Přeskočit na obsah

Reportáž z paddleboardového klání na Veselských pískovnách o tituly Mistrů ČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu pro rok 2020. U Veselí nad Lužnicíc, na Veselské pískovny se sjeli všichni paddleboardoví závodníci z celé republiky. Společně si užít třídenní Mistrovství ČR v paddleboardingu. Kdo se na paddleboardové klání těšil ještě více než Češi, byli polští a němečtí závodníci. Nejhojněji v kategorii dětí do 15 let. Rodiče nezávodili a dělali mladým závodníkům všechnu podporu okolo včetně hlasitého fandění ze břehu.

Paddleboardisté a parapaddleboardisté

Celkem se mistrovství účastnilo na 150 závodníků včetně dvacítky hendikepovaných jezdců. Historicky první parapaddleboardové Mistrovství ČR, pod taktovkou spolku Aktivně s vozíkem. Společné paddleboardové mistrovství #stejnejakovy.

No zkrátka paddleboardisté, kam se podíváš. Závodilo a testovalo se. A koho odradilo uplakané počasí, ten mohl poslouchat něco z dvoudenních DJ setů. Anebo večer při koncertě v kempu na Veselských pískovnách.

Kdo se pyšní titulem Mistra ČR 2020?

V rámci mistrovství se jely tři klasické disciplíny. Sprint, technical race a long distance. Závody spadaly do bodování Českého poháru v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle.

Mistrovské tituly se udělovaly v celkovém hodnocení dílčích výsledků ze všech tří disciplín (v overallu). A že bylo dost titulů, které šly sebrat. Hlavní kategorii OPEN vyhrál v mužích Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň). V ženách Kristýna Babiánková (KVS Starboard Praha), oba se dvěma vítězstvími a jedním druhým místem. Kategorii Juniorů opanoval Jan Šesták (Budesport České Budějovice), juniorská dívčí kategorie se nenaplnila. V kategorii Dětí do 15 let se úřadujícími mistry ČR stali Vojtěch Seidenglanz (Budesport České Budějovice) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany). Kromě těchto hlavních kategorií se mistrovské tituly udílely také v četných věkových podkategoriích (Masters 40+, Senior 50+, Děti do 12 let, Děti do 9 let). I v kategorii nafukovacích paddleboardů (iSUP), jak někteří říkají titul mistra „pumpiček“.

Týmové závody na megaboardech a dragon boardech

Kromě individuálních závodů se na Veselských pískovnách závodilo i v týmech a klubech. Při týmových závodech se mohli závodníci hlásit do kategorií megaboardů s posádkou do šesti lidí. Kategorie Dragon SUP se čtyřmi závodníky za sebou a kategorie Juniorský team, kterou tvořili minimálně tři dětští závodníci na jednotných tandemových plovácích Aquamarina Super trip.

U všech týmových závodů byla trať stejná – start s rozběhem ze břehu, otočka kolem bóje a doběh do cíle. Zahrnout tyto týmové závody byly dobrým tahem. Pro sebe i pro diváky závodníci předváděli dobré koordinační a technické dovednosti při synchronizovaném pádlování a otočce na bóji. Paddleboardové závody v týmech se v Čechách teprve rozjíždějí. Ale je jasné, že perspektivu mají i z pohledu možného závodění na zahraničních závodech, kde je tato kategorie častá. „Dračí paddleboardy“ mají dokonce své světové mistrovství.

Soutěž klubů

Další podporou týmového ducha bylo vypsání mistrovské soutěže Klubů. Kdy závodníci mohli nezávisle na svých současných stájích utvářet tzv. kluby napříč kategoriemi. Tyto tituly se udílely systémem nejlepších výsledků klubových jezdců a titul pro rok 2020 si odnesl Klub Budesport České Budějovice.

MČR v parapaddleboardingu

Hendikepovaní paddleboardisté si své mistrovské tituly vypádlovali také poctivě. V rámci overallu ze sprintové disciplíny a technical race. Závodilo se nastejno s týmovými závody. A tak měli závodníci sedící na speciálních sedačkách ztížené podmínky v podobě drobného vlnobití od zabírajících týmů na dragon boardech. V důsledku toho bylo třeba zachraňovat jednoho převráceného parazávodníka, kterému přišla vlna z boku. Naštěstí zůstal v klidu a neutopil ani brýle.

Mistři ČR v parapaddleboardingu 2020

V kategorii Vozíčkáři se prvními paddleboardovými mistry stali Miroslav ŠperkBěla Třebínová (Aktivně s vozíkem), kteří jsou jakožto paralympijští medailisté z jiných sportů ztěží porazitelní. A v kategorii Vrozené vady – amputáři zvítězil neratovický závodník Martin Zikmund (SK LiveCross Neratovice) a Lenka Tekalová (Aktivně s vozíkem).

Závodila i amatérská veřejnost

Na závodech nechyběli ani „hobbíci“. Tedy kategorie amatérských paddleboardistů začátečníků nebo těch, kteří nemají čas trénovat, na nafukovacích allroundových prknech do 12‘. A pro ty, kteří se do závodu neodvážili přihlásit, bylo na místě možné si pádlování ve stoje otestovat a vyzkoušet v rámci projektu AQUAMARINA DEMO TOUR, který objíždí české vodní plochy a popularizuje tento vodní sport.

Poděkování

Poděkování patří všem kdo přiložili ruku k dílu, organizátorům a sponzorům i městu Veselí nad Lužnicí – byla to skvělá akce. A jedno poděkování i Luďkovi Lou Mylerovi za podporu a pohostinnost v jeho kulturním „kempu“.

Pozvánka na další štace

Mistrovstvím, ale paddleboardová sezóna v ČR ještě zdaleka nekončí. Závodní seriál Český pohár v paddleboardingu pokračuje regionálními závody v Neratovicích (SUPNera 2020 25-26.7.). V Nymburku (Paddleboard Cup Nymburk 8.8.). Berouně (Paddleboard Race Beroun 15-16.8.).A rozhodující pohárové body se budou také rozdělovat na major závodech 1-2. srpna na Brněnské přehradě (KIBOKO Paddleboardfest Brno) a 22-23. srpna při finále na Vranovské pláži.

Kompletní fotoalbum PÁTEK / SOBOTA / NEDĚLE, fotograf Martin Hladík


Počasí není v těchto dnech ještě plně ustálené a letní, ale závodících paddleboardistů se i přes předpověď větru a přeháněk sešlo na startovní linii sto tři, což bylo po další vlně rozvolnění anti-covid opatření akorát pro uspořádání venkovní sportovní akce do tři sta lidí včetně diváků a příchozích na doprovodný program celého paddleboardového víkendu.

Čtrvtý ročník na Mácháči

Již počtvrté hostila písečná pláž v kempu Borný vedle půjčovny Windsurfing Mácháč závod série Český pohár v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle a i tento rok přinesla něco nového. Návštěvníci si zde mohli vyzkoušet nafukovací i pevné – karbonové paddleboardy různých značek. Od hobby paddleboardů, které předvádí s celorepublikovou roadshow AQUA MARINA DEMO TOUR, přes závodní pevné paddleboardy značky NSP a SIC. Velkou senzací však byly dětské paddleboardy značky Gladiator, které od letoška zaplnili i český trh v základních čtyřech velikostech pro nejmenší děti 8‘ a 9‘ stop dlouhých, přes dětské sportovnější nafukovací modely Gladiator 10‘6‘‘ a 11‘6‘‘. Tyto paddleboardy jsou na pohárových závodech k zapůjčení pro mladé závodníky zdarma ke startovnému 100 Kč na den. Na zkušenější mladé závodníky však čekalo ještě větší lákadlo a to v podobě karbonových paddleboardů značky SIC model Youth 12‘6‘‘, které testoval i nadějný dvanáctiletý jezdec Matyáš Soukup.

Matyáš Soukup na karbonovém paddleboardu SIC 12’6“.

Dětské nafukovací paddleboardy Gladiator 10’6“ a 11’6“.

Ze zajímavostí a paddleboardových doplňků a sportovních crossoverů zde byla možnost vyzkoušet jízdu na wingu a foil wingu nebo windSUPu od stánku Snowboardel. Při větrných podmínkách, které o víkendu na Máchově jezeře panovaly to byla i akční volba. A na koho to bylo moc akce, mohl zvolit hodinovou lekci paddleboard jógy od Diwali Yoga Praha pod vedením hyper ohebné a zkušené lektorky Nely.

Paddleboard jóga s Nelou z Diwali jóga.

Lukáš Kasík ze Snowboardelu na wing foilu od Duotone.

Co se týče samotných závodních disciplín, složení bylo klasické – víkendový trojboj dynamického sprintu, technického technical race a vytrvalostního long distance. Netradiční a pro závodníky nové bylo akorát jejich poskládání za sebou. V sobotu se začínalo klasicky sprintovými rozjížďkami, které byly v některých momentech velmi obtížné zvláště pro kategorii Dětí do 15 let, kdy silné poryvy větru i na vzdálenosti sto metrů od břehu dokázaly odfouknout nejmladší sedmileté závodníky mimo bóji a musel zasahovat doprovodný člun. Nicméně je to neodradilo a většina z nich úspěšně zdolala všechny tři rozjížďky, za což si může body přičíst i použití správně velkého dětského materiálu. V kategorii Hobby se ukázalo na tomto závodě plno nových tváří, které se rozhodly že poprvé vyzkouší paddleboardové závodění a zejména v kategorii žen zabodovaly i na stupních vítězů. Nejpočetnější kategorie OPEN čítala v mužích na 40 závodníků a jejich rozjížďky už podléhaly vyřazovacímu systému a postupů do finále. Velkým překvapením byli stupně vítězů oproti „standardním“ umístěním. Velkou formu při sprintu ukázal Jan Vlček (Starboard), který vzal zlato, na druhém místě se umístil Tomáš Grošup (Indiana), který je jindy touhle dobou spíše na závodech v zahraničí a na bronzovou příčku se dostal master David Raab (NSP). V kategorii žen byly výsledky také velmi zajímavé. Na zlato si s přehledem sáhla silná závodnice Kristýna Babiánková (Starboard), ovšem na druhém místě nečekaně zabodovala Kristýna Zemčíková na nafukovacím prkně Shark a za ní další paddleboardistka se silným potenciálem pouze patnáctiletá juniorka Anna Hyková (NSP).

Sobota

Odpoledne se namísto doposud zaběhlé sobotní disciplíny technical race ovšem jel long distance. Závodníci byli dostatečně rozpumpovaní sprintováním a tak mohli vyrazit společně z jedné lajny startem z vody na desetikilometrovou trať. Asi nejnapínavější a nejvíce adrenalinovou podívanou předvedli OPEN muži při boji o první místo mezi Tomášem Grošupem a Ondrou Petrákem (NSP). Doslova o prsa zvítězil i přes brzké seskočení z boardu a obtížnějším finišovém doběhu mělčinou na pláž Tomáš Grošup. Kategorie Děti a Hobby předvedly své výkony na rozfoukané vodě Máchova jezera na trati tří kilometrů.

Neděle

Nedělní část závodů byla opravdu pro zocelené paddleboardisty. Ti, kteří odolali fyzické únavě ze soboty v kombinaci s psychickým nátlakem dopoledního deště, se vydali na několik kol technického závodu a patří jim náš obdiv. I když je fakt, že paddleboardistovi by při této disciplíně, která je plná točení na bójích a přeběhů nějaký déšť vadit neměl. Je totiž velká pravděpodobnost, že mokrý stejně bude dříve nebo později.

Fotogalerie a kam dál?

Další paddleboardové závody se uskuteční za čtrnáct dní v Praze na koupališti Džbán na Major pohárovém závodě SNOWBOARDEL PADDLE FEST PRAHA. Uvidíme se? Aloha!

Kompletní výsledky najdete na webu ČFSUP zde.

Kompletní fotogalerii z víkendu najdete zde.

Highlight video od Pádlujte.cz 

Léto 2019 bude ve znamení poznávání paddleboardingu na nejrůznějších vodních plochách a akcích po celé České republice. Testování zdarma, tým zkušených instruktorů a spoustu zábavy u vody. Chcete poradit s výběrem?

Možná si nejste jisti skloňováním tohoto anglického slova paddleboard, ale s tím si nelamte hlavu, pokud vaším hlavním cílem je si tento trend ve vodní zábavě vyzkoušet na vlastní nohy.

Aqua Marina DEMO Tour

Jak? 

Jednoduše. Předtím než si paddleboard budete kupovat, vyražte do nejbližší půjčovny u vody ať víte do čeho jdete. Nebo si počkejte až za vámi přijede testovací parta AQUAMARINA DEMO TOUR, která vám vybere a půjčí vhodný paddleboard i s pádlem. Navede vás, jak se postavit a jak pádlovat a ostatní seznamování a rozmýšlení je už na vás.

Kdy? 

Tým AQUAMARINA DEMO TOUR vyráží do terénu po celé České republice od května do října 2019 a každý den jej můžete očekávat na rybníce u vašeho domu, na klidné vodní nádrži, řece nebo jezeře v okolí. Kalendář akcí se již pomalu plní a sledovat ho můžete na oficiálním webu www.aquamarina-tour.cz

Co to stojí? 

Testování paddleboardů značky AQUA MARINA je zdarma, takže to stojí pouze váš čas.


Proč to dělají? 

Protože stand upaddleboardingu neboli SUP jak se také zkracuje, zkrátka pádlování ve stoje na boardu je zábava, o kterou se tým AQUAMARINA DEMO TOUR rád rozdělí. Testovací tým má za cíl kromě radosti z kvalitně stráveného času i šíření povědomí o této zábavě a sportu. Poradí také s výběrem správné velikosti a vhodného paddleboardu přímo pro vás, což může být při budoucím rozhodování jaký paddleboard koupit velmi užitečné.

Sledujte aktuální dění a fotoreportáže z akcí na Facebooku AQUAMARINA DEMO TOUR a na Instagramu

Jak si tedy na paddleboard stoupnout, abyste měli náskok až k vám parta AQUAMARINA DEMO TOUR přijede?