Přeskočit na obsah

Třetí ročník paddleboardového závodu 12 Miles SUP Race se uskutečnil o víkendu 4-5. září 2021 v turnovské loděnici na řece Jizeře. Tento závod v režii místního paddleboardového klubu a firmy Atom Sport  jsme si pro jeho příjemnou atmosféru opět nenechali ujít a byla i grilovačka! A jako každý rok byl závod zařazen do série Český pohár v paddleboardingu.

Z turnovského mostu přes Jizeru se dobře pozoruje závod ve sprintu a technical race.

2 dny, více zábavy na loděnici

Poprvé v historii 12 Miles Race byl závod dvojdenní. V sobotu se závodilo na krátších trasách ve 200m sprintu s otočkou, při kterém mohli diváci fandit po celou dobu, protože se sprintovalo přímo pod jejich očima. A druhou sobotní disciplínou byl několika kolový technický závod, který i bez loňské 360° točné bójky byl náročný na stabilitu, jelikož se rozvlněná voda odrážela zpátky od vydlážděné navigace řeky přímo pod prkna závodníků a na hladině vznikla tak těžká choppy voda. V neděli se jel long distance nahoru po Jizeře a závodníci se mohli pokochat i podzimními krásami okolních břehů.

Ceny byly praktické – doplňky stravy pro závodníky, thumblery, vaky na oblečení, zelenina ale i sošky od místního umělce!

Výsledky závodů najdete ZDE.

Fotogalerie

Kompletní fotogalerii ZDE , foto archiv CKC Turnov

Právě vyšlo 2. rozšířené vydání Vodácké příručky ke kapitánské zkoušce vodních skautů se základy o paddleboardingu. 

Co v příručce najdete?

Komplexní metodická příručka, kterou vydává Junák – Český skaut, obsahuje na 403 stránkách základy všech vodních sportů. Plavání, kánoe, kajak, pramice, rafty, paddleboardy, dračí lodě, yachting. Najdete v ní i záchranu a bezpečnost, hydrometoerologii, pravidla plavebního provozu až po metodiku vedení vodácké akce a vodní skauting. Kniha je primárně určená budoucím oddílovým vedoucím vodních skautů, ale rozhodně je to publikace, která díky by neměla chybět v žádné klubové knihovně.

Co se v knize píše o stand-up paddleboardingu?

Třetí kapitola o plavidlech a materiálech obsahuje obecné specifikace, druhy a výrobní technologie paddleboardů. Následující čtvrtá kapitola se pak podrobněji zabývá technikou a taktikou jízdy. Dočtete se zde vše od přípravy před jízdou, přes nástup na paddleboard, správný postoj, stabilitu a biomechaniku na paddleboardu, techniku správného záběru a zatáčení na paddleboardu až po pár zásad bezpečnosti na paddleboardu, pádu do vody nebo záchrany tonoucího. V sekci taktiky jízdy jsou pak popsané vodní terény a obecně popsané dovednosti v pádlování, na které by se měli jezdci soustředit při tréninku.

Náhled do Vodácké příručky

Za spoluprácí na této publikaci stojí Česká Federace Stand Up Paddle. Paddleboardový svaz, který v ČR pravidelně organizuje seriál paddleboardových závodů Český pohár v paddlebaordingu a Mistrovství ČR a také pořádá workshopy pádlování. Autory jsou Lucie Raab (ČFSUP, paddleboardguru.cz) a David Raab (prezident ČFSUP). Texty byly recenzované českou paddleboardovou reprezentantkou na mistrovství světa Ivou Dundovou a také trenérem paddleboardového klubu SK Livecross Neratovice Richardem Wiesnerem. 

Kolektiv autorů: zleva David Raab, Lucie Raab, David Svoboda

Knihu si můžete pořídit v kamenném obchodě JUNSHOP – Haškova 7, Praha 7 nebo na skautském e-shopu zde za 359 Kč.

Vodácká příručka ke kapitánské zkoušce vodních skautů; David Svoboda a kolektiv; prosinec 2019 – 2. rozšířené vydání, ISBN 978-80-7501-139-8; 423 s.