Přeskočit na obsah

Back to the roots – zpátky ke kořenům. V tomto článku se stručně podíváme na historii paddleboardingu.

Zatímco kolébka surfování je v Polynésii, pádlování ve stoje bylo patrně praktikováno po celém světě. Již ve starověkých kulturách Afriky, Jižní Ameriky a kdo ví kde ještě, se používala plavidla, na kterých se stálo a odráželo se od mělkého dna tyčemi a někdy i oštěpy.

Dvě generace SUP surfařů. Zleva: Don Wildman, Jake Chelios, Chris Chelios, Laird Hamilton, Jeff Sweet, Nate Heydari asi rok 1999; Foto: via xptlife.com_Jeff Sweet photo

První záznamy

V roce 1778 kapitán James Cook a jeho muži připluli k Havajským ostrovům a jako první Evropané se stali svědky toho, jak lidé na Havaji surfovali (He’e Nalu po havajsku). Surfovali buď v kánoích nebo na zvláštních, rituálně vyřezávaných deskách ze stromu Koa. Náčelník osady měl desku největší, někdy až 5 metrů dlouhou. Náčelníci menších vesnic měli desky kratší okolo 2 až 3 metrů. Délka desky odrážela postavení na společenském žebříčku. Pádla sloužila k možnosti vyplutí na moře a také ke stabilitě na vlnách. Surfovalo se při každé příležitosti a ženy si byly rovnoprávné s muži.

Sportovec, spisovatel a designér prken Tom Blake se svým učitelem surfingu Duke Kahanamoku; Foto:
archiv Spencer Croul Family Foundation

Moderní Stand Up surfování

Záznamy o prvních formách tohoto sportu sahá do doby cca 1000 let př.K. Avšak paddleboarding tak, jak ho známe dnes, se začal formovat okolo roku 1940, kdy surfařští instruktoři na Waikiki na Havaji chtěli stát na prkně, aby lépe viděli na své žáky ve vodě a také na přicházející vlny. Museli na to použít pádlo, aby mohli kontrolovat svá prkna. A tak se narodil Beach Boy Surfing.

Mezi nimi největší surfař (ale také olympijský plavec) Duke Kahanamoku. Z těchto Beach Boys (BB) také vzešel John ,ZAP‘ Zapotocky, považovaný za otce moderního Stand Up surfování. Hodně české jméno, že? Bohužel odkaz na české předky se nám nepodařilo najít. John ,ZAP‘ Zapotocky zemřel v 95 letech 13. října 2013. Existuje video z jeho 91. narozenin, kdy ho na kolečkové židli přivezli na pláž, dovedli k vodě a si vylezl na desku, stoupnul si a projel se.

John ,ZAP Zapotocky pádloval až do 90 let

Nová vlna popularity

Nicméně, ježdění na prknech byla pořád okrajová záležitost uzavřených skupin. Ale pak se objevil Dave Kalama s Lairdem Hamiltonem a nastartovali tak současnou vlnu zájmu o Stand Up Paddleboarding (SUP).

Dave Kalama a Laird Hamilton stáli na počátku nové vlny zájmu o paddleboarding. Foto: archiv Laird Hamilton


Od té doby se Stand Up Paddleboarding šíří po celém světě. Jezdí se nejen na mořských vlnách, ale i na jezerech a řekách. Už se mu nevěnují jen surfaři a windsurfeři, ale i kanoisti a ostatní sportovci, kteří ho používají jako dobrý doplněk do kondiční přípravy. Velkou oblibu si získává mezi rekreačními sportovci a také je zdrojem rodinné zábavy u vody.

Současnost

V posledních letech se z paddleboardingu stává masový sport, který se ubírá různými směry. Nejpopulárnější podoba tohoto sportu je stále vlnové ježdění. Za vlnami na paddleboarding nemusíme jezdit na Havaj. Surfovat na pevných prknech se dá například ve Francii, Španělsku, Portugalsku, ale i na dalších místech po celé Evropě. Paddleboardovat se dá na nejrůznějších prknech konstrukcí a tvarů. Nafukovacích, pevných karbonových či lminátových. Rekreačních, závodních nebo surfových.

SUP surfing (surfování s pádlem) i stand up paddleboarding mají již několik let organizovanou sportovní podobu. A jsou klasifikovány jako surfing, pod který také oficiálně spadají. Soutěží se v long distančních závodech, v technických závodech, SUP surfingu, sprintu i štafetách. První mistrovství světa ve stand up paddleboardingu se konalo v roce 2012 v Peru. O sport se v mezinárodním měřítku stará International Surfing Association (ISA). Té se podařilo dostat klasický surfing na Olympijské hry v Tokiu (2020/21) a ve svém úsilí pokračuje. Aktuálně se do olympijských disciplín snaží dostat i longboarding, para surfing a také paddleboarding. Budeme se těšit 2032 v Brisbane?

Nejprestižnější světovou soutěží a výzvou pro závodníka je závod Molokai2Oahu na Havaji.

Paddleboarding v ČR

První nafukovací paddleboardy se v ČR začali prodávat okolo roku 2010. Od té doby urazil tento sport v Česku dlouhou cestu. Od prvních říčních závodů paddleboardových nadšenců až ke zformování jednotných pravidel a odstartování seriálu závodů Český pohár v paddleboardingu v roce 2016 a přesunutí závodů na jezera a nádrže. Paddleboarding na divoké vodě, a dokonce i ve slalomových kanálech (tzv. white water/ river paddleboarding) je i nadále oblíbený menší komunitou, která bez adrenalinu nemůže žít. Velmi populární je také klasické turistické sjíždění řek na paddleboardu.

České paddleboardové milníky

Důležitými sportovními milníky jsou také účasti českých závodníků na Mistrovství světa. V roce 2017 se ISA Mistrovství světa v Dánsku účastnila první česká čtyřčlenná výprava. V roce 2018 nás Iva Dundová reprezentovala na ISA Mistrovství světa v Číně. Další česká účast byla až v roce 2023 ve Francii a také poprvé na Mistrovství Evropy v Portugalsku.

V ČR máme i několik závodníků v top 100 světového rankingu SUP World Ranking. V posledních letech přibývají po ČR paddleboardové sportovní kluby a tento sport se začíná profilovat jako plnohodnotná aktivita pro děti a mládež. Sportovním svazem, který se o paddleboarding a surfing v ČR stará je Česká Federace SURF a SUP (dříve Česká Federace Stand Up Paddle).

První české reprezentační družstvo na Mistrovství světa v Dánsku 2017. Zleva: Andrea Kämmerer, Tomáš Grošup, Fernando Aguerre (prezident Mezinárodní Surfové asociace), Iva Dundová, Tomáš Vaněček; Foto: archiv ISA, Sean Evans


Jaké byly historické kroky po cestě k genderové rovnosti žen v surfingu a stand up paddleboardingu?  

V tomto článku se pokusíme o přiblížení zásadních milníků v našem sportu, ve kterých sehrály zásadní roli ženy. Emancipace je cesta dlouhá a zdaleka ještě nekončící. Chtěli bychom tímto článkem poděkovat všem odvážným ženám s vizí, které nám tuto cestu vydláždily až do míst, kde stojíme dnes. A zároveň bychom chtěli podpořit a oslavit všechny ženy, které si tyto vydobyté možnosti užívají a tím pomáhají naší ženskou cestu udržovat smysluplnou!

Upozornění čtenáři: Historie je to tak košatá a zajímavá, že občas musíme udělat časovou zkratku anebo se uchýlit pouze k výčtu. Důležitých žen v surfingu a paddleboardingu je opravdu hodně.

Kde to všechno začalo

Za vším hledej ženu. I za surfingem a paddleboardingem. Asi jako v mnoha příbězích, to na začátku vypadalo pohádkově. Kolébka surfingu v Polynésii se kolébala v rytmu surfujících božstev, králů, královen, princů a princezen a všech tamních obyvatel, kteří prožívali své romantické chvíle při sjíždění vln bok po boku a užívali si životní pohodu spojenou se splynutím s přírodou a života bez stresu.

Maids on the wave_Wallace Mackey 1874

Havajská princezna Ka`iulaini

S příchodem misionářských kolonizátorů do Polynézie okolo roku 1900 se nad surfováním stáhla mračna a skoro vymizel. Evangeličtí misionáři havajanům zakázali „nahaté“ surfování a vysvětlili jim, že si musí na své živobytí vydělávat na třtinových plantážích. Konec her, mystiky a radosti. Surfing pak přežíval už jen na pár izolovaných místech díky svébytným jedincům. Velkým štěstím a budoucím semínkem pro přežití surfingu a jeho rozšíření dál do světa byla žena.

Dnes uznaná nositelka havajské surfové tradice a zkušená surfařka princezna Victoria Ka`iulaini. Díky svému původu, napůl Havajanky a napůl Skotky, se jí podařilo surfing přenést do Evropy a zřejmě se stala první ženou v Anglii, která stand up surfovala v Lamanšském průlivu, když se v Anglii vzdělávala, aby mohla v budoucnu po své tetě vést své havajské království dle tehdejších společenských norem vyspělého světa.

Osudovým rokem pro záchranu Havajského království a surfingu byl 1883, kdy na žádost princezny u tehdejšího amerického prezidenta Clevelenda se v kongresu nakonec schválila samostatnost Havaje namísto připojení k USA. Tedy jak se později ukázalo, pouze o pár let odsunula anexi Havaje. Princezna, která se stala dědičkou trůnu bez trůnu, začala psychicky strádat, a nakonec umřela na zápal plic ve svých 23 letech. (zdroj: Jim Kempton, Women on Waves: A Cultural History of Surfing: From Ancient Goddesses and Hawaiian Queens to Malibu Movie Stars and Millennial Champions)

Surfové prkno princezny Ka‘iulani je dodnes uchované a vystavené v Bernice Pauahi Bishop Museu na Honolulu. Měří 7 stop a 4 palce, ve tvaru „alaia“ s kulatým nosem a hranatou zádí vyrobené ze stromu koa (příbuzný akácii). (zdroj)

Viktoriánská doba, puritánství a vítězné plavky

Nicméně pouze o osm let později hrozny jejího úsilí o záchranu tradice surfování dozrály a na Havaji se projevil Duke Kahanamoku se svými pěti bratry, kteří společně představovali surfing turistům a potažmo světu. I tak již puritánské nastavení společnosti začalo surfing brát spíše jako sport mužů. I když je pravda, že Duke se snažil nést tradici v duchu sportu pro muže i ženy a do své party vzal i nejednu ženu, které byly také velmi dobrými surfařkami. Velmi často se sjížděl tandemový surf, kdy muž a žena jsou na jednom prkně a při sjíždění vlny předvádějí akrobatické prvky.

V roce 1900 se konaly první Olympijské hry v Paříži, které byly otevřené i ženám. Z 997 sportovců bylo pouze 22 žen, které se mohly účastnit pouze v pěti sportovních disciplínách: tenisu, plavby, kroketu, jezdectví a golfu.


Annette Kellerman

Australská water-woman a dálková plavkyně z puritánských viktoriánských dob se u soudu zasadila o povolení celo-tělových plavek se zkrácenými rukávy a nohavicemi. Otevřela tak zásadní diskuzi – co je důležitější? Vzezření nebo výkon? Později se stala hvězdou filmových pláten v rolích mořských panen.

Na fotografii Annette Kellerman a její zkrácené plavky.

Isabel Letham

Plavkyně a surfařka také přezdívaná „matka australského surfingu“. V roce 1915, v jejích 15 letech se na surfové podívané, kterou v Sydney předváděl Duke Kahanamoku, přihlásila jako dobrovolnice do tandemového sjíždění vlny. V roce 1926 zorganizovala první ženský plavecký závod. I přes své záchranářské dovednosti byla odmítnutá National Life Saving Surf Clubem větou: „U nás neučíme ženy naší práci.“(zdroj)

Isabel Letham, australská matka surfingu.


70.-80 léta a Golden Girls

Jericho ‘Wavedancer’ Poppler / Shannon ‘The Canon’ Aikman / Candy ‘Candy’ Woodward / Lisa ‘Gidge’ Tomb/ Brenda ‘Hotline’ Scott Rogers/ Betty ‘Banzai’ Depolito.

Šest profesionálních surfařek, závodnic International Professional Surfing World Tour (pozdější World Surfing League), které razily cestu na soutěže big wave. Velké podporovatelky ženského surfingu, které založily svou nadaci na podporu žen, které chtějí závodit. Díky Golden Girls za velkou podporu a vedoucí roli ženského surfingu! (zdroj)

Jericho ‘Wavedancer’ Poppler – První světová Pro šampionka z roku 1976, surfařka uvedená do Surfové síně slávy v roce 1997, spolu-zakladatelka Women International Surfing Association.
Foto via www.historyofwomensurfing.com

80. léta a vzpoura surfařek

Nejlépe o tom povypráví poměrně nový film Girls can’t surf (Holky neumí surfovat), kde tehdejší surfové závodnice vypráví o tom, jak závodily ve stejných vodních podmínkách za polovinu prize money a ještě se musely zúčastnit soutěže v bikinách. Šovinismus a arogance byla prý na každém centimetru pláže. Věty typu: „Ženy nemají stejné skills a nepodávají srovnatelné výkony jako muži. / Tohle nezvládnou. / Ženský sport není tak atraktivní.“, dělo se to asi v každém sportu. Nakonec o několik dekád později se ženy dočkali a v roce 2019 vyhlásila světová soutěž World Surf League stejné prize money pro muže a ženy. Děkujeme i Jodie Cooper, Pam Burridge, a dvojčatům Jorje a Jolene Smithovým, že se do toho tenkrát opřely!

Ženská uskupení usilující o rovnoprávnost v surfingu, především v big wave soutěžích, je stále potřeba. Committee for Equity in Women’s Surfing (CEWS) a její spoluzakladatelky a surfařky Mavericku Andrea Moller, Bianca Valenti, Keala Kennelly, a Paige Alms. (zdroj)

Ženská cesta v paddleboardingu

Paddleboarding má jako závodní disciplína kratší historii než surfing. V roce 2007 se konal první paddleboardový závod “Ta-hoe Nalu” na uzavřené vodě jezera Tahoe v Kalifornii (zdroj). První paddleboardové mistrovství, které pořádala Mezinárodní surfová asociace (ISA), se pak konalo v roce 2013.

V roce 2017 zvedla otázku genderové rovnosti i novozélandská paddleboardistka Annabelle Anderson. Poslední kapkou byl extrémní paddleboardový závod Redbull Heavy Waters, na kterém podle ní chybělo několik pozvánek do řad zkušených závodnic. Pořadatel poslal pozvánku nakonec dvěma ženám 48 hodin před startem závodu. Založila pak hnutí #Ipaddleforequality.  – zasadila se o zrovnoprávnění stejných cen pro závodníky. Annabelle je považována za top paddleboardistku poslední dekády, nebyla vítězná pódia, na kterých by od roku 2012 nestála. V současné době již nezávodí, věnuje se dalším sportům, trenérství a také osvětě v otázce včasné diagnostiky rakoviny prsu v rámci projektu Stand Up For the Cure.

Od roku té doby byl tlak nejen na pořadatele paddleboardových závodů. Dominovala otázka stejného prize money pro muže i ženy. Zvyšování povědomí prostřednictvím médií. Reakcí bylo i zvednutí tématu genderové rovnosti (gender equality) samotnou Mezinárodní surfovou asociací (ISA), ukotvila stejný počet mužů a žen reprezentujících na Mistrovství světa. Za poměrně krátkou dobu, by se dalo říct, že v paddleboardingu panuje genderová rovnost – stejné podmínky, stejné vzdálenosti, stejné prize money. Díky Annabelle a dalším závodnicím, které ji v tomto tématu podpořily!

Inspirující surfařky a paddleboardistky současnosti

Carissa Kainani Moore – první olympijská medailistka v surfingu z roku 2020, několikanásobná světová šampionka (World Surf League 2011, 2013, 2015, 2019 a 2021) a aktivistka z Havaje. @rissmoore10

Fiona Wylde – trojnásobná mistryně světa v paddleboardingu, šampionka na wing-foilu, water-woman, aktivní sportovkyně s diabetes 1 @fiona_wylde

Bethany Hamilton – surfařka až do morku kostí a velká surfová ikona, která na surfing nezanevřela ani potom, co jí v teenagerském věku ukousl ruku žralok. Jako první žena se v roce 2015 zúčastnila top soutěže v big wave „Jaws“ a od roku 2016 se soutěž otevřela ženám. Závodnice série World Surf League. Její příběh můžete shlédnout v dokumentu Bethany Hamilton:Unstoppable nebo ve filmu Surfařka.  @bethanyhamilton

Seychelle Webster– paddleboardová závodnice, trenérka a koučka, výživová poradkyně, propagátorka ženství a mateřství a sportování @seychelle.sup

Candice Appleby – významná paddleboardová osobnost,  top atletka paddleboarding, SUP surf, prone; první propagátorka stand up paddleboardingu na Pan-Am Pacific Games, trenérka, komentátorka, v poslední době se i zapojuje do organizačních struktur fungování Mezinárodní surfové asociace. @applesteeze


Úvodní foto: nationalgeographic.com