Jak nafouknout kajak nebo kanoi
Kajaky a kanoe se ve většině případů nenafukují na vysoký tlak, ten potřebujeme pouze u vysokotlaké drop-stitchové konstrukce. Až na pár výjimek…
Správná péče o nafukovací kajak nebo kanoi může podstatně ovlivnit jeho životnost. A my tak můžeme upádlovat o hezkou řádku kilometrů navíc. Nečekejme ale složitou příručku technických postupů. Jde o několik jednoduchých rad, které vám nezaberou mnoho času. Prostě rutina.
Více péče znamená méně starostí a kajak se vám odmění dlouhou životností a bezproblémovou funkčností. Vy si tak můžete užít více výletů na krásná místa.
Řídíme se pokyny pro tlak vzduchu, které jsou dodávány s nafukovacím kajakem. Přílišné nafouknutí poškodí jeho švy. Hodnoty mohou začínat od 1 PSI až po vysokotlaké kajaky s hodnotami přesahujícími 10 PSI. Doporučený tlak výrobcem najdeme uvedený u nafukovacího ventilu.
Pokud praží slunce a je horko, vzduch se uvnitř lodě ohřátím rozpíná a zvyšuje tlak. To nepříznivě působí na konstrukci lodě. Pokud je kajak na vodě, přehřátí nehrozí. Nenecháváme ho ale zakotvený nebo odložený na břehu na přímém slunci. Uložíme ho do stínu a upustíme trochu vzduchu.
Správné sušení kajaku nejen zabraňuje vzniku plísní a hniloby, ale především umožnuje zachovat vlastnosti a trvanlivost materiálu, ze kterého je kajak vyroben. Čím delší dobu bude uskladněn, tím zodpovědnější bychom u vysoušení měli být. Pokud kajak správně vysušíme, nepřekvapí nás nic nemilého ani na první vyjížďce po zimním uskladnění.
TIP: Stačí s sebou přibalit třeba starý ručník, kterým kajak po použití dobře vytřeme. Poté ho nafouknutý necháme dobře vyschnout. A pokud má vyndavací podlážku, vyndáme i jí a vysušíme zvlášť. Nenecháváme nafukovací loď však schnout na přímém slunci, protože přílišné teplo spolu se slunečním zářením může na lodi napáchat velké škody.
Pozor dáváme především na písek a další nečistoty v oblasti ventilů. Ostatní části kajaku je nutné čistit především v případě velkého znečištění pískem, opalovacími krémy a dalšími nečistotami, nebo jednou za čas. Používáme teplou vodu a jemné přírodní mýdlo.
Každý list a, nečistota a pěna z kalné vody nebo hlína ze břehu, které nám zůstanou po projížďce na lodi, časem zanechají na lodi svůj otisk. Fleky nemají přímý vliv na funkčnost lodě, ale určitě je to vada na kráse. Lodě, stejně jako paddleboardy, oplachujeme i po ježdění na moři. Po použití, nebo po dovolené, je třeba kajak opláchnout sladkou vodou. Slaná voda totiž způsobuje korozi materiálu a časem může napáchat skutečné škody.
Při skládání a rolování kajaku za účelem jeho uložení je třeba mít na paměti, že budeme-li ho pokaždé skládat stejným způsobem, může se stát, že loď bude více namáhaná stále ve stejných oblastech, což může vést k jejich většímu opotřebení. Proto loď při balení skládáme volně a pokaždé trochu jinak. Způsob skládání ale nemusíme nutně měnit při každém balení.
Jak skladovat nafukovací loď přes zimu? Typická otázka. Pokud máme možnost, vybalíme při delším skladování kajak z transportní tašky a volně ho rozložíme. Napůl nafouknutý stav skladování také prospívá.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci