 2016 a přesunutí závodů na jezera a nádrže. Paddleboarding na divoké vodě, a dokonce i ve slalomových kanálech (tzv. white water/ river paddleboarding) je i nadále oblíbený menší komunitou, která bez adrenalinu nemůže žít. Velmi populární je také klasické turistické sjíždění řek na paddleboardu.

České paddleboardové milníky

Důležitými sportovními milníky jsou také účasti českých závodníků na Mistrovství světa. V roce 2017 se ISA Mistrovství světa v Dánsku účastnila první česká čtyřčlenná výprava. V roce 2018 nás Iva Dundová reprezentovala na ISA Mistrovství světa v Číně. Další česká účast byla až v roce 2023 ve Francii a také poprvé na Mistrovství Evropy v Portugalsku.

V ČR máme i několik závodníků v top 100 světového rankingu SUP World Ranking. V posledních letech přibývají po ČR paddleboardové sportovní kluby a tento sport se začíná profilovat jako plnohodnotná aktivita pro děti a mládež. Sportovním svazem, který se o paddleboarding a surfing v ČR stará je Česká Federace SURF a SUP (dříve Česká Federace Stand Up Paddle).

První české reprezentační družstvo na Mistrovství světa v Dánsku 2017. Zleva: Andrea Kämmerer, Tomáš Grošup, Fernando Aguerre (prezident Mezinárodní Surfové asociace), Iva Dundová, Tomáš Vaněček; Foto: archiv ISA, Sean Evans


Autor článku

Lucie